Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-09, 17:35
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Πιασε δουλεια να τελειωνεις γιατι οπου να σαι καλοκαιριασε...
Αντε, καλη συνεχεια..
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-09, 18:58
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιασε δουλεια να τελειωνεις γιατι οπου να σαι καλοκαιριασε...
Αντε, καλη συνεχεια..
Να περάσουν με το καλό αυτές οι χριστιανικές μέρες με το καλό και μετά πάλι γεροί να μαστέ βουρ για την ψαρόσουπα.

Εργασίες έγιναν έως την μεγάλη πέμπτη όσο μπόρεσα .

Και να ήθελα δεν με αφήνει η γυναικά μου: αμαρτία είναι , τι θα λέει ο κόσμος τέτοιες μέρες κανείς δουλειές και αλλά τόσα όμορφα πράγματα .
Αχ αυτό το τι θα λέει ο κόσμος εδώ μου κάθετε
Έχει χάρη που την και δε θέλω να την στεναχωράω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-09, 19:55
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα κάνεις για την στεγανότητα στο σημείο που απο το λαινερ θα πας στο τσιμεντένιο χώρο, αλλα κάτι θα έχεις σκεφτεί.Ετσι και αλλιώς εγώ το πάω όλο για τσιμέντο με χώρο παράπλευρα όως τον δικό σου.Η διαφορά είναι οτι το δικό μου θα είναι πιο όμορφο..Πάντως τραγικές οι τιμές του λάινερ . Δηλαδή εντάξει πλαστικό είναι, μην τρελαθούμε.Απο μάρκα κυκλοφορητών έχεις αποφασίσει? Γνωρίζεις κάποια αξιόπιστη πραγματικά και με ονομαστική κυκλοφορία ανα ώρα που να μην είναι μόνο στα χαρτιά.Η μήπως κυριε πουριτανέ ειναι και αυτό απο τα μυστικά που κρατάς?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-09, 21:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα κάνεις για την στεγανότητα στο σημείο που απο το λαινερ θα πας στο τσιμεντένιο χώρο, αλλα κάτι θα έχεις σκεφτεί.Ετσι και αλλιώς εγώ το πάω όλο για τσιμέντο με χώρο παράπλευρα όως τον δικό σου.Η διαφορά είναι οτι το δικό μου θα είναι πιο όμορφο..Πάντως τραγικές οι τιμές του λάινερ . Δηλαδή εντάξει πλαστικό είναι, μην τρελαθούμε.Απο μάρκα κυκλοφορητών έχεις αποφασίσει? Γνωρίζεις κάποια αξιόπιστη πραγματικά και με ονομαστική κυκλοφορία ανα ώρα που να μην είναι μόνο στα χαρτιά.Η μήπως κυριε πουριτανέ ειναι και αυτό απο τα μυστικά που κρατάς?
Βρε παιδιά, κρίνετε άδικα το λάινερ. Δεν μπορείτε να συγκρίνεται με μια τσιμεντένια κατασκευή, κυρίως για την ευελιξία που προσφέρει, αλλά και την προοπτική να ξαναχρησιμοποιηθεί σε περίπτωση αλλαγών. Μιλάμε για αθάνατο υλικό έστω και ακριβό. Για σκεφτείτε ότι το υλικό αυτό είναι ίσως και η μεγαλύτερη επένδυση στη λίμνη, ειδικά αν πάτε σε DIY φίλτρανση. Ένα μεγάλο ενυδρείο στοιχίζει τα διπλάσια για να τρέξει από όσα θα κοστήσει μια λίμνη.

