Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-11, 01:28
Το avatar του χρήστη nitrox
nitrox Ο χρήστης nitrox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 50
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitrox
Προεπιλογή DIY Ενυδρείο συμβουλές κατασκευής

Γεια σας και από εμένα, ένα μεγάλο μπράβο για το Forum σας, την αγάπη και το μεράκι σας σε ότι αναφορά το hobby αυτό.

Πριν μέρες και μετά από επίσκεψη στο σπίτι ενός φίλου "τρελαμένου" με τα ενυδρεία (και αφού με έψησε ), πήρα την απόφαση να κατασκευάσω και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο διαστάσεων 70χ40χ45cm, το οποίο θα φιλοξενήσει κιχλίδες.
Διαβάζοντας σχεδόν ολόκληρη την κατηγορία DIY του Forum σας καθώς και άλλα site που παραπέμπεται πήρα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες όσο αναφορά την κατασκευή και το στήσιμο ενός ενυδρείου και κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

1)Για την κατασκευή του ενυδρείου μου (70χ40χ45cm) θα χρησιμοποιήσω σιλικόνη της Bison από το Praktiker (πιστεύω ότι 1 σωλιναριο δεν θα φτάσει οπότε θα πάρω 2 για να είμαι σίγουρος). Να περισέψει και λίγη για τις γωνίες που θα κολλήσω από έξω.

2)Μετά από αρκετή έρευνα κατέληξα ότι για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου 6mm πάχος γυαλί αρκεί. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν χρειάζονται πάνω και κάτω κόντρες και αν "ναι" τι φάρδους κόντρες ? τα κομμάτια θα πρέπει τελικά να είναι ρονταρισμένα? (γιατί οι απόψεις είναι πολλές για το ροντάρισμα ). Τα κρύσταλλα θα πρέπει να είναι τοποθετημένα ενάνω στον πάτο του ενυδρείου ή περιμετρικά? αν είναι επάνω στον πάτο θα ήταν καλύτερα τα πλαϊνά να κοπούν 2mm στενότερα για να έρθουν όλα πρόσωπο με την σιλικόνη? τις κάτω κόντρες τις τοποθετούμε αφού έχει κολληθεί όλο το ενυδρείο και έχει ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ? το ρωτάω αυτό γιατί αν στεγνώσουν οι σιλικόνες από την μέσα πλευρά θα έχει μείνει ένα "κορδόνι" από σιλικόνη στην γωνία μεταξύ πάτου και κάθετης πλευράς και οι πλευρές της κόντρας δεν θα εφάπτονται με τις πλευρές του ενυδρείου. Τελικά μόνο τις επάνω κόντρες βάζουμε σταυρωτά ? τι κάτω όχι ?

3)Τέλος, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιον που να πουλάει τζάμια στην πόλη της Θεσσαλονίκης ο οποίος να είναι σωστός μάστορας όσο αναφορά το κόψιμο των κρυστάλλων (γώνιασμα) γιατί έχω έναν στην γειτονιά μου ο οποίος είναι ό,τι να ναι και δεν τον εμπιστεύομαι και πολύ

Περίμενω ανηπόμονα απάντηση σας!

Ελπίζω να μην σας κούρασα ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-11, 01:41
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Τζαμι καλητερα με 8αρι για περισσοτερη ασφαλεια, αν και το 6αρι με πανω-κατω κοντρες μια χαρα θα ειναι. Εγω θα το εφτιαχνα με 8αρι αλλα με μονο κατω κοντρες και σιλικονη στις καθετες εσωτερικες γωνιες για περισσοτερη αντοχη και ενισχυση. Τα κρυσταλλα θα τα εβαζα επανω και οχι περιμετρηκα του πατου, ναι καλητερα 2mm μικροτερα για να πατησουν πιο σωστα στον πατο. Τις κοντρες μετα αφου στενωξει το ενυδρειο ολοκληρο και καλο καθαρισμα παλι τζαμια αφου θα εχουν δακτυλιες απο τα πιασηματα την ωρα του κοληματος, οτι περισσευει απο τις κολησεις κοψιμο με φαλτσετα. Καλες δουλειες!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-11, 01:46
Το avatar του χρήστη nitrox
nitrox Ο χρήστης nitrox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 50
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitrox
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου !!! ελπίζω να πετύχει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-11, 01:59
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ειναι ευκολα τα πραγματα αρκει να πιανουν τα χερια σου! Βαλε και περιμετρικα των κολησεων χαρτοταινια για να μην γινουν τα τζαμια χαλια και να μπορεις να τα καθαρησεις ευκολα απο τις σιλικονες, αρκει να κανεις καλες μετρησεις ωστε μετα να φευγουν οι χαρτοταινιες απο τις ενωσεις των τζαμιων...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-11, 03:00
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

