Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-09, 23:40
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή Ο Ασπόνδυλος Κινέζος του Αλέξανδρου

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 50χ25χ30


Όγκος: 37 λίτρα (30 καθαρά χωρίς το φίλτρο)

Κατηγορία: Ασπόνδυλα-Φυτεμένα


Φυτά:
2 xHemianthuscallitrichoides-Cuba
2 x anubias barteri petite
1 x narrow leaf java fern
1 x bolbitis heudeotii
1 x red tiger lotus
1 x Eleocharis acicularis
1 x Hydrocotyle Verticillata
1 x Hottonia Inflata
1 x Pogostemon Helferi
1 x Ceratopteris Pteroides/Siliquosa
1 xjavamoss

Ψάρια / ¶λλαείδη:
4 x Sulawesi caridina sp(cardinal shrimp),
3 x Neocaridina heteropoda(red cherry shrimp),
2 x caridina multidentata(amano shrimp)
3 x Paludomus Sulcatus(devil snail)

Διακοσμητικάυλικά: Φεγγαρόπετρα, ρίζα Mopani, λευκήχαλαζιακήάμμος, ψιλόκοκκοχαλίκι


Φόντο: Μαύρο χαρτόνι


Φωτισμός: 3χ13=39 watt, DIYεξοικονόμησης ενέργειας, 2χ4000Κ & 1χ2700Κ


Διάρκεια φωτισμού: Σύνολο 8 ώρες, 6 ώρες με πλήρες φωτισμό(η λάμπα με τα 2700Κ ανοίγει 1 ώρα νωρίτερα και κλείνει μία ώρα αργότερα)


Φιλτράρισμα: Εσωτερικό 500λ/ω με σφουγγάρι και εξωτερικό JBLCristalProfie700


Θερμοστάτης: Pacific 50 watt


Λίπανση: Υπόστρωμα PapillonPlantofix 500ml, PapillonPlantofix-Fluid(5mlμε κάθε αλλαγή νερού)


Παροχή CO2: Papillonsetμε φιάλη 350gκαι ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα στο χρονοδιακόπτη με τα φώτα.

Παράμετροι:

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (
GH): 12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Αλλαγές νερού: Ζαγόρι(εμφιαλωμένο) 9 λίτρα(30%) κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 27
C– 28C


¶λλες πληροφορίες: Πρόκειται για το κινέζικο ενυδρειάκι που έχω βάλει στο γραφείο μου. Είχα ξεκινήσει με την ψευδαίσθηση ότι εφόσον μιλάμε για μικρό ενυδρείο και για γαρίδες δεν χρειάζεται να είναι κάτι ακριβό ούτε θα μου κοστίσει ιδιαίτερα πολύ στο σύνολο. Στην πορεία όμως κάπου έπιασε το μάτι μου τις γαρίδες από την λίμνη Sulawesi, ε.. δεν ήθελε και πολύ, το μικρόβιο με στοίχειωσε και φυσικά βάζοντας τόσο όμορφες γαρίδες δεν γίνεται να μην τους έχεις και τον ανάλογο εξοπλισμό. Στο τέλος το μόνο που έμεινε από την αρχική αγορά του κινέζου ήταν μόνο το γυαλί! Φωτισμός αλλάχτηκε, φίλτρο εξωτερικό προστέθηκε, και μπήκε και ο διάκοσμος μετά από πολύ ψάξιμο μιας και ήθελα να βρω περίπου ότι ακριβώς φανταζόμουν ότι χρειαζόμουν.
Η αλήθεια είναι ότι αλλιώς το είχα στο μυαλό μου και αλλιώς μου βγήκε και δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, θες η αδυναμία στο να βρω ακριβώς αυτά που έψαχνα, θες η βιασύνη και η έλλειψη χρόνου(μιας και συνέπεσε και ο γάμος μου J ) όπως και να χει σας το παρουσιάζω στην πρώτη του αρχική μορφή, θέλει πολύ δουλειά ακόμα αφού μόλις πριν λίγες μέρες στήθηκε. Υπόσχομαι όμως να σας κρατώ ενήμερους με τις εξελίξεις και με φώτος.
Όπως πάντα οι παρατηρήσεις και τα σχόλια σας είναι απαραίτητα και καλοδεχούμενα.

