Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-05-11, 19:59
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

www.papagaloforum.gr
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-05-11, 21:30
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

οποτε το καλυτερο ειναι να τον δω απο κοντα τον παπαγαλο..!
παπαγαλοφορουμ εγινα μελος αλλα δεν παιρνω πολλες απαντησεις να φανταστεις πιο πολλες παιρνω απο εδω!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το φορουμ δεν λειτουργει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ραφαηλ10 : 24-05-11 στις 21:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-05-11, 23:20
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

sorry φίλε-πλάκα έκανα.........φαντάζεσαι φόρουμ με τέτοιο όνομα???

Το μικρότερο είδος παπαγάλου που μιμείται ανθρώπινη φωνή ποιό είναι?

και
όλοι οι παπαγάλοι ζούν σε παρόμοιες κοινότητες ή υπάρχουν μοναχικά είδη και αγελαία είδη?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-05-11, 00:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ολα τα ειδη μπορουν να μιμηθουν την ανθρωπινη φωνη. οι ικανοτητες τους ομως ποικιλουν αναλογα το ειδος αλλα και το ατομο. ακομη και budgerigar (τα κοινα παπαγαλακια) εχω ακουσει να μιλαει. αλλα μια λεξουλα και αυτη δυσδιακριτη. ακομη πιο ευκολο ειναι να μιμηθουν ηχους του σπιτιου οπως τηλεφωνα..καζανακια..κουδουνια κ.τ.λ.

τα περισσοτερα ειδη ειναι αγελαια, ισως και ολα...ψαξτο γιατι δε μπορω να θυμηθω καποιο μοναχικο ειδος. κατα την περιοδο αναπαραγωγης τα ζευγαρια απομονωνονται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-05-11, 11:02
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

χαχαχα λεω και εγω!!Βρικα αυτο το εκτροφειο http://www.tropicalbirdfarm.gr/Content/Contact.asp βρισκετε στην βαρκιζα ειναι λιγο μακρια απο εδω!αλλα ακουσα οτι πολυ εχουν αγορασει απο εκει παπαγαλο και ειναι πολυ ικανοποιημενη!!Ρε παιδια πολυ μακρια πεφτει πως θα παω μεχρι εκει να δω τον παπαγαλο?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-05-11, 11:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν υπαρχει δυνατοτητα να πας να τον δεις οκ...κι εγω στον Εβρο πως να παω στη Ροδο απο οπου μου τον εστειλαν?
βεβαια αν δεν μεσολαβουσε καραβι...π.χ. Βαρκιζα..θα πηγαινα να τον παρω μονος μου...
τοτε το θεμα ειναι να μιλησεις αρκετα με τον εκτροφεα...η ακομη καλυτερα αν μπορεις να μαθεις απο αλλους γιαυτον. αν εχει και καποιο σαιτ να δεις τις εγκαταστασεις του καλο θα ηταν.
απο εκει και περα..οπως και τα ψαρια που μας στελνουν εμας στην επαρχια...γουρουνι στο σακι ειναι..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 25-05-11 στις 12:10
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-05-11, 11:35
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα τα ειδη μπορουν να μιμηθουν την ανθρωπινη φωνη. οι ικανοτητες τους ομως ποικιλουν αναλογα το ειδος αλλα και το ατομο. ακομη και budgerigar (τα κοινα παπαγαλακια) εχω ακουσει να μιλαει. αλλα μια λεξουλα και αυτη δυσδιακριτη. ακομη πιο ευκολο ειναι να μιμηθουν ηχους του σπιτιου οπως τηλεφωνα..καζανακια..κουδουνια κ.τ.λ.

