Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-10-12, 21:38
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή Απορίες για διαφορες επισκευες στο ενυδρείο

Καλησπέρα στην παρέα...αραδιάζω τα προβλήματα μου και τα λεμε ....

1)εδω και πολύ καιρο δεν χρησιμοποιώ το μαμα φωτιστικό της juweL(rio 125) γιατί πιθανότατα εχει καεί το μπαλαστ....εχω αφαιρέσει και προφανώς πετάξει την μια λαμπα ενω η αλλη ειναι ακόμα επάνω βεβαια ,δεν ξερω αν φταίει το μπαλαστ ή αν η μια απο τις 2 κάηκε και ετσι δεν αναβει καμια...για φωτισμό εχω 2 τ8 λαμπες....εχω διαβάσει εδω και καιρό τα θεματα περι αλλαγής μπαλαστ και ερωτω...α)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ χαρίζει καποια χρησιμοποιημένη λαμπα Τ5 για juwelrio 125? β)υπάρχει κανείς που να εχει κάνει το ίδιο στο ενυδρείο του (αλλα να ειναι εντάξει αισθητικά οχι προχειροδουλιές) ωστε να συναντηθούμε και να με βοηθήσει και στο δικό μου??? γ) τί ακριβώς θα χρειαστώ απο υλικά (τι μπαλαστ )

2)θέλω να αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο απο το juwel ...εχει προθημοποιηθει ενας φιλος να περάσει να με βοηθήσει,αλλα ίσως το κάνω μόνος μου...το ενυδρείο ειναι στημένο κανονικά,αν δεν το ξεστήσω (γιατι θα αλλαξω χαλίκι καποια στιγμη) ποιος ειναι ο πιο ασφαλής τρόπος να το αφαιρέσω ?? να κανω αφαιρεση 50% νερού και να εργαστώ προσεκτικα ?? μετα πρεπει να βρώ και πως θα σηκώσω το φιλτροκούτι γιατι ειναι ναι μεν αδειο απο υλικα αλλα θα εχει μπιχλα και νερο μεσα.....περιμένω τα φώτα σας !!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο...απορίες IoannisV Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-09-11 12:52
Ενυδρείο απο την αρχή απορίες-συμβουλές manosxe Αρχάριοι γλυκού νερού 14 04-06-11 17:42
Το ενυδρείο μου και μερικές απορίες. Tannis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 12-01-10 17:51
Νέο ενυδρείο και απορίες... kostasthess_ Αρχάριοι γλυκού νερού 22 26-09-07 15:43
Νέο ενυδρείο - απορίες a-sakis Malawi 40 14-03-07 18:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04185 seconds with 13 queries