Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 20-01-09, 14:46   #1
Νεος με πολλα θέματα....
pavlos_k
Member
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος 20-01-09, 14:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας φίλοι μου!!!

Ειμαι καινούργιος στον χώρο και θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποια θεματα που αντιμετωπίζω. Εχω διαβάσει αρκετά αλλά κάθε περιπτωση είναι εξιδεικευμενη.Έχω καταλάβει οτι έγιναν λάθη για να μην πω «εγκλήματα»...

Θα σας κουράσω λίγο, εξιστορώντας πως ξεκίνησα και που έφτασα, αλλα νομίζω ειναι απαραιτητο.

Πριν 15 μέρες η κοπέλα μοθ είχε την ιδέα να μοθ πάρει δ΄ςρο ένα ενυδρείο. Ασχετη και αυτή, πήγε σε ε΄να μεγάλο pet shop, και σε συνενόηση με τον πωλητη, πήρε ενα μικρό 25 λίτρων, αγνώστών λοιπών στοιχείων, με φίλτρο και θερμοστάτη. Το παράγγειλε, και μετά απο 2 μέρες ξαναπήγε για να το πάρει και να βάλει και ψάρια.

Διαβάστε σύνθεση!!!
1 x guppy
1 x beta splender
1 x neon
1 x Scalari !!!

To πήρε σπιτι της, και μετα απο ακομα δυο μέρες το εφερε στο δικο μου. Λόγο της μεταφοράς είχε χυθεί αρκετο νερο, και μόλις συμπληρωσα με νερο (και αντιχλώριο) , καταλαβαμε, οτι για τις 2 μερες που βρισκόταν σπίτι της, δεν λειτουργουσε το φιλτρο λογο της χαμηλής στάθμης!!!

Συνεχίζοντας το διάβασμα στο Internet, και καταλαβαίνοντας πόσο λάθος είναι η συνθεση τον ψαριών (και οχι μόνο), αποφάσισα να πάρω ένα μεγαλύτερο.

Πήγα φυσικά σε άλλο μαγαζί, και πήρα το Juwel Rio 180, επίσης, αποφάσισα να βάλω αληθινά φυτά, οποτε πηρα (και εβαλα υποστρωμα). Επίσης μου προτείναν και πήρα και μια αεραντλια.

Με το που το εβαλα μπρος , μετα απο 3-4 ώρες είχα διακοπή ρευματος για 8 ωρες.... (ολο το βράδυ).

Το 25αρι, κανοντας τεστ νερου χτες (μετα 10-12 μερες λειτουργιας- δεν είχα τεστ πριν) ειναι σε αποδεκτά επιπεδα (δεν το περιμενα...)

Τα ψαρια ολα τρώνε κανονικα, εκτος ισως του νεον, που μαλλον ειναι χ*****ο απο το αγγελοψαρο.... Το gappy εχει φαγωθει λιγο η ουρα τοθ μάλλον απο τον μονομαχο... Το αγγελόψαρο γενικα δεν ενοχλει, ισως μόνο καμια φορα τον μονομαχο....

Στο 180 , εβαλα στο φίλτρο κατι ετοιμα βακτυριδια για να επισπεφσω το στρωσιμο (μου το προτειναν στο μαγαζι) καθως και ενα clean up χημικο στο νερο και βακτηριδια (υγρο) στο νερο....Στην αρχή ηταν αρκετά θολο , αλλα σιγα σιγα φτιαχνει...

Η μετρηση του νερου μετα απο μια μερα, δεν ειναι και πολυ κακη...Θα επαναλαβω σημερα και θα σας δωσω τιμες ....

Πηρα και μια ρίζα, δεν ξερω τι, αλλα επιπλεει....Την εχς προς το παρων και μοθλιαζει, καθως επισης δοκιμασα να την βρασω, αλλα τιποτα....

Φυτά δεν εχω πάρει ακομα, μαλλον αυριο, αλλα θέλω να πάρω οσα και οποια πρέπει γιατι δεν θέλω να βαλω CO2 (λογο κόστους) . Τι πορτείνετε? Υπαρχει τίποτα απο κλάδεμα ? καλα δεν το λέω?

Απο το μαγαζι μου προτειναν να βάλω τα ψαρια στο μεγάλο την δευτερη μέρα γιατι ετσι και αλλιως και στο μικρο λεει οτι υποφέρουν... Τι λέτε....

Απο τα ψαρια μου σιγουρα θελω να κρατήσω το αγγελοψαρο, αν οχι ολα....

Για πειτε?

Moderator note: πιπεράκι στις κακές λέξεις..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 20-01-09 στις 17:43.
Εμφανίσεις: 11222
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα Topic Iann_is Greek Aquarist's Boards 2 25-03-08 09:43
Παλεύοντας με τα κύματα chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 27-01-08 16:40
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,30833 seconds with 14 queries