Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-07, 16:08
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Test kits και supplements

Αν και εδω και καιρο εχω σταματησει να κανω τεστ για διαφορες παραμετρους, εχω σκοπο να ξαναρχισω τωρα και θα ηθελα να μου υποδειξετε παιδια ποια τεστ kits εμπιστεύεστε για μετρηση Ca, Μαγνησιο και Αλκαλικοτητα. Εχω πικρη εμπειρια απο αναξιοπιστα τεστ στο παρελθον, δηλ. τεστ που δεν διαβαζονται ευκολα η ληγμενα kits.
Επισης θα ηθελα καποιος αν ξερει καμμια πηγη που να μπορω να προμηθευτω τα γνωστα two-part supplements , για το Ασβεστιο και την αλκαλικοτητα (οπως B-ionic, Tropic Marin, Groteck, η αλλα)
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-07, 17:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ τα testτης Salifert για Ca, Mgκαι της aquarium pharmaceuticals για Kh. Eίμαι πολύ ευχαριστημένος!

Για τα υπόλοιπα θα σου πρότεινα ένα calciumreactor. Σε σύντομο χρονικό διάστημα αποσβένεις τα χρήματα της αγοράς και προ πάντων έχεις πάντα σταθερές τιμές στο νερό σου.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-07, 04:33
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

η salifert οπως αναφερε και ο γιαννης ειναι μια αξιοπιστη εταιρια που χρησιμοποιω και εγω για τις μετρησεις ασβεστιου, kh, μαγνησιου...
οσο για τα συμπληρωματα, αν δεν εχεις την δυνατοτητα να επενδυσεις σε εναν calcium reactoρα που ειναι και η καλυτερη λυση, θα τα βρεις στα ενυδρειακα καταστηματα της περιοχης σου, η απο on-line παραγγελια, πχ απο aquaristic.net, κτλ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 28-02-07 στις 08:57
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-07, 14:11
Το avatar του χρήστη Gandalf72
Gandalf72 Ο χρήστης Gandalf72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Όπως προείπαν τα παιδιά, η salifert είναι αξιόπιστη σχεδόν σε όλα της τα τεστ.Για ΚΗ χρησιμοποιώ της SERA το οποίο θεωρώ και αξιόπιστο και ευκολόχρηστο.
__________________
-Ψαράκια: Δείτε αλλά μην αγγίζετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-07, 04:22
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ψάχνω κι εγώ κάποιο τεστ για PO4 αξιόπιστο και ακριβείας.
Πήρα χθες ένα της sera αλλά μετά είδα ότι η κλίμακα του ξεκινάει από ψιλά από το 0.1 mg/l ενώ για θαλασσινό θέλουμε να ξέρουμε τα PO4 σε χαμηλότερη κλίμακα αν δεν κάνω λάθος.
Με την ευκαιρία γράφω και τις χθεσινές μετρήσεις καθώς και τα τεστ που χρησιμοποιώ.
KH 8 sera
NO3 5 sera
MG 1200 sera
CA 400 aquarium pharmaceuticals
PO4 <0.1 sera
1025 Ρεφρακτόμετρο
PH 7.90-8.20 pinpoint
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-07, 07:17
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

oι μετρησεις σου ειναι πολυ καλες,μπραβο..
η μονη μου ενσταση ειναι οτι μετρας με διαφορετικες εταιριες,και αυτο ισως μπερδευει...
γιατι δεν παιρνεις salifert να ξενοιασεις?
τωρα για τα φωσφορικα η αληθεια ειναι οτι,ενω στο ασβεστιο,kh,μαγνησιο,τα test tης salifert ειναι πολυ καλα,το test των φωσφορικων εχει δυσδιακριτη χρωματικη κλιμακα,που εμενα προσωπικα με δυσκολευε στην μετρηση..
περιμενε να δουμε τι θα προτεινουν τα παιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-07, 08:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
...τα test tης salifert ειναι πολυ καλα,το test των φωσφορικων εχει δυσδιακριτη χρωματικη κλιμακα,που εμενα προσωπικα με δυσκολευε στην μετρηση..
Αυτό θα έλεγα και εγώ... και δυστυχώς δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποιο test εύκολο για τα φωσφορικά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-07, 11:02
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Έχω ξαναδιαβάσει να προτείνετε το calcium reactor και ήθελα να ρωτήσω περίπου πως δουλεύει τι υλικά του βάζουμε, τιμές, μάρκες συντήρηση.
Δηλαδή έχω πάρει το kalkwasser της seachem, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί από τις οδηγίες κατάλαβα ότι θέλει λίγο προσοχή. Προτείνετε αυτό το υλικό για CR ή χρησιμοποιούμε αραγωνίτη και ποιόν ;
Με τον CR έχουμε σωστές τιμές σε ασβέστιο μαγνήσιο Ph και αλλού;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 01-03-07 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-07, 14:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ο CR θα μας παρέχει με σταθερή απόδοση ασβέστιο. Τώρα ανάλογα και με το media μπορεί να προσθέτει και στρόντιο. Σίγουρα επίσης ανεβάζει το Kh. Μπορούμε να προσθέσουμε και media για Μg και έτσι να έχουμε και προσθήκη Mg στο ενυδρείο μας.
Κυκλοφορούν στην αγορά αρκετά είδη mediaγια CR, οπότε μπορεί να επιλέξει κανείς.
Ο CR είναι ένα «δοχείο» που μέσα σε αυτό έχουμε το media. To media αυτό θα πρέπει να «λιώσει» ώστε να απελευθερώσει το ασβέστιο. Αυτό γίνεται μόνο με μείωση του Phτ ου νερού που το περιβάλλει. Έτσι μια παροχή CO2 θα μας βοηθήσει στο να ρίξουμε το Phαπό το 8 που λογικά θα βρίσκεται (Ph ενυδρείου). Μια τιμή 6,8 με 6,2 είναι αρκετή (ανάλογα με το media).
Ο CR θα πρέπει να τροφοδοτείται συνεχώς με νερό και να επιστρέφει στο ενυδρείο μας σταγόνα σταγόνα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-03-07, 21:46
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εχω σκεφτει για CA αρκετες φορες αλλα δεν εχω αποφασισει ακομη, βλεπω ομως οτι αργα η γρηγορα εκει θα καταληξω. Για την ωρα μολις προμηθευτηκα ενα 3-part Calcium Liquid set της Tropic Marin.
http://www.sewatec.de/product_info.p...-3x1000ml.html
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υγρα test kits vs Multistick sv2fpi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 08-11-06 14:26
marine PH test vs freshwater PH test DimmyF Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 11-07-05 23:44
οδηγίες για τα tetra test kits CptBill Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 23-02-05 09:44
JBL Mg/Ca test οκ! ... Έχασα τώρα και ΝΟ3 της SERA kangouras Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 5 17-02-05 21:02
Τest kits sps4ever(niktso) Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 3 14-06-04 17:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04911 seconds with 15 queries