Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-09, 16:56
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Back to Basics

Αγαπητοί φίλοι... Χαιρετώ ξανά.

Έχω ένα θρεντ στο υποφόρουμ με τις αρρώστιες, όπου αναφέρω ότι στο ενυδρείο μου, το οποίο έχω στήσει από τις 4 Οκτωβρίου 2008, έπεσε μεγάλο θανατικό τελευταία, καθώς από τα 9 guppies μου ψόφησαν τα 8. Δοκίμασα διάφορα πράγματα και συμβουλές που είδα εδώ και αλλού, αλλά δεν έγινε τίποτα. Τώρα λοιπόν, έχει μείνει μόνο μια θηλυκιά από εκείνη την ομάδα των 7 ψαριών που μου ειχαν χαρίσει τον Αύγουστο μέσα στη γυάλα. Η μαντάμ γέννησε την Κυριακή περίπου 20 μικρά, και αυτή ήταν η πρώτη γενιά μωρών που λέπω - είχα δει παλιά 2 μικρά αλλά μάλλον έγιναν μεζεδάκι. Όπως και να'χει, είπα ότι είναι μια ευκαιρία να κάνω μια επανάληψη σε βασικά πράγματα για να δω τι μπορεί να έφταιξε αφ'ενός και μου πέθαναν, και αφ'ετέρου να εξασφαλίσω ότι τα μικρά μου δεν θα έχουν παρόμοια τύχη. Είναι κατά κάποιο τρόπο σα να έχω καινούριο ενυδρείο να φροντίσω, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά είναι στρωμένο.

Είναι 70άρι, με: NH3=0, NO2=0, NO3=20, pH=7,2, KH=3'd, GH=10'd. Προσπαθώ να διατηρώ τη θερμοκρασία στους 26 περίπου βαθμούς, γιατί παλιότερα έκανα αλλαγές με πολύ κρύο νερό βρύσης και φοβάμαι ότι πρέπει να έπαιξε το ρόλο του κι αυτό.

Ερωτήσεις:
- Αλάτι: Ξέρω ότι χρειάζεται 1 κουταλιά για κάθε 5 γαλόνια (18 λίτρα) νερού. Αλλά κάθε πότε; Φαντάζομαι ότι στις αλλαγές βάζεις για όσο νερό πρόσθεσες, αλλά θέλει και ενδιάμεσα μέσα στην εβδομάδα; Επίσης, το αλάτι που πήρα από τα παιδιά του συλλόγου δεν διαλύεται όλο, οι κρύσταλλοι είναι σκληροί. Χρειάζεται να τους σπας ή στο μπλέντερ να γίνονται σκόνη; Γιατί ξέρω ότι δεν κάνει να τους ρίχνω μέσα έτσι (και δεν το κάνω) αλλά μ'αυτόν τον τρόπο το διάλυμα που ρίχνω πίσω στο ενυδρείο είναι πολύ χαμηλής περιεκτικότητας σε αλάτι.
- Φίλτρο: Έχω διαβάσει εδώ ότι τα μπλε σφουγγάρια θέλουν ξέπλυμα 1 φορά το μήνα με νερό του ενυδρείου. Θέλουν και στύψιμο; Τον υαλοβάμβακα προσπαθώ να τον αλλάζω μια φορά την εβδομάδα.
- Φάρμακα: μου έχουν δώσει ένα της seachem, το οποίο άρχιαα να βάζω όταν μου είχαν μείνει 2 ψάρια. Ο ένας μάλλον ήταν να ψοφήσει και το φάρμακο δεν πρόλαβε να τον πιάσει. Βάζω κάθε τρεις μέρες (αυτή είναι η δοσολογία), μήπως και σώσω τη μαμά των μωρών (αν και είναι κι αυτή ανόρεχτη, δηλαδή με το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα με όλα τα άλλα που έχασα). Θα έχει επίπτωση στα μωρά; Μήπως να το σταματήσω, να βάλω το φίλτρο άνθρακα να "πάρει" τα χημικά περισσεύματα και να την αφήσω στην τύχη της;
- Γαρίδες κατεψυγμένες. Αληθεύει ότι θέλουν ξέπλυμα πριν τις ρίξω; Υπάρχει περίπτωση να μου αρρώστησαν απ'αυτό; (Δεν τις ξέπλενα ως τώρα!)
- Αλλαγές νερού. Τώρα με τα μωρά επειδή τα ταίζω συχνά κάνω κάθε 2-3 μέρες περίπου 20-25%. Είναι καλά ή θα τα στρεσάρω έτσι; (Πάντως δείχνουν υγιέστατα και με μεγάλη όρεξη...)