ΕΕΕΕΕΕ!!! Χαλαρά! Με 8αρι κανεις 200αρι. Και το 5αρι καλό θα είναι. (δεν ξέρω αν εχει 6αρι. 7 δεν εχει σίγουρα).

Για τα τζάμια δεν θελεις τιποτα παραπάνω απο το να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ισια και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ομοια. Γωνιασματα κ τετοια που λες δεν χρειάζεται. Απλα έτσι όπως θα σου τα κόψει, καλο είναι να κάνεις τα κοψίματα με ένα γυαλόχαρτο λίγο για να μην κόβει πολύ.

Για το κόλλημα. Βαζεις την σιλικόνη και μετά το τζαμι. Το πατάς αρκετά ωστε να βγεί η περισσεια. Απο την έξω μεριά, την μαζευεις με μια φαλτσέτα ή τηλεκάρτα. Απο την μέσα προσθέτεις λίγη (αναλόγως το πόσο θα έχει) κ μετα εχοντας βρεγμενο το δαχτυλο την σερνεις για να ισιώσει. Τώρα κόντρες, ίσως δεν χρειαζεται σε αυτές τις διαστάσεις, αλλα δεν ειμαι σίγουρος.

Παντως για να ξέρεις, εγώ επισκευαζω ενα ενυδρείο 70*31*43 (μ*π*υ) και είναι με 5αρι τζαμι και χωρις καμια κόντρα...
-------------------------
Κ ενδεικτικά, για ενα κομμάτι 70*48 + πολλα αλλα διαφορα κομματια για καπακια κτλπ, πλήρωσα 10¤. Να μας πεις την τιμή που θα σου δώσει γιατί ορισμένοι....
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 17-02-11 στις 03:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-11, 11:57
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Αν γινει με 5αρι παντως σιγουρα θελει και πανω κοντρες. Ειπα πως θα προτειμουσα να το φτιαξω εγω το ενυδρειο γιατι μετα απο καμια 20αρια κατασκευες που εχω κανει εχει αλλαξει ο τροπος σκεψης στην κατασκευη ενυδρειων, θελω πλεον να βγαινουν εμφανισημα και με βαθμο ασφαλειας πανω απο 4, οσοι ξερουν θα καταλαβουν (8αρι δεν χρειαζεσαι πανω κοντρες που ειναι αντιαισθητικες και σου κανουν την ζωη πιο δυσκολη). Επεισης ειπα οτι μπορει να φτιαχτει και με 6αρι τζαμι, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι φωναζεις!? Οσο για την δικη σου κατασκευη με 5αρι εχει βαθμο ασφαλειας 2.5, δηλαδη πιο λιγο απ' οσο φτιαχνουν οι σοβαρες εταιριες τυπου Juwel που ειναι κοντα στο 4, με βαθμο ασφαλειας κοντα στο 2.5 κατασκευαζει η Elite που ειναι σα'ι'μπαμπα και δεν την εμπιστευομαι.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-11, 12:14
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Φιλος κοντρες δεν χρειαζεσαι,
Τζαμια εχη φτηνα ενας απεναντι απο το ΙΚΑ της α, τουμπας ,δεν θυμαμε το ονομα του ,χουχουλιδακις καπως ετσι λεγετε εινα ο ποιο φτηνος που βρηκα εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-11, 12:33
Το avatar του χρήστη nitrox
nitrox Ο χρήστης nitrox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 50
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitrox
Προεπιλογή

Καλημέρα και από εμένα .