τα περισσοτερα ειδη ειναι αγελαια, ισως και ολα...ψαξτο γιατι δε μπορω να θυμηθω καποιο μοναχικο ειδος. κατα την περιοδο αναπαραγωγης τα ζευγαρια απομονωνονται.
το αγελαίο βοηθάει στον ρόλο του κατοικίδιου
το μοναχικό θα ήταν πρόβλημα
μάαααλιστα
με βλέπω και με παπαγάλο!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-05-11, 11:53
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια ειτε αγελαιο ειτε μοναχικο το θεμα ειναι το εξης.
αν παρεις εναν παπαγαλο μονο του, γινεσε αυτοματα το ταιρι του, με οτι ευθυνες φανταζεστε.
αν αντι για εναν παπαγαλο παρεις 2 τοτε αυτοματα δεν εισαι το ταιρι του, αλλα καποιος φιλος που τα φροντιζει. αυτο εχει σαν αποτελεσμα ο παπαγαλος να μαθει πιο δυσκολα πολλα πραγματα, να μην προσπαθει να μαθει λεξεις, γιατι θα εχει σαν ταιρι τον αλλο παπαγαλο και θα μιλαει πιο ευκολα μαζι του...
παντος απο το εκτροφειο στην Ροδο ολοι οι παπαγαλοι ειναι ταισμενοι στο χερι και πολυ φιλικοι με τον ανθρωπο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-05-11, 13:03
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα λεω και εγω!!Βρικα αυτο το εκτροφειο http://www.tropicalbirdfarm.gr/Content/Contact.asp βρισκετε στην βαρκιζα ειναι λιγο μακρια απο εδω!αλλα ακουσα οτι πολυ εχουν αγορασει απο εκει παπαγαλο και ειναι πολυ ικανοποιημενη!!Ρε παιδια πολυ μακρια πεφτει πως θα παω μεχρι εκει να δω τον παπαγαλο?
θα το συνδιασεις το ταξιδι με τιποτα αλλο ρε...
θα πας στην βαρκιζα θα φας και το ψαρακι σου
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-05-11, 14:27
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

λες μορε να παω να κανω και το ταξιδακι μου ?
η αληθεια ειναι οτι δεν το σκεφτηκα ετσι..!!
για να το ξανα σκεφτω λιγοοο
στην ροδο πιο εκτροφειο εχει?
εχεις αγορασει απο εκει τον παπαγαλο σου?
-------------------------
σε τι ηλικια να το παρω το πουλι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ραφαηλ10 : 25-05-11 στις 14:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-05-11, 15:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οσο νωριτερα τοσο καλυτερα. αλλα δε θα σε συμβουλευα να το παρεις πολυ νωρις και να μην τρωει μονο του. μερικοι τα παιρνουν απο τοσο νωρις...αλλα θα πρεπει να του ετοιμαζεις το φαγητο του (κρεμα) και πολλα γευματα τη μερα. μολις μαθει να τρωει μονο του ειναι πιο καταλληλη στιγμη για μενα..
τον Μαξιμο μου...απο ροδο τον πηρα, ναι.
και ο Θανασης αν δε κανω λαθος απο εκει πηρε τον δικο του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-05-11, 18:47
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
λες μορε να παω να κανω και το ταξιδακι μου ?
η αληθεια ειναι οτι δεν το σκεφτηκα ετσι..!!
για να το ξανα σκεφτω λιγοοο
στην ροδο πιο εκτροφειο εχει?
εχεις αγορασει απο εκει τον παπαγαλο σου?
-------------------------
σε τι ηλικια να το παρω το πουλι?
κατεβα αθηνα περνα και απο το wi που ειναι παραδεισος και μετα συνεχιζεις
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-05-11, 19:29
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

