Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-03-11, 04:22   #1
σχετικα με bacterial bloom
 
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345
Γηραιοί του GAB
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος 10-03-11, 04:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

υπαρχει καποιος τροπος αντιμετωπισης του bacterial bloom η απλα περιμενουμε μεχρι να καθαρισει μονο του;(60λιτρο ενυδρειο με εξωτερικο φιλτρο.)
Εμφανίσεις: 7796
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-11, 04:35
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

τα παρακατω ισως να σε βοηθησουν:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46887

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43581
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-11, 05:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστωοποτε απλα περιμενω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-11, 05:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οπως ειχε πει ο Πανος:
Παράθεση:
αν προκειται για bacterial bloom κοβεις το ταισμα και αυξανεις την αναταραξη στην επιφανεια ή βαζεις αεραντλια (γιατι τα βακτηρια καταναλωνουν πολυ επικινδυνα το οξυγονο) και περιμενεις να επανελθει ισορροπια στο ενυδρειο.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-11, 11:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η λευκη θολουρα μου εχει αρχισει και καφετιζει!!!! help! υπαρχει περιπτωση να ειναι αλγη? καμια συμβουλη για να φυγει? εχω βαλει την αεραντλια στο φουλ και το φιλτρο στο φουλ,εριξα ξανα βακτηρια εριξα και stress coat μηπως το χρειαζονται τα ψαρια,και περιμενω.να το βαλω σε συσκοτιση γενικη?να κανω αλλαγη?τι να κανω ρε παιδια?θα ανεβασω καμια φωτογραφια σε κανα τριωρο να δειτε πως ειναι.οι μετρησεις μου χτες το βραδι ητανε:
ph 7.5
no2 0.3 ισως και 0.2 πολυ μικρη διαφορα μεταξυ χρωματων
nh4nh3 0.4 με 0.5 παντα με βαση οτι αυτο που δειχνουνε τα υγρα τεστ μου ειναι σωστο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-11, 13:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κατ αρχην να βρεθει η αιτια που εχεις αμμωνια και νιτρωδη.
Τι και ποσα ψαρια εχεις, χρονο λειτουργιας.
Το φιλτρο μοιαζει να ειναι αστρωτο απο τις μετρησεις σου. Εισαι σιγουρος οτι ειχες στρωμενο ενυδρειο οταν εβαλες τα ψαρια; καθαρισες φιλτρα ή επλυνες τα υλικα κατω απο τη βρυση;
Το bacterial bloom απο μονο του ειναι ακινδυνο για τα ψαρια, οσο κι αν φαινεται ασχημα στο ματι η θολουρα. Το μονο που μπορει να προκαλεσει ειναι μειωση του οξυγονου και ασφυξια. Γι αυτο σου προτειναν αεραντλια και καλη αναταραξη.

