Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-11-15, 20:11
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Ακριβως, οι φυσσαλιδες με προβληματιζουν... BISON ενυδρειακη σιλικονη πηρα. Μαλλον ειναι θεμα δικης μου κακοτεχνιας.

Καποιος που εχει κολησει να μας πει μια γνωμη???
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-11-15, 20:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν φταιει η σιλικόνη Κώστα , όταν ένωσες τα κομμάτια ή κουνήθηκαν ή δεν έβαλες συνεχόμενο κορδόνι. Για τέτοιες φυσαλίδες και παρα πολύ λιγότερες που εγιναν στο ενυδρείο του Kiddo μετά το γέμισμα , το ξεκόλλησα και το ξανακόλλησα
-------------------------
Αυτο θα το χρειαστείς

http://www.lazarakis-constructions.g...ts.php?cid=531

και θα χρειαστείς και πλαστικο σπαγκο σαν και αυτο που αμολαμε τους αετους
για να κόψεις τη σιλικονη

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/26b...oductinfo.aspx
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-11-15 στις 20:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-11-15, 11:19
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Τελικά όντως αυτή η πλευρά δακρυζε. Να το λύσω όλο ή μόνο αυτό το κομμάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-11-15, 11:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν έχεις και στις άλλες πλευρές φυσαλιδες διαλυσετο όλο.
Μη προσπαθήσεις με φαλτσετα ή ξυραφακι , μπορει να πεταξεις φλυδα απο το τζαμι, με το σπαγκο που σου εδειξα προσπαθησε, και αν κόβετε βαλτον διπλο, θα κανεις παλινδρομικες κινήσεις και ο σπαγκος θα λειτουργει σαν πριονι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-11-15, 18:36
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Οκ αδερφέ, Αγόρασα τα υλικά και θα το κάνω το απόγευμα, γιατί δεν ερχεσαι το απόγευμα να βάλεις ένα χερακι? Εγώ θα βάλω τα σουβλάκια και τις μπύρες!!
-------------------------
Η κολλημένη σιλικόνη από τη ράχη των τζαμιών δε βγαίνει με τίποτα. Μετά από 2 ώρες ξύσιμο και τρίψιμο με ακετονη, εβρισα ό,τι υπήρχε, εσπασα όλα τα τζαμιά με ένα γαλλικό κλειδί που βρέθηκε δίπλα μου και τέλος το project.
Να κλειδωθεί παρακαλώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη invisiblesurfer : 28-11-15 στις 18:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-11-15, 21:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε Κωστα το ασετον δεν καθαριζει τη σιλικονη, για αυτο σου ειπα διαβρωτικό,
κριμα που το εσπασες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-11-15, 00:21
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Όταν τα κολλουσα τα τζαμιά είχαν συνέχεια μικρά κενά αέρα στη σιλικόνη. Δε ξέρω τι στα κομμάτια έκανα λάθος. Θα πάνω να πάρω αλλά 10 σετ τζαμιών από το Leroy, και θα δοκίμασω μέχρι να το πετύχω.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-11-15, 00:32
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Ειναι δυσκολο
εγω το πετυχα με την 4η φορα οταν εφτιαξα ενα κυβο 30Χ30
τελικα το εντυσα με αρκετην χαρτοταινια και εβαλα πολυυυυ σιλικονη
τα 3/4 απο αυτην που εβαλα την ξερασε και την καθαρισα και εβαλα αρκετη παραπανω δυναμη απο οση εβαζα στο σπρωξιμο και στο τελος το εδεσα δυνατα με χαρτοταινια

επισης κανε με ενα γυαλοχαρτο τα σοκορα απο τα τζαμια
εμενα ηταν πολυ αγρια και τα ετριψα μεχρι που ηταν παντου λειο.

Παντως ειναι πολυ παιδεμα το καθαρισμα..