πηγες ειδες το πουλι στην ροδο?πως ισουν σιγουρος οτι θα σ στειλουν καλο πουλι χωρις αρρωστιες και τα σχετικα?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-05-11, 23:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για διαβασε ξανα το ποστ 36..
μεσολαβησαν πολλες συνομιλιες...και τον εμπιστευθηκα...ηξερα βεβαια πως ρισκαρα ως ενα σημειο...αλλα σιγουρα πολυ λιγοτερο απο πετ. ανθρωποι που αναπαραγουν τοσα ειδη συνηθως ειναι πολυ περισσοτερο γνωστες απο μαγαζια που τα εμπορευονται. εξαλλου ξερουν το πτηνο απο...αυγο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 23-12-11 στις 21:37
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 26-05-11, 00:40
Το avatar του χρήστη Koninos
Koninos Ο χρήστης Koninos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Φίλε μου Ραφαήλ να πω και εγώ ότι έχω πάρει ringneck από τον κύριο Αργυρού στη Ρόδο και είμαι πολύ ευχαριστημένος από άποψη υγείας του πουλιού. Η αλήθεια είναι ότι, για εμένα πάντα, είναι λίγο ακριβά τα ζώα του αλλά από την άλλη ξέρεις τι παίρνεις. Με αυτό όμως που δεν ευχαριστήθηκα ήταν οι συνθήκες μεταφοράς του στην Αθήνα και το ότι ο παπαγάλος δεν είναι ήμερος από όταν τον πήρα και ενώ έχουν περάσει τέσσερις μήνες από τότε. Μου είπε βέβαια ότι θα αργήσει λιγάκι αλλά έδωσα λεφτά με άλλη σκέψη στο μυαλό μου. Αυτά είχα να πω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-05-11, 10:07
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Koninos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου Ραφαήλ να πω και εγώ ότι έχω πάρει ringneck από τον κύριο Αργυρού στη Ρόδο και είμαι πολύ ευχαριστημένος από άποψη υγείας του πουλιού. Η αλήθεια είναι ότι, για εμένα πάντα, είναι λίγο ακριβά τα ζώα του αλλά από την άλλη ξέρεις τι παίρνεις. Με αυτό όμως που δεν ευχαριστήθηκα ήταν οι συνθήκες μεταφοράς του στην Αθήνα και το ότι ο παπαγάλος δεν είναι ήμερος από όταν τον πήρα και ενώ έχουν περάσει τέσσερις μήνες από τότε. Μου είπε βέβαια ότι θα αργήσει λιγάκι αλλά έδωσα λεφτά με άλλη σκέψη στο μυαλό μου. Αυτά είχα να πω
οταν λες δεν ειναι ημερος τι εννοεις ?για πες μας περισοτερα για να καταλαβουμε..δηλαδη δεν μπορεις να τον βγαλεις εξω απο το κλουβι να τον ταισεις εσυ και τετοια..απο την αλλη 4 μηνες ειναι λιγος καιρος η οχι για να ειναι το πουλι ακομα αγριο..?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-05-11, 10:21
Το avatar του χρήστη Koninos
Koninos Ο χρήστης Koninos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Εννοείται δεν μπορώ να τον βγάλω έξω να τον ταίσω στο χέρι η και γενικά να τον βγάλω έξω διότι θα κάνω αμάν να τον ξαναβάλω μέσα. Απλά όταν πλησιάζω το κλουβί πολύ κοντά ή αν βάλω μέσα στο κλουβί χέρι για να αλλάξω νερό και τροφή κράζει και χτυπιέται πάνω στο κλουβί δεξιά και αριστερά. Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ λυπάμαι το ζώο. Κατά τα άλλα είμαι σωστός σε ότι θέματα έχει το πουλί όπως καθημερινή αλλαγή νερού, παρέα στο σπίτι να μην νοιώθει μοναχό του και όχι γρήγορες κινήσεις γύρω του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-05-11, 10:24
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

μηπως ομως 4μηνες δεν ειναι πολυς καιρος για να προσαρμοστη το πουλι?
οποτε καλυτερα να μην το παρω απο εκει γιατι θα εχω και εγω τα ιδια προβληματα...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 26-05-11, 13:50
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως ομως 4μηνες δεν ειναι πολυς καιρος για να προσαρμοστη το πουλι?
οποτε καλυτερα να μην το παρω απο εκει γιατι θα εχω και εγω τα ιδια προβληματα...
ελα κατω να δεις λεμε ρε...θα εχεις και παρεα...εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 26-05-11, 13:54
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

για πες μας και εσυ panos-alex/polis πως ειναι η συμπεριφορα του παπαγαλου σου ειναι ημερος?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 26-05-11, 15:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε koninos...αγορασες τον παπαγαλο σαν "ταισμενο στο χερι"??
γιατι η συμεπριφορα του δειχνει οτι ειτε δεν ειναι...ειτε οτι περασε καποιο πολυ τρομακτικο επεισοδιο απο ανθρωπο. στη 2η περιπτωση ομως και παλι με ημερες κινησεις θα μπορουσες να κερδισεις την εμπιστοσυνη του σιγα σιγα.
σαν ειδος εχει τη φημη του αρκετα ανεξαρτητου πουλιου...εχω ομως δει και ringneck πολυ δεμενα με το αφεντικο τους.