Φωτογραφία: Δυστυχώς η φωτογραφική μου μηχανή δεν είναι ότι καλύτερο και οι
cardinalείναι ντροπαλές ενώ τα σαλιγκάρια δεν τα πέτυχα «ανοιχτά» ώστε να δείτε το υπέροχο πορτοκαλί τους χρώμα... προσεχώς περισσότερες φώτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a.jpg
Εμφανίσεις:  1073
Μέγεθος:  67,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b.jpg
Εμφανίσεις:  971
Μέγεθος:  100,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  c.jpg
Εμφανίσεις:  890
Μέγεθος:  88,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  d.jpg
Εμφανίσεις:  773
Μέγεθος:  78,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  e.jpg
Εμφανίσεις:  738
Μέγεθος:  79,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f.jpg
Εμφανίσεις:  841
Μέγεθος:  87,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  g.jpg
Εμφανίσεις:  711
Μέγεθος:  64,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  h.jpg
Εμφανίσεις:  716
Μέγεθος:  71,4 KB  
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-09, 23:56
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

πολυ ομορφο ενυδρειακη μπραβο σου!
το φυτο που εχεις στην 3η foto ειναι πολυ ωραιο
πως λεγεται?
ειναι χαμηλων απαιτησεων?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-09, 00:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια σου συνονοματε !
Με γεια το ενυδρειακι...επιτελους ,ολο ακουγαμε και ποτε δεν βλεπαμε
Δεν θα σχολιασω τιποτα αλλο εκτος απο το "ζουμι" της υποθεσης που ειναι οι εξωτικες και δυσευρετες Cardinal shrimps.
Κατ αρχην σου ευχομαι να σου ζησουν και να σε γεμισουν μωρα γαριδακια.
Οπως θα ξερεις κι εσυ, οσοι τολμησαν να τις αποκτησουν χωρις πρωτα να γνωριζουν τις αναγκες των ειδων αυτων, ειχαν πολυ μεγαλες απωλειες. Γενικα ειναι γαριδες που δεν συστηνονται σε αρχαριους και καλυτερα να κρατουνται μονες τους σε species tank.
Χαιρομαι που διαλεξες τις Cardinal που θεωρουνται ως οι πιο ευκολες απο τις υπολοιπες Sulawesi.
Επισης μεγαλο πλεονεκτημα οτι τις πηρες απο αναπαραγωγεα και αρα δεν ειναι wild caught.
Αν θες να εχεις επιτυχια με αυτες τις γαριδουλες, υπαρχουν 2 προυποθεσεις:
1. Ενα ΡΗ πανω απο 8 ( το ιδανικο ειναι 8.3)
2. Θερμοκρασια απο 27-29 (σωστα το εχεις στους 28 !)
οποτε , οπως θα καταλαβαινεις δεν συνισταται ντεκορ με ξυλα/ριζες γιατι ριχνουν κι αλλο το ΡΗ.
Το νερο δικτυου στην περιοχη σου νομιζω οτι ειναι ιδανικο αλλα μπορεις να ανεβασεις το ΡΗ κι αλλο αν χρειαστει με χρηση σπασμενων κοραλλιων ή οστρακων μεσα στο φιλτρο.(Οχι με χημικα ΡΗ buffer κλπ !)
Για σαλιγκαρια , εχει παρατηρηθει απο τους εκτροφεις οτι οι sulawesi πανε καλυτερα αν υπαρχουν μαζι τους μεσα στο ενυδρειο και σαλιγκαρια απο την ιδια περιοχη.
Αν κρατηθει ενα ΡΗ γυρω στο 8 και θερμοκρασια 27-29 ,οι Cardinal θα σου γεννησουν σιγουρα,εφοσον κανεις και τακτικες αλλαγες νερου για να μην ανεβουν ουτε ελαχιστα τα ΝΟ3. Για τα υπολοιπα ειδη sulawesi τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα...αλλα αυτο ειναι κατι που αυτη τη στιγμη δεν εχει σχεση.
Καλη συνεχεια και καλες γεννες!
Πολλες ευχες για τον γαμο σου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-09, 01:04
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Εν πρώτης: Συγχαρητήρια ...για το γάμο και βίον ...αγκρήνιαστο...
Κατόπιν: Συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου, πολύ όμορφο και εντυπωσιακή ποικιλία φυτών. Όσο για τα ασπόνδυλα??? Θέλουν μεράκι και γνώσεις....
Τα λοιπά τα κάλυψε νομίζω ο Ραβέν..... Καλές γέννες...
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-09, 11:08
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ευχαριστώ καταρχάς για τις ευχές σας και για τις απόψεις σας.

Φίλε andst87 θα σε στεναχωρήσω αλλά το φυτάκι που λες δεν είναι και από τα πιο εύκολα.

