Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 29-03-16, 12:15
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή http://www.oceannutrition.eu/product...irulina-flakes

Protein 48.0 %

δε θα την έδινα πλέον ούτε μια φορά την εβδομάδα ούτε την αντίστοιχη super ή σκέτη της Tropical.

Δίχως αυτό να είναι αναγκαστικά η αιτία.

Οκ. Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Ποιά "σπιρουλίνα", θα πρότεινες εσύ?


Γενικά η καραντίνα είναι μια επίπονη εργασία.
Είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε για κάθε νέο ζωντανό οργανισμό που βάζουμε σε ένα περιβάλλον υγιές. Απλά όλοι μας το έχουμε παραμελήσει.
Αυτά τα ΙΚΕΑκουτιά είναι ιδανικά για μια τέτοια δουλειά.

Δίκιο έχεις σε αυτό. Και το πρόβλημα δεν είναι ούτε οικονομικό, ούτε χώρου. Απλά, δεν παίζει να μπει 2ο ενυδρείο (έστω και καραντίνα) στο σπίτι.




Αν κάνεις αυτό με το αλάτι πρόσεχε να μην ανέβεις πάνω από 0.3% και να πας εκεί σταδιακά και πολύ καλή διάλυση.
Αυτό με το αλάτι, το διάβασα στο post που μου έστειλε ο "Τάκης".
Χοντρό τυροκομικό. Οκ.

Ας υποθέσουμε ότι το ξεκινάω αφού ολοκληρωθεί η θεραπεία, (μετά δηλαδή από 10 ημέρες). Θα ξεκινήσω να βάζω αλάτι στο νερό της αλλαγής. Σωστά? Αλλάζω περίπου 140 λτ νερό κάθε Παρασκευή ή Σάββατο, συνεπώς θα πρέπει να βάλω 420 γρ αλάτι στο νερό της αλλαγής.