Στο τελος ομως θα σε ανταμειψει, ειναι ωραια η χαρα της δημιουργιας
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-11-15, 00:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν τα κολλουσα τα τζαμιά είχαν συνέχεια μικρά κενά αέρα στη σιλικόνη. Δε ξέρω τι στα κομμάτια έκανα λάθος. Θα πάνω να πάρω αλλά 10 σετ τζαμιών από το Leroy, και θα δοκίμασω μέχρι να το πετύχω.
Ετσι, μη το βαζεις κατω, αλλά πάρε και διαβρωτικό, μη τα σπας αν δεν καθαριζει η σιλικονη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-11-15, 01:10
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Εκτός του ότι στα βίντεο που βλέπω το μ μόνο που κάνουν είναι να βάζουν μια κανονική ποσότητα σιλικόνης και απλώς να ακουμπούν τα τζαμιά μεταξύ τους και να τα ευθυγραμμίζουν, αυτό που αδύνατω να καταλαβω είναι για ποιο λόγο σε σημεία είναι άριστη η επαφή της σιλικόνης με τα εφαπτόμενα τζαμιά ενώ σε άλλα σημεία έχει κενά ή φυσαλίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-11-15, 09:15
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Ετσι τα ειχα παρει και εγω στο κρανιο, στα βιντεο ηταν πανευκολο
Αυτο που ειδα στην πραξη ηταν οτι δεν μπορουσα να απλωσω ενα ισιο "κορδονι" σιλικονης απο την αρχη ως το τελος, επισης μου εβγαινε και λιγο ζικ ζακ.

Το αλλο ειναι οτι οταν κολλουσα το 3ο τζαμι, κουνουσα το 2ο τζαμι, που κουνουσε το 1ο τζαμι και ολα μαζι κουνιοντουσαν απο την βαση.

Πιστευω οτι ειναι θεμα εξοικιωσης...

Απο το 5ο και μετα θα ειμαστε σε καλυτερο επιπεδο, το 20ο θα το κανουμε με το ενα χερι και χωρις χαρτοταινιες
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-11-15, 09:45
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Punto, εσύ έχεις καταλήξει ότι αυτό είναι το καθοριστικό, η γραμμή της σιλικόνης? Είναι το πάχος της σιλικόνης ή το ότι πρέπει να είναι συνεχόμενη γραμμή χωρίς διακοπες?

Στα βίντεο έχω δει και να σταματάνε την εφαρμογή σιλικόνης στη μέση του γυαλιού και να συνεχίζουν μετά πάλι, αλλά έχω δει και να τους κουνιεται το γυαλί και να το επαναφέρουν.

Τουλάχιστον να καταλάβω πού κάνω το λάθος.

Τα τζαμιά 6χιλ για 55 Χ 55 Χ 40 μου κόστισαν 20 ευρώ κομμένα στο Leroy, οπότε δεν με πειράζει να δοκιμαζω συνέχεια μέχρι να το πετύχω, αλλά να μη το κάνω στα τυφλά, να ξέρω τι κάνω στραβά για να προσπαθώ να το διορθωσω.

Την καλημέρα μου φιλέ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-11-15, 10:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κώστα,
βάζουμε χαρτοταινίες για να λερώσουμε λιγότερο και να έχουμε λιγότερο καθάρισμα μετά.
Βάζουμε τη σιλικόνη κορδόνι, αν τη κόψουμε συνεχίζουμε πάνω από το προηγούμενο κορδόνι και όχι μετά.
Τα τζάμια τα μετακινούμε ελαφρά να τα εφαρμόσουμε με τα άλλα τζάμια αλλά δεν τα σηκώνουμε, αν το σηκώσουμε θα γεμίσει φυσαλίδες.
Μετά το κόλλημα περνάμε με το δάκτυλο εσωτερικά για να απλώσουμε ομοιόμορφα τη σιλικόνη αλλά ταυτόχρονα τη σπρώχνουμε ελαφρά να μπει σε τυχόν κενά που υπάρχουν.
Μετά το κόλλημα τυλίγουμε με χαρτοταινία το ενυδρείο και δεν το μετακινούμε, ΚΑΘΟΛΟΥ.

