Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-05, 13:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question ενυδρειο-φυτα-δισκοι...

θελω να ρωτησω το εξης.εχω ενα 180 λιτρων με εσωτερικο,και εξωτερικο,φιλτρο, φυτεμενο γυρω στις 15 ριζες(δουλευει 8 μερες)σκεφτομαι μολις το στρωσω να δοκιμασω με δυο μικρους δισκους.το θεμα ειναι οτι επειδη φοβαμαι τυχον ασταθεια με παροχη μειγματος co2(μαγια-ζαχαρη),αν δεν χρησιμοποισω καθολου co2,θα εχω προβλημα με το ph..?πως μπορω να ειμαι σιγουρος για σταθερες συνθηκες για τους δισκους...????σημερα ημουν στον αμαζονιο,και ειχα καποια καλη κουβεντουλα με το μακη,ο οποιος παρελαβε νεα φουρνια απο δισκους,και με διαβεβαιωσε οτι εχουν αλλαξει κατα πολυ οι συνθηκες που ηξερα(ιδιαιτεροτητες-ευαισθησιες κλπ των δισκων)και αρκει να εχω 30c θερμοκρασια,και τουλαχιστο 7ph,και μαλιστα μου δινει εγγυηση ΜΟΝΟ για δισκους,σε περιπτωση που εχω απωλεια......!!!!! ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-05, 14:15
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

To PH απο την βρυση σου θα ειναι σιγουρα υψηλο.
Εμενα ειναι γυρω στο 8.
Για να το ριξεις ή θα πρεπει να βαλεις CO2 (αλλα οχι DIY) το οποιο θα ελεγχεται απο καποιον controller ή απεσταγμενο νερο... ΙΜΟ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-05, 14:24
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
To PH απο την βρυση σου θα ειναι σιγουρα υψηλο.
Εμενα ειναι γυρω στο 8.
Για να το ριξεις ή θα πρεπει να βαλεις CO2 (αλλα οχι DIY) το οποιο θα ελεγχεται απο καποιον controller ή απεσταγμενο νερο... ΙΜΟ
εννοεις απιονισμενο νερο η κατι αλλο,και σε τι ποσοτητα...?????? το εχελ σκευασμα υγρο που κυκλοφορει και κατι σαν αντικαταστατο θα βοηθησει πανω σε αυτο που σκεφτομαι η ειναι απατη..???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-05, 14:31
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
το εχελ σκευασμα υγρο που κυκλοφορει και κατι σαν αντικαταστατο θα βοηθησει πανω σε αυτο που σκεφτομαι η ειναι απατη..???
Tι ειναι αυτο ;;; Εννοεις το υγρο CO2 της Seachem ;;
Αν ναι...τοτε αυτο ειναι για μικρα ενυδρεια και δεν μπορουμε να βασιστουμε πανω του αν εχουμε δισκους για τους οποιους η σταθεροτητα των παραμετρων του νερου τους ειναι θεμα επιβιωσης.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-09-05, 14:33
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Tι ειναι αυτο ;;;
exel co2,καπως ετσι..μου το προτεινε ο πρυτανης.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-09-05, 14:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
exel co2,καπως ετσι..μου το προτεινε ο πρυτανης.....
Παω πασο... ...γιατι ο Πρυτανης...εκτος απο πρυτανης...ξερει και απο δισκους.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-05, 14:54
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Παω πασο... ...γιατι ο Πρυτανης...εκτος απο πρυτανης...ξερει και απο δισκους.
Μάλλον ο Πρύτανης εννοούσε κάτι άλλο...Το Excel της Seachem είναι υποκατάστατο ή και συμπλήρωμα άνθρακα το οποίο απορροφούν τα φυτά για να φωτοσυνθέτουν σε περίπτωση που λειτουργεί ή όχι συσκευή παροχής co2. Δεν αντικαθιστά την συσκευή co2 και σε καμιά περίπτωση δεν ρίχνει το ph, τουλάχιστον στις ασφαλείς ποσότητες που προτείνει η εταιρία.