Την επόμενη βδομάδα που θα ξαναλλάξω το νερό, θα κάνω πάλι το ίδιο ?
Έτσι δεν θα ανέβει σταδιακά η συνολική αλατότητα του νερού (αφού θα έχει μέσα και το νερό από την προηγούμενη αλλαγή) ?
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 29-03-16, 13:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λάμπρο αλάτι μπορείς να πάρεις απο τα ΑΒ το πράσινο ΧΙΩΝ, αυτό παίρνουμε όλοι και υπάρχει πάντα στο ντουλάπι. Για την αλατότητα το 30γρ/10λίτρα δεν είναι ιδιαίτερα πολύ.
Εσυ τώρα έχεις 300 λίτρα, πρέπει να βάλεις δηλαδή 30γρ Χ 30 = 900γρ. βάλε 300 γρ σήμερα , 300 αυριο και 300 μεθαύριο, ή βάλε 450 σήμερα και 450 αύριο. Στις αλλαγές τώρα, έστω ότι θα κάνεις 150 λίτρα αλλαγή, θα βάλεις στο βαρέλι 150 λίτρα νερό και θα βάλεις και 30γρ Χ 15 = 450 γρ αλλάτι και κάνεις την αλλαγή σου. Δηλαδή στο νερό της αλλαγής θα βάζεις το ανάλογο αλάτι με το φρέσκο νερό , άρα θα βγάλεις 150 λίτρα νερό που έχουν 30γρ/10Λ και θα βάλεις 150 λίτρα νερό που θα έχουν 30γρ/10Λ. Το αλάτι θα είναι ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΙΑΛΥΜΕΝΟ. Με αυτή την αναλογία μπορείς να έχεις τα ψάρια μέχρι και 1 μήνα. Το σημαντικότερο όμως είναι η αφαίρεση του αλατιού, πρέπει να αφαιρεθεί σταδιακά και αργά, η απότομη μείωση μπορεί να προκαλέσει οσμωτικό σοκ, κάτι που δεν προκαλεί εύκολα η απότομη αύξηση. Ενας καλός τρόπος είναι καθημερινές αλλαγές 10%-15% με φρέσκο νερό χωρίς αλάτι για μία εβδομάδα με 10 ημέρες, έτσι έχεις αφαιρέσει το μεγαλύτερο μέρος και το υπόλοιπο θα φύγει με τις υπόλοιπες εβδομαδιαίες αλλαγές. Πρόσεχε, αυτό το νερό δεν κάνει για πότισμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 29-03-16, 14:16
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάμπρο αλάτι μπορείς να πάρεις απο τα ΑΒ το πράσινο ΧΙΩΝ, αυτό παίρνουμε όλοι και υπάρχει πάντα στο ντουλάπι. Για την αλατότητα το 30γρ/10λίτρα δεν είναι ιδιαίτερα πολύ.
Εσυ τώρα έχεις 300 λίτρα, πρέπει να βάλεις δηλαδή 30γρ Χ 30 = 900γρ. βάλε 300 γρ σήμερα , 300 αυριο και 300 μεθαύριο, ή βάλε 450 σήμερα και 450 αύριο. Στις αλλαγές τώρα, έστω ότι θα κάνεις 150 λίτρα αλλαγή, θα βάλεις στο βαρέλι 150 λίτρα νερό και θα βάλεις και 30γρ Χ 15 = 450 γρ αλλάτι και κάνεις την αλλαγή σου. Δηλαδή στο νερό της αλλαγής θα βάζεις το ανάλογο αλάτι με το φρέσκο νερό , άρα θα βγάλεις 150 λίτρα νερό που έχουν 30γρ/10Λ και θα βάλεις 150 λίτρα νερό που θα έχουν 30γρ/10Λ. Το αλάτι θα είναι ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΙΑΛΥΜΕΝΟ. Με αυτή την αναλογία μπορείς να έχεις τα ψάρια μέχρι και 1 μήνα. Το σημαντικότερο όμως είναι η αφαίρεση του αλατιού, πρέπει να αφαιρεθεί σταδιακά και αργά, η απότομη μείωση μπορεί να προκαλέσει οσμωτικό σοκ, κάτι που δεν προκαλεί εύκολα η απότομη αύξηση. Ενας καλός τρόπος είναι καθημερινές αλλαγές 10%-15% με φρέσκο νερό χωρίς αλάτι για μία εβδομάδα με 10 ημέρες, έτσι έχεις αφαιρέσει το μεγαλύτερο μέρος και το υπόλοιπο θα φύγει με τις υπόλοιπες εβδομαδιαίες αλλαγές. Πρόσεχε, αυτό το νερό δεν κάνει για πότισμα
Τάκη, έχεις δίκιο. Δεν υπολόγισα ότι θα πρέπει να φτιάξω αρχικά το ήδη υπάρχον νερό του ενυδρείου.

Η ερώτηση μου όμως παραμένει. Ποιός ο λόγος να το κάνω αυτό, αφού ξεκίνησα την θεραπεία ?
Και γιατί πρέπει να διαρκέσει το πολύ μέχρι 1 μήνα ?
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 29-03-16, 14:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οπα Λάμπρο, είπα πως βάζεις γενικά το αλάτι, όχι ότι τώρα πρέπει να βάλεις, για τώρα οι "Αφρικάνοι" θα σου πουν καλύτερα, αν χρειαστεί μετά να βάλεις αλάτι , το βάζεις με το τρόπο που σου είπα Και επίσης τώρα που ξεκίνησες θεραπεία με Flagyl δεν χρειάζεται το αλάτι, άλλο αν βάλεις και Epsom salt, άλλο αυτό. Συνεχίζεις τη θεραπεία που κάνεις και τυχόν προτάσεις από τα παιδιά και βλέπουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 29-03-16, 15:01
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπα Λάμπρο, είπα πως βάζεις γενικά το αλάτι, όχι ότι τώρα πρέπει να βάλεις, για τώρα οι "Αφρικάνοι" θα σου πουν καλύτερα, αν χρειαστεί μετά να βάλεις αλάτι , το βάζεις με το τρόπο που σου είπα Και επίσης τώρα που ξεκίνησες θεραπεία με Flagyl δεν χρειάζεται το αλάτι, άλλο αν βάλεις και Epsom salt, άλλο αυτό. Συνεχίζεις τη θεραπεία που κάνεις και τυχόν προτάσεις από τα παιδιά και βλέπουμε
......