Αυτο ομως που ειναι πολυ σοβαροτερο και θανατηφορο για τα ψαρια σου ειναι οι τιμες σε αμμωνια και νιτρωδη ! Γι αυτο κανε οπωσδηποτε μεγαλες αλλαγες νερου (στην ιδια θερμοκρασια) μεχρι να μηδενισει η αμμωνια. Μεγαλη βοηθεια και αμεση λυση στο προβλημα θα εδινε μπολι απο υγιες ενυδρειο, αν μπορεις να βρεις συντομα απο συνχομπιστα κοντα στην περιοχη σου.
Συσκοτιση μην κανεις, δεν χρειαζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-11, 14:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η αμμωνια και τα νιτρωδη υπαρχουν γιατι το ενυδρειο δεν εχει τελειωσει ακομα το στρωσιμο,δυστηχως ακουσα λιγο παραπανω τον πετσοπα που μουπε μια βδομαδα δεκα μερες φτανει να μεινει αδειο.και βιαστηκα και λιγο ειναι αληθεια.ητανε καλυτερη η κατασταση βεβαια,πριν απο 2-3 μερες ειχα 0 αμμωνια και νιτρωδη ενω ειχα δει νωριτερα καποια αυξηση τους.τη μαλ... την εκανα οταν αλλαξα το φιλτρο και εβαλα εξωτερικο.δεν επλυνα τιποτα με νερο,απλα μετεφερα τα υλικα στο καινουριο και αδειασα το νερο απτο παλιο στο καινουριο.προφανως απαυτη τη μεταφορα θελει και καποιες μερες ωστε να εγκατασταθουνε τα βακτηρια στο καινουριο φιλτρο με τις καινουριες συνθηκες.το φιλτρο μου ειναι fluval 305.τα ψαρια που εχω μεσα τωρα ειναι 9 νεον τετρα,1 μονομαχος και μια γαριδα.ταιζω πολυ λιγο,το τρωνε σε ενα με δυο λεπτα δηλαδη καθε δυο μερες τωρα που εχω το θολωμα στο νερο.πριν ταιζα ιδια ποσοτητα μια φορα την ημερα.μεσα υπαρχει επισης μια ανουμπια.το χαλικι ειναι ψιλο,αμμος 1.5 με 2mm.αυτα.μπολι ειχα βαλει απο ενυδρειο φιλου μου με τα ιδια ψαρια και ειχα παρει και εβαλα και νερο και χαλικι απο εκεινο.το ενυδρειο λειτουργει περι τις 3 εβδομαδες τωρα.τα υλικα του φιλτρου ειναι απο πανω προς τα κατω:πρωτο συρταρι:υαλοβαμακας,σιποραξ,δευτερο συρταρι υαλοβαμβακας σιποραξ μινι(απτο παλιο φιλτρο) και τριτο συρταρι:υαλοβαμβακας,σφουγγαρι μπλε και πρασινο (απτο παλιο φιλτρο)και ανθρακας απο κατω για να καθαρισει καλα το νερο απο σωματιδια κλπ.ξερω οτι θα μου πειτε να βγαλω τον ανθρακα οι περισσοτεροι αλλα ειδα οτι κανει δουλεια και θελω να τον κρατησω λιγο ακομα.φυσικα θα βγει αργοτερα και θα ξαναβαλω αν χρειαστει λογο ασθενειας(μακρια απο μας)
y.g το καφε που χρωμα που περιγραφω δεν ειναι σε ολο το νερο αλλα στο κατω μερος κυριως.ισως και απλα να μου φαινεται εμενα καφε λογω πυκνοτητας και του φωτος.θα βγαλω μια φωτο να ανεβασω να το δειτε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-11, 15:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ξεχνα τη θολουρα (μονο καλη οξυγονωση να προσεξεις( και επικεντρωσου στην αμμωνια. Ξαναπαρε αμεσα μπολι απο τον φιλο σου και ξεκινα ΤΩΡΑ αλλαγες νερου μεχρι να μηδενιστει. Κακως εβαλες ψαρια τοσο νωρις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-11, 18:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα το προσεξω,ευχαριστω
-------------------------





-------------------------
οι καινουριες μετρησεις:

PH: 7

ΝΗ4ΝΗ3:0.5

NO2: <0.3mg/l

NO3: 1mg/l

νομιζω οτι ειναι σωστη η μετρηση για το no3.τωρα το πηρα το τεστακι δεν ειχα ξανακανει και το εκανα 2 φορες μην τυχων κιεκανα κατι λαθος.το ιδιο αποτελεσμα εβγαλα και τις 2 φορες.μου βγαινει 10 και λεει να το διαιρεσω με το 10.οποτε 1.πως σας φαινονται,σας λενε κατι οι μετρησεις?
-------------------------
με βαση το calculator που βρισκεται στο υπομνημα για την αμμωνια,η τιμη της ελευθερης αμμωνιας ειναι 0.0029 οποτε αυτο το εκλαμβανω ως πολυ χαμηλο και επομενος μη τοξικο(αμεσα τουλαχιστον)σωστα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 10-03-11 στις 18:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-11, 18:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η αμμωνια σε ενυδρειο που το φιλτρο του εχει προβλημα βιολογιας αλλαζει τιμες διαρκως προς τα πανω ... μπορει πχ να μετρησεις ξανα και να εχει ξεπερασει τα ορια τοξικοτητας! Δε πρεπει να επαναπαυεσαι λοιπον. Μη ταιζεις καθολου ... και παρακολουθα το στενα!

