Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-09, 22:36
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Hygrophila difformis - κι όμως έχω ένα σωρό άλγη...

Το ενυδρείο μου έχει γεμίσει με αυτό το φυτό, τη λεγόμενη "ντοματιά", η οποία είναι υποτίθεται καλή για να εμποδίζει την ανάπτυξη άλγης. Κι όμως, κάθε εβδομάδα που αλλάζω νερό βγάζω και κάμποσες τούφες πράσινης άλγης (τριχοειδούς) ενώ οι πέτρες μου έχουν την πιο δύσκολη, τη μαύρη black beard. Μετρώντας με στικς τα νιτρικά μου βγαίνουν σχεδόν 0 και όχι πάνω από 10. Επιπλέον, το φυτό αυτό δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Αυτή τη στιγμή δεν έχω κανένα αλγοφάγο ψάρι, παρά μόνο 3 γκαπάκια. Να πάρω, και αν ναι τι; Και τι μπορώ να κάνω για να την περιορίσω; Έχετε να προτείνετε κάποια από τα εύκολα φυτά που αναφέρονται στο sticky (πολύ καλό) και που να απορροφούν επίσης πολλά νιτρικά;

Ναι, ξέρω, κι εγώ θέλω να το ομορφύνω. Θέλει πολλή δουλειά...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00527.jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  59,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00528.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  72,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-09, 23:34
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Συμπληρωσε σε παρακαλω την φορμα γιατι χωρις αλλες πληροφοριες , δυσκολο να καταλαβουμε τι συμβαινει στο συστημα σου.
Οσο για ειδικα φυτα που καταπολεμουν αλγες, δεν υπαρχουν. Ολα τα φυτα με τον τροπο τους τις ανταγωνιζονται και τις "καταπολεμουν" οταν ειναι υγιη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-09, 23:53
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Με στικ εεεε?? Τι ακρίβεια να χεις. Κάνε τη φόρμα όπως έγραψε ο RAVEN γιατί πολλά παίζουν ρόλο (φωτισμός, ήλιος, τάισμα,κλπ....)
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-09, 00:16
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Λοιπόν, για να δούμε...

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 70λ
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): φυτεμένο
Χρονος λειτουργιας: 7 μήνες
Υποστρωμα και ποιο: Ocean Nutrition Starter

Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 1 λάμπα x 15W
Φωτοπεριοδος: 17 ώρες
Παροχη CO2: όχι
Χρηση excel: όχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: κανένα
Ταμπλετες λιπανσης:
όχι
Προγραμμα λιπανσης: κανένα
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): 1/εβδομάδα, 25-30%
Θερμοκρασια: 25.5-26C
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: περίπου 10
ΡΟ4: ??? (δεν έχω τεστ)
Fe:
??? (δεν έχω τεστ)
ΡΗ: 7.2-7.4 (σόρι, το μπέρδεψα για κάτι άλλο επειδή το Ρ συνήθως μπαίνει μικρό!)
KH: 3-6d
GH: 7-14d
Φιλτρανση:
αντλία : Juwel Pump 600, υλικά φίλτρου : σφουγγάρι μπλε χοντρό, σφουγγάρι μπλε ψιλό, σφουγγάρι πράσινο, μπόλι από ενυδρείο Κορυαδλλού, υαλοβάμβακας (μόνο αυτός αλλάζεται 1 φορά / εβδομάδα, τα άλλα είναι ίδια από 4-10-08 )
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 3 guppies
Ειδη φυτων:
1 anubia, hygrophila difformis που έχει γεμίσει τον τόπο, κερατόφυλλο
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): χμμ. 2-3
Περιγραφη αλγης: πράσινη τριχοειδής και μαύρη black beard, και πράσινη σκληρή στα τζάμια
Ποτε εμφανιστηκε: η πράσινη από τον 4ο μήνα ως τώρα συνέχεια, η μαύρη εδώ και ένα-ενάμισι μήνα
Αλλα σχολια: ήλιος δεν το βλέπει, είναι σχετικά κοντά σε μπαλκονόπορτα πάντως, τάισμα λίγο μια φορά ανά μέρα μέσο όρο