Πιστεύω και εγώ ότι το 8άρι τζάμι είναι λίγο υπερβολικό γι'αυτό και επέλεξα 6άρι, άλλωστε και κάποια υπολογιστικά προγράμματα υπολογισμού πάχους τζαμιού για ενυδρεία σε αυτές τις διαστάσεις συνιστούν 6άρι τζάμι, με πάνω και κάτω κόντρες. Όσο αναφορά το αισθητικό κομμάτι τις επάνω κόντρες λέω να τις κολλήσω 5cm κάτω από το χείλος του ενυδρείου και να κατασκευάσω ένα ξύλινο καπάκι από κοντροπλακάζ θαλάσσης (που δεν επηρεάζεται και τόσο από την υγρασία ) και να μην φαίνονται.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλο και κάποιο "σφάξιμο" θα προκύψει κατά την κατασκευή αν και τα χέρια μου πιάνουν πολύ.


Περιμένω κάποιες γνώμες- παρατηρήσεις ...
__________________
I've failed 99% of my trials,in order to succeed in the remaining 1%"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-11, 12:37
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εμφανίσημα γιατί δεν βγαίνουν με μκρότερα τζαμια; Εγω εχω κατασκευασει ενα 30 και είναι μια χαρα με 5αρι απο αποψη εμφανισης. Τι εννοείς, δεν καταλαβαίνω...

Επίσης, θα σε απογοητευσω αλλα η Juwel πέρνει... 3! Το rio 180 είναι με 8αρι τζάμι οπότε το aquatools δίνει 3.

Παντως σε καμια περίπτωση δεν χρειαζεται 8αρι ο φίλος.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-11, 12:42
Το avatar του χρήστη nitrox
nitrox Ο χρήστης nitrox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 50
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitrox
Προεπιλογή

Φίλε tsoum και έγω έτσι πιστεύω ότι το 8άρι είναι λίγο υπερβολικό με 6άρι και πάνω- κάτω κόντρες θα είμαι οκ. και έναν φίλο που ρώτησα που έχει ένα 120lt με κιχλίδες μου έιπε ότι το δικό του το έκανε με 6άρι και με κόντρες μόνο επάνω και δεν έχει πάθει τίποτε.
__________________
I've failed 99% of my trials,in order to succeed in the remaining 1%"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-02-11, 13:09
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σε απογοητευσω αλλα η Juwel πέρνει... 3! Το rio 180 είναι με 8αρι τζάμι οπότε το aquatools δίνει 3
Δεν θα με απογοητευσεις καθολου, το δικο μου Record600 με 5αρι περνει 4. Το Rio180 περνει 3,4! Ο φιλος μπορει να το φτιαξει οπως θελει και οπως εχει αποφασησει, εγω απλα ειπα την γνωμη μου μιας και το ζητησε.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-02-11, 13:33
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nitrox Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε tsoum και έγω έτσι πιστεύω ότι το 8άρι είναι λίγο υπερβολικό με 6άρι και πάνω- κάτω κόντρες θα είμαι οκ. και έναν φίλο που ρώτησα που έχει ένα 120lt με κιχλίδες μου έιπε ότι το δικό του το έκανε με 6άρι και με κόντρες μόνο επάνω και δεν έχει πάθει τίποτε.
Εγω αν εβαζα, θα έβαζα μια καθετη πάνω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα με απογοητευσεις καθολου, το δικο μου Record600 με 5αρι περνει 4. Το Rio180 περνει 3,4! Ο φιλος μπορει να το φτιαξει οπως θελει και οπως εχει αποφασησει, εγω απλα ειπα την γνωμη μου μιας και το ζητησε.
Ποιο πρόγραμα χρησιμοποιείς; Στο aquatools βγάζει 2,5 το ρεκορντ.

Υ.Γ. δεν σε ειρωνευομε (σε περιπτωση που σκεφτεσε κατι τέτοιο), ουτε εδω παραπανω
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-02-11, 13:39
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Οι κάτω κόντρες είναι τζάμπα ρε παιδια δεν ενοχλούν δεν φαίνονται... Γιατί να μην βάλεις??