Επίσης παιδιά, δείτε με πολύ σκέψη το σημείο όπου θα ενώνονται η λίμνη και ο χώρος φίλτρανσης. Ειδικά όταν τα δύο βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο στο χώμα και δείτε ειδικότερα το "πάντρεμα" των δύο υλικών, τσιμέντου-λάινερ. Εμένα προσωπικά με φοβίζει γιατί πρώτα-πρώτα μιλάμε για εντελώς διαφορετική συστολή διαστολή υλικών.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-09, 21:08
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Επίσης παιδιά, δείτε με πολύ σκέψη το σημείο όπου θα ενώνονται η λίμνη και ο χώρος φίλτρανσης. Ειδικά όταν τα δύο βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο στο χώμα και δείτε ειδικότερα το "πάντρεμα" των δύο υλικών, τσιμέντου-λάινερ. Εμένα προσωπικά με φοβίζει γιατί πρώτα-πρώτα μιλάμε για εντελώς διαφορετική συστολή διαστολή υλικών.και μένα να σου πω την αλήθεια και ευτύχως δεν θα χρειστεί να το λύσω.Ευχομαι καλή τύχη στον Πουριτανό αν και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα έχει σκεφτεί.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-09, 21:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης παιδιά, δείτε με πολύ σκέψη το σημείο όπου θα ενώνονται η λίμνη και ο χώρος φίλτρανσης. Ειδικά όταν τα δύο βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο στο χώμα και δείτε ειδικότερα το "πάντρεμα" των δύο υλικών, τσιμέντου-λάινερ. Εμένα προσωπικά με φοβίζει γιατί πρώτα-πρώτα μιλάμε για εντελώς διαφορετική συστολή διαστολή υλικών.και μένα να σου πω την αλήθεια και ευτύχως δεν θα χρειστεί να το λύσω.Ευχομαι καλή τύχη στον Πουριτανό αν και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα έχει σκεφτεί.
Και εγώ αυτό εύχομαι!!! Υπομονή...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-09, 21:34
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
και μένα να σου πω την αλήθεια και ευτύχως δεν θα χρειστεί να το λύσω.Ευχομαι καλή τύχη στον Πουριτανό αν και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα έχει σκεφτεί.
Έτσι είναι φίλε μου όντος θα γίνει πάντρεμα λάινερ τσιμέντο χωρίς να αφήσει περιθώρια διαρροών 100% όμως ήταν κάτι που με παίδεψε αλλά το κατάφερα με την μοντελοποίηση μετα από κάποιες αποτυχίες ηρθέ και η λύση
Θα μπορούσα να κάνω και το χώρο του diy φίλτρου με προέκταση του λάινερ δηλαδή όλα από λάινερ λίμνη-χώρος φίλτρου αλλά δε θα το κάνω χε χε χε .
Από αντλία δε με απασχολεί ακόμα γιατί τώρα με το diy φίλτρο μπορώ να βάλω ότι τύπου θέλω (περισσότερες επιλογές) Από αυτά που έγραψαν οι φίλοι στην αρχή του θέματος θα ψάξω να δω τι θα πάρω.
Δεν παίζει μυστικό θα στο έλεγα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-09, 21:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι είναι φίλε μου όντος θα γίνει πάντρεμα λάινερ τσιμέντο χωρίς να αφήσει περιθώρια διαρροών 100% όμως ήταν κάτι που με παίδεψε αλλά το κατάφερα με την μοντελοποίηση μετα από κάποιες αποτυχίες ηρθέ και η λύση
Θα μπορούσα να κάνω και το χώρο του diy φίλτρου με προέκταση του λάινερ δηλαδή όλα από λάινερ λίμνη-χώρος φίλτρου αλλά δε θα το κάνω χε χε χε .
Από αντλία δε με απασχολεί ακόμα γιατί τώρα με το diy φίλτρο μπορώ να βάλω ότι τύπου θέλω (περισσότερες επιλογές) Από αυτά που έγραψαν οι φίλοι στην αρχή του θέματος θα ψάξω να δω τι θα πάρω.
Δεν παίζει μυστικό θα στο έλεγα
Εγώ άποψη λέω μόνο. Το θέμα συστολής διαστολής σε δύο "παντρεμένα υλικά" μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μακροπρόθεσμα και όχι πάντα τόσο σύντομα όσο περιμένουμε συνήθως. Ειδικά στους εξωτερικούς χώρους όπου και θα είναι η λίμνη, η εναλλαγή των θερμοκρασιών θα είναι μεγάλη και απότομη πολλές φορές. Οι διάφορες κόλλες δεν θα δουλέψουν λόγω της διαφορετικότητας σύστασης των δύο υλικών. Μια μικρή έστω απώλεια ίσως σταθεί αρκετή για να φέρει την καταστροφή, ειδικά αν η λίμνη δεν θα ελέγχεται καθημερινά.

Εύχομαι όμως για ακόμα μια φορά όλα να πάνε όπως τα περιμένεις και να χαίρεσαι τη λίμνη σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροή νερού μέσα στο φίλτρο egohome Αρχάριοι γλυκού νερού 18 14-11-08 11:25
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
φίλτρο νερού και μετρησεις αλλαγων PanosII Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-07-07 15:09
βοήθεια για έξοδο νερού chrisb Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-04-07 14:48
Αλλαγές νερού με φίλτρο... passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-09-06 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06672 seconds with 15 queries