Με μπερδέψατε.....

Έχω ξεκινήσει ήδη θεραπεία με Flagyl & Epsom salt. Αυτό θα κρατήσει περίπου 10 ημέρες. Κατά τη διάρκεια αυτή έχω πει ότι δεν θα κάνω τίποτε επιπλέον.

"Μετά" τη θεραπεία, χρειάζεται να βάλω το αλάτι για 1 μήνα ?
Αν ναι, γιατί ??? Τι θα μου προσφέρει αφού ήδη θα έχω ολοκληρώσει τη θεραπεία ?

Αν "Όχι", πότε θα πρέπει να το κάνω αυτό με το αλάτι ?

Αυτά ρωτάω.
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 29-03-16, 15:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το αλάτι το χρησιμοποιούμενοι όταν έχουμε εξωπαράσιτα ή κάποια εξωτερικά προβλήματα, εσύ αυτή τη στιγμή κάνεις θεραπεία για μικρόβια και μάλιστα εσωτερικά, το αλάτι δεν το χρειάζεσαι. Αν τυχόν ποτέ δεις τα ψάρια να ξύνονται τότε ίσως να χρειαστεί να βάλεις αλάτι, τώρα όμως δεν βλέπω το λόγο να το κάνεις.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 29-03-16, 15:55
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αλάτι το χρησιμοποιούμενοι όταν έχουμε εξωπαράσιτα ή κάποια εξωτερικά προβλήματα, εσύ αυτή τη στιγμή κάνεις θεραπεία για μικρόβια και μάλιστα εσωτερικά, το αλάτι δεν το χρειάζεσαι. Αν τυχόν ποτέ δεις τα ψάρια να ξύνονται τότε ίσως να χρειαστεί να βάλεις αλάτι, τώρα όμως δεν βλέπω το λόγο να το κάνεις.
Έτσι μπράβο.
Τώρα το κατάλαβα.

Βασικά να πάνε όλα καλά με τη θεραπεία και να σταματήσουν οι απώλειες και μετά τα βλέπω όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 29-03-16, 16:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι μπράβο.
Τώρα το κατάλαβα.
Την επόμενη φορά θα στα γράψω σε COBOL
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 29-03-16, 16:16
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Όποτε καταλάβες,συνεχίζεις την θεραπεία και όταν με το καλό τελειώσει απλά παρακολουθείς για κάτι ύποπτο!
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 29-03-16, 17:20
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Την επόμενη φορά θα στα γράψω σε COBOL
χαχαχαχαχα..... και σε Pascal, και σε Assembly, και σε RDBMS, και σε ότι θες...

χαχαχαχαχαχαχα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποτε καταλάβες,συνεχίζεις την θεραπεία και όταν με το καλό τελειώσει απλά παρακολουθείς για κάτι ύποπτο!
Ναι Γιώργο, το κατάλαβα. Απλά μπερδεύτηκα γιατί νόμιζα ότι πρέπει και καλά όταν τελειώσω με την θεραπεία να ξεκινήσω αμέσως το αλάτι.
Για αυτό ρωτούσα για ποιό λόγο να το κάνω??
Απάντηση με παράθεση
  #221  
Παλιά 29-03-16, 21:51
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

[QUOTE=Λάμπρος.Τ;933559]Ποιά "σπιρουλίνα", θα πρότεινες εσύ?[/QUOTE]

Κάποτε έδινα πολλές τροφές για ποικιλία και spirulina.
Αν δεις τα συστατικά των "σπιρουλίνων" καμμία δεν είναι καθαρή σπιρουλίνα αλλά τροφές υψηλής συγκέντρωσης σε πρωτεϊνη που περιέχουν και σπιρουλίνα. Τώρα πλεον αποφεύγω ότι έχει μεγάλη συγκέντρωση πρωτεϊνης - τα 50αρια δηλαδή.

