Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-08, 13:05
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή αγριοπαπιες

εδω και μια δεκαετια εχω πρασινοκεφαλες mallard αγριοπαπιες φετος απεκτησα kai ενα ζευγαρι mandarins και ενα ζευγαρι carolinas .αν καποιος εχει παρομοιο χομπι ας επικοινωνησει μαζι μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-08, 13:08
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ελπίζουμε (με τον πατέρα μου) του χρόνου να μπούμε κι εμείς στο χόμπυ.
Ανάμεσα στα σχέδιά μας είναι και μια λίμνη με πάπιες και σχεδιάζει να την κάνει όπως την δική σου, πάνω από την επιφάνεια του εδάφους!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-08, 13:28
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή απαντηση

αν χρειαστειτε οποιεσδηποτε πληροφορειες μη διστασετε να ρωτησετε . οι υπερυψωμενες λιμνες ειναι παρα πολυ βολικες στο αδειασμα μη ξεχνατε ομως οτι η κλιση για να μπαινουνε οι παπιες στη λιμνη δεν πρεπει να ξεπερνα τισ 45 μοιρες οποτε το μηκος της ραμπας για την προσβαση θα ειναι αρκετα μεγαλο. οι παπιες δεν ειναι πολυ καλες στο σκαρφαλωμα αλα παρα πολυ καλες στο να πετανε. αν διαλεξετε να παρετε ημερες (ασπρες μεγαλες) παπιες δεν θα εχετε το προβλημα να πετανε. οι αγριοπαπιες ομως αν και πολυ μικροτερες (λιγο μεγαλυτερες απο ενα μεγαλο περιστερι) εχουν υπεροχα μεταλικα γαλαζια πρασινα μοβ και χρυσα χρωματα (μονο οι αρσενικες) αναλογα με το ειδος. το χειμωνα ομως γιατι το καλόκαιρι ριχνουν τα χρωματιστα φτερα και γινονται καφε πιτσιλωτο ιδιες με τις συντροφους τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-08, 17:24
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ξέρω τα χρώματά τους, έχω δει αρκετές σε διάφορες λιμνούλες και ποτάμια, κι έχουν και μερικοί σε γούρνες (θεοβρώμικες δυστυχώς) στις αυλές τους.
Την ράτσα θα την διαλέξει ο πατέρας μου αλλά μάλλον θα διαλέξει αυτές που δεν πετάνε για να μην πηγαίνουν στον λαχανόκηπο.

Αυτό που λες για την κλήση δεν το ήξερα, και δεν ξέρω αν το γνωρίζει ο πατέρας μου. Το μόνο που λέει συνέχεια είναι πως θα είναι καθαρό το νερό, και σκέφτηκε να είναι η λίμνη πάνω από την επιφάνεια του εδάφους για εύκολο άδειασμα, όπως την έκανες κι εσύ.

Είχες πει ότι χρησημοποιείς το νερό για τον κήπο. Έχω μια απορία: η φρέσκια κουτσουλιά που διαλύεται στο νερό, δεν είναι καυστική για τα φυτά; Εγώ φαντάζομαι το νερό αυτό σαν .... καυστικό οξύ!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-07-08, 17:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι μανδαρινοι ειναι απο τα αγαπημενα μου υδροβια πουλια πανεμορφα....ομως δε ξερω τι μπορεις να κανεις στο θεμα αναπαραγωγη μιας και φωλιαζουν σε δεντρα και οχι οπως οι αλλες παπιες...
αγριοπαπιες ειχαμε ..και μαλιστα οι περισσοτεροι θα τις εχετε δει...οι παπιες μας ηταν οι σταρ των καναλιων οταν απο τις πλημμυρες των προηγουμενων ετων ειχε πλημμυρησει ο ποταμος Εβρος...τις αφησαμε ελευθερες και αυτες φωλιασαν στις παρυφες της Εγνατιας οδου οπου εφτανε η σταθμη του νερου...οι περαστικοι τις ταιζαν και στα ρεπορταζ ηταν οι μασκωτ της δυσαρεστης ειδησεις...
ειναι πολυ ευκολες στην αναπαραγωγη...
και τα νεογεννητα παπακια ειναι ολα τα λεφτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-07-08, 18:34
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τα δέντρα είναι πολύ μικρά ακόμα, μόλις 2-3 ετών. Εκτός αν βολεύονται στ' αμπέλια
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04744 seconds with 13 queries