Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-17, 15:54
Το avatar του χρήστη aura
aura Ο χρήστης aura δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Νέα Ερυθραία
Μηνύματα: 62
Question Φωσφορικά μόνιμα ψηλά

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα...

Θα ήθελα την βοήθεια των πιο έμπειρων από μένα, σε ένα θεματάκι που αντιμετωπίζω στο νέο μου ενυδρείο με την αύξηση των φωσφορικών.

ΚατΆ αρχήν να πω δυο λόγια σχετικά με το ιστορικό. Το ενυδρείο τρέχει περίπου στον ενάμιση μήνα. Είναι περίπου 200L καθαρά, με σχετικά μεγάλη ιχθυοφόρτηση, φυτεμένο αρκετά, με μπουκάλα CO2 (εδώ και 5 μέρες) και βυθό μόνο Flourite Black Sand.
Ο φωτισμός είναι 2Χ39W T5 με ανακλαστήρες της Dennerle και ένα φωτιστικό LED 24W στο μπροστινό μέρος.
Διακοσμητικά δεν υπάρχουν εκτός από μια ρίζα driftwood.
Λιπάσματα ρίχνω της Seachem, σχεδόν σε κάθε δεύτερη αλλαγή νερού, Flourish, Potassium, Iron, Excel και από σήμερα και Nitrogen.
Phosphorus δεν έχω και δεν έχω ρίξει ποτέ.

Ταϊσματα έκανα 2 φορές τη μέρα, τις εξής τροφές:
Sera Vipan, Tropical Supervit, Tetra tabimin, Sera O-Nip, New Life Spectrum Algae Wafers, Omega One Super Veggie και κατεψυγμένη Daphnia και Cyclops. Φυσικά όχι όλες μαζί, εναλλάξ κάθε μέρα και τις κατεψυγμένες μια ή δυο φορές την εβδομάδα. Επισης που και που, αγγουράκι και κολοκυθάκι. Οι ποσότητες θα έλεγα είναι μάλλον μικρές καθώς τα flakes, τα bits και οι κατεψυγμένες εξαφανίζονται το πολύ σε 30 δευτερόλεπτα. Γύρω στα 15 με 20 λεπτά καθυστερούν να φαγωθούν οι ταμπλέτες βυθού.

Αλλαγές νερού, κανονικά, έκανα κάθε 2-3 μέρες 50%, μίξη περίπου 75% από Α/Ο και 25% βρύσης. Το νερό της βρύσης περνάει πρώτα από τα προφιλτρα της Α/Ο και μετά από ρητίνη νιτρικών καθώς η περιεκτικότητά του σε NO3 είναι πάνω από 50ppm!!! Επίσης είναι και πολύ σκληρό, KH=9, GH=19 και TDS=355. ΠαρΆ όλα αυτά μετρήσιμα φωσφορικά δεν έχει!
Το αποτέλεσμα της μίξης είναι KH=3, GH=5 και TDS=130 με pH=7,3.
Οι συχνές αλλαγές οφ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-17, 16:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα ,
που γράφεις πως μέτρησες και είδες πως έχει υψηλά φωσφορικά ;
Και πόσα ήταν τα φωσφορικά ;
Και είσαι στη Κηφισιά και έχεις νιτρικά στο νερό της βρύσης ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-17, 16:22
Το avatar του χρήστη aura
aura Ο χρήστης aura δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Νέα Ερυθραία
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Κόπηκε στο edit... Το ξαναβάζω...


Καλησπέρα στην όμορφη παρέα...

Θα ήθελα την βοήθεια των πιο έμπειρων από μένα, σε ένα θεματάκι που αντιμετωπίζω στο νέο μου ενυδρείο με την αύξηση των φωσφορικών.

ΚατΆ αρχήν να πω δυο λόγια σχετικά με το ιστορικό. Το ενυδρείο τρέχει περίπου στον ενάμιση μήνα. Είναι περίπου 200L καθαρά, με σχετικά μεγάλη ιχθυοφόρτηση, φυτεμένο αρκετά, με μπουκάλα CO2 (εδώ και 5 μέρες) και βυθό μόνο Flourite Black Sand.
Ο φωτισμός είναι 2Χ39W T5 με ανακλαστήρες της Dennerle και ένα φωτιστικό LED 24W στο μπροστινό μέρος.
Διακοσμητικά δεν υπάρχουν εκτός από μια ρίζα driftwood.
Λιπάσματα ρίχνω της Seachem, σχεδόν σε κάθε δεύτερη αλλαγή νερού, Flourish, Potassium, Iron, Excel και από σήμερα και Nitrogen.
Phosphorus δεν έχω και δεν έχω ρίξει ποτέ.

