Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-11, 17:59
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Πρόβλημα με φωτιστικό

Έχω ένα φωτιστικό 24 watt για το μικρό ενυδρειάκι μου αλλά ξαφνικά σταμάτησε να ανάβει.Πήγα και πήρα άλλη λάμπα πιστεύοντας πως απλά θα έχει καεί η παλιά αλλά και πάλι δεν ανάβει το φωτιστικό.
Που μπορεί να είναι το πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-11, 18:30
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Οπουδήποτε. Αν έχει στάρτερ μπορεί να κάηκε, αλλάζει εύκολα και είναι φθηνό. Αν κάηκε το μπάλαστ (μετασχηματιστής), θα σου κοστίσει ακριβότερα.
Μπορεί ακόμη να μην κάνουν κάπου επαφή τα καλώδια ή και να έχουν σκουριάσει οι μεταλλικές επαφές μέσα στα ακροφύσια, εκεί που μπαίνουν οι λάμπες.
Πρέπει να το ανοίξεις για να βρεις τι φταίει, αν δεν πιάνουν τα χέρια σου από ηλεκτρολογικά, δώστο σε ηλεκτρολόγο να του ρίξει μια ματιά με πολύμετρο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-11, 18:40
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Και εγώ το starter και το balast σκέφτηκα αλλά το θέμα είναι πως θα ξέρω που είναι το πρόβλημα πριν αρχίσω να πειραματίζομαι.
Δηλαδή να αλλάξω το στάρτερ και αν δεν ανάβει να αλλάξω μπάλαστ και πάει λέγοντας;

Α και για να μην μου στοιχίσει όσο καινούργιο φωτιστικό έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί με ηλεκτρολογικά;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-11, 23:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Το φωτιστικο σου πιο ειναι?

Αν ειναι κανενα sun sun htl σαν αυτο εδω: http://osmosisaquariums.gr/index.php...emid=1&lang=el
εμενα μου καηκε το balast του, βρωμησε καμενο. Το πηγα σε ποσα μαγαζια εκ των οποιων Καυκα και Κωνσταντακατο αλλα τιποτα, ηταν τοσο κινεζικο που δεν υπηρχε περιπτωση να βρει κανεις balast για να χωραει εκει μεσα...

Για αυτο σε ρωταω τι φωτιστικο ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-11, 00:36
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ναι το παραπάνω φωτιστικό είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-06-11, 00:39
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

στην εξοδο ρευματος του μπαλαστ βαλε ενα δοκιμαστικο αν αναψει ειναι ενταξει αν οχι .......
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-11, 00:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Aυτο το φωτιστικο ειχα και εγω και δυστυχως οπως στα ειπα. Καιγονται πολυ ευκολα και αντε βρες μετασχηματιστη μετα να μπαινει εκει μεσα ωστε να ειναι και στεγανος και να χωραει και η λαμπα μαζι...

Ειχα βαλει και δοκιμαστικο να το ελεγξω οπως λεει ο paco πιο πανω και αναψε το κατσαβιδι, ο μετασχηματιστης ειχε καει. Δηλαδη ρευμα εστελνε απο την εισοδο στο μπαλαστ, αλλα στην εξοδο του μπαλαστ τιποτα..

Γενικα και απο ενυδρειακο μαγαζι που ψωνιζω και τα εφερνε καποια στιγμη λεει δεν τα ξαναφερνω ολο καιγονται και ο αντιπροσωπος σκεφτεται να μην ξανακανει εισαγωγη...ολο επιστροφες και τετοια εχουν...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-06-11, 01:03
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Επειδή το βλέπω δύσκολο να καταφέρω να κατασκευάσω το υπάρχον φωτιστικό ακούω γνώμες για το τι να επιλέξω.

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 43x26x32 και θα θα βάλλω εύκολα και μέτρια φυτά σε απαιτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-11, 01:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Kοιτα, οπως σου ειπα και στο πμ, μπορεις ειτε να παρεις καποιο φωτιστικο ενυδρειακης εταιριας οπως πχ dennerle, aquael, arcadia, wave κλπ, ειτε μπορεις να παρεις καποιο απο πρακτικερ, ικεα κλπ. Προσωπικα εγω πηρα ενα της wave το solaris tropical 18w αλλα μολις πχ. ακουσε ο delta66 οτι το πηρα 55 ευρω γελασε, λεγοντας μου οτι με πολυ λιγοτερα λεφτα θα εκανα τη δουλεια μου με καποιο σποτ ή καποιο φωτιστικο γραφειου κλπ. Εγω πηρα αυτο της wave απλα επειδη τα φωτιστικα αυτα λενε τα kelvin που εχει η λαμπα τους μιας και ειναι το μονο απο το οποιο μπορω να καταλαβω σαν ασχετος αν κανει για φυτα κλπ περα απο τα watt.

Εγω εχω 18w σε 40 - 40 και κατι λιτρα καθαρα και μεχρι στιγμης εχω ευκολα φυτα και ενα μετριο που φαινονται να πηγαινουν καλα, αλλα ο καιρος θα δειξει. Καθε ενυδρειο απο οτι εχω καταλαβει εδω στο φορουμ ειναι ξεχωριστο και δεν παει να πει οτι αν καποιος εχει 80 λιτρα ας πουμε με 50w και συντηρει μετρια φυτα ενας αλλος αμα παρει και εκεινος ενα 80 λιτρα με τα ιδια watt θα τα συντηρησει και εκεινος.