Σόρι για το τεράστιο ποστ αλλά πραγματικά θέλω να ξέρω τι μπορεί να μην έκανα σωστά και να είμαι απόλυτα σίγουρη ότι ό,τι κάνω στο ενυδρείο είναι σωστό. Δεν θέλω άλλες επιδημίες, και είμαι τόσο ενθουσιασμένη που επιτέλους υπάρχουν μωρά που θα μου κοστίσει πολύ αν τα χάσω κι αυτά...

ΕΝΤΙΤ - Βασική ερώτηση που ξέχασα. Η αντλία μου (ο κυκλοφορητής) είναι 600άρα και, αν και έχω γυρίσει το στόμιό της προς το πίσω τοίχωμα, και πάλι η ανατάραξη στην επιφάνεια είναι ψιλοδυνατή. Υπάρχει περίπτωση να εξαντλούνται ή να στρεσάρονται τα ψάρια επειδή χρειάζεται έξτρα κολύμπι για να σταθούν; Θέλω λίγη ανατάραξη πάντως διότι δεν έχω air stone. Μήπως πρέπει να βάλω;;; Και να πάρω μικρότερη αντλία; (400άρα - όλα είναι της Jewel)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-09, 17:34
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι 70άρι, με: NH3=0, NO2=0, NO3=20, pH=7,2, KH=3'd, GH=10'd.
Είναι σίγουρα σωστές οι μετρήσεις? Μου κάνεις εντύπωση το τόσο χαμηλό ΚΗ..


Ερωτήσεις:
- Αλάτι: Ξέρω ότι χρειάζεται 1 κουταλιά για κάθε 5 γαλόνια (18 λίτρα) νερού. Αλλά κάθε πότε; Φαντάζομαι ότι στις αλλαγές βάζεις για όσο νερό πρόσθεσες, αλλά θέλει και ενδιάμεσα μέσα στην εβδομάδα; Επίσης, το αλάτι που πήρα από τα παιδιά του συλλόγου δεν διαλύεται όλο, οι κρύσταλλοι είναι σκληροί. Χρειάζεται να τους σπας ή στο μπλέντερ να γίνονται σκόνη; Γιατί ξέρω ότι δεν κάνει να τους ρίχνω μέσα έτσι (και δεν το κάνω) αλλά μ'αυτόν τον τρόπο το διάλυμα που ρίχνω πίσω στο ενυδρείο είναι πολύ χαμηλής περιεκτικότητας σε αλάτι.

Το αλάτι μένει στο ενυδρείο, οπότε δε χρειάζεται να ρίχνεις μεσοβδόμαδα.. Αναπληρώνεις μόνο αυτό που βγάζεις με τις αλλαγές (δλδ. αναλογία όση είναι τα λίτρα νερού της αλλαγής).. Επίσης, όταν αναπληρώνεις νερό που εξατμίστηκε, δεν προσθέτεις αλάτι..

Για να το διαλύεις, μπορείς να το ανακατεύεις μέσα σε ένα ποτηράκι.. Αν το ρίξεις στο δοχείο/κουβά/οτιδήποτε χρησιμοποιείς για τις αλλαγές, μπορείς εύκολα να το διαλύσεις εκεί, εγώ έτσι έκανα..

Επίσης, έχε υπόψιν ότι μπορεί να μήν αρέσει το αλάτι στα φυτά σου (ειδικά αν είναι ευαίσθητα φυτά).. Εγώ θα σου πρότεινα το Livebearersalt της seachem, το οποίο κατ'αρχήν δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό, επίσης δε δημιουργεί πρόβλημα στα φυτά, ενώ παράλληλα θα σου ανεβάσει και λίγο τη GH..

- Φίλτρο: Έχω διαβάσει εδώ ότι τα μπλε σφουγγάρια θέλουν ξέπλυμα 1 φορά το μήνα με νερό του ενυδρείου. Θέλουν και στύψιμο; Τον υαλοβάμβακα προσπαθώ να τον αλλάζω μια φορά την εβδομάδα.