Δίνω πλεον από αυτές που μπορώ να βρω εδώ σε μικρό βυθιζόμενο pellet:
NLS (αν και δημιουργεί πολλά απορίμματα)

σε flakes:
ocean nutrition vegi
tropical kelp algae

και 1 ημέρα νηστεία

Αν δεις τα συστατικά, κάθε τυποποιημένη τροφή έχει μια ομάδα από βιταμίνες.



Για το αλάτι.

Ότι σου έγραψε ο Τάκης ισχύει. Απλά δες τι καθαρά λίτρα έχεις. Δηλαδή τον όγκο του ενυδρείου δίχως τον όγκο από τις πέτρες/άμμο.

Το αλάτι ενισχύει την άμυνα του ψαριού και όχι μόνο στη βλένα.
Αφού ξεκίνησες με EPSOM μαζί θα μπορούσες να πας και με αλάτι (NaCL).
0.3% σταδιακά σε μια μέρα δεν είναι τίποτα για αυτά τα ψάρια και δεν είναι ένα επιπρόσθετο φαρμάκι. Με την πρώτη αλλαγή, που αφού πας για θεραπεία bloat θα την κάνεις σε 1 ημέρα 50%, δεν είναι ανάγκη να συμπληρώσεις.

Δε θα κάνει τίποτα με την πρώτη ματιά με τη βακτηριακή μόλυνση που είναι το χειρότερο σενάριο να έχεις (που θέλει αντιβίωση για το στέλεχος που πιθανά να εχεις). Απλά μαζί με το EPSOM θα δράσει και σαν ηλεκτρολύτης.

Το πρώτο που κάνω όταν δω περίεργες ή νωθρές συμπεριφορές στα δικά μου είναι να ελέγχω τον εξοπλισμό (θερμοκρασίες κλπ) και αν όλα είναι κανονικά πάω σε 0.3% αλάτι σταδιακά και EPSOM.

To χειρότερο που μπορεί να συμβεί με αυτά τα ανθεκτικά ψάρια της λίμνης είναι να τα χάνεις χωρίς προφανές πρόβλημα.

Τώρα αν έχεις άλλη ατυχία και έχεις το κουράγιο να ανοίξεις την κοιλιά από ένα ψάρι θα ξέρουμε αν πάνε από bloat. Αν μυρίζουν άσχημα τα εντερά του ή έχουν αλιωθεί ... από αυτό θα έχει πάει.

Αυτό που πήγε στο μυαλό μου πρώτο όταν διάβασα την περιγραφή σου είναι ότι κάτι δεν πάει καλά. Και αυτό είναι το πιθανότερο βακτηριακή μόλυνση που την έφερε κάποιο ψάρι ή κάτι που έρχετε σε επαφή με το νερό σου.

Σκέψου αν έχει γίνει κάποια αλλαγή στις ρουτίνες.
Σε κάποιον ήταν ένα αποσμητικό χώρου, σε άλλο μια σιλικόνη με πρόσθετα που έκανε επισκευές, σε άλλον μια αλλαγή νερού που πήγε στραβά λόγω βλάβης στη συντήρηση του δικτύου κτλ.

