Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-08, 17:08
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Εξηγήστε μου κάποιος...

Το νερό στο ενυδρείο το κάνουμε αλλαγή για να αποβάλουμε (κυρίως) τα ΝΟ3 σωστά? Και κάποια φυτά είναι κυριολεκτικά ρουφίκτρες νιτρικών (π.χ. κερατόφυλλο) οπότε θεωρητικά ένα ενυδρείο με σχετικά λίγα ψάρια και πολλά τέτοια φυτά δεν χρειάζεται αλλαγές νερού....
Λοιπόν? Ακούω γνώμες.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-08, 17:15
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

το νερο επεισης περιεχει και καποια υχνοστοιχεια και θρεπτικες ουσιες που που χρειαζονται τα ψαρια και τα φυτα... δεν κανουμε αλλαγες μονο για το νο3...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-08, 17:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εκτος απο τα νιτρικα υπαρχουν και τα φωσφορικα...και ιχνοστοιχεια...και αλλες ουσιες που καλο ειναι να μη συγκεντρωνονται σε μεγαλο βαθμο...επισης με την εξατμιση αυξανεται η σκληροτητα...αρα χωρις αλλαγες τι κανουμε???
μπορω και να το θεσω ως εξης.....αν εχεις ακριβεις μετρησεις σε ολες τις παραμετρους και τα συστατικα που μας ενδιαφερουν και ειναι στις σωστες τιμες παντα...μη κανεις ποτε αλλαγη!!! αλλα να σε δω πως θα το πετυχεις αυτο... ...
και αν το πετυχεις πες μου και το κολπο!!!
φιλικα παντα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-08, 17:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το μυστικό ειναι στο "κυριως"... Με την αλλαγη νερου απομακρυνουμε και διαφορα αλλα που δεν απορροφουν τα φυτα, συμπεριλαμβανομενων μικροβιων και αποβλητων. Επισης με την αλλαγη νερου συμπληρωνουμε και μερος απο τα ιχνοστοιχεια που εχουν απορροφηθει ηδη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-08, 17:19
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον...δηλαδή τι ιχνοστοιχεία και θρεπτικές?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-08, 17:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν θες να μην κανεις ποτε αλλαγη πρεπει να εχεις αντιστροφη οσμωση για να συμπληρωνεις οτι χανεις απο εξατμιση...πρεπει να εχεις τα ακριβεστερα τεστ για μετρησεις...ΟΛΩΝ των στοιχειων του νερου και οχι μονο GH KH pH NH3/4 NO2 NO3 PO4..καθως και προτυπα αντιδραστηρια ("καθαρα" ιχνοστοιχεια δηλάδη Fe,Ca, Mg, Mn κ.τ.λ. κ.τ.λ.) για να προσθετεις οτι απορροφαται αλλα και τροπους να απομακρυνεις τις περισσειες....ακομα να γνωριζεις πως να αντιδρας τα στοιχεια ωστε να παραγεις τις σωστες οργανικες και ανοργανες ενωσεις...
μπορεις να τα κανεις αυτα? δηλαδη να δημιουργεις το νερο που θες ξεκινωντας απο τα στοιχεια του περιοδικου πινακα της χημειας? αν ναι προχωρα..αν οχι.......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-08, 18:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μου αρεσει ο λακωνικος σου τροπος admin να βαζεις τα πραγματα στη θεση τους...!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-08, 21:01
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli Εμφάνιση μηνυμάτων
μου αρεσει ο λακωνικος σου τροπος admin να βαζεις τα πραγματα στη θεση τους...!!!
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θες να μην κανεις ποτε αλλαγη πρεπει να εχεις αντιστροφη οσμωση για να συμπληρωνεις οτι χανεις απο εξατμιση...πρεπει να εχεις τα ακριβεστερα τεστ για μετρησεις...ΟΛΩΝ των στοιχειων του νερου και οχι μονο GH KH pH NH3/4 NO2 NO3 PO4..καθως και προτυπα αντιδραστηρια ("καθαρα" ιχνοστοιχεια δηλάδη Fe,Ca, Mg, Mn κ.τ.λ. κ.τ.λ.) για να προσθετεις οτι απορροφαται αλλα και τροπους να απομακρυνεις τις περισσειες....ακομα να γνωριζεις πως να αντιδρας τα στοιχεια ωστε να παραγεις τις σωστες οργανικες και ανοργανες ενωσεις...
μπορεις να τα κανεις αυτα? δηλαδη να δημιουργεις το νερο που θες ξεκινωντας απο τα στοιχεια του περιοδικου πινακα της χημειας? αν ναι προχωρα..αν οχι.......
Νομίζω παρεξήγησες σκοπός μου δεν είναι να μην κάνω καθόλου αλλαγές....(αν και περνά νομίζω απ' το μυαλό κάθε "καινούργιου") αλλά για καθαρά εγκυκλοπαιδικές γνώσεις...Τώρα όσο για το αν μπορεί να γίνει είναι μάλλον ξεκάθαρο από τα όσα ειπώθηκάν-γράφτηκαν ότι είναι σχεδόν αδύνατον..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-08, 21:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για καθαρα εγκυκλοπαιδικες γνωσεις κι εγω σου εγραψα τη δευτερη απαντηση....αλλιως δε θα επεμενα με τοση λεπτομερεια...απο ολων το μυαλο ισως εχει περασει...και καποιος που ξερω συνεχιζει να μην αλλαζει νερο και να επιχειρηματολογει κατα των αλλαγων...
οτι ψαχνεις ειναι καλο...ετσι θα κατεχεις ενα θεμα και δεν θα το "γνωριζεις" απλα...ολοι ψαχνομαστε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξέρει κάποιος να μου πεί Hasky Αρχάριοι γλυκού νερού 3 22-01-08 11:33
Γερμανικά...κάποιος να ξέρει? leonm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 09-04-07 21:28
Κάποιος μου κόβει τα φυτά μου !!! CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 16-09-06 13:20
Carbo Plus-το ξέρει κάποιος? Meliteas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 29-05-06 14:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04458 seconds with 13 queries