Αν δεν σκέφτεσαι να αγοράσεις συσκευή α/ο, δεν το ψάχνεις για τύρφη;
__________________
Μιχάλης

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-05, 14:58
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neon
Μάλλον ο Πρύτανης εννοούσε κάτι άλλο...Το Excel της Seachem είναι υποκατάστατο ή και συμπλήρωμα άνθρακα το οποίο απορροφούν τα φυτά για να φωτοσυνθέτουν σε περίπτωση που λειτουργεί ή όχι συσκευή παροχής co2. Δεν αντικαθιστά την συσκευή co2 και σε καμιά περίπτωση δεν ρίχνει το ph, τουλάχιστον στις ασφαλείς ποσότητες που προτείνει η εταιρία.

Αν δεν σκέφτεσαι να αγοράσεις συσκευή α/ο, δεν το ψάχνεις για τύρφη;
εννοεις τυρφη και μονο?.. σε συγκεκριμενη ποσοτητα μεσα πχ στο εσωτερικο φιλτρο,και με τις μελλουσες μετρησεις που θα κανω,θα διατηρω ετσι το Ph σταθερο.....??(δηλαδη μονιμα τυρφη,και μολις εξασθενει ,θα την αλλαζω και ου το καθεξης...?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-05, 18:07
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φιλε Klaz τι ειναι αυτα που λες;;;;; Σου το ειπα ξεκαθαρα και ως τριτη επιλογη και μονο για λιπανση φυτων οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις το excel Seachem ως υποκαταστατο του CO2..... Σου ειπα οτι εγω χρησιμοποιω φιαλη CO2 με ph controller για να κρατησω το ph χαμηλο και σταθερο στους δισκους που ειναι η πιο δαπανηρη, δυσκολη και ογκωδης λυση.....Διαβαζε προσεκτικα γιατι θα σε βαλω τιμωρια...... Τωρα αν θες δισκους διαβασε τα καταληλα ποστ στο φορουμ για δισκους και θα βρεις τις απαντησεις σου.... Μην μπερδευεις φυτεμενο ενυδρειο με δισκοενυδρειο καθως αλλες απαιτησεις εχει το ενα αλλες το αλλο.... Η αντιστροφη οσμωση ειναι μονοδρομος καθως και αρκετα αλλα καλουδια για τους δισκους.... Θα σου προτεινα να ασχοληθεις για λιγο με πιο ευκολα ενυδρεια ωστε να παρεις τα κολαϊ και μετα ντου στους δισκους.......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-09-05, 18:13
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Φιλε Klaz τι ειναι αυτα που λες;;;;; Σου το ειπα ξεκαθαρα και ως τριτη επιλογη και μονο για λιπανση φυτων οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις το excel Seachem ως υποκαταστατο του CO2..... Σου ειπα οτι εγω χρησιμοποιω φιαλη CO2 με ph controller για να κρατησω το ph χαμηλο και σταθερο στους δισκους που ειναι η πιο δαπανηρη, δυσκολη και ογκωδης λυση.....Διαβαζε προσεκτικα γιατι θα σε βαλω τιμωρια...... Τωρα αν θες δισκους διαβασε τα καταληλα ποστ στο φορουμ για δισκους και θα βρεις τις απαντησεις σου.... Μην μπερδευεις φυτεμενο ενυδρειο με δισκοενυδρειο καθως αλλες απαιτησεις εχει το ενα αλλες το αλλο.... Η αντιστροφη οσμωση ειναι μονοδρομος καθως και αρκετα αλλα καλουδια για τους δισκους.... Θα σου προτεινα να ασχοληθεις για λιγο με πιο ευκολα ενυδρεια ωστε να παρεις τα κολαϊ και μετα ντου στους δισκους.......
μαλλον εχεις δικιο..απλα με το που τους ειδα στον αμαζονιο το πρωι.....εχασα τα λογικα μου,φιλε πρυτανη...προς το παρων οι μετρησεις που εκανα σημερα ειναι κακιστες.........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-01-10 22:21
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:34
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05848 seconds with 13 queries