Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-10, 00:34
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναί , μόνο περλίτη και νερό ενδρείου. Αν έβαζα και κηπευτικό χώμα δεν θα ήταν υδροπονική.(Έτσι λέω τουλάχιστον , το επάγγελμά μου είναι πολιτικός μηχανικός και αν και έχω κάποια γνώση των εδαφών η γεωπονία είναι απο τις επιστήμες που δεν κατέχω).
Αν δώ καλύτερα αποτελέσματα απο την καλλιέργεια που έχω στο ενυδρείο πολύ ευχαρίστως να την μοιραστώ με την κοινότητα.


Δεν αντιλέγω στο τι είναι και πώς γίνεται η υδροπονική μέθοδος (όπως είπα και πριν υπάρχουν πολλές μέθοδοι) αλλά δεν μας περιορίζει κάτι ή κάποιος στο να αναμείξουμε εδαφικά μείγματα (πχ τυρφόχωμα) και εδαφικά υποστρώματα που χρησιμοποιουντε καθαρά στις υδροπονικές καλλιέργειες (
διογκωμένη άργιλος ή περλίτη) και να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα και ιδιαιτέρα όταν υπάρχει επιτυχία σε αυτό που κάνουμε… πειραματισμούς κάνουμε… όλα για το χόμπι... περιμένουμε αποτελέσματα φίλε μου…

φιλικά Αντώνης...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-10, 13:33
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν αντιλέγω στο τι είναι και πώς γίνεται η υδροπονική μέθοδος (όπως είπα και πριν υπάρχουν πολλές μέθοδοι) αλλά δεν μας περιορίζει κάτι ή κάποιος στο να αναμείξουμε εδαφικά μείγματα (πχ τυρφόχωμα) και εδαφικά υποστρώματα που χρησιμοποιουντε καθαρά στις υδροπονικές καλλιέργειες (
διογκωμένη άργιλος ή περλίτη) και να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα και ιδιαιτέρα όταν υπάρχει επιτυχία σε αυτό που κάνουμε… πειραματισμούς κάνουμε… όλα για το χόμπι... περιμένουμε αποτελέσματα φίλε μου…

φιλικά Αντώνης...
Έχεις απόλυτο δίκιο. Και όσο το σκεφτομαι μάλλον βλακεία κάνω που έχω σκέτο περλίτη.Αλλα μιας και το ξεκίνησα θα το κρατήσω λίγο καιρό να δω μπας και.
Σε ευχαριστώ για την ανταλλαγή απόψεων και το ενδιαφέρον σου.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Emersed καλλιέργεια με cuba alexinio Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 09-12-08 09:37
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03350 seconds with 14 queries