Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-03-13, 20:21
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή Shrimp Rack

Καλησπέρα παίδες!Επειδή τον τελευταίο μήνα το μόνο που κάνω είναι να διαβάζω οτι σχετικό με γαρίδες(έχω κολλήσει), κι επειδή έχω ένα άδειο δωμάτιο,σκέφτηκα μελλοντικά να κάνω ένα shrimp rack για να βάλω διάφορα είδη γαρίδας μέσα. Είπα μελλοντικά γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά έμπειρο να κρατήσει ακόμα είδη γαρίδας διαφορετικά απο neocardina.¨Ετσι είπα να κάνουμε μια προκακτική συζήτηση εδώ κι όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει.
Χοντρικά η ιδέα είναι να γίνει κάτι σαν αυτό http://www.youtube.com/watch?v=YZda6D_ntuY
σε μικρότερη κλίμακα βέβαια.Σκέφτομαι να γεμίσω ένα τείχο με ενυδρεία σε 3 επίπεδα.Η κάθε σειρά θα αποτελείται απο 3 ενυδρεία 60χ40χ40 περίπου 100 λίτρα το καθένα δηλαδή.¶ρα συνολικά (3 ενυδρεία σε κάθε σειρά)Χ(3 σειρές)= 9 ενυδρεία απο 80 ως 100 λίτρα συνολικά.
Αυτό που με απασχολεί είναι το πρακτκό κομμάτι.
Σκοπος μου είναι τα 9 αυτά ενυδρεία να μην είναι ανεξάρτητα το ένα με το άλλο.Γιατί όπως καταλαβαίνετε θα μου είναι αδύνατο και λόγω έλλειψης χρόνου να ασχολούμαι ξεχωριστά με το κάθε ενυδρείο.Δηλαδή σκέφτομαι με κάποιο τρόπο το νερό που θα έχω να είναι το ίδιο και για τα 9 ενυδρεία.Όπως δηλαδή βλέπουμε στα pet shops που έχουν ενυδρεία στη σειρά και πίσω δουλεύει το ίδιο νερό σε όλα.Πώς γίνεται αυτό???
Υπάρχει δηλαδή ένα sump με υλικά φίλτρανσης που στέλνει και παίρνει νερό απο το κάθε ενυδρείο??
Για το θέμα θερμοκρασίας φαντάζομαι chiller
Επίσης ΑΟ απαραίτητη για τα είδη που θα θέλω να φιλοξενήσω στο μέλλον.
Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
CARIDINA SP. (INDIAN GREEN SHRIMP) paliosdimitris Γαρίδες του γένους Caridina 5 08-02-11 17:35
Τα ancistrus και οι οτοκυκλοι ειναι shrimp safe? dinos99 Γαρίδες 12 16-12-08 21:56
ΒΑΣΗ (RACK) 2 ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ 150 ΛΙΤΡΑ ΑΠΟ ΝΤΕΞΙΟΝ CHRIS4204 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 18-09-07 21:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04710 seconds with 14 queries