Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-06, 14:27
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Η πρώτη γέννα

1/4 απόγευμα έκαναν τα αυγά.
2/4 πολύ λίγα είχαν ασπρίσει τα υπόλοιπα νομίζω σκούρηναν λίγο
3/4 κάποια από τα άσπρα έχουν πιάσει fungus και επειδή οι δίσκοι δεν τα απομακρύνουν τα βγάζω με ένα ξυλάκι (όχι και όλα).Αυτοί τα τρώνε καθώς πέφτουν, φρικάρουν λίγο αλλά πολύ γρήγορα συνεχίζουν να φροντίζουν τα υπόλοιπα.
Εδώ να πω ότι όλες αυτές τις μέρες τα φροντιζουν συνέχεια και ποτέ δεν τα εγκαταλείπουν και οι 2 μαζί.
4/4 κατα τις 10 το πρωί ρίχνω μια ματιά στο ενυδρείο και δεν βλέπω τους δισκους στη θέση που ήταν, αλλά να ασχολούνται με ένα φύλλο εκει δίπλα και να ψάχνουν στο βυθό από κάτω.
Πλησιάζοντας βλέπω ότι εκεί που ήταν τα αυγά τώρα υπάρχουν μόνο σαλιγκάρια (τις προηγούμενες μέρες όποιο πλησίαζε το απομάκρυναν).
Στην αρχή νόμισα ότι τα αυγά φαγώθηκαν αλλά μετά κοιτάζοντας πιο προσεκτικά το φύλλο βλέπω να κρεμοντε από αυτό 11 αυγά τα οποία κουνιόντουσαν (προφανώς είχαν βγάλει τις ουρίτσες).
Την ώρα μάλιστα που τα κοιτούσα ένα έπεσε κάτω και οι δίσκοι έψαχναν να το βρουν.
Στις 12 που ξαναγύρισα σπίτι δεν είχε μείνει κανένα και οι δίσκοι τριγυρνούσαν σα χαμένοι.
Πιστεύω ότι τελικά το λάθος που έκαναν ήταν ότι μετέφεραν τα αυγά στο φύλλο που είχε κλίση προς τα κάτω με αποτέλεσμα να πέσουν στο βυθό που είναι σ αυτο το σημείο πυκνοφυτεμένος.
Τώρα την επόμενη φορά που θα ξαναγίνει σκέφτομε να βάλω κοντά στα αυγά μια ρίζα ή μια λεια πέτρα για να τα μεταφέρουν εκεί (αν βέβαια το κάνουν).Η πάλι να τα αφήσω και ότι κάνουν μόνα τους;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-06, 15:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Η απάντηση δεν είναι εύκολη! Μια πρόταση όμως αν πιστεύεις οτι έχεις όντως ζευγάρι είναι να τους φτιάξεις ένα ενυδρείο γεννήστρα να μεταφέρεις το ζευγάρι σου από τώρα έχοντας τις ίδιες συνθήκες νερού με το κύριο ενυδρείο. στο νέο ενυδρείο γεννήστρα μην βάλεις υπόστρωμα ούτε πολλά φυτά (ίσως και καθόλου) βάλε και έναν κώνο για να βάλουν τα αυγά και υπομονή.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-06, 17:48
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Καλα μιλαμε οτι θα πρεπει να παιξεις κανα λοττο!!!!!! ΠΡωτη γεννα σου και τα αυγα σκασαν και πηρες και μικρα;;;;;;; Αυτο και αν ειναι ...... Απο τη στιγμη που τα πραγματα πηγαν τοσο καλα με την πρωτη λογικα ολα θα εξελιχθουν ομαλα πολυ συντομα..... Τι αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-06, 18:30
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Καλα μιλαμε οτι θα πρεπει να παιξεις κανα λοττο!!!!!! ΠΡωτη γεννα σου και τα αυγα σκασαν και πηρες και μικρα;;;;;;; Αυτο και αν ειναι ...... Απο τη στιγμη που τα πραγματα πηγαν τοσο καλα με την πρωτη λογικα ολα θα εξελιχθουν ομαλα πολυ συντομα..... Τι αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο;;;;
Οντως και εγώ τελευταία έχω εκπλαγεί με την τύχη μου
1.Με την αρρώστια που με ταλαιπωρούσε 1 μήνα + βρέθηκε λύση και όλα καλά
2.Ενώ έλειπα όλη μερα στις 1/4 με το που γυρνάω σπιτι αρχίζει το ζευγάρωμα
3.Ενω τα πρωινά λειπω από το σπιτι, σημερα έτυχε να είμαι εδώ το πρωί αλλιως δεν θα είχα καταλάβει τι έγινε και θα ψαχνόμουν.