Τα υγρά τεστ τα βρίσκω τρομερά ακριβά, γι'αυτό έχω πάρει μόνο της αμμωνίας... Αν είναι όμως τόσο μεγάλη η διαφορά ακρίβειας θα τα πάρω και τα άλλα, τι να κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-09, 00:33
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ο λογος που γεμισες αλγες ειναι κυριως οι 17 ωρες φωτοπεριοδος.
Μειωσε την σε 8 ωρες.
Βαλε κι αλλα ευκολα φυτα και αφου περασει λιγος καιρος και προσαρμοστουν αρχισε με ενα προγραμμα λιπανσης πολυ ελαφρυ, μια φορα την εβδομαδα.
Ο σκοπος σου θα ειναι να αυξησεις την ποσοτητα των φυτων και να τα ταιζεις με ολα τα στοιχεια που χρειαζονται αλλα σε μικρες δοσεις, ωστε να αρχισουν μια υγιη αναπτυξη.
Το excel θα βοηθουσε τα φυτα και ως συνεπεια θα μειωθει και η αλγη.
Την μαυρη τριχοειδη μην την αφηνεις γιατι θα επεκταθει και μετα ειναι πολυ δυσκολο να φυγει. Βγαλε τις πετρες που εχουν πανω αυτη την αλγη και ζεματισε τες με καυτο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-09, 00:38
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Το φοβόμουν αυτό. Το θέμα είναι ότι θέλω φως το πρωί για να τα ταίσω και να τα δω αλλά μετά που φεύγω είναι ομολογουμένως αχρείαστο, και ξαναχρειάζεται το βράδυ. Δεν πειράζει να είναι σπαστές οι 8 ώρες, υποθέτω;

Thanx για την άμεση απάντηση! Αύριο κιόλας θα πάρω φυτά και λίπασμα και κυρίως θα καθαρίσω τις πέτρες από το μαύρο σιχαμερό πράγμα...

Εδιτ - επιπλέον μια ερώτηση: όταν κάνω τις ανακατατάξεις στα φυτά, θα πρέπει να βγάλω τα ψάρια έξω σε κάποιο μικρό container μέχρι να τελειώσω για να μην αναστατωθούν με όλο το χώμα, υπόστρωμα, φύλλα κτλ που σηκώνεται και τα χέρια που μπαινοβγαίνουν; 'Η μεγαλύτερο κακό θα τους κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-09, 00:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σπαστος μπορει να ειναι ο φωτισμος αλλα μονο αν παρεμβαλλεται ενα διαστημα το πολυ 2 ωρων παυσης στο μεσον της φωτοπεριοδου.
Οποτε στην περιπτωση σου καλυτερα μονοκοματος 8 ωρες. Δεν ειναι τοσο σημαντικο να ταιζεις το πρωι.
Βαλε εναν χρονοδιακοπτη αν δεν εχεις ηδη και ρυθμισε το να ειναι ανοιχτο το φως απο το απογευμα μεχρι το βραδυ οπου και θα απολαμβανεις το ενυδρειο σου.
Μην βγαλεις τα ψαρια για να βαλεις μερικα φυτα ή να αλλαξεις θεση σε καποια αλλα. Δεν χρειαζεται. Απλα κοιτα να εισαι προσεκτικη και να δημιουργησεις οσο γινεται λιγοτερη αναταραξη στο υποστρωμα.
Καλη επιτυχια.
--------------------------------------
Και προσοχη με τα λιπασματα, περιμενε πρωτα να πιασουν τα φυτα σου και μετα ξεκινα πολυ συντηρητικα. Ριξε και ενα καλο διαβασμα στα θεματα στο board σχετικα με την λιπανση , φωτισμο κλπ ωστε να μαθεις να φροντιζεις σωστα τα φυτα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-09, 01:00
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Προσεκτική