Δεν το γεμίζουμε νερό αν δεν περάσουν 2-3 ημέρες, το χειμώνα ακόμα και 4-5 ημέρες, αν η σιλικόνη δεν στεγνώσει καλά , θα γεμίσει πάλι φυσαλίδες. Τον Απρίλιο που κόλλησα ένα ενυδρείο, το γέμισα μετά από 24 ώρες και γέμισε φυσαλίδες, το ξεκόλλησα και το κόλλησα πάλι και το άφησα 3 ημέρες πριν το γεμίσω πάλι.
Δεν χρειάζεται να πετάμε τα τζάμια μετά από αποτυχημένη προσπάθεια, τα ξεκολλάμε με πετονιά ή με σπάγκο και καθαρίζουμε με διαβρωτικό σιλικόνης, θα μας στοιχίσει και ποιο λίγο από το να αγοράζουμε νέα τζάμια
Και το σημαντικότερο είναι η υπομονή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-11-15, 10:57
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Καλημερα!Δηλαδη για 55 Χ 55 Χ 40-6χιλ παχος εδωσες μονο 20 ευρω;Παμφτηνα τα τζαμια στο Leroy να το χουμε στα υποψιν
Χωρις να εχω κολλησει τζαμια ετσι οπως το φανταζομαι σε καμια περιπτωση μην το κανεις μονος..Να εχεις και καποιον αλλο για βοηθεια που να πιανει το χερι του ωστε να σε βοηθησει ουσιαστικα!Αντι για χαρτοταινια δεν ειναι καλυτερα να εχεις εκεινες τις μεταλικες δαγκανες (δεν ξερω την ακριβη ονομασια τους) που εφαρμοζονται στις γωνιες και σφιχνουν τα τζαμια;;Τα χω δει σε φωτο εδω μεσα σε αλλα ποστ..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-11-15, 11:03
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Ακριβώς. Απλώς ο περιορισμός είναι ότι τι Leroy έχει μέχρι 6αρι τζαμί, όχι παραπάνω. Με αυτό σαν βάση ξεκίνησα τους υπολογισμούς στο theaquatools. Η μόνη διάφορα είναι ότι εγώ εγώ έστησα τα τζαμιά να κολλήσουν περιμετρικά του πατου και όχι να πατήσουν επάνω (διάβασα ότι για μικρά ενυδρεία αυτός ο τρόπος είναι ευκολότερος αλλά @@).
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-11-15, 11:24
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς. Απλώς ο περιορισμός είναι ότι τι Leroy έχει μέχρι 6αρι τζαμί, όχι παραπάνω. Με αυτό σαν βάση ξεκίνησα τους υπολογισμούς στο theaquatools. Η μόνη διάφορα είναι ότι εγώ εγώ έστησα τα τζαμιά να κολλήσουν περιμετρικά του πατου και όχι να πατήσουν επάνω (διάβασα ότι για μικρά ενυδρεία αυτός ο τρόπος είναι ευκολότερος αλλά @@).
Κι εμενα ευκολοτερος μου φαινεται αυτο ο τροπος, να πατησουν περιμετρικα στον πατο.Κι οι αποψεις διιστανται απ οτι διαβαζω, πολλοι υποστηριζουν πως κολλημενα περιμετρικα ειναι σαν να υπαρχει ηδη μια κοντρα, οποτε και πιο σιγουρο,αλλοι παλι λενε το αντιθετοΑλλα μη το λες ισως το λαθος σου να μην ηταν αυτο αλλα βεβαια κι οι γνωμες των πιο εμπειρων μετρανε περισσοτερο!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-11-15, 13:45
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

να ρώτήσω και εγώ κάτι που δεν έχω διαβάσει πουθενα

στις κάτω κόντρες πριν μπούνε πώς αφαιρούμε την σιλικόνη απο την ένωση του ενυδρείου? ή μήπως την βάζουμε αποπάνω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-11-15, 22:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμενα ευκολοτερος μου φαινεται αυτο ο τροπος, να πατησουν περιμετρικα στον πατο.Κι οι αποψεις διιστανται απ οτι διαβαζω, πολλοι υποστηριζουν πως κολλημενα περιμετρικα ειναι σαν να υπαρχει ηδη μια κοντρα, οποτε και πιο σιγουρο,αλλοι παλι λενε το αντιθετοΑλλα μη το λες ισως το λαθος σου να μην ηταν αυτο αλλα βεβαια κι οι γνωμες των πιο εμπειρων μετρανε περισσοτερο!!

