Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-21, 13:57
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Το σίγουρο είναι ότι με υπομονή και σωστή παρατήρηση πάντα θα βρίσκεται η χρυσή τομή για τον καθένα στο τέλος. Οπότε ναι, αυτό θα σου πρότεινα για αρχή και με αργά και σταθερά βήματα θα βρεις κι εσυ το σημείο που ζητάς. Λογικά με το υπέροχο φωτιστικό που επέλεξες δεν θα χρειαστεί να προβείς σε αγορά νέου πάντως, ο χρόνος θα το δείξει.

Να το χαρείς και να σου πάνε όλα όπως τα φαντάστηκες!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-21, 23:39
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή



Έχει βγει green spot επάνω στην dragon stone, επίσης ξεκινάει και στην πέτρα που κρατάει τη ρίζα του πλάτανου, βέβαια αυτές τις είχα μέσα στο προηγούμενο ενυδρείο και είχαν κιόλας λίγη άλγη που δεν ασχολήθηκα, δλδ δεν τις καθάρισα.

Χαμήλωσα το φωτισμό στο 55% και όπως φαίνεται πήρα άλλο ένα φωτιστικό το οποίο το έχω στο 40%, το καλό είναι ότι δεν ανεβάζουν θερμοκρασία σαν συσκευές γιατί δουλεύουν πιο χαμηλά...

Τα χρώματα τα έχω στο ίδιο ποσοστό όλα!

¶λλαξα και τον diffuser σε ista max mix Large από medium που είχα, γιατί είχα πολλές φυσαλίδες και τώρα γίνεται καλύτερα η διάσπαση, οποτε μείωσα τις φυσαλίδες περίπου στις 80!

Κάποιο κλάδεμα δεν έχω κάνει ακόμα, αν και νομίζω ότι πρέπει να κόψω λίγο για να αρχίσουν να φουντώνουν κάποια... Γενικά σε όλα μπορώ να πω ότι βλέπω pearling, αλλά ακόμα είναι σε στάδιο παρακολούθησης, δεν μπορώ να πω ότι έχει ισορροπία.

Πρέπει να τρέχει 20 μέρες, αλλά τις ρουτίνες μου ακόμα τις φτιάχνω, μιας και άλλαξε τοποθεσία εντός του σπιτιού!

Για πίσω λέτε να βάλω καλύτερα την hygrophila corymbosa που την έχω μπροστά δεξιά (την είχα βάλει για να πιάσει γιατί μου είχαν μείνει 2 κλαδάκια) ??

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω θέμα με τους σωλήνες και τα lily pipes, κάνουν διαρροές, έβαλα σφικτηράκια αλλά πάλι είχα θέμα, συμπλήρωσα με τεφλόν και δεν μπορώ να πω ότι νιώθω ασφάλεια καθώς νιώθω ότι γλυστράει ... Καμία ιδέα τι να κάνω?? Στην έξοδο έβαλα λίγο κόλα ανάμεσα στο σωλήνα- teflon...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοινωνικό φυτεμένο 70lt gREGGS Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 19-01-20 23:40
70Lt Africa nick_dark Tanganyika 28 29-01-15 14:19
70lt Guppies Project Malawi Lover Ζωοτόκα 49 26-09-12 22:20
Βοήθεια Με Στήσιμο 70lt SeXperT Χρυσόψαρα 5 28-12-11 22:40
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt angelos7577 Γλυκό νερό - Γενικά 21 27-05-07 19:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03769 seconds with 15 queries