Βασικά μόνο εσύ βλέπεις τα ψάρια σου και ξέρεις τι έχει συμβεί και τι συμβαίνει. Οι υπόλοιποι μόνο υποθέσεις και γενικές συμβουλές μπορεί να δωσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 30-03-16, 14:14
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.
2 ημέρες τώρα κάνω την θεραπεία και τα ψαράκια (φτου - φτου) τρώνε (με το φαρμακάκι τους) όλα κανονικά.
Πρόβλημα άλλο δεν έχω εντοπίσει, και ίσα ίσα που κάποια από τα μωρά έχουν αρχίσει και ξεθαρεύουν και βγαίνουν να αρπάξουν την τροφή όλο και πιο μακριά.
Βέβαια σε έναν θαραλέο την έπεσε ο μεγάλος "Afra" και ίσα ίσα που πρόλαβε και μπήκε μέσα στην τρύπα του.

Για να δούμε τι θα δούμε τελικά....
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 04-04-16, 09:03
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Έως και σήμερα και μετά την έναρξη της θεραπείας, τα πράγματα πάνε μια χαρά στο ενυδρείο. Καμία απώλεια και τα ψαράκια μου τρώνε όλα μια χαρά. (Ευχαριστώ Κλεόβουλε.)
Τα μωρά "Afra" όσο πάνε και ξεθαρεύουν και αρχίζουν να βγαίνουν όλο και πιο άφοβα έξω από τις τρύπες τους.

Χθες εμφανίστηκε από το πουθενά ένα σαλιγκάρι λαθρεπιβάτης σε αρκετά μεγάλο μέγεθος και η αλήθεια είναι ότι με παραξένεψε (πως και από εμφανίστηκε???) αλλά με το που το πήρανε χαμπάρι το αρχίσανε στην επίθεση και δεν ξέρω αν τελικά θα την βγάλει καθαρή.

Κατά τα άλλα θα σταματήσω σήμερα τη θεραπεία και ελπίζω να συνεχίσουν να πηγαίνουν τα πράγματα καλά.
Δυστυχώς τα "Protomelas" που ήθελα δεν τα έχει ο προμηθευτής , αλλά δεν απογοητεύομαι γιατί νομίζω ότι βρήκα άλλη άκρη.

Έχω σχεδόν μαζέψει και όλα τα υλικά για το καλοκαιρινό καπάκι με τα ανεμιστηράκια, και σήμερα θα τα δοκιμάσω σε συνδεσμολογία για να δω λειτουργία, θορύβους, δύναμη κτλ...
Παραλαμβάνω και το κοφτάκι για πλέξι από Θεσ/κη, και είμαι έτοιμος για το project.
Επίσης επειδή έχω και ένα κομμάτι πλέξι διάφανο που κάθεται, και επειδή θέλω να βγάλω από το ενυδρείο το μοναδικό Demasoni που μου απέμεινε θα φτιάξω μια ψαροπαγίδα από πλέξι και σε αυτό θα με βοηθήσει και "Master Plexi - Guru Constructor" Τάκης.

Μάλιστα, επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κόψιμο κόλλημα τρίψιμο κτλ.. πλέξι, και επειδή πολλά παιδιά εδώ έχουν τις ίδιες απορίες, ο φίλος μας "Τάκης" πρότεινε να γίνουν όλες οι εργασίες στον χώρο του και να το γράφω με κάμερα ούτως ώστε να έχουν όλοι τη δυνατότητα να δουν πως δουλεύεται το συγκεκριμένο υλικό. Μου υποσχέθηκε δε, ότι δεν θα κρατήσει κανένα "μυστικό" και θα μας δείξει όλα τα κόλπα.