Ταϊσματα έκανα 2 φορές τη μέρα, τις εξής τροφές:
Sera Vipan, Tropical Supervit, Tetra tabimin, Sera O-Nip, New Life Spectrum Algae Wafers, Omega One Super Veggie και κατεψυγμένη Daphnia και Cyclops. Φυσικά όχι όλες μαζί, εναλλάξ κάθε μέρα και τις κατεψυγμένες μια ή δυο φορές την εβδομάδα. Επισης που και που, αγγουράκι και κολοκυθάκι. Οι ποσότητες θα έλεγα είναι μάλλον μικρές καθώς τα flakes, τα bits και οι κατεψυγμένες εξαφανίζονται το πολύ σε 30 δευτερόλεπτα. Γύρω στα 15 με 20 λεπτά καθυστερούν να φαγωθούν οι ταμπλέτες βυθού.

Αλλαγές νερού, κανονικά, έκανα κάθε 2-3 μέρες 50%, μίξη περίπου 75% από Α/Ο και 25% βρύσης. Το νερό της βρύσης περνάει πρώτα από τα προφιλτρα της Α/Ο και μετά από ρητίνη νιτρικών καθώς η περιεκτικότητά του σε NO3 είναι πάνω από 50ppm!!! Επίσης είναι και πολύ σκληρό, KH=9, GH=19 και TDS=355. ΠαρΆ όλα αυτά μετρήσιμα φωσφορικά δεν έχει!
Το αποτέλεσμα της μίξης είναι KH=3, GH=5 και TDS=130 με pH=7,3.
Οι συχνές αλλαγές οφείλονται στην πρόθεση μου να περιορίσω κάποιες λίγες, αλλά όλων των ειδών, άλγες που άρχισαν να εμφανίζονται. Green Spot στις κρυπτοκορινες και στα τζάμια, Black Hair στις βαλισνεριες, καφέ ψηλά ψηλά στα γρήγορα αναπτυσσόμενα φυτά όπως η λιμνοφιλα και όμορφη πράσινη πάνω σε κάποια σημεία του ξύλου.
ΠαρΆ όλες τις συχνές αλλαγές τις τελευταίες δυο εβδομάδες, αλλά και την διπλάσια ποσότητα Excel, οι άλγες επέμεναν.
Έτσι θυμάμαι ότι έχω κάπου ξεχασμένο ένα API Phosphate Test (το είχα 6-7 χρόνια αχρησιμοποίητο) και λέω δεν το δοκιμάζω... Ε μου βγαίνει πιο σκούρο μπλε και από το 10ppm. Καλά λέω, ληγμένο είναι και πάω και πέρνω ένα της SERA. Μετράω και τι να δω... Πάνω από 10ppm...!!! Τρελένομαι και αρχίζω τις αλλαγές νερού 50% κάθε μέρα σκέτο Α/Ο (μετρημένο και αυτό 0 φωσφορικά), κόβω τα συχνά ταισματα και ρίχνω κάθε 2 μέρες ή flakes ή κατεψυγμένη.
Μετράω την επόμενη μέρα πριν την αλλαγη, τα ίδια, στο θεό τα φωσφορικά.
Μετά από 5 συνεχόμενες αλλαγές νερού, πάλι σχεδόν 10ppm τα φωσφορικά.
Βάζω ένα εσωτερικό φίλτρο που έχω με Seachem Phosguard, με την αναγραφόμενη δόση για τα 200L, περιμένω χωρίς αλλαγή νερού 4 μέρες όπως γράφει, τάισμα κάνω μόνο 2 φορές ενδιάμεσα, μετράω και επιτέλους πέσανε στα 5ppm...!!! Χτες ταΐζω, κάνω αλλαγή νερού και την επόμενη μέρα πάλι 5ppm χωρίς να αφαιρέσω το Phosguard.
Σήμερα έβγαλα το εσωτερικό φίλτρο, έκανα αλλαγή νερού, πάντα 50% και έβαλα όλο το υπόλοιπο Phosguard στο εξωτερικό φίλτρο (EHEIM 2078 ).
Παρεπιπτόντως μετά την τέταρτη μέρα χωρίς αλλαγή νερού, με μόνο όμως δυο ταΐσματα όπως είπα, τα νιτρικά που μέτρησα ήταν λίγο κάτω από 5ppm ( συνήθως ήταν γύρω στα 10ppm την τρίτη μέρα πριν την αλλαγή).
Επίσης η ανάπτυξη των Limnophila, Ludwigia, Valisneria και Hygrophila είναι ραγδαία. Η Bacopa και η Alternathera μέτρια και οι κρυπτοκορινες, οι ανούμπιες, η Lilaeopsis και η Eleocharis αργή (ως αναμένετο).

Ξέρω σας κούρασα, συγνώμη για το κατεβατό, αλλά προσπάθησα να δώσω όλες τις πληροφορίες που νομίζω χρήσιμες.