Δε χρειάζεται να τα καθαρίζεις τόσο συχνά τα σφουγγάρια.. Μόνο όταν βλέπεις ότι μπουκώνει το φίλτρο σε βαθμό που να μειώνεται η ροή.. Τον υαλοβάμβακα, είναι βέβαια φθηνός, αλλά αν θέλεις μπορείς να τον πλένεις (στη βρύση, αφού δεν είναι σημαντική η ποσότητα των βακτηριδίων που τον αποικούν), και να τον ξαναχρησιμοποιείς.. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τη ροή, μπορείς να τον ξεπλένεις/αλλάζεις πιο αραιά..

- Φάρμακα: μου έχουν δώσει ένα της seachem, το οποίο άρχιαα να βάζω όταν μου είχαν μείνει 2 ψάρια. Ο ένας μάλλον ήταν να ψοφήσει και το φάρμακο δεν πρόλαβε να τον πιάσει. Βάζω κάθε τρεις μέρες (αυτή είναι η δοσολογία), μήπως και σώσω τη μαμά των μωρών (αν και είναι κι αυτή ανόρεχτη, δηλαδή με το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα με όλα τα άλλα που έχασα). Θα έχει επίπτωση στα μωρά; Μήπως να το σταματήσω, να βάλω το φίλτρο άνθρακα να "πάρει" τα χημικά περισσεύματα και να την αφήσω στην τύχη της;

Εγώ θα έλεγα να το σταματήσεις.. Δυστυχώς είναι ευαίσθητα αυτά τα ψαράκια, και αν πάρουνε την κάτω βόλτα δύσκολα σώζονται.. Αλλά ούτως ή άλλως, έχεις αρκετά μωράκια να μεγαλώσεις, οπότε θα αποζημιωθείς..

- Γαρίδες κατεψυγμένες. Αληθεύει ότι θέλουν ξέπλυμα πριν τις ρίξω; Υπάρχει περίπτωση να μου αρρώστησαν απ'αυτό; (Δεν τις ξέπλενα ως τώρα!)

Δεν έχω ιδέα, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.. Για τί γαρίδες μιλάμε? Πού το διάβασες αυτό? Κάτσε να περιμένουμε κάποιον να μας πει..

Πάντως, αν έχεις χρόνο, τώρα με τα μικρά γκαπάκια, αξίζει νομίζω να κάνεις μια προσπάθεια για αρτέμια.. Δεν είναι τίποτα δύσκολο, έχει την πλάκα του και σαν εμπειρία, και θα δεις και καλύτερα αποτελέσματα στο μεγάλωμά του..

- Αλλαγές νερού. Τώρα με τα μωρά επειδή τα ταίζω συχνά κάνω κάθε 2-3 μέρες περίπου 20-25%. Είναι καλά ή θα τα στρεσάρω έτσι; (Πάντως δείχνουν υγιέστατα και με μεγάλη όρεξη...)

Αν το νερό της αλλαγής δεν έχει μεγάλες διαφορές από το νερό του ενυδρείου δεν υπάρχει πρόβλημα.. Αν πάλι δε μπορείς να το πετύχεις αυτό με ακρίβεια, μπορείς να κάνεις μικρότερες αλλαγές (10-20%).. Και αν έχεις κερατόφυλλο, ή πολλά φυτά γενικότερα, θα σε βοηθήσουν στο να μειώσεις τα νιτρικά σου, ενώ παράλληλα τα φυτά βοηθάνε και στην απομάκρυνση της αμμωνίας και των νιτρωδών..

ΕΝΤΙΤ - Βασική ερώτηση που ξέχασα. Η αντλία μου (ο κυκλοφορητής) είναι 600άρα και, αν και έχω γυρίσει το στόμιό της προς το πίσω τοίχωμα, και πάλι η ανατάραξη στην επιφάνεια είναι ψιλοδυνατή. Υπάρχει περίπτωση να εξαντλούνται ή να στρεσάρονται τα ψάρια επειδή χρειάζεται έξτρα κολύμπι για να σταθούν; Θέλω λίγη ανατάραξη πάντως διότι δεν έχω air stone. Μήπως πρέπει να βάλω;;; Και να πάρω μικρότερη αντλία; (400άρα - όλα είναι της Jewel)
Δεν ξέρω αν φαίνεται στις φωτογραφίες της παρουσίασης της υπογραφής μου, το στόμιο της juwel έχει 2 κομματάκια, που πρέπει να τα βάλεις και τα δύο έτσι ώστε η τελική έξοδος να είναι παράλληλη με το πίσω τζάμι, και το νερό να κάνει τον κύκλο του ενυδρείου και να μπαίνει από τη μπροστά μεριά του φίλτρου.. Και με μία μικρή κλίση προς τα πάνω, παίρνεις την ανατάραξη που χρειάζεσαι για να έχεις καλή οξυγόνωση του νερού..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-09, 19:01
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Μετράω με στικς τα υπόλοιπα εκτός από την αμμωνία. Ξέρω πως δεν είναι και τρομερά αξιόπιστα αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο για να τα μετράω όλα με υγρά τεστ... Πάντως μου έβγαζαν την ίδια τιμή από την αρχή οι σκληρότητες.