Τα ΝΟ2 αν ειναι μετρησιμα ειναι επικινδυνα
Τη λυση στην εχει δωσει ο Αλεξανδρος:
Παράθεση:
Αυτο ομως που ειναι πολυ σοβαροτερο και θανατηφορο για τα ψαρια σου ειναι οι τιμες σε αμμωνια και νιτρωδη ! Γι αυτο κανε οπωσδηποτε μεγαλες αλλαγες νερου (στην ιδια θερμοκρασια) μεχρι να μηδενισει η αμμωνια.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-03-11, 18:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα κανω μια αλλαγη τωρα γυρω στο 40% και θα δω πως παει οταν ξαναμετρησω το πρωι.δεν θα ταισω για κανα 2 μερες μπας και πεσει κιαλλο η αμμωνια.να διευκρινησω οτι τα επιπεδα ΝΟ2 που μετρησα ειναι το χαμηλοτερο στην χρωματικη κλιμακα του τεστ που εχω.(tetra)βεβαια σε αυτο που λες για την αυξηση εχεις απολυτο δικιο(προφανως)ευχαριστω για τη συμβουλη(και τους δυο)

εκανα την αλλαγη 30-35% του νερου με αντιχλωριακο και θα μετρησω ξανα το πρωι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-11, 18:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι σημερινες μετρησεις μου,η θολουρα εχει καθαρισει αισθητα.αλλα εχω υπερβολικη αυξηση της αμμωνιας.ταιζω μια φορα καθε δυο μερες και πολυ λιγο.αλλαγη εκανα προχτες αλλα με βλεπω να κανω ξανα τωρα.ισως αυξηθηκε λογω του κερατοφυλου που ελιωσε.θα κανω μια αλλαγη τωρα και θα ξαναμετρησω σε κανα τριωρο.

ph 7.5
NH4NH3 5mg/l !!! παρτυ κανει
no2 0
no3 0.2
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-11, 18:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Χαμηλη θερμοκρασια (24C)
2. Αλλαγη νερου 60% τωρα και 50% αυριο το πρωι
3. Κανε αργα την εισαγωγη νερου και με βυθισμενο το θερμαντηρα στο νερο σε ΟΝ λειτουργια, να μη πεσει η θερμοκρασια αποτομα ή χρησιμοποιησε απο θερμοσιφωνο.
4. 5πλη δοση seachem prime αντιχλωριο
5. Μπολι επειγοντως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-11, 19:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγινε η αλλαγη,60% στην ιδια θερμοκρασια το νερο και με αντιχλωριo api.εριξα μπολικο.4απλη δοση τουλαχιστον.αντε να δουμε.μπηκε σιγα σιγα το νερο,δεν ειχα προβλημα μαυτο τουλαχιστον.θα ξαναμετρησω τωρα σε καμια ωρα-δυο.
-------------------------
μετρησα τωρα γιατι δε μπορουσα να περιμενω,μεφαγε η αγωνια.επεσε αισθητα, στο 0.5mg/l βεβαια εξακολουθει ναναι πολυ ψηλα αποτι καταλαβαινω αλλα τουλαχιστον δεν ειναι οσο ητανε!ιθα κανω αλλη μια μεγαλη αλλαγη αυριο το πρωι 50% οπως μου ειπες και θα παω το απογευμα αυριο να παρω μπολι απο γνωστο μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 12-03-11 στις 19:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-11, 19:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To api το Tap Water Conditioner χρησιμοποιησες?
Αυτο δεν νομιζω οτι δεσμευει αμμωνια.
Μονο χλωριο και βαρεα μεταλλα.
Δεν ξερω αν επιτρεπει υπερδοσολογηση και ποσο.