Έτσι που το υπολόγιζα σίγουρα θα ήταν μεγαλύτερο το διάλειμμα από 2 ώρες... Οπότε καλύτερα όλες το απόγευμα-βράδυ.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-09, 01:15
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Πολύ καλά. Και πιο σκούρο φόντο θα σου αρέσει καλλύτερα. Όχι άλλα ψαράκια προς το παρών. Έτσι κι αλλιώς θα χεις γέννες σε λίγο......
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-09, 14:14
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Serafeim Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλά. Και πιο σκούρο φόντο θα σου αρέσει καλλύτερα. Όχι άλλα ψαράκια προς το παρών. Έτσι κι αλλιώς θα χεις γέννες σε λίγο......
Εννοείται ότι δεν πρόκειται να βάλω άλλα. ¶λλωστε το ένα θηλυκό είναι μόλις 3 μηνών από γέννα και είναι η τελευταία που έχει απομείνει μετά από μεγάλο θανατικό που έπεσε Δεκέμβρη-Γενάρη. Δες το μπλογκ κάτω για τη δακρτύβρεχτη ψαροϊστορία... Τώρα ευτυχώς δείχνουν καλά τα πράγματα οπότε λέω να ασχοληθώ λίγο με τον καλλωπισμό του περιβάλλοντός τους. Τα άλλα δυο είναι ζευγάρι και τα έβαλα μέσα πριν 5 μέρες οπότε σε 25 μέρες περίπου θα έχω μωρά, ελπίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-04-09, 14:54
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και να ξαναγίνεις μαμά, με γερούς απογόνους αυτή τη φορά. Μήπως τα παρα"κανακεύεις" τα ψαράκια σου, θέλουν και την ησυχία τους ξέρεις. Συγκινητικό το "δράμα" σου και έχεις και "καλή" πένα...μπράβο.
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-09, 11:56
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Serafeim Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και να ξαναγίνεις μαμά, με γερούς απογόνους αυτή τη φορά. Μήπως τα παρα"κανακεύεις" τα ψαράκια σου, θέλουν και την ησυχία τους ξέρεις. Συγκινητικό το "δράμα" σου και έχεις και "καλή" πένα...μπράβο.
Ευχαριστώ. Το ότι τα παρακανακεύω το φοβάμαι κάποιες φορές αλλά ήταν δεδομένο ότι έτσι θα πήγαινε η δουλειά έτσι και ασχολιόμουν... Το'χουμε οι Παρθένοι...
-------------------------
http://my-weird-fishes.blogspot.com/...g-post_28.html

Έκανα αυτό τελικά. Και θέλω να πάρω 1-2 ακόμα φυτά. Έβγαζα μισή ώρα άλγες και πάλι, μόλις το άφησα να ηρεμήσει, εμφανίστηκε άνω στο ξύλο. Δεν τολμώ να βάλω χαμηλά φυτα, από αυτά που σκεπάζουν το χαλίκι, γιατί φοβάμαι πως θα γεμίσω. Ή μήπως να βάλω;

Έχω ήδη μειώσει το φωτισμό στις 11 ώρες και μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα το έχω πάει στις 8.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη uptight : 29-04-09 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-09, 23:51
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Είδες τι κάνει το πολύ φως?? Τις πέτρες τις βράζουμε όμως, όχι απλά καυτό νερό. Η ρίζα έπρεπε να μείνει σε κουβά να μουλιάσει λίγες μέρες. Αφού την έβαλες, αν ξαναφύγει δες τη σε μια πετρούλα.
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διμορφισμός της Hygrophila difformis Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 12-11-08 14:35
πρόβλημα με Hygrophila difformis Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 07-04-06 23:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07526 seconds with 16 queries