Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-11-05, 19:20
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mike954
Ρε γαμ.... τωρα με εστειλες για το κοραλι και εγω το ιδιο πιστευα αλλα τι να πω.Μου τον συστησανε σαν ιχθυολογο.Το νερο συγκεκριμενα συνορα Ανοιξη με Εκαλη ειμαι καποτε ηταν απο γεωτρηση στην Πεντελη αλλα τωρα λενε οτι το μπασταρδεψανε με ΕΥΔΑΠ.
Τα αποτελεσματα ειναι:
Gh>21
Kh 18
Ph 7,8
No2 0
No3 100

Οσο για τα ψαρακια μου με σακατεψες τι παιζετε τωρα με τις συνθηκες του τοσου σκληρου νερου δεν μπορουν να ζησουν μιας και ειναι ολο αλατα?
Το σκατοφαγο τον πηρα για στρωσημο ειναι 2 μικρα.
συγνωμη,για την επεμβαση μου,αλλα πιστευω οτι τα τελευταια ψαρια που μπορει να βαλει καποιος για στρωσιμο ειναι οι σκατοφαγοι,γιατι οπως ειπε και ο net,ειναι για υφαλμυρο νερο σχεδον θαλασσινο.....ας εβαζες τουλαχιστο αφου διαλεξες να το στρωσεις με ψαρια κανα χρυσοψαρο η κατι αλλο......θα σου ελεγα να τα πας πισω και γρηγορα γιατι θα εχεις συντομα πολλα-πολλα προβληματα.......βαλε αν θες και κανα φυτο ...θα βοηθησει........
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-11-05, 19:30
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Ρε Mike (χρόνια πολλά και για εχθές) αφού βλέπω και σε ενδιαφέρει, γιατί δεν το στρώνεις με αμμωνία ;
Τα ψαράκια θα τα πας πίσω έχεις κάθε δικαίωμα έτσι όπως σου φέρθηκε ο "επιστήμονας" στο pet-shop και όσο περιμένεις να γίνει ο κύκλος (στρώσει) στο ενυδρείο μελετάς και τα ψαράκια που θα βάλεις.
θα έχει πιο ενδιαφέρον και είναι ασφαλέστερο έτσι.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-11-05, 19:14
Mike954 Ο χρήστης Mike954 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2005
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ευχαριστω Juan.Λοιπον αυτη τη στιγμη διατηρω το ενυδριο στα ορια ωστε να μην βλαπτω τα ψαρια εχω ηδη αλλαξει λιγο νερο για να ερθει λιγο στα ισια του εχω παρει τεστ και το πλακωσα στα βακτηριδια τα ετοιμα ιδη σημερα βλεπω διαφορα επεσε λιγο η αμωνια και ανεβηκε το No2.Παντως προσεχω να μην ξεπερναω τα ορια και ζοριζω τα ψαρια και ας καθυστερησει ο κυκλος.
Οσο για τα ψαρια το συζητησα και πηρα μια απαντηση που θα ηθελα να την συζητησουμε μονο οποιος γνωριζει οι γνωμες βεβαια ευπροσδεκτες.Τι θελω να πω¨οτι τα ψαρια ειναι οντως υφαλμυρα ,το νερο μου ομως με τοσο αλατι θεωρητε κατα καποιο τροπο υφαλμυρο ειναι πολυ σκηρο νερο εντομεταξυ διαβασα σε γνωστο σας σαιτ οτι τα μονα ψαρια που μπορω να βαλω σε πολυ σκληρο νερο ειναι ψαρια κρυου νερου ή υφαλμηρου ή θαλασσινα.Και 3 ειδη φυτων και εχω βαλει την βαλισνερια γιγαντεα προς το παρον τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-11-05, 20:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καπου εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα.
Το σκληρο νερο χαρακτηριζεται αποτην παρουσια ασβεστολιθικων κυριως αλατων, και αλατων μαγνησιου και οχι αλατιου. Το θαλασσινο νερό αντιθετα χαρακτηριζεται απο την περιεκτικοτητα του σε χλωριουχο νατριο, κοινως αλατι. Ως υφαλμηρο ενυδρειο θεωρειται εκεινο που εχει αρκετο αλατι οπως οι εκβολες ποταμων που "μπαινει" μεσα η θαλασσα.
Ειμαι σιγουρος οτι το νερο στον Αγιο Στεφανο δεν περιεχει αλατι γιατι τοτε θα ηταν γλυφο, και δεν θα πινοταν. Αν προσθεσεις και αλατι ναι οντως θα γινει υφαλμυρο...

Για σκληρο νερο υπαρχουν ψαρια που το προτιμουν, με καλυτερο εκπροσωπο τα περισσοτερα ζωωτοκα. Οι scats ομως θελουν γλυκο νερο οσο ειναι μικροι και στη συνεχεια υφαλμυρο/θαλασσινό.
Οσο για τα φυτα, αμα αρχισεις το αλατι, δεν θα φτουρησουν και πολυ, αντιθετα σε σκληρο νερο, ειδικοτερα οι valis θα ξεπεταχτουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel Vision 180 DJK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 08-08-05 15:26
Ερωτήσεις σχετικά με το Juwel Rio 400 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-12-04 17:57
Νέος!!! Ενυδρείο Juwel Vision 180 - Σχόλια? Τιμές :-( pdrake Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 11-10-03 21:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03957 seconds with 13 queries