Αν ηταν το Stress Coat κανει δουλεια και με την αμμωνια
μετα ειναι το ammo lock
-------------------------
Ξεχασα.
Βαλε αεραντλια να οξυγονώνεται καλα το νερο μη σκασουν τα ψαρια απο την αμμωνια
και η εξοδος του φιλτρου να κανει καλη αναταραξη της επιφανειας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-03-11 στις 19:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-03-11, 09:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

stress coat εβαλα.η αεραντλια δουλευει συνεχως λογω και του bacteria bloom που ειχα.και η εξοδος αναταραζει την επιφανεια.για την ακριβεια θα πρεπει να βρω τροπο να μειωσω τη ροη καποια στιγμη,αν και δεν ειναι επι του παροντος...
-------------------------
ευτυχως με φωτισε ο θεος και πηγα πηρα εξωτερικο φιλτρο,σκεψου ναχα και το φιλτρακι το μικρο τωρα μεσα σε ολα ταλλα!!!ουτε να το σκεφτομαι!
-------------------------
εκανα αλλαγη 50% η αμμονια επεσε στο 0 με 0.2 καπου εκει πρεπει να ειναι.θα ξανακανω μια αλλαγη το βραδι 30% και λογικα θα μηδενισει.αντε να δουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 13-03-11 στις 09:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-11, 11:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα αλλαγη 50% η αμμονια επεσε στο 0 με 0.2 καπου εκει πρεπει να ειναι.θα ξανακανω μια αλλαγη το βραδι 30% και λογικα θα μηδενισει.αντε να δουμε.
Θα μηδενισει αλλα .... θα μεινει μηδεν?
Χωρις βιολογια ανεπτυγμενη, οχι.
Παρακολουθα συνεχως με μετρησεις και κανει αλλαγες μεχρι να μπολιασεις.
Αν δεν βρεις μπολι σημερα-αυριο, ριξε βακτηρια εμποριου.,
Δοκιμασε αμπουλες pridibio biodigest ή tetra safe start ή tropical bacto-active κλπ
-------------------------
Ταισμα κομμενο μεχρι να καθαρισει το τοπιο.
Μετα καθε δυο μερες ελαχιστο.
Και αυξανεις ελαχιστα το ταισμα οσο στρωνει, παντα ελεγχοντας μην ανεβαζει αμμωνια και νιτρωδη ωστε να ελλατωσεις και να κανεις αναλογη αλλαγη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-03-11 στις 11:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-11, 17:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τωρα θα δειξει,θα παω να παρω μπολι αποψε και μολις γυρισω θα κανω μια αλλαγη 30% πρωτα και μετα θα το ριξω μεσα και ο θεος βοηθοςειναι καλυτερα να το ριξω μεσα στο ενυδριο η στο φιλτρο?εκει δε θα καταληξει ετσι κιαλλιως?βεβαια θα μου κανει χαλια το νερο αλλα δεν ξερω τι ειναι καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-11, 17:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Να το βαλεις στο φιλτρο ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-03-11, 18:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ok
-------------------------
μπολιασαμε! πηρα γυρω στο ενα λιτρο νερο απτο ενυδρειο του φιλου μου,εστιψα σφουγγαρια, τυρφες, ζεολιθους οτι ειχε και δεν ειχε,πηρα και το νερο που ειχε μεσ'το φιλτρο του και τα εριξα τωρα στο δικο μουεβγαλε πραμα η εξοδος μολις εβαλα μπροστα τα γεμισε ολααντε να δουμε.θα ταφησω μερικες ωρες και θα κανω μια μετρηση αυριο το πρωι.πιστευω να κανει δουλεια αλλιως τσαμπα τη βρωμα
-------------------------
μετρησα αμωνια τωρα. 1mg/l.δεν ξερω τι παιζεται αλλα θα κανω μια αλλαγη ακομα τωρα 30% και θα ξαναμετρησω σε καμια ωρα.εχει καθαρισει παντως το νερο παρα πολυ,οπτικα βεβαια.αν και αυτο ειναι το λιγοτερο τωρα αλλα τελοσπαντων.
-------------------------
εκανα αλλαγη 30% και θα ξαναμετρησω σε καμια ωρα με ολα τα τεστ.μια απορια.εχω μεσα ενα κομματι driftwood το οποιο πηρα απτο καταστημα.εχει μαζεψει ασπρο χνουδι-γλυτσα το οποιο καπου διαβαζα οτι ειναι μυκητας απτο ξυλο και θα φυγει,αλλα υπαρχει περιπτωση αυτο να μου ανεβαζει την αμωνια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-03-11 στις 18:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-03-11, 18:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια απορια.εχω μεσα ενα κομματι driftwood το οποιο πηρα απτο καταστημα.εχει μαζεψει ασπρο χνουδι-γλυτσα το οποιο καπου διαβαζα οτι ειναι μυκητας απτο ξυλο και θα φυγει,αλλα υπαρχει περιπτωση αυτο να μου ανεβαζει την αμωνια?
Οχι.
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-03-11, 00:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ok,για να ξερω αν ειναι να το βγαλω.αλλα αφου δεν παιζει ρολο θα μεινει μεσα.
-------------------------
επεσε παλι η αμωνια επιτελους!λοιπον εχουμε και λεμε.