Με 5αρι και κοντρες πάνω κάτω είναι μια χαρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-02-11, 13:47
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Οχι φιλε μου, απλα το ΕΕΕΕΕΕΕ με κεφαλαια που εγραψες σημαινει οτι φωναζεις, λες και ειπα μ....α, ενταξει ειναι υπερβολη το 8αρι αλλα οταν δεν θα εβαζα πανω κοντρες θα το εκανα με 8αρι για περισσοτερη ασφαλεια, δεν το πηρα στραβα ομως, απλα προσπαθω να δικαιολογισω για αυτα που γραφω, οτι εχουν μια λογικη. Το Record 600 ειναι 60x30x35, μεχρι 4,6 δινει στο aquatools με 5αρι που ειναι φτιαγμενο. Επισεις το Rio 180 ειναι 101χ41χ44 οι διαστασεις του χωρις καπακι, δες ποσο βγαινει γιατι πριν εκανα λαθος και το μετρησα με το καπακι παρεα στο υψος.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-02-11, 14:04
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τοτε να το αλλάξω! Φεεεεεεεεετααα!!! Αυτό ενοουσα! "ΕΕΕ σιγα σιγα!" Κ λογω του γραπτου λογου νομιζες που σου φώναζα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-02-11, 14:39
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει θεμα, απλα λεω οτι οι καλες εταιριες εχουν αρκετα υψηλα τα στανταρ τους απο θεμα ασφαλειας και δεν πιστευω ποτε κανεις να καταφερει να κανει τοσο καλες κολησεις, χωρις καμια φυσαλιδα και ακριβως ολα τα πατηματα και οι ενωσεις οπως τις κανουν οι ειταιριες με ρομποτικους-μηχανικους βραχιονες, γι αυτο καλο ειναι να ειμαστε απο θεμα ασφαλειας και ανοχων απο το 4 και πανω.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-02-11, 15:10
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μα με αυτή την λογική, και 20αρι τζάμι να έχεις, αμα δνε κοληθει καλά θα ανοίξει...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-02-11, 15:25
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει θεμα, απλα λεω οτι οι καλες εταιριες εχουν αρκετα υψηλα τα στανταρ τους απο θεμα ασφαλειας και δεν πιστευω ποτε κανεις να καταφερει να κανει τοσο καλες κολησεις, χωρις καμια φυσαλιδα και ακριβως ολα τα πατηματα και οι ενωσεις οπως τις κανουν οι ειταιριες με ρομποτικους-μηχανικους βραχιονες, γι αυτο καλο ειναι να ειμαστε απο θεμα ασφαλειας και ανοχων απο το 4 και πανω.
Αμα είναι ίσια κομένα τα τζάμια δεν είναι δύσκολο να μην υπάρχουν φυσαλίδες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-02-11, 16:17
Το avatar του χρήστη nitrox
nitrox Ο χρήστης nitrox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 50
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitrox
Προεπιλογή

Και εγώ έτσι πιστέυω... ότι αν τα τζάμια είναι ίσια κομμένα δεν υπάρχει πρόβλημα, μιας και θα εφάπτονται σωστά γι'αυτό και ρώτησα πιο πάνω αν γνωρίζει κάποιος κανένα καλό τζαμά για να μην κοπούν τα κρύσταλλα όπως να ναι ...
__________________
I've failed 99% of my trials,in order to succeed in the remaining 1%"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-02-11, 16:32
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nitrox Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και από εμένα, ένα μεγάλο μπράβο για το Forum σας, την αγάπη και το μεράκι σας σε ότι αναφορά το hobby αυτό.

Πριν μέρες και μετά από επίσκεψη στο σπίτι ενός φίλου "τρελαμένου" με τα ενυδρεία (και αφού με έψησε ), πήρα την απόφαση να κατασκευάσω και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο διαστάσεων 70χ40χ45cm, το οποίο θα φιλοξενήσει κιχλίδες.
Διαβάζοντας σχεδόν ολόκληρη την κατηγορία DIY του Forum σας καθώς και άλλα site που παραπέμπεται πήρα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες όσο αναφορά την κατασκευή και το στήσιμο ενός ενυδρείου και κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

1)Για την κατασκευή του ενυδρείου μου (70χ40χ45cm) θα χρησιμοποιήσω σιλικόνη της Bison από το Praktiker (πιστεύω ότι 1 σωλιναριο δεν θα φτάσει οπότε θα πάρω 2 για να είμαι σίγουρος). Να περισέψει και λίγη για τις γωνίες που θα κολλήσω από έξω.