Είναι δυνατόν βρε παιδιά, να ανεβαίνουν τόσο πολύ τα φωσφορικά από τις τροφές; Και αν ναι ποια από όλες πιστεύετε ότι κάνει τη ζημια...? Ή μήπως υποψιάζεστε κάτι αλλο...???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και την κατανόησή σας!

Αλέξης.


Και δύο γενικές φωτό του ενυδρείου:

Στις 17.09.2017

https://drive.google.com/file/d/0B8P...ew?usp=sharing


Στις 02.10.2017

https://drive.google.com/file/d/0B8P...ew?usp=sharing
-------------------------
Και ναι, είμαι Νεά Ερυθραία και το νερό της βρύσης έχει τουλάχιστον 50ppm νιτρικά, μπορεί και 80ppm (στο τεστ της API δύσκολα ξεχωρίζεις το 40 με το 80ppm).
Δεν έχουμε νερό από ΕΥΔΑΠ από κάπου τοπικά διανέμεται!
-------------------------
Οι φωτο:

17.09.2017

https://drive.google.com/file/d/0B8P...ew?usp=sharing

02.10.2017

https://drive.google.com/file/d/0B8P...ew?usp=sharing

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aura : 06-10-17 στις 16:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-17, 16:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι φωτογραφίες από το drive.google δεν φαίνονται
Πολύ φοβάμαι πως τα φωσφορικά τα ανεβάζουν τα είδη της τροφής και πιο πολύ οι κατεψυγμένες τροφές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-17, 17:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Πιθανοτατα αυτο που σου λεει ο Τακης πιο πανω,μειωσε τις κατεψυγμενες και βλεπεις..
Παντως ωραιο το ενυδρειο σου,μπραβο
Εχεις πολλες φυσαλλιδες νομιζω,με τι κανεις διαχυση;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-17, 17:58
Το avatar του χρήστη aura
aura Ο χρήστης aura δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Νέα Ερυθραία
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Θα τις σταματήσω τελείως τις κατεψυγμένες. Σήμερα τάισα φλεικς πριν την αλλαγή νερού και θα ξανά ταΐσω την Κυριακή πάλι ξηρά τροφή, και την Τρίτη που κλείνει το τετραήμερο με την νέα ποσότητα του Phosguard, θα ξανακάνω μετρήσεις.
Τη διάχυση του CO2 την κάνω με κεραμικό diffuser, ήταν όμως οι πρώτες ώρες που το έβαλα και έψαχνα να βρω την ρύθμιση που πρέπει σε συνδυασμό με την κυκλοφορία του νερού. Τώρα υπάρχουν μεν, αλλά πολύ λιγότερες καθώς το δουλεύω περίπου στην μια φυσαλίδα το δευτερόλεπτο περίπου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-17, 21:53
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Τις κατεψυγμένες τις ξεπλένεις ή τις ρίχνεις απευθείας;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-17, 04:19
Το avatar του χρήστη aura
aura Ο χρήστης aura δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Νέα Ερυθραία
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Δεν τις ξεπλένω ακριβώς. Τις αφήνω να ξεπαγώσουν σε ένα ποτηράκι με νερό ενυδρείου, και μετά ταΐζω με το κουταλάκι. Λίγη που συνήθως περισσεύει στο τέλος, την πετάω.

Ενημερωτικά, μετά από δυο μέρες με το Phosguard έπεσαν τα φωσφορικά στο 0,5ppm. Το ερώτημα είναι τι θα γίνει όταν βγει το Phosguard. Θα το παρακολουθήσω και θα δω πια τροφή επηρεάζει, ταΐζοντας μόνο από αυτή για μια δυο μέρες συνεχόμενα και κάνοντας μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-17, 16:12
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Ρώτησα γιατί έχω δει βιντεάκια όπου ξεπαγώνουν το παγάκι σε νερό ενυδρείου και μετά το περνάνε από ένα σουρωτήρι ώστε να κρατήσουν μόνο τα στερεά και όχι το ζουμί γιατί ακριβώς λένε ότι επιβαρύνει πολύ το νερό του ενυδρείου αν το ρίξεις αυτούσιο μέσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
Φωσφορικά


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μπορώ να "λυγίσω" μόνιμα σωλήνα φίλτρου; aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 21-10-10 21:07
Ψηλό Ph filio Αρχάριοι γλυκού νερού 7 29-05-09 19:38
Κοράλλια από.... ψηλά. accnt Φωτογραφίες μελών 12 25-08-08 09:20
μελανοταινίες πολύ ψηλά... CASPER Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 25-04-06 19:04
Φωσφορικά άλατα mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 21-01-03 13:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05370 seconds with 13 queries