Μετά εγώ ...θα το βγάλω σε DVD ("Μάθε πως να δουλεύεις το Πλέξι εύκολα και απλά"), θα κάτσω έξω από το leroy ή το Praktiker και θα το......... πουλάω !!!! και με τα λεφτά θα αγοράσω ένα καινούργιο 1000λίτρα. Καλό ??????? χαχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 04-04-16, 09:10
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Λάμπρο το ότι τρώγανε όλα είναι πολύ καλό,τώρα καλή παρατήρηση!
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 04-04-16, 10:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά εγώ ...θα το βγάλω σε DVD ("Μάθε πως να δουλεύεις το Πλέξι εύκολα και απλά"), θα κάτσω έξω από το leroy ή το Praktiker και θα το......... πουλάω !!!! και με τα λεφτά θα αγοράσω ένα καινούργιο 1000λίτρα. Καλό ??????? χαχαχαχαχαχα
Κάνε το, πόσα θα μου ζητήσουν οι δικηγόροι για να σου πάρω αποζημίωση για πνευματικά δικαιώματα ; Και τότε εγώ θα κάνω τη ταράτσα λίμνη για τα χρυσόψαρα αλλά θα φτιάξω και ένα ξύλινο Αφρικάνικο που το έχω μαράζι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 04-04-16, 11:23
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε το, πόσα θα μου ζητήσουν οι δικηγόροι για να σου πάρω αποζημίωση για πνευματικά δικαιώματα ; Και τότε εγώ θα κάνω τη ταράτσα λίμνη για τα χρυσόψαρα αλλά θα φτιάξω και ένα ξύλινο Αφρικάνικο που το έχω μαράζι
Έλα βρε εκεί θα κολλήσω ????
Και δεν βάζω να το πουλάνε μαζί με το CD της "..Ντοντορίντου"... πάρε.. πάρε. χαχαχαχαχαχα.
Γειά σου Φίλε, Μέντορα, και Δάσκαλε Τάκη. Τις καλημέρες μου.
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 04-04-16, 14:05
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Λάμπρο τα λαθροσαλιγκάρια δεν έχουν καμία τύχη με τις φασιστοκιχλίδες
Τους έριξα κι εγώ τώρα ένα από άλλο ενυδρείο και πέρασε διαδοχικά από όλα τα σαγόνια...
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 04-04-16, 14:26
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάμπρο τα λαθροσαλιγκάρια δεν έχουν καμία τύχη με τις φασιστοκιχλίδες
Τους έριξα κι εγώ τώρα ένα από άλλο ενυδρείο και πέρασε διαδοχικά από όλα τα σαγόνια...
χαχαχαχαχαχα.... Πολύ καλό Σταύρο.
Εδω να φανταστείς έχω 4 apple μέσα (που έχουν πιο σκληρά κέλυφη και την μεβράνη προστασίας μπροστά τους που είναι κάπως σκληρή) και όλη την ημέρα κάνουν τους ψόφιους κοριούς, και βγαίνουν μόνο το βράδυ.

Αλλά μου έκανε εντύπωση πως βρέθηκε και μάλιστα και μεγαλούτσικο !!!
Που πας.... "βρε έρμο" ???
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 06-04-16, 16:16
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Η θεραπεία σταμάτησε. Ελπίζω να έγιναν καλά, τα όποια άρρωστα ψαράκια υπήρχαν.
Πάντως από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα την θεραπεία τα ψαράκια μου δείχνανε μια χαρά και όπως έχω ξαναγράψει και τρώνε όλα και δείχνουν να μην έχουν κάποιο θέμα.
Ελπίζω να μην ξανα τύχει κάτι.

Χθες δοκίμασα μια έξυπνη ιδέα για ψαρο παγίδα που βρήκα στο internet
http://www.ultimatereef.net/forums/s...ap-that-WORKS!
(μπήκαν κάποια ψαράκια μέσα, αλλά όχι αυτό που ήθελα, υπομονή…..) προκειμένου να βγάλω το τελευταίο Demasoni και επίσης να βγάλω τον ένα αρσενικό Labido γιατί είναι 2 στα 6 ψάρια και πέφτει ένα ψιλο … bulling.
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 06-04-16, 19:17
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Αποστολή εξετελέστει κατά το ήμισυ....

Πιάστηκε και βγήκε ο Αρσενικός Labido.
Η παγίδα δουλεύει μια χαρά.