Για μας τους ερασιτέχνες είναι πολύ πιο εύκολο τα τζάμια να πατάνε στη βάση, γιατί με το βάρος τους και μόνο τα τζάμια κάνουν σχεδόν τέλεια επαφή, το θέμα αντοχής είναι μεγάλη κουβέντα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρώτήσω και εγώ κάτι που δεν έχω διαβάσει πουθενα

στις κάτω κόντρες πριν μπούνε πώς αφαιρούμε την σιλικόνη απο την ένωση του ενυδρείου? ή μήπως την βάζουμε αποπάνω?
Εννοείται πως αφαιρείς τη σιλικόνη με προσοχή να μη χαλάσεις τη σιλικόνη που ενώνει τα κάθετα τζάμια με το πάτο, αλλά αν βάλεις χαρτοταινία είναι καλύτερα γιατί θα μείνει καθαρό το σημείο αυτό. Και ο λόγος που πρέπει να είναι καθαρό από σιλικόνη είναι για να κολλήσει καλύτερα η κόντρα στο κάθετο τζάμι. Είμαι της άποψης πως οι κάτω κόντρες πρέπει να μπαίνουν μαζί με τα κάθετα τζάμια, δεν ενοχλούν σε κάτι, το αντίθετο, θα κολλήσουν όλα μαζί. Οι πάνω κόντρες αφού στεγνώσει καλά η σιλικόνη στα κάθετα τζάμια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-11-15, 23:54
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Punto, εσύ έχεις καταλήξει ότι αυτό είναι το καθοριστικό, η γραμμή της σιλικόνης? Είναι το πάχος της σιλικόνης ή το ότι πρέπει να είναι συνεχόμενη γραμμή χωρίς διακοπες?
εγω τα καταφερα βαζοντας παραπανω σιλικονη, εκανα χοντρη πολυ την γραμμη, οποτε οταν κολλησα ειχε παντου σιλικονη και αφου εβαλα ολα τα τζαμια μετα τα επρωξα καλα μεταξυ τους και ξερασε την περισσοτερη. Φαντασου ειχα βαλει τοση που απο την μεσα μερια δεν εβαλα αλλη, απλα εστρωσα αυτην που ειχε ξερασει με το δακτυλο.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-12-15, 23:50
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Εχω παραγγειλει νεα τζαμια, θα μου ερθουν 2 σετ. Θα προσπαθησω να τα κολλησω Δευτερα πρωι που επισρεφω Ελλαδα. Παιζει κανενας διαθεσιμος να περασει να το κανουμε μαζι?

Αν δεν κολλησουν παλι, θα τα σπασω, θα καψω το σπιτι και θα φυγω.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-12-15, 13:05
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Update:

Τελικά τα κολλησα πάλι εχθες, αυτή τη φορά πάνω στο τζαμί της βάσης και όχι περιμετρικά. Ετριψα πρώτα με βρεγμένο γυαλοχαρτο και με ακετόνη. Εκ πρώτης όψεως έχουν κολλήσει άριστα. Δυστυχώς είμαι πάλι εκτός Ελλάδας και θα επιστρέψω παρασκευή βράδυ. Ίσως να είναι καλύτερα γιατί δε θα κρατιομουνα να μη το γεμισω. Το έχω αφήσει στο μπαλκόνι. Έχει γίνει λίγο μουτι με δακτυλιες αλλά αν δεν έχει διαρροες θα είμαι πανευτυχής.

Τάκη έχω πάρει και ένα 2ο σετ γυαλιών, αν δουλέψει το πρώτο θα σου κολλησω και το 2ο και θα στο κάνω δώρο φιλέ μου.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-12-15, 13:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι δαχτυλιές θα φύγουν με διαλυτικό νίτρου και λίγη προσπάθεια (το λίγη είναι σχετικό )
Αν δεν υπάρχουν φυσαλίδες θα είναι δύσκολο να έχει διαρροές.
Αν μου φέρεις το 2ο, να φροντίσεις να μου στείλεις και ένα δικηγόρο εξειδικευμένο στα διαζύγια
για αυτό το κρατάς και αυτό εσύ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-12-15, 13:44
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Τακη ευχαριστω για την απαντηση. Φυσσαλιδες δεν υπαρχουν, τουλαχιστον στα καθετα τζαμια. Τωρα, στα σημεια που εφαπτονται οι πλευρες με τη βαση δεν ηταν δυνατον να ελεγξω, αλλα θεωρω οτι λογω βαρους ειδικα εκει πρεπει να εγινε καλα η ενωση.

Αυτο που εκανα διαφορετικο αυτη τη φορα σε σχεση με την πρωτη προσπαθεια

1ον ετριψα με γυαλοχαρτο τις πλευρες, οι οποιες ηταν ΛΕΙΕΣ. Την προηγουμενη φορα δεν ηταν τοσο λειες και δεν ειχα καν τριψει με γυαλοχαρτο.