απο τη Ροδο πηρα 2 πουλια. ενα για μενα κι ενα για ενα φιλο μου.
φυσικα επειδη δε μας ηξεραν στην αρχη...δεν ερχοντα νστο χερι μας και εκαναν πισω. δε χτυπιοταν ομως δεξια αριστερα. σε λιγο καιρο (κανα μηνα) μας ειχαν εμπιστευθει ηδη. τωρα απλα δεν ξεκολλουν απο πανω μας...και οταν δεν τα εχουμε εξω μας φωναζουν απο το κλουβι να τους παρουμε μαζι μας.
ο δικος μου ειναι maximillian pionus και του φιλαρακου μου white eye conure.
μου τα εστειλε με το πλοιο (οταν ειχε δρομολογιο ροδο-αλεξ/πολη) σε καλη συσκευασια (ειδικο κλουβι μεταφορας πουλιων απο ξυλο και σιτα) και δεν ειχα κανενα παραπονο. επισης ηταν παντα προθυμος να απαντησει και στις οποιες ερωτησεις μου και μετα την παραλαβη του πουλιου.
αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 26-05-11 στις 22:14
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 26-05-11, 19:52
Το avatar του χρήστη Koninos
Koninos Ο χρήστης Koninos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Φίλε panos-alex/polis εμένα ο παπαγάλος ήρθε μέσα σε κλουβί από καναρίνια και αναρωτιέμαι εξαρχής πώς μπήκε. Δεύτερον δεν είχαν σκεπάσει το κλουβί με τίποτα και υποθέτω ότι μπορεί να τρόμαξε στο ταξίδι. Αλλά από όταν τον πήρα ήταν ακριβώς έτσι όπως είναι μέχρι τώρα. Επίσης ο κύριος Αργυρού μου είπε ότι είναι δύσκολο πουλί και μου πρότεινε κάποιο άλλο αλλά εγώ δεν είχα τα λεφτά. Από ότι μου είπε όμως φαντάστηκα ότι θα το εξημέρωνα εγώ αλλά αυτό ήταν αρκετά άγριο όπως σας είπα. Πέρα από αυτά όμως ισχύει ότι είναι πολύ ομιλιτικός και πολύ καλός κύριος και πάντα εκεί για να σε βοηθήσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 26-05-11, 20:39
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

μερα με νυχτα βλεπω η εξυπηρετηση του κυριου!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 26-05-11, 21:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα ξαναρωτησω αν τον αγορασες ως "ταισμενο στο χερι" ...γιατι καποιοι διαθετουν και πουλια μεγαλωμενα απο τους γονεις.
ενα πουλι που δεν ειναι ταισμενο στο χερι εχει υποπολλαπλασιο κοστος αποκτησης. και μιας και ανεφερες το οικονομικο..μηπως δεν ειναι μεγαλωμενο απο ανθρωπο τελικα?
σαν ειδος ξερω οτι δεν προτιμαται για πουλι συντροφιας ιδιαιτερα...αν και καποια βιντεο που ειδα στο "συσωλην" δειχνουν οτι μπορει να γινει πολυ καλος συντροφος. προφανως ομως εξαρταται και απο το ατομο.
οταν το εψαχνα παντως ηταν η τελευταια επιλογη μου ενω ειναι πολυ ομορφο ειδος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 26-05-11, 21:58
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

τα ringneck ειναι απο τα πιο δυσκολα πουλια για να κανουν ηρεμη συντροφια με τον ανθρωπο!! ειδικα αν δεν ειναι ταισμενα στο χερι...
οποιος περνει ringneck πρεπει να εχει αρκετη πειρα για να τα καταφερει να το ηρεμησει.
εγω με τον μικρο μου δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα, απο την πρωτη μερα που το πηρα με κοιτουσε και προσπαθουσε να μου μιλησει, ηθελε να τον βγαλω απο το κλουβι. την δευτερη μερα το εκανα και ηταν τοσο ηρεμος στο χερι μου οσο δεν μπορουσα να το φανταστω. δεν ηθελε να μπει μεσα μετα αλλα με κολπακια φαγητου μπηκε...
οταν ηταν να διαλεξω παπαγαλω επιδη ηθελα μεσαιο μεγεθος και φιλικο με τον ανθρωπο διαβαζοντας πολυ ειδα οτι τα ringneck δεν κανουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 26-05-11, 22:34
Το avatar του χρήστη Koninos
Koninos Ο χρήστης Koninos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Με αυτό που ανέφερα πιο πάνω εννοούσα ότι δεν διευκρίνισα μαζί του το αν είναι ή όχι ήμερο αλλά δεν θέλω να τον πάρω και στο λαιμό μου. Αυτό που τονίζω όμως είναι η άποψη ότι ήταν πολύ άγριος ακόμα και αν δεν ήταν ταισμένος στο χέρι. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος και πραγματικά περιμένω τις απαντήσεις σας και τις παρατηρήσεις σας. Να πω επίσης ότι χαίρομαι που βλέπω συγχομπίστες και τα πάνε μια χαρά με τα ζώα τους αλλά ώρες ώρες πιστεύω ότι είμαι λίγο άτυχος διότι από ότι βλέπω δεν έχει τύχει σε άλλους. Πραγματικά ζήλεψα με τους δύο προλαλήσαντες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 26-05-11, 22:35
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