ΝΗ4ΝΗ3 0.5
PH 7.0
NO2 0 ως 0.3 η χαμηλοτερη τιμη στο τεστ.
NO3 10.(νομιζω) μαλον πρεπει να παρω αλλο τεστακι για no3 γιατι μου ειναι λιγο δυσκολο το salifert.
ειναι δυνατον να εχω αμμωνια και no3 και να μην εχω ΝΟ2 που υποτιθεται ειναι το ενδιαμεσο σταδιο?παραξενο μου φαινεται.εκτος αν κανω κατι λαθος αλλα τα κανω απο δυο φορες τα τεστ οταν δεν ειμαι σιγουρος.και παντα βγαζω το ιδιο αποτελεσμα.
ακομα και αν τα τεστ δεν εχουν μεγαλη ακριβεια,αναλογικα θα πρεπει τα μεγεθη να ειναι σωστα σε γενικες γραμμες.οποτε πως ειναι δυνατο να μην εχω NO2? ΟΕΟ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 15-03-11 στις 00:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-03-11, 00:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολα γινονται, μη ξεχνας οτι τα νιτρωδοποιητικα βακτηρια ειναι διαφορετικα απο τα νιτρικοποιητικα και μπορει να επηρεαζονται και διαφορετικα απο διαφορους παραγοντες.
Επισης πιθανο ειναι να εχουμε λαθος μετρησεις για καποιον λογο. (λαθος του τεστ, ληγμενο τεστ, λαθος διαδικασια μετρησης)
-------------------------
Ελεγχος παλι αυριο και αλλαγη αν εχεις ακομα τοξικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-03-11 στις 00:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-03-11, 18:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

να πω οτι ο λογος που τα γραφω εδω ειναι γιατι ετσι μπορω να τα κοιταω καθε μερα σαν ημερολογιο και να βλεπω τι προοδος γινεται και εχω και το μπονους οτι μου δινετε και συμβουλες ταυτοχρονα το λεω για να μη νομιζετε οτι το κανω για να σας ζαλιζω με τις μετρησεις μουοποτε οι αποψινες μετρησεις ειναι:

NH4NH3 0.5 δε λεει να πεσει αποκει αλλα τουλαχιστον δεν ανεβηκε.
PH 7.5 με βαση το http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html
η ελευθερη αμμωνια μου ειναι 0.00959
ΝΟ2 0.3mg/l αυτο ανεβηκε απο χτες.μια θεση παραπανω στην κλιμακα του τεστ.
ΝΟ3 10 (η εκει κοντα ισως 8-9)
θα γινει μεγαλη αλλαγη αυριο με το αδεισμα του ενυδρειου θα ριξω stress coat αποψε.
-------------------------
εκανα 30% αλλαγη τωρα με αντιχλωριο και βακτηρια microbe lift στο καινουριο νερο.θα κανω μετρησεις σε καμια ωρα να δουμε που βρισκομαστε. το νερο ειναι πεντακαθαρο πλεον,δεν υπαρχει ιχνος θολουρας.στο υπομνημα για την αμωνια εχω διαβασει οτι το bacterial bloom μπορει να ειναι ενδειξη αμωνιας στο νερο και οτι υπαρχει η εκρηξη βακτηριων τα οποια δεν προλαβαινουν να κατσουν καπου κιετσι αιωρουντε στο νερο κτλπ.αυτο το μηχανισμο δεν τον εχω καταλαβει καλα ρε παιδια υπαρχει κανενα αρθρο που μπορειτε να μου προτεινετε να διαβασω?ειδικα σε οτι εχει να κανει με το bacterial bloom εννοω.κατι αλλο που διαβασα ειναι οτι ενδειξη μπορει να ειναι και η εντονη μυρωδια.δεν ξερω τι ειδους μυρωδια ειναι αυτη αλλα μεχρι πριν απο καμια δεκαρια μερες υπηρχε οντως μια ασχημη μυρωδια στο νερο εντονη.δηλαδη μυριζε στο δωματιο.τωρα δεν υπαρχει πλεον η ειναι παρα πολυ λιγο,δηλαδη πρεπει να ανοιξω καπακι και να βαλω το κεφαλι για να μυρισω μια υποψια αυτου που ητανε.σχεδον καθολου δηλαδη.ισα ισα που μυριζει πιο καθαρο το νερο τωρα,ετσι μου φαινεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-03-11 στις 18:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-03-11, 20:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το μηχανισμο δεν τον εχω καταλαβει καλα ρε παιδια υπαρχει κανενα αρθρο που μπορειτε να μου προτεινετε να διαβασω?
Γράφεται ... σύντομα θα αναρτηθεί!