Στο ενυδρείο τώρα είναι 8 δίσκοι(σύντομα θα μείνουν 6 αφου πρώτα προσθέσω 2 άλλους και βγάλω 4)
Είναι ακόμη 8 cardinal, 2 ancistrus πολύ μικρά και 20 γαρίδες Amano(και αρκετά σαλιγκάρια)
Το πρόβλημα είναι τώρα ότι ανάμεσα στους δίσκους που θα έβγαζα ήταν και ο αρσενικός, όμως μετα απο αυτά το ζευγάρι θα πάει μαζί ή θα το κρατήσω ή θα το δώσω.
Εχω και στην αποθήκη το rio 240 και ίσως το ξαναστήσω.
Πάντως νομίζω ότι έπαιξε ρόλο ότι τα έχω από μικρά (6μήνες +)με αποτέλεσμα να προσαρμοστούν καλά στα όχι και ιδανικά νερά μου(gh11, kh 6 ,ph 6,8 θερμ 27,5)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-06, 19:12
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Με τετοιο στησιμο ειναι σχεδον απιθανο να μεινουν μικρα (αν και σε βλεπω οτι εχεις ενα σχετικο φαρδος..) με ανσιστρους και γαριδες.....Απο τη στιγμη που εχεις αλλο ενυδρειο καλο ειναι να χωρισεις το ζευγαρι και να το βαλεις εκει....Παντως με τετοια σκληροτητα πως γονιμοποιηθηκαν τα αυγα ειναι αξιοπεριεργο........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-06, 22:56
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Από τις γαρίδες δεν υπάρχει ο παραμικρός κίνδυνος, το αντίθετο μάλιστα.Οταν τις πρωτοέβαλα πριν 1 μήνα περίπου,καθώς έκαναν τις πρώτες τους βόλτες οι δίσκοι τους επιτέθηκαν (αυτές βέβαια τινάχτηκαν και τους ξέφυγαν).Από τότε πέρασαν 20 μέρες μέχρι να ξαναδώ γαρίδα και ποτέ στα ανοιχτά, πάντα χωμένες στα φυτά.
Τα ancistrus είναι πολύ μικρά 3-4cm και μόνο με την άλγη ασχολούνται προς το παρόν.Οταν μεγαλώσουν βλέπουμε.
Με τα σαλιγκάρια που το φοβόμουν μια χαρά τα κατάφεραν και μόλις πλησίαζε επικίνδυνα κάποιο το έριχναν.
Με τους άλλους δίσκους, όταν κάποιος πλησίαζε τον έδιωχναν.
Ο κινδυνος να φαγωθουν ειναι πιστεύω από τα αυγά μέχρι να αρχίσουν να κολυμπούν μόνα τους οπότε μέχρι εκεί με τα τωρινά δεδομένα είναι οκ.
Μετά με τις τροφές είναι άλλη ιστορία.
Πάντως προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγη (ήταν απλά ένα ευχάριστο διάλειμμα) αλλα το set up του ενυδρείου μια και τα κλαδέματα έχουν μείνει πίσω όπως και τα γρασίδια που τα περισσότερα με περιμένουν μέρες στα γλαστράκια τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
...45 ημέρες αργότερα, και η πρώτη γέννα!!!! mmbuna Malawi 4 22-05-05 23:39
Η πρώτη μου αβαρία, το πρώτο σφουγγάρισμα! ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 27-02-05 09:53
Γέννα Apistogramma Cacatuoides Juan ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 31-12-04 02:25
Άλλη μια γέννα... Fonamstel Ζωοτόκα 10 22-06-04 14:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04459 seconds with 13 queries