θαναση και εσυ απο την ροδο τον πηρες τον παπαγαλο..?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-05-11, 01:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε koninos..ειναι και θεμα τυχης αλλα οχι οσο νομιζεις.
φερ'ειπειν δεν επιδιωξες εναν ταισμενο στο χερι. αν θελεις ηρεμο πουλι..αυτο ειναι το "Α και το Ψ" αν οχι το "Α και το Ω".
επισης πρεπει να γινει με προσοχη η επιλογη του ειδους. επελεξες ενα μαλλον δυσκολο ειδος...
αν δεν υπηρχε ο οικονομικος περιορισμος (που ειναι απολυτα σεβαστος)..θα μπορουσες να ειχες κανει μια καλυτερη επιλογη.
εσυ συνεχισε να φερεσαι με ευγενεια και σεβασμο στο πτηνο και ακομη κι αν δεν εξημερωθει πληρως...σιγουρα με την παροδο του χρονου θα ειναι ηρεμος και δε θα χτυπιεται στο κλουβι.
οταν αυτο συμβει και αποφασισεις να τον βγαλεις απο το κλουβι του...ΔΕΝ θα προσπαθησεις να τον πιασεις να τον βαλεις μεσα. θα επιστρεψει μονος του οταν πεινασει ή θελησει να κουρνιασει. αν κυνηγαμε το πουλι να το πιασουμε η αν το κραταμε στα χερια μας δια της βιας...εχουμε χασει το παιχνιδι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-05-11, 06:53
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
θαναση και εσυ απο την ροδο τον πηρες τον παπαγαλο..?
ναι, απο Ροδο ειναι κι εμενα..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Koninos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτό που ανέφερα πιο πάνω εννοούσα ότι δεν διευκρίνισα μαζί του το αν είναι ή όχι ήμερο αλλά δεν θέλω να τον πάρω και στο λαιμό μου. Αυτό που τονίζω όμως είναι η άποψη ότι ήταν πολύ άγριος ακόμα και αν δεν ήταν ταισμένος στο χέρι. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος και πραγματικά περιμένω τις απαντήσεις σας και τις παρατηρήσεις σας. Να πω επίσης ότι χαίρομαι που βλέπω συγχομπίστες και τα πάνε μια χαρά με τα ζώα τους αλλά ώρες ώρες πιστεύω ότι είμαι λίγο άτυχος διότι από ότι βλέπω δεν έχει τύχει σε άλλους. Πραγματικά ζήλεψα με τους δύο προλαλήσαντες
οπως σου ειπε κι ο φιλος ο Πανος, ενα βασικο ειναι η επιλογη του να ειναι ταισμενος στο χερι, και η δευτερη και συμαντικη ειναι η επιλογη παπαγαλου.
πηρες μια πολυ δυσκολη ρατσα και πρεπει να εχεις παραπανω υπομονη...
γι αυτο και τα πουλια αυτα ειναι οικονομικα. αν σκεφτεις οτι σε μεγεθος και χρωματα ειναι σαν το δικο μου, αλλα εσενα εχει 100 κι εμενα 450 καταλαβαινεις...
συνεχισε να εισαι καλος μαζι του, φροντιζε τον και ενα βασικο ειναι να του μιλας. προσπαθησε να του μιλας σαν να μιλας σε ενα μικρο παιδι... οσο κι αν ακουγετε παραξενο καταλαβαινουν πολλα με το να τους μιλαμε και ιδικα αν μιλαμε γλυκα, η αγριεμενα...
καλη συνεχεια και καλο κουραγιο!!! εχεις ενα πανεμορφο παπαγαλο απλα θελει λιγο παραπανω κοπο απο εσενα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 27-05-11 στις 06:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-05-11, 19:50
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

παιδια διαβασα οτι ο african grey δεν ειναι και τοσο χαδιαρης και οτι μπορει να μην πει ουτε μια λεξη!!ισχυει κατι τετοιο?αν τον προσεχω και τον δειχνω την απαρετητη αγαπη και φροντιδα λετε να μην μιληση?τι θα πρεπει να τον ταιζω και απο που αγοραζω την τροφη του εκτος απο φρουτα και λαχανικα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φροντιδα παπαγαλων vila Άλλα ζώα 17 10-04-11 16:43
Αρωστια παπαγαλων? maikl Άλλα ζώα 3 08-08-07 13:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08934 seconds with 13 queries