2)Μετά από αρκετή έρευνα κατέληξα ότι για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου 6mm πάχος γυαλί αρκεί. 8 και 6 μμ εχουν σχεδον ιδια τιμη.Ψαξου Αυτό που δεν ξέρω είναι αν χρειάζονται πάνω και κάτω κόντρες και αν "ναι" τι φάρδους κόντρες ?Χρειαζονται. 5εκ φαρδος ειναι οτι πρεπει με 5 mm παχος τα κομμάτια θα πρέπει τελικά να είναι ρονταρισμένα? (γιατί οι απόψεις είναι πολλές για το ροντάρισμα ). ΝΑΙ ΡΟΝΤΑΡΙΣΜΕΝΑ Τα κρύσταλλα θα πρέπει να είναι τοποθετημένα ενάνω στον πάτο του ενυδρείου ή περιμετρικά?Επανω στον πατο αν είναι επάνω στον πάτο θα ήταν καλύτερα τα πλαϊνά να κοπούν 2mm στενότερα για να έρθουν όλα πρόσωπο με την σιλικόνη?ΟΧΙ δε θα υπολογισεις την σιλικονη στα κοπτικα.Σα να ηταν σκετα τζαμια θα μετρησεις. τις κάτω κόντρες τις τοποθετούμε αφού έχει κολληθεί όλο το ενυδρείο και έχει ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ?Αφου στεγνωσει καλα καλα το ρωτάω αυτό γιατί αν στεγνώσουν οι σιλικόνες από την μέσα πλευρά θα έχει μείνει ένα "κορδόνι" από σιλικόνη στην γωνία μεταξύ πάτου και κάθετης πλευράς και οι πλευρές της κόντρας δεν θα εφάπτονται με τις πλευρές του ενυδρείου.Ναι εχεις δικιο.Με μια ολοκαινουρια λεπιδα φαλτσετας και με καθαρο ασετον αφερεις τα υπολοιματα κολλας. Τελικά μόνο τις επάνω κόντρες βάζουμε σταυρωτά ? τι κάτω όχι ? Τις κατω τις βαζεις ετσι ωστε να φιλησουν τα σοκορα.Τις επανω σταυρωτα

3)Τέλος, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιον που να πουλάει τζάμια στην πόλη της Θεσσαλονίκης ο οποίος να είναι σωστός μάστορας όσο αναφορά το κόψιμο των κρυστάλλων (γώνιασμα) γιατί έχω έναν στην γειτονιά μου ο οποίος είναι ό,τι να ναι και δεν τον εμπιστεύομαι και πολύ
Υπαρχουν παρα πολλοι καλοι μαστορες.
Περίμενω ανηπόμονα απάντηση σας!

Ελπίζω να μην σας κούρασα ...
Ελπιζω να σε βοηθησα.
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-02-11, 20:16
Το avatar του χρήστη nitrox
nitrox Ο χρήστης nitrox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 50
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitrox
Προεπιλογή

Καλησπέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, έλυσες όλα τα βασικά μου ερωτήματα .

Το μόνο που έχω να σε ρωτήσω είναι: σίγουρα να μην κοπούν τα πλαϊνά 2 mm στενότερα ώστε να έρθουν όλα πρόσωπο ?? και κάτι ακόμη αν μπορείς και γνωρίζεις στείλε μου ΠΜ καμία διεύθυνση κανενός τζαμά για την πόλη της Θεσσαλονίκης (αν γνωρίζεις βέβαια)
__________________
I've failed 99% of my trials,in order to succeed in the remaining 1%"
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-11, 20:19
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Smile

http://www.adana.co.jp/en/products/na_tank/cube_garden/

χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση.απλώς να δείτε τις διαστάσεις και τα πάχη των γυαλιών...
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-11, 20:39
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν έχουν κατι περιεργο. Το 60*30*36 είναι με 5αρι όπως το rekord και το κινέζικο το δικό μου.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-11, 22:31
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα με αυτή την λογική, και 20αρι τζάμι να έχεις, αμα δνε κοληθει καλά θα ανοίξει...
Mε την αλλη λογικη και 3αρι να βαλεις μια χαρα θα εισαι!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-02-11, 02:15
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nitrox Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, έλυσες όλα τα βασικά μου ερωτήματα .