Οι γαρίδες είναι Αρτέμια, αυτές που πουλάνε κατεψυγμένες στη μωβ συσκευασία.

Τα χρησιμοποιώ τα κομματάκια της εξόδου της αντλίας, απλά έχω σπρώξει το τελικό στόμιο προς τον τοίχο ώστε να στέλνει εκεί τη ροή να χτυπάει και να μου κάνει λιγότερη ανατάραξη - δηλαδή όχι στο σημείο να γίνονται φυσαλίδες, λιγότερο.

Επίσης από φυτά έχω πολλά κερατόφυλλα (τη μια 'ακρη πάντως τη στηρίζω μέσα στο χαλίκι) και ένα άλλο που δεν ξέρω πως το λένε αλλά είχα βάλει ένα μικρό κομματάκι κι εξαπλώθηκε σε όλο το ενυδρείο... Έχω πάρει και μια ανούμπια αλλά δεν έχει πιάσει μάλλον γιατί δεν έχουν μεγαλώσει τα φύλλα της καθόλου.

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σου, θα μου είναι πάρα πολύ χρήσιμες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-09, 13:15
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάρει και μια ανούμπια αλλά δεν έχει πιάσει μάλλον γιατί δεν έχουν μεγαλώσει τα φύλλα της καθόλου.
Μη βιάζεσαι με την ανούμπια, είναι αργής ανάπτυξης φυτό.. Αν την έχεις φυτέψει, θα πρέπει ο κορμός να είναι εκτός χαλικιού, για να μή σαπίσει.. Καλύτερα όμως να τη δέσεις σε κάποιο ξύλο η πέτρα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-09, 23:44
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Λες ε; Έξω από το χαλίκι τον έχω αλλά και πάλι. Τέλος πάντων.

Τελικά η μάνα μας άφησε κι αυτή, αφού από την ώρα που γέννησε δεν έφαγε τίποτα. Έτσι, έχω τώρα 18-20 (τόσα τα βγάζω όποτε κάνω μια απέλπιδα προσπάθεια να τα μετρήσω) μικρά και τον γλύφτη για μπάτσο του θηριοτροφείου.

Κάποια έχουν φτάσει το 1εκ, κι ας είναι 8 ημερών μόνο. Αφού δεν υπάρχει ενήλικος να τους τρώει το φαί...

Ανυπομονώ να δω χρώματα και φύλο. Αν επιζήσουνε όλα, για να μην έχω άπειρες αιμομιξίες θα χρειαστεί να δώσω μερικά! Ελπίζω ότι θα τα θέλει κανένας εδώ μεσα. Ανυπομονώ τρελά όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-09, 23:52
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανυπομονώ να δω χρώματα
Το καλύτερο κομμάτι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-09, 00:55
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ξαναγράφω 3 εβδομάδες μετά... Από τα 19 ψαράκια έχουν απομείνει μόνο 3-4.

Μέχρι την Πέμπτη που μας πέρασε ήταν περίπου 14-15. Εκείνο το απόγευμα έκανα αλλαγή νερού γύρω στο 25% ως συνήθως, προσέχοντας η θερμοκρασία να είναι πάντα περίπου 25,5-26, άλλαξα τον υαλοβάμβακα στο φίλτρο, έριξα αντιχλώριο και μετά αλάτι. Έριξα μια μεγάλη δόση αλατόνερου, και πολλά από τα μικρά πήγαν και χώθηκαν εκεί που έπεσε το διάλυμα (που επίτηδες το έκανα λίγο πιο πυκνό απ'ότι συνήθως, βάζω κάθε που αλλάζω το νερό).

