Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-15, 17:29
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Αλλαγες νερου σε φυτεμενο!

Παιδια η απορια μου ειναι η ρουτινα της αλλαγης νερου..Απ οσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα ενας καλος μπουσουλας ειναι τα νιτρικα που μετραμε πριν την αλλαγηεγω μεχρι τωρα εκανα αλλαγη νερου στην εβδομαδα 30-40% και μερικες φορες 2 φορες την εβδομαδα για να ριξω τα νιτρικα μου που ηταν 30-40 ακατεβατα..Στην τελευταια αλλαγη ομως μετρησα νιτρικα 10-15 με αρκετο τάισμα και ψαρια γυρω στα 20-25 γκαπυ μεγαλα-μικρα..
Εγω πιστευω πως τα νιτρικα μου επεσαν λογω εξ.φιλτρου που ναι τουμπανιασμενο με ελαφροπετρα
Θα μπορουσα λοιπον να αλλαξω την ρουτινα μου στις 2 εβδομαδες ας πουμε;;Απο την αλλη τα νιτρικα χρειαζονται για την σωστη αναπτυξη των φυτων τα οποια μενουν καπως στασιμα τον τελευταιο μηνα..Βεβαια ισως ειναι αλλος ο λογος κι οχι τα χαμηλα νιτρικα οπωσδηποτε...
Κατα γενικη ομολογια βεβαια καλο ειναι σε ενα φυτεμενο να γινεται εβδομαδιαια αλλαγη νερου 30-40%.. Τουλαχιστον αυτο βλεπω εφαρμοζουν οι περισσοτεροι..Το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα.
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-15, 17:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Οσο πιο συχνα κανεις αλλαγες καλυτερα. Το φιλτρο που ειναι γεματο ελαφροπετρα δε μου λεει κατι. Μπορει και αδειο να ηταν και να ειχες χαμηλα νιτρικα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-15, 18:12
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Οσο πιο συχνα κανεις αλλαγες καλυτερα. Το φιλτρο που ειναι γεματο ελαφροπετρα δε μου λεει κατι. Μπορει και αδειο να ηταν και να ειχες χαμηλα νιτρικα.
Ναι αλλα ο "ογκος" της βιολογιας που εχουμε δεν καθοριζει σε μεγαλο βαθμο το φιλτραρισμα των ρυπων οποτε την απονιτροποιηση;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-15, 18:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα νιτρικα δεν εχουν καμια σχεση με την ποσοτητα του βιολογικου υλικου που εχεις στο φιλτρο. Η επαρκης ποσοτητα βιολογικου υλικου σε εξασφαλιζει ωστε να μην υπαρχει αμμωνια στο ενυδρειο. Δηλαδη, να λειτουργει γρηγορα η διαδικασια του κυκλου του αζωτου και να μετατρεπεται η αμμωνια σε νιτρικα.

Τα νιτρικα μειωνονται με την αλλαγη νερου. Εγω θα ελεγα να κρατησεις τις ρουτινες σου σε εβδομαδιαια βαση, ως εχει. Δεν ειναι μονο τα νιτρικα που μειωνονται με μια αλλαγη νερου, αλλα και πολλα ακομα στοιχεια που ανανεωνονται και το νερο του ενυδρειου σου γινεται ασφαλεστερο για τα ψαρια σου. Ακομα περισσοτερο, επειδη εχεις γονο στο ενυδρειο, ο οποιος ειναι πολυ ευαισθητος σε μη ποιοτικο νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-15, 18:58
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παιδια ευχαριστωΒεβαια πολλοι ειναι αυτοι που προσθετουν νιτρικα σε υγρη μορφη ετσι δεν ειναι;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-15, 19:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εαν τα χρειαζονται τα φυτα ναι. Σε ενυδρειο με co2 και μεγαλη φυτομαζα χρειαζεται.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-15, 19:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια η απορια μου ειναι η ρουτινα της αλλαγης νερου..Απ οσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα ενας καλος μπουσουλας ειναι τα νιτρικα που μετραμε πριν την αλλαγηεγω μεχρι τωρα εκανα αλλαγη νερου στην εβδομαδα 30-40% και μερικες φορες 2 φορες την εβδομαδα για να ριξω τα νιτρικα μου που ηταν 30-40 ακατεβατα..Στην τελευταια αλλαγη ομως μετρησα νιτρικα 10-15 με αρκετο τάισμα και ψαρια γυρω στα 20-25 γκαπυ μεγαλα-μικρα..
Εγω πιστευω πως τα νιτρικα μου επεσαν λογω εξ.φιλτρου που ναι τουμπανιασμενο με ελαφροπετρα
Θα μπορουσα λοιπον να αλλαξω την ρουτινα μου στις 2 εβδομαδες ας πουμε;;Απο την αλλη τα νιτρικα χρειαζονται για την σωστη αναπτυξη των φυτων τα οποια μενουν καπως στασιμα τον τελευταιο μηνα..Βεβαια ισως ειναι αλλος ο λογος κι οχι τα χαμηλα νιτρικα οπωσδηποτε...
Κατα γενικη ομολογια βεβαια καλο ειναι σε ενα φυτεμενο να γινεται εβδομαδιαια αλλαγη νερου 30-40%.. Τουλαχιστον αυτο βλεπω εφαρμοζουν οι περισσοτεροι..Το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα.
Στα φυτεμενα ειναι που χρειαζονται πιο μεγαλες και συχνες αλλαγες.
Κι αυτο, γιατι δεν κανουμε αλλαγες μονο για την μειωση των νιτρικων, αλλα και για τον εμπλουτισμο του νερου με φρεσκα ιχνοστοιχεια και μεταλλα, που στο ενυδρειο οξειδώνονται (σε μη φυτεμενο) ή καταναλωνονται απο τα φυτα (σε φυτεμενο δεν προλαβαινουν να οξειδωθουν και να καταστουν αχρηστα για τα ψαρια και ετσι να ανακοπει η σωστη λειτουργια του οργανισμου τους).
Χωρις μεταλλα και ιχνοστοιχεια, σιγα σιγα, bye bye φυτα, bye bye ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-15, 14:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα φυτα -αν δεν εχεις τιποτα περιεργα πολυ δυσκολα- μπορουν να ζησουν ανετα και χωρις νιτρικα.
Στο λεω γκαραντι αυτο αφου τελευταια τα κραταω μηδενικα.
Οι πολλες αλλαγες -και καθημερινες ακομα- μονο κακο δεν κανουν, ισα ισα δε θα χρειαστεις και εμπλουτισμο ιχνοστοιχειων αν βαζεις νερο βρυσης.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγες νερου lordpektroni Γλυκό νερό - Γενικά 3 09-12-14 18:25
Αλλαγες νερου Ορφας Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 11 15-06-14 09:24
Αλλαγες νερου Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-02-10 22:17
Αλλαγες νερου Apollwnas Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-03-08 01:50
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΟΣ giannak Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 28-07-04 20:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04102 seconds with 15 queries