Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 26-08-10, 12:09
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Διακόσμηση

Εχω ενα ενυδρειο 50L με ενα χρυσοψαρο και μια γαριδα, μια ψευτικη σπηλια απο πλαστικο, ενα κεραμικο χρωματιστο ζευγαρι δελφινιων, ψιλο χαλικι, σκορπιες χρωματιστες πετρουλες (μπλε και πορτοκαλι) και φυτο java moss. Παλαιοτερα ειχα valisneria αλλα δεν μεγαλωνε και τελικα πεθανε.

Οπως θα διαπιστωσατε το ενυδρειο μου εχει το μαυρο του το χαλι και θα ηθελα λιγη βοηθεια με την διακοσμηση. Σκεφτομαι να βαλω αμμο και θα ηθελα να βαλω 1-2 πετρες με φυτα και να κανω το μισο ενυδρειο πρασινο (θελω να εχει και λιγη αμμο χωρις φυτα για να παιζει το ψαρακι και να ψαχνει τροφη. Θα ηθελα και μερικα φυτα, σαν χορτο, να μη μεγαλωνουν πολυ, στον πυθμενα. Επισης σκεφτομαι να αντικαταστησω τα διακοσμητικα που εχω τωρα με κομματια ξυλου. Το java moss θα ηθελα να το κρατησω για να το τρωνε το ψαρι και η γαριδα και για να κρυβεται η γαριδα. Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν ξερω πως να το στερεωσω.

Επειδη δεν εχω λαμπα για φυτα και επειδη μαλλον δεν εχω σκοπο να παρω (σκεφτομαι να αντικαταστησω το ενυδρειο μου με ενα μεγαλυτερο), θα προτιμουσα να μου προτεινατε φυτα τα οποια μπορουν να ζησουν σε κανονικο φωτισμο και φυσικο φως. Επισης δεν θελω να μειωθουν πολυ τα λιτρα γιατι ηδη το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο.

Ξερετε ποσο μπορει να μου κοστισει ολο αυτο πανω κατω; Θα ειναι πολυ δυσκολο στην συντηρηση; Αρεσουν τα φυτα στα χρυσοψαρα; Πως φυτευουμε και στερεωνουμε τα φυτα στο ενυδρειο; Θα ηθελα πολυ να εφτιαχνα το ενυδρειο μου ετσι ωστε να νιωθει το ψαρι πιο κοντα στο φυσικο του περιβαλλον

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, αλλα δεν μπορω να κατσω να διαβασω ολα τα θεματα γιατι ειναι παρα πολλα και ο χρονος μου περιορισμενος
__________________

Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για διακόσμηση AXEL Malawi 10 22-08-07 09:53
Διακόσμηση hotgates Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 04-08-07 19:23
Διακόσμηση Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 6 29-11-06 20:35
Διακόσμηση βυθού Nassos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 22-08-06 12:11
Διακόσμηση-Ξύλα koko Γλυκό νερό - Γενικά 10 25-06-04 18:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04192 seconds with 13 queries