Συνονόματε ευχαριστώ για το "ζουμί"
Προσπαθώ να δημιουργήσω τις καλύτερες δυνατές αλλά και σταθερές συνθήκες για τα νανάκια, Όντως διάβασα σε πολλά site(πολλά από τα είπα εσύ πρότεινες κι ευχαριστώ) ότι χρειάζονται ψηλό PH και μάλιστα το νερό της περιοχής μου είναι ότι πρέπει αλλά.... χρειάζονται και χαμηλό GH και ΚΗ και εδώ είναι τα δύσκολα για σταθερότητα και μάλιστα σε μικρό ενυδρείο.
Δεν έχω καταφέρει να έχω ψηλό PH με χαμηλή σκληρότητα παρά μόνο περιστασιακά οδηγούμενη σε κραχ για αυτό και προτίμησα να θυσιάσω το PH για την σταθερότητα. Κάπου διάβασα ότι οι σταθερές συνθήκες είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για την επιβίωση αυτών των γαρίδων και η παραμικρή μεταβολή τους επηρεάζει άμεσα την υγεία τους. Αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει πως να καταφέρω να έχω σταθερές συνθήκες με ψηλό PH και χαμηλό GH και KH παρακαλώ ας το αναφέρει.
Επίσης αναφέρεται ότι έχει παρατηρηθεί αν υπάρχουν διαφορετικά είδη γαρίδων μέσα στο ενυδρείο το ένα είδος δεν γεννάει, ισχύει; αν ναι τότε θα πρέπει να βγάλω τις cherry και amano.

Επίσης να αναφέρω ότι οι γαριδούλες μπήκαν στο ενυδρείο μετά από 4ωρη προσαρμογή και μέσα στις επόμενες 24 ώρες είχα μία απώλεια. Κατά την μεταφορά από το ταξίδι 3 ημερών είχα άλλες 2 απώλειες παρ' όλη την άψογη συσκευασία των Γερμανών(οφείλω να το ομολογήσω έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την συσκευασία)

Τέλος τα devil snail είναι πανέμορφα ελπίζω να τα πετυχω σε κάποια καλή πόζα να δείτε το εκπληκτικό πορτοκαλί χρώμα τους.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-09, 11:20
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο και προσεγμένο ενυδρείο.
Η μόνη ένσταση μου είναι για την μεγάλη πέτρα στα αριστερά.Δεν κολακεύει το ενυδρείο και λόγω του μεγέθους της το κάνει να φαίνεται μικρό,παρόλαυτα πρέπει να είναι πολλή καλή κρυψώνα και αναπαραγωγική σπηλιά για τις γαρίδες.
Θα μπορούσες να το αντικαταστήσεις με αυτό και να εξοικονομήσεις λίτρα και ακόμη περισσότερο χώρο για φυτά.

Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-09, 15:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να ζησετε και να σου ζησουν και οι γαριδουλες σου!!!
πολυ ομορφο το γαριδαδικο σου....θα συμφωνησω οτι με τη συγκεκριμενη πετρα "χανει"...βαλε στη θεση της μια μικροτερη....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-09, 16:21
Το avatar του χρήστη chris@
chris@ Ο χρήστης chris@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

πολυ ωραιο !!!!!!!!!!!
__________________
Δυσκολη η ζωη για μικρους ακουαριστες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-09, 00:26
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίσης αναφέρεται ότι έχει παρατηρηθεί αν υπάρχουν διαφορετικά είδη γαρίδων μέσα στο ενυδρείο το ένα είδος δεν γεννάει, ισχύει; αν ναι τότε θα πρέπει να βγάλω τις cherry και amano.
Πρωτη φορα το ακουω αυτο, δεν πιστευω οτι παιζει ρολο. Εχω στο 300αρι 10 αμανο και πολλες red cherry. Οι τελευταιες αναπαραγονται σαν τρελλες και ο πληθυσμος τους ειναι 200+
Σε ενα 54αρι που ηταν μονες τους δεν αναπαραγονταν τοσο γρηγορα και πηρε χρονο να μεγαλωσει η αποικια.
Πιο πολυ ρολο παιζει η ποιοτητα του νερου, ο χωρος, οι σταθερες συνθηκες και κυριως οι τακτικες αλλαγες νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-09, 16:26
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Μιας και κλείνουν περίπου ένα μήνα στο ενυδρειάκι είπα να μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες εντυπώσεις μου για αυτές τις όμορφες γαριδούλες.