Περιμενε απο τους πιο εμπειρους να σου πουνε πως να κινηθεις. Αμα θες να παρεις παντως κατι απο ενυδρειακη εταιρια για μετρια και ευκολα φυτα στα λιτρα σου, θα ελεγα ενα dennerle nano light 11w που η τιμη ειναι 34 ευρω αν δεν κανω λαθος και δεν ξεφευγεις πολυ. Υπαρχει και η λυση του wave που πηρα εγω στα 55 ευρω, υπαρχει και πιο φθηνη λυση οπως aquael decolight 11w στα 25 ευρω (αρκετα δελεαστικο και οχι κινεζικη εταιρια αλλα πολωνικη) και υπαρχει και πιο ακριβη λυση το arc pod της arcadia στα 60 ευρω+++ το οποιο αν και η εταιρια φημιζεται το βλεπω πανακριβο για 11w που ειναι το μεγαλυτερο της σειρας.
Σε ενα ξενο φορουμ που συγκριναν το nano light 11w της dennerle με το arc pod της arcadia, ελεγαν πως ισως χανει λιγο φασμα φωτος το arc pod, λογω του πλαστικου ροζ καλυματος του που ειναι μεσα η λαμπα και οτι το φως που βγαζει το nano light ειναι πιο καλο.

Μπορεις ακομα να κρατησεις το φωτιστικο που εχεις μιας και στεκεται οπως θες πανω στο ενυδρειο σου και να βγαλεις οτι εχει απο κατω (λαμπα, μπαλαστ κλπ) και να βαλεις led, αλλα εκει παμε σε αλλα μονοπατια λιγο περιεργα ακομα. Βεβαια και εκει απο τιμη δεν ειναι οτι πιο φθηνο...φιλος μου πηρε ενα μετρο ''καλα'' led σε 3 σειρες που η καθε μια εβγαζε αν δεν κανω λαθος 4500 kelvin και πληρωσε 40 κατι ευρω. Ο ιδιος πηρε και ενα φωτιστικο της sera αργοτερα με 3 σειρες led, εκ των οποιον οι 2 ηταν λευκες και η μια στη μεση μπλε. Ειχε 3 θεσεις ο διακοπτης, ειτε να αναβει μονο η μπλε σειρα, ειτε ολες μαζι και το off. Η τιμη του ηταν στα 42 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-06-11, 01:38
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

μην το αλλαξεις. Απλα αυτό το εξαρτημα που καηκε βαλε καποιο επώνυμο και θα το έχεις για πολυυυυ καιρο !
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-06-11, 01:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
μην το αλλαξεις. Απλα αυτό το εξαρτημα που καηκε βαλε καποιο επώνυμο και θα το έχεις για πολυυυυ καιρο !
Tsagos νομιζω δεν γινεται να το αλλαξει, το ιδιο φωτιστικο ειχα και καηκε. Ειναι τοσο περιορισμενος ο χωρος για το μπαλαστ, δεν υπαρχει μπαλαστ αντιστοιχο να χωρεσει εκει. Ειχα παει σε 4-5 μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο και κανεις δεν μπορουσε να κανει τιποτα, εκτος αν ηθελα να εχω εξωτερικο μπαλαστ που θα επρεπε να βρω εναν τροπο να ειναι προστατευμενο ωστε να μη βραχει...

Kατω απο το μπλε τετραγωνακι που βλεπεις αμα μεγενθυνεις τη φωτο εδω: http://osmosisaquariums.gr/index.php...emid=1&lang=el

ειναι το μπαλαστ.

EDIT: Παντως αν βρεθει τροπος να φτιαχτει, με συμφερει και εμενα γιατι θα φτιαξω το καμενο που εχω και θα το βαλω σε ενα 30λιτρο που εχω και καθεται και του ερχεται κουτι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-11, 02:17
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Δεν ειναι αναγκη να μπει μέσα στο φωτιστικό

Όταν θελουμε... ολα γίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-11, 18:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι αναγκη να μπει μέσα στο φωτιστικό

Όταν θελουμε... ολα γίνονται
Ωραια, αμα το βγαλει απο εξω, θα βαλει εξωτερικο μπαλαστ ετσι? Και κατι ακομα, θα παψει να ειναι και απο τις 2 πλευρες κλειστο ομως πλεον το φωτιστικο, μιας και απο τη μια θα ερχονται τα καλοδια του μπαλαστ για τη λαμπα ετσι δεν ειναι? Θα ειναι ασφαλες αυτο? Εσενα ξερω πως πιανουν τα χερια σου, οχι κουλα σαν τα δικα μου...

Η λαμπα που εχει ειναι με 4 πιν. 4 βγαζει και ο μαμα μετασχηματιστης και τα εχει επανω του ενωμενα..ανεβαζω φωτο το φωτιστικο μου κομματια να δουμε τι μπορουμε να κανουμε......

Δειτε τις απο κατω προς τα πανω γιατι ανεβηκαν αναποδα...
-------------------------









-------------------------
Μολις εσπασα τη λαμπα.....

Αμα δεν πιανουν τα ατιμα, δεν πιανουν! Παει και τελειωσε...
-------------------------
EDIT: Τελικος καμια ιδεα απο καποιον?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 10-06-11 στις 18:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-11, 21:37
Το avatar του χρήστη kostas100
kostas100 Ο χρήστης kostas100 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Ν.Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
EDIT: Τελικος καμια ιδεα απο καποιον?
edit. Aκυρο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-06-11, 14:24
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Κάποιος που να ξέρει από ηλεκτρολογικά να μας πει κανένα κόλπο;
Τι μπορούμε να κάνουμε με το ballast...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτιστικό QS-Plan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 28-12-10 16:51
πρόβλημα με φωτιστικό juwel theodarras Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-12-10 21:18
Φωτιστικό led για Rio 180 Ulver Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 26-04-10 19:43
φωτιστικό KOKOBAS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 19-03-08 16:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05960 seconds with 13 queries