Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-19, 19:07
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια ολα αυτα και συμφωνω σε καποια, αλλα δεν ειναι παντα ετσι.

αυτα καλοπροαιρετα, ως τροφη για σκεψη και συζητηση
Αφού έκανες την αρχή θα μιλήσω για τον εαυτό μου και εγώ δίνω προτεραιότητα στα ψάρια που θα φιλοξενήσω και μετά στο στήσιμο Γι αυτό σε "στημένα" ενυδρεία βάζω γαρίδες μόνο, κανένα ψάρι
Τώρα αν κάποιος έχει 1500 λίτρα και το κάνει φυτεμένο μακάρι να βάλει χρυσόψαρα . Αλλά ας έχει πρώτα τα λίτρα πράγμα σπάνιο

Να ρωτήσω και κάτι, όλα τα λιπάσματα που πέφτουν στα ενυδρεία αυτά, δεν επηρεάζουν τα ζωντανά ? Απορία το είχα από πάντα ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-19, 23:10
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω και κάτι, όλα τα λιπάσματα που πέφτουν στα ενυδρεία αυτά, δεν επηρεάζουν τα ζωντανά ? Απορία το είχα από πάντα ....
Αυτό το είχα ψάξει από την αρχή που ασχολήθηκα με τα φυτεμένα. Όπως σχεδόν σε όλα, υπάρχουν αντίθετες απόψεις αν και το ότι μπορεί να βλάπτουν τα ψάρια είναι άποψη μειοψηφίας.
Υποτίθεται ότι οι δόσεις που προτείνουν οι εταιρείες είναι ασφαλείς για τα ψάρια και δεν έχω κάποιο σοβαρό λόγο να το αμφισβητήσω καθώς- από προσωπική εμπειρία- όταν τα ζωντανά μου τις περισσότερες φορές φτάνουν το προσδόκιμο ζωής τους σημαίνει ότι έτσι είναι. Ή τουλάχιστον, δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα...

Από εκεί και πέρα το τι θα συμβεί μακροπρόθεσμα στους ζωντανούς οργανισμούς αν κάποιος το παρακάνει με τα λιπάσματα δεν ξέρω. Υποθέτω ότι μπορεί να δημιουργήσει θέματα όπως όμως θέματα θα δημιουργήσει οτιδήποτε το "παρακάνουμε" σε ένα ενυδρείο...

Από εκεί και πέρα σε ότι αφορά το πόσο ένα σκηνικό μπορεί να μην είναι συμβατό με τους οργανισμούς που φιλοξενούμε και να κάνει την ζωή τους δύσκολη υποθέτω ότι συμβαίνει συχνά. Κανένα ψάρι δεν ζει σε "rain forest", σε iwagumi ή ανάμεσα σε βουνά, χαράδρες και bonsai . Από προσωπική και πάλι εμπειρία θεωρώ ότι για τα ζωντανά δεν αποτελεί τόσο εμπόδιο το σκηνικό που θα χτίσουμε- εξαιρώ τις ακρότητες- όσο οι υπόλοιπες παράμετροι που του προσφέρουμε. Ο διαθέσιμος χώρος, ο κατάλληλος αριθμός ψαριών του είδους του, οι κατάλληλοι συγκάτοικοι, η ασφάλεια που μπορεί να του παρέχει ο χώρος γύρω του...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-19, 23:53
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Γιώργο για την απάντηση
Θα σου πω όμως τι δεν καταλαβαίνω, ένα 20% των λιπασμάτων περιέχουν ουσίες που το 90% που τις χρησιμοποιεί δεν τις έχει ψάξει ποτέ .
Μία από αυτές είναι η GLUTARALDEHYDE , (είναι η δραστική στο ΕXCEL) είναι αντισηπτικό , χρησιμοποιείται για αποστείρωση και σταθεροποιεί (καταστρέφει) τις πρωτεΐνες . Είναι τοξικό και έντονα ερεθιστικό .
Τροφή για σκέψη λοιπόν .

Μην παρεξηγηθώ τα θαυμάζω τα φυτεμένα !!! και τους δημιουργούς τους !

Δεν θέλω να χαλάσω το θέμα του Αλέξη , αν νομίζετε ότι αξίζει να γίνει μια κουβέντα να το πάμε αλλού ?? Γιατί το χαλάσαμε ..... Συγνώμη Αλέξη .

Επίσης έχω δει πολλές φορές να στήνονται "βιοτοπικά" με τα ψάρια στα μαύρα τους τα χάλια , μόνο και μόνο για τον διαγωνισμό .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-19, 00:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το excel για καποιο λογο δε το πηγαινα ποτε (δε το εχω χρησιμοποιησει).
Τα λιπασματα απο οσο εχω δει μονο ο χαλκος ειναι σε μεγαλες ποσοτητες επικίνδυνος αλλα οι συγκεντρωσεις ειναι πολυ μικρες οποτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα! Δεν εχω δει και καποιο προβλημα εκτος της θεωριας! Σε βαρια φυτεμενα με φουλ λιπανση που συνηθως υπαρχουν γαριδες λογικα θα ειχαν αποχαιρετησει σχεδον κατευθειαν μια που ειναι πολυ πιο ευαισθητες απο τα ψαρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα giorgosg Επί παντός επιστητού 643 10-05-19 11:22
3ος Διαγωνισμός Φυτεμένου Ενυδρείου και Aquascape- Σχόλια και συζήτηση. sarpijk 3ος Διαγωνισμός Φυτεμένου Ενυδρείου και Aquascape - GAB 2016 196 17-12-17 01:06
Συζήτηση για τα log \/ag Greek Aquarist's Boards 23 25-09-12 19:14
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03884 seconds with 14 queries