Το μόνο που έχω να σε ρωτήσω είναι: σίγουρα να μην κοπούν τα πλαϊνά 2 mm στενότερα ώστε να έρθουν όλα πρόσωπο ?? και κάτι ακόμη αν μπορείς και γνωρίζεις στείλε μου ΠΜ καμία διεύθυνση κανενός τζαμά για την πόλη της Θεσσαλονίκης (αν γνωρίζεις βέβαια)

Δε θα αφησεις 2 χιλιοστα κενο ειναι περιττο.
Απλα πρωτα θα κολλησεις την γυαλα και μετα θα παρεις μετρα για τις κοντρες.Δε ψωνιζω τζαμια απο Θεσσαλονικη αλλα απο εργοστηρι στην Σινδο.Δε νομιζω να πουλανε λιανικη εκει.
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-02-11, 01:06
Το avatar του χρήστη nitrox
nitrox Ο χρήστης nitrox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 50
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitrox
Προεπιλογή

τελικά έχω μπερδευτεί με αυτά που ακούω και διαβάζω!!!

εχωσκοπό όπως είπα και παραπάνω κατασκευάσω ένα DIY περίπου 125lt (70x40x45). τελικά 6άρι ή 8άρι τζάμι? ρονταρισμένο ή όχι ?
__________________
I've failed 99% of my trials,in order to succeed in the remaining 1%"
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-02-11, 01:35
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Eιπαν τοσα ατομα την γνωμη τους! Εξαρταται απο εσενα, θες να νιωθεις περισσοτερη ασφαλεια και να εισαι πιο σιγουρος κανε το με 8αρι που ετσι κι αλλιος ειναι μικρη η διαφορα στην τιμη. Οπως ειπα και πριν με 8αρι βαζεις μονο κοντρες στον πατο και εισαι μια χαρα. Για εμενα το ροντε δεν ειναι ουτε κρυο ουτε ζεστη, απλα μου φενεται περιτα χρηματα μιας και στοιχιζει.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-02-11, 01:42
Το avatar του χρήστη nitrox
nitrox Ο χρήστης nitrox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 50
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitrox
Προεπιλογή

έχω ρωτήσει 10 άτομα και πήρα 10 διαφορετικές απαντήσεις! προσωπική μου άποψη είναι να το κάνω με 8άρια και πάνω κάτω κόντρες και να είμαι ήσυχος. αλλά σε όποιον το λέω μου απαντάει: καλά ρε την παλεύεις? κάντο με 6άρι και ούτε κόντρες δεν θέλει!

αλλά μάλλον θα το κάνω με 8αρι για να μην δω καμιά μέρα τα ψάρια στο πάτωμα και το δωμάτιο γεμάτο νερο και πάνω κάτω κόντρες. Όσο για το ροντάρισμα... θα ρωτήσω ... αν μου πει κανένα τρελό ποσό δεν θα τα ροντάρω...
__________________
I've failed 99% of my trials,in order to succeed in the remaining 1%"
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-02-11, 02:12
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Κατασκευη 85χ40χ50 (170λιτρο), με 8αρια τζαμια χωρις ροντε, οι πανω κοντρες μπηκαν για να πατησουν οι βασεις του φωτιστικου. Μετα απο 6 μηνες ειναι ακομα στην θεση του...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P01-10-10_16.14.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  112,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P01-10-10_16.15.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  110,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P02-10-10_17.37.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  68,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P05-10-10_17.48.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  84,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P05-10-10_17.48[02].jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  72,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P06-10-10_15.25.jpg
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  92,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P06-10-10_15.26.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  103,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P18-10-10_23.20.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P19-10-10_15.38.jpg
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  51,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P19-10-10_15.38[01].jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  40,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P16-02-11_18.49.jpg
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  94,4 KB  
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-02-11, 02:18
Το avatar του χρήστη nitrox
nitrox Ο χρήστης nitrox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 50
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nitrox
Προεπιλογή

πολύ καλή και προσεκτική κατασκευή φίλος και εγώ έτσι θέλω να το κάνω, είμαι πολύ της λεπτομέρειας !!! τις κάτω κόντρες τις έχεις βάλει σταυρωτά ?
__________________
I've failed 99% of my trials,in order to succeed in the remaining 1%"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο για χρυσόψαρα (Απορίες-Συμβουλές) bouldoza Χρυσόψαρα 7 11-05-10 22:07
40L Ενυδρείο Συμβουλές lion Αρχάριοι γλυκού νερού 44 18-03-08 14:22
Excel κατασκευής ενυδρείο Iann_is DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 20-01-08 15:39
Συμβουλές για ενυδρείο-εξοπλισμό. Αλεξης Δίσκοι 18 16-02-06 21:35
Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-09-04 13:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17091 seconds with 16 queries