Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 03-11-15, 20:54
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελείωσες με τις σωληνώσεις ;
Τις κόλλησες οπου χρειαζόταν ;
Εβαλες το μπαλκόνι ;
Απ'έξω έβαλες τεφλον ή σιλικόνη ;
Πηρες ποτηράκι για την έξοδο των αλλαγών;
Με το τσιγκέλι θα σου τα βγάζω ;
χααχχαχαχα
Τελειωσα με τις σωληνωσεις...
Τις κολησα οπου χρειαζοταν...Απεξω εκει που ειχε σπυρωμα εβαλα τεφλο και κολησα εκει που ειχα σκετο σωληνα...
Ποτηρακι ακομα δεν πηρα αλλα ειναι το μονο ευκολο..
Τωρα ειμαι στο σταδιο που καθαριζω την ελαφροπετρα την καινουργια με νερο...
Εχω βαλει 2/3 νερο μεσα στο ενυδρειο και λειτουργω την αντλια μεσα με αντιχλωριο που το εχω βαλει...
Σε καμια ωρα θα τα εχω τελειωσει ολα
Επιστρεφω,παω μεχρι το ηρακλειο..
Υ.Γ Το μπαλκονι δεν παιζεται!!!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 03-11-15, 22:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αντε βάλε καμια φωτό με τις σωλήνες να δουμε τι εκανες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 03-11-15, 23:59
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε βάλε καμια φωτό με τις σωλήνες να δουμε τι εκανες
Βεβαια ειχα μια μικρη διαροη στην επιστροφη αλλα επειδη δεν ειχα σφιξει καλα τον σωληνα...
http://s611.photobucket.com/user/Lou...oq9ul.jpg.html
http://s611.photobucket.com/user/Lou...gztu8.jpg.html
http://s611.photobucket.com/user/Lou...j4qex.jpg.html
http://s611.photobucket.com/user/Lou...o4bvj.jpg.html
http://s611.photobucket.com/user/Lou...hj9xg.jpg.html
http://s611.photobucket.com/user/Lou...xfua3.jpg.html
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 04-11-15, 00:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πως παει το μπαλκόνι, είναι ενταξει τα χτενια ;
προλαβαινει το νερό ;
είναι λιγο ; πολυ ;
πες λεπτομερειες βρε
-------------------------
Εδώ είναι εντάξει η στάθμη ; ή σήκωσες το φράγμα ;


__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-11-15 στις 00:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 04-11-15, 00:20
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως παει το μπαλκόνι, είναι ενταξει τα χτενια ;
προλαβαινει το νερό ;
είναι λιγο ; πολυ ;
πες λεπτομερειες βρε
Αυτα παρατηρω τωρα για αυτο δεν εχω γραψει καθολου λεπτομερειες..
Το μπαλκονι ειναι τελειο και τα παει μια χαρα κομπλε!!Τα χτενια ειναι επισης αρκετα μπορω να πω και κανουν την δουλεια τους μια χαρα...Και το φραγμα μπηκε και επαιξε τον ρολο του..
Εγω ομως αλλο παρατηρησα...
Το σαμπ ετσι οπως δουλευει..ειναι ευκολο να γινει το κακο χτυπα ξυλο..
Η αντλια εχει 10 μπαρες..την δουλευω στις 3 και ετσι εχω και το επιθυμητο υψος..
Αν την δουλεψω παραπανω εχει ως αποτελεσμα να αδιαζει τα χωρισματα που ειναι η αντλια και το διπλανο...για να το φτιαξω αυτο ανοιγω βανες για να εχω μεγαλυτερη εισροη νερου και να γινεται το θεμα πιο αρμονικο...
Αλλα το διαμερισμα που εχω τις εξοδους τεινει να υπερχειλησει..και ετσι το παιζω χαμηλα...
Το αλλο δε που προσεξα ειναι οτι επειδη στην