Την Παρασκευή το βράδυ μέτρησα 7-8. Το Σάββατο το απόγευμα 7, και χτες το πρωί ήταν μόνο 6. Σ¨ημερα το πρωί ήταν πάλι 6, αλλά τώρα το βραδάκι είδα ένα στο βυθό ετοιμοθάνατο και όταν έριξα λίγο φαγητό μόνο 3 όρμησαν.

Η αμμωνία μου είναι ΟΚ, τα νιτρικά χαμηλά (10-15 περίπου). Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει στο ενυδρείο μου αλλά αν ψοφήσουν και όσα έχουν μείνει δεν είμαι σίγουρη αν θα ξαναντέξω να πάρω καινούρια ψαράκια. Είχα χαρεί απίστευτα μ'εκείνη τη γέννα και δεν αντέχω να μην επιζεί τίποτα... Είμαι πολύ στενοχωρημένη και, το κυριότερο, δεν έχω καταλάβει τι μπορεί να φταίει, τι είναι αυτό που δεν κάνω σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-09, 14:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μετρησεις με τι κανεις??
καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου??
εχεις προσεξει αν καποια μικρα εχουν παγιδευτει στο φιλτρο σου??
αλατι να ριχνεις τη συνιστομενη δοσολογια για ζωοτοκα....

...λυπαμαι για τα ψαρακια ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-09, 10:41
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Αμμωνία μετράσω με υγρό τεστ της ΑΡΙ, τα υπόλοιπα με στικ.
Αλλαγές νερού, απ'όταν γεννήθηκαν τα μικρά ανά 3-5 μέρες από 20-25%.
Το έχω ανοίξει το φίλτρο, δεν έχω δει τίποτα. Κάποια είχαν μπει μέσα κατά καιρούς αλλά βγήκαν μόνα τους.
Αλάτι ρίχνω ένα διάλυμα του στυλ μισό ποτήρι νερό με δυο κουταλιές του γλυκού αλάτι, και πάλι δεν διαλύεται όλο. Αλλά φοβάμαι ότι παραήταν πυκνό το τελευταίο.

Τώρα έχουν μείνει μόνο 2. Ευτυχώς τουλάχιστον έμειναν τα πιο νταβραντισμένα - ειδικά το ένα που είναι μάλλον θηλυκό έχει γίνει τεράστιο. Μεερικά από τα άλλα δεν τρώγανε και ήταν ρουφηγμένα τα στομαχάκια τους μέσα. Από κάτι τέτοιο ψόφησαν και τα ενήλικα που είχα. Δεν έτρωγαν από ένα σημείο και μετά.

Ξέχασα να αναφέρω ότι κάτι σαλιγκαράκια και κάτι κοχυλάκια που έχω μέσα όχι απλά δεν έχουν πάθει τίποτα τόσο καιρό, αλλά ευημερούν και πολλαπλασιάζονται μια χαρά. Επίσης μια χαρά είναι και ο γλύφτης μου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-09, 00:53
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Δυστυχώς και η πιο ανεπτυγμένη ψαρίνα από τα 2 σταμάτησε σήμερα να τρώει και πιστεύω είναι θέμα χρόνου να τη χάσω. Τι να κάνω; Τι στο καλό φταίει; Έχω σκάσει. Μήπως είναι τα φυτά; έχω πολλά στο ενυδρείο, κερατόφυλλα, μια ανούμπια που το ρίζωμά της μοιάζει να έχει διαλυθεί κι ένα άλλο που εξαπλώνεται πάρα πολύ γρήγορα. Είχα βάλει μια φωτογραφία εδώ, απλά τώρα είναι λίγο πιο "κουρεμένα" τα φυτά. Σας παρακαλώ, πείτε μου κάποια λύση, πραγματικά έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ, έχω χάσει πάνω από 30 ψάρια περίπου με τον ίδιο τρόπο από το Νοέμβριο (πάνω κάτω από την εποχή που έβαλα πολλά φυτά, παρεμπιπτόντως, όσο είχα μόνο ένα κερατόφυλλο και κάτι ψεύτικα κοράλια μια χαρά ήταν... Όλα τα φυτά τα πήρα από το ενυδρείο στη δουλειά μου) και δεν έχω βρει ούτε τι φταίει ούτε μια λύση. Βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
betta basics? sotos+ramona Bettas 4 31-12-08 01:58
come back ksaderfos Malawi 3 06-12-07 17:35
Back to nature! mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 29-03-05 10:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07020 seconds with 13 queries