Κατ' αρχάς είναι μικρές, περίπου στο 1 εκ, άρα αν θέλετε να τις βάλετε σε μεγάλο ενυδρείο απλά ξεχάστε το γιατί θα θέλετε πολλές από αυτές για να μπορέσετε να τις δείτε, πράγμα ασύμφορο αφού είναι ακριβούτσικες.

Επιπλέον τους αρέσει πολύ να κρύβονται, σπάνια βγαίνουν στα "ανοιχτά" και ακόμα πιο σπάνια πατάνε έδαφος. Επίσης δεν τους αρέσουν τα φυτά, τα μόνα φυτά που τους αρέσουν να σκαλίζουν είναι οι moss. Αντίθετα τρελαίνονται για πέτρες και ξύλα, σχεδόν όλη την ώρα είναι είτε χωμένες μέσα στο βράχο ή πάνω στο ξύλο.
Σπασμωδικές κινήσεις και κολύμπι πέρα δώθε όπως κάνουν π.χ. οι chery ή oi amano, ξεχάστε το. Αν εγκατασταθούν σε ένα σημείο για τις επόμενες 2 με 3 μέρες θα τις βρείτε συνέχεια εκεί! Αφού το ξεσκονίσουν όλο θα πάνε λίγο παραπέρα και ούτω καθεξής. Να φανταστείτε οι δικές μου συναντήθηκαν όλες μαζί μετά από 4 μέρες αφού τις πρώτες μέρες δεν κουνιόντουσαν πέρα από μερικά εκατοστά διάμετρο από το σημείο που έπεσαν.

Τέλος το χρώμα τους "παίζει" από κόκκινο μέχρι βαθύ μπορντό(εδώ είναι όλα τα λεφτά!) ανάλογα φαντάζομαι με την διάθεση τους.

Με την φτωχή μου εμπειρία σε αυτές τις γαριδούλες λοιπόν αν ξαναέστηνα το ενυδρειάκι μου(που πολύ πιθανό να το κάνω) θα το έκανα νταμάρι και ίσως λίγη moss μέσα για να μπορέσω να έχω και το ph που χρειάζονται αφού αυτή την στιγμή δεν είναι ότι καλύτερο.

Το ευχάριστο πάντως είναι ότι αν εξαιρέσεις την μία απώλεια το πρώτο 24ωρο δεν είχα άλλη, φτου λοιπόν και ας ελπίσουμε καλή συνέχεια.

Τις επόμενες μέρες ελπίζω να καταφέρω να βγάλω και καμία καλή φώτο.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-05-09, 16:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αναμενουμε φωτο.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-09, 23:41
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καταρχάς συγχαρητήρια για τον κινέζο σου.

Λέω να περάσω καμιά μέρα να τον δω κι από κοντά εάν δέχονται τα γαριδάκια επισκέψεις...

Τώρα για τη σκληρότητα που λές το "ΖΑΓΟΡΙ" η μεγάλη φιάλη, αυτή του ψύκτη, έχει PH 8,1 (τη στιγμή που το μπουκάλι τους το απλό έχει 7,14). Για KH και GH να μετρήσω αύριο ώρα (που είναι) και να σου πω;

Συμφωνώ για το μέγεθος της πέτρας αλλά γούστα είναι αυτά! ¶μα αρέσει σε εσένα και στις γαρίδες.... τύφλα να χει ο πεθερός.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-09, 00:05
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Φυσικά και δεχόμαστε επισκέψεις κερνάμε και καφέ.

το 1,5 λίτρο μπουκάλι γράφει 7,42PΗ στη συσκευασία, είναι δυνατόν το μεγαλύτερο να έχει δοαφορά; υποτίθεται ότι είναι το ίδιο νερό απλά αλλάζει η συσκευασία, ή μήπως όχι τελικά;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-09, 01:03
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Κι όμως! Έχω ψύκτη σπίτι και το διαβάζω επάνω στη φιάλη...

Να φέρω δείγμα;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-09, 12:25
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

χμ.. μάλλον τελικά είναι σπό δισφορετικές πηγές, άλλη για τα 1,5λ και άλλη για τη φιάλη.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-12-11, 01:40
Don Ο χρήστης Don δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Xanthi
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

ξερω οτι εχει περασει καιρος αλλα ασχετο το θερμομετρο σου μετραει τη θερμοκρασια του τζαμιου,οχι του νερου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασπόνδυλος ...Κινέζος! Alex_Salonica Ενυδρεία με ασπόνδυλα 100 09-12-11 18:50
Πράσινος Κινέζος Alex_Salonica Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 12-12-08 21:32
αίμα στο δεξί πτερύγιο κινέζου pavloukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 19-05-03 10:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08142 seconds with 16 queries