Σε γενικές γραμμές εκτός από τα βακτήρια που υπάρχουν στο φίλτρο μας υπάρχουν και άλλα που έχουν λίγο διαφορετική λειτουργία από αυτά που ζουν στο φίλτρο μας! Συνήθως υπάρχουν παντού στο ενυδρείο και διασπούν την οργανική ύλη. Έτσι ώστε όταν υπάρχει περίσσεια οργανικών πολλαπλασιάζονται τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνουν να "πιαστούν" από κάπου και έτσι αιωρούνται στο νερό! Αυτό το φαινόμενο το κάνει ορατό σε μας! Αν και δεν απειλούν τα ψάρια μας άμεσα ... καταναλώνουν πολύ οξυγόνο και με αυτό το τρόπο γίνονται επικίνδυνα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-03-11, 20:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νασαι καλα,ευχαριστω για την απαντηση και θα περιμενω και το υπομνημα!
-------------------------
και οι αποψινες μετρησεις...

PH 7.5
NH4NH3 0.5 ελευθερη συμφωνα με το calculator: 0.01 ελαφρα ανεβασμενη αλλα ταισα σημερα οποτε ισως ειναι απαυτο,δεν ξερω.
NO2 0.3
ΝΟ3 5 νομιζω.αυτο το τεστακι μουχει σπασει τα νευρα.λεει οτι πρεπει πρωτα να το δεις απο πανω και αν η τιμη ειναι κατω απο 10 ισως ειναι καλυτερα να το κοιταξεις απτο πλαι,αλλα αν το κοιταξεις απτο πλαι το χρωμα πουβλεπεις ειναι αυξημενο κατα 10x οποτε πρεπει να διαιρεσεις την τιμη που βρισκεις δια 10.αν το κανω αυτο,βρισκω τελειως διαφορετικες τιμες! δηλαδη απο πανω,βλεπω 5.απτο πλαι βλεπω 25 τωρα.αν το διαιρεσω με το 10 μας κανει 2.5!αντε τωρα βρες ποιο ειναι! ολα τα τεστακια για ΝΟ3 τοσο δυσκολα ειναι?λεω να παω να παρω της API. μαλ...α εκανα και ακουσα τον πωλητη μου φαινεται

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-03-11 στις 20:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-03-11, 22:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξανα μετρησεις.οπως ξαναεγραψα το νερο εχει γινει κρυσταλλο!πιο καθαρο (οπτικα)ειναι το νερο που βγαζω απτο ενυδρειο παρα αυτο που βαζω απτη βρυση μου φαινεται!
λοιπον εχουμε και λεμε.