Περιμένεις να μπουν μέσα, αφου έχεις βάλει λίγη τροφή, και μόλις μπουν, γυρνας με τον μαγνήτη το κουτι με την τρύπα προς τον βυθο, και έτσι παγιδεύονται.
Απλά θέλει .... "υπομονή", όπως λέει και μια παροιμία !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160406_200848.jpg
Εμφανίσεις:  181
Μέγεθος:  100,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160406_193420.jpg
Εμφανίσεις:  163
Μέγεθος:  105,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 06-04-16, 21:16
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

θα σε παρω μαζι μου στο ψαρεμα
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 06-04-16, 22:26
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Με τι θα ψαρέψουμε? καθετή ? συρτή? τσαπαρή? ψαροντούφεκο? κιούρτο? παραγάδι?
χαχαχαχα......
Μέχρι με μηχανότρατα έχω πάει.
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 06-04-16, 23:31
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Λάμπρο αν έπιασες τόσο γρήγορα ψάρι,πάει να πει ότι είναι καλή πατέντα!
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 07-04-16, 08:37
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάμπρο αν έπιασες τόσο γρήγορα ψάρι,πάει να πει ότι είναι καλή πατέντα!
Γιώργο καλημέρα,
για να πω την αλήθεια, την προηγούμενη φορά που χρειάστηκε να βγάλω ψάρι ή ψάρια, έκανα ολόκληρη μετακόμιση στο ενυδρείο και τα "είδαν όλα" τα ψαράκια μου, και εγώ.
Μετά από αυτό, είπα ότι δεν ξανακάνω κάτι τέτοιο και ότι πρέπει να βρω άλλο τρόπο.
Για αυτό έψαξα να δω τι γίνεται με τις παγίδες (είδα αρκετές DIY στο internet), και στην αρχή ήμουν και εγώ αρκετά δυσπιστος. Όμως από ότι κατάλαβα τα πάντα εξαρτώνται από τι ψάρι θέλεις να πιάσεις.
Πχ.. τα Labido μπαίνουν και βγαίνουν σχεδόν αμέσως μέσα στην παγίδα. Τα Afra είναι αρκετά δύσπιστα και δεν μπαίνουν τόσο εύκολα, και το Demasoni (που θέλω να βγάλω) μπήκε κάποια στιγμή αλλά βγήκε πριν προλάβω να το πιάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 07-04-16, 10:30
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Θα την δοκιμάσω και εγώ κάποια στιγμή και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 07-04-16, 21:38
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Όπως κοιτούσα σήμερα τα ψαράκια μου παρατήρησα ότι η θηλυκιά Afra είναι μπουκωμένη (full) !!!
Πάλι γεννητούρια θα έχουμε
Τίγκα στο Viagra ο αρσενικός Afra.
Με βλέπω να γεμίζει το ενυδρείο μωρά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 08-04-16, 08:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Βλέπεις? τι φαγώθηκες να βάλεις και Protomelas?
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 08-04-16, 11:57
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

βασικα αν ξεκινησουν δεν τα σταματας μετα
ολο εκει το μυαλο τους..
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 08-04-16, 13:28
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπεις? τι φαγώθηκες να βάλεις και Protomelas?
Φαγώθηκα αλήθεια είναι. Αλλά τα βρήκα και έρχονται την άλλη βδομάδα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα αν ξεκινησουν δεν τα σταματας μετα
ολο εκει το μυαλο τους..
Θα τους ρίξω ... "αντικούκου" χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 08-04-16, 15:44
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Και οι πρώτες φωτογραφίες από τα μικρά ... "κομάντα" μου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160408_163801.jpg
Εμφανίσεις:  146
Μέγεθος:  137,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160408_163816.jpg
Εμφανίσεις:  157
Μέγεθος:  117,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στησιμο malawi(Labidochromis Caeruleus sp "Electric Yellow") kikonec Malawi 19 24-01-12 13:34
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09578 seconds with 14 queries