2ον εβαλα περσισσοτερη και σιλικονη και χωρις διακοπες.

Θα δειξει το αποτελεσμα, θα στειλω φωτογραφιες.

Ευχαριστω και παλι ολους για τις συμβουλες και τη συμπαρασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-12-15, 14:43
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Τωρα διαβασα το post σου,ελπιζω να τα εχεις καταφερει!
Εχω φτιαξει αρκετα ενυδρεια με τον παρακατω τροπο ο οποιος για μενα ειναι ο ποιο σωστος ο ποιο καθαρος και ο ποιο αξιοπιστος,παντα μιλωντας για ενυδρεια χωρις νευρα!

https://www.youtube.com/watch?v=ui-r2oTfTog

οπως θα δεις και στο video αφου κολλησει τα πρωτα τζαμια μετα τα φερνει σιγα σιγα στη θεση τους γιατι εχουν μετακινηθει και τα πιεζει λιγο μεταξυ τους.
Εννοειτε οτι τα τζαμια πρεπει να ειναι ολοισια κομμενα και αν οχι ρονταρισμενα,γυαλοχαρταρισμενα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-12-15, 22:49
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

οπως ακριβως δειχνει το βιντεο αυτο
το εκανα και εγω την πρωτη φορα
μεχρι και το εργαλειο που στρωνει την σιλικονη εχω
σκ@τ@ τα ειχα κανει
το μονο τζαμι που δεν ειχε δαχτυλιες ηταν αυτο του φουρνου της κουζινας

την 3η φορα με το δακτυλο και μισο ρολο χαρτοταινια + μπολικια σιλικονη (τριπλη ποσοτητα απο οτι δειχνει το βιντεο) τον καταφερα τον κυβο 30Χ30
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-12-15, 13:51
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις, τα εχω κανει χαλια με τις σιλικονες αλλα αν δεν βγει νερο θα ειμαι πανευτυχης ιδιοκτητης ενος νεου 55 Χ 55 Χ 45. Μετα βεβαια θα πρεπει να κολληθουν τα πλεξι για το εσωτερικο σαμπ αλλα αυτο ελπιζω να μη με προβληματισει τοσο.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 11-12-15, 20:36
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

ΚΟΛΛΗΣΕ!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΗ!!! Ειμαι παρα πολυ χαρουμενος!!!

Αυριο παω για χωματα κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-12-15, 21:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΛΛΗΣΕ!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΗ!!! Ειμαι παρα πολυ χαρουμενος!!!

Αυριο παω για χωματα κλπ


Welcome to the Club
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 12-12-15, 00:25
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

μπραβο φιλε
με το καλο να το χαρεις
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 13-12-15, 03:06
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Έβαλα υπόστρωμα οργανικό potting soil (4 εκ.) από Αντεμισαρη και προσέθεσα 2 εκ. JBL Manado (για να συγκρατεί κυρίως το potting soil).

http://i.imgur.com/e8YJTfd.jpg
http://imgur.com/4iyEHXy

Τοποθέτησαν και 2 μικρές ρίζες. Θα ήθελα μια μεγαλύτερη αλλά είναι πανακριβες. Μου ζήτησαν 45 ευρώ για κανονική ρίζα ξύλου περίπου 3 κιλα και για αυτές τις απλές ένα καταστημα ζήτησε 25 ευρώ/κιλό !!!

Γεμισα νερό, όλα καλά ευτυχώς, αλλά αύριο θα κάνω μια αλλαγή και θα φυτεψω.

Θα χρησιμοποιησω μπολι από το κύριο ενυδρείο. Πρέπει να προσθέσω και αμμωνία, σωστά? Δε θα βάλω ακόμα ψάρια μέχρι να έχω σωστές μετρήσεις.

Φίλτρο θα βάλω το Fluval 206 που κάθεται τελικά.

Επίσης μου λείπει φωτιστικό, είναι πανάκριβα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εσωτερικο sump klipitiklopos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 20-03-12 04:02
Μια βοηθεια για εσωτερικο sump johnm62 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 08-06-11 13:31
30 λιτρα κυβος!! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 34 01-12-09 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08469 seconds with 13 queries