NO3 5 αν το κοιταξω απο πανω,1 αν κοιταξω απτο πλαι και το διαιρεσω με το δεκα.τρεχα γυρευε ειναι αυτο το τεστ!!!αμα ξαναπαρω salifert να μου κοπει το χερι!
ΝΟ2 0.3 η 0.2 εκει αναμεσα ειναι.
PH 7
NH4NH3 0!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!! ελπιζω να μεινει ετσι και να μην ξανακουνηθει!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-03-11, 22:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα φυτα που χαλανε ποσο επηρεαζουν την αμμωνια στο νερο?προσεξα καποια στιγμη οτι ειχα πολλα κλαδακια μεσα και εκανα μια μετρηση και βρηκα αμμωνια παλι.εκανα αλλαγη σημερα πριν απο κανα δυωρο και αφαιρεσα πολλα απαυτα κατα την αλλαγη.τωρα εκανα μετρηση και η αμμωνια μου ειναι στο 0 παλι.ταιζω μια φορα τη μερα απο λιγο.υαπρχουνε τροφες για ψαρια βυθου και γαριδες που να βυθιζονται?δεν εχω βρει πουθενα ρε παιδια και μου σπαει τα νευρα γιατι μια τροφη που εχω για γαριδες δεν παει αμεσως κατω και οι μονομαχοι την κανουν βολτες και η τροφη καθεται οπου ναναι.βεβαια λογικα οι γαριδες θα τη βρισκουνε αλλα δεν τις εχω δει να τρωνε εκτος απτην amano. οι red cherry ειναι εξαφανισμενες και τις βλεπω σπανια.ειναι μονο δυο ομως και μικρες)
-------------------------
ειπα να βαλω και μερικες φωτο να δειτε πως ειναι τωρα


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
-------------------------
ξανακανω μετρησεις γιατι βλεπω μια υποψια θολουρας ξανα στο νερο.

nh4nh3 0
no2 0.3
ph 7
no3 10 αυτη τη φορα ειμαι σιγουρος για τα no3

εσβησα λαμπα και θα δω πως ειναι το πρωι.ελπιζω ναχει φυγει και να μην εχω τα ιδια παλι.αν και εχω την εντυπωση πως εκανα μια μλ... σημερα στην αλλαγη νερου που εκανα.θα δειξει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-03-11 στις 22:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-03-11, 09:02
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

φιλε εγω το προβλημα το ελυσα μονο με λαμπα uv. Δεν μπορουσα να περιμενω ενα μηνα να καθαρησει το ενυδρειο μου.

Ασε που υποψιαζομαι οτι οι συνεχομενες γεννες γαριδας, εχει να κανει με την uv.

Για κοιτα εδώ μια επιδειξη, σε εμενα δουλεψε παντω στις ωρες που αναγραφει.

Υπαρχουν αμετρητα Videaki στο youtube.

Φιλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-03-11, 12:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση.θα το εχω υποψη μου,αν και τελικα ειδα τωρα οτι δεν εχω προβλημα,ισως ηταν μια παροδικη αυξηση γιατι εβγαλα τα διακοσμητικα για να σκουπισω βυθο,αλλα τα αφησα εκτος νερου για καποια ωρα (αυτη ηταν η μλ... που ελεγα) και εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου 50% για να μπορεσω να μετακινησω το επιπλο με το ενυδρειο χθες για να αλλαξω το ποστερ στο φοντο.ισως εφταιγε αυτο.ανοιξα την αεραντλια φουλ και το φιλτρο σε φουλ ροη και τα πηρε ολα και τα σηκωσε.κρυσταλλο παλι το νερογια λαμπα uv το σκεφτομουνα γιατι βρηκα μια μικρη γυρω στα 70-75 ευρω νομιζω της juwel ητανε αλλα δεν εχω καταληξει ακομα γιατι βλεπω υπαρχει πολυς διχασμος στους χομπυστες γιυτες τις λαμπες.εγω κλινω προς το οτι μαλον κανουν δουλεια αλλα πρεπει να διαβασω περισσοτερα γιαυτες οποτε εχουμε μελον ακομα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacterial bloom mpampis 1969 Γλυκό νερό - Γενικά 5 12-02-10 10:09
Bacterial bloom ?? Access Γλυκό νερό - Γενικά 10 12-07-07 09:47
Bacterial bloom! vouros Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-05-07 15:49
Bacterial Bloom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DUKEMNUKEMgr Γλυκό νερό - Γενικά 11 05-05-05 23:08
Bacterial bloom lasal Γλυκό νερό - Γενικά 5 10-10-03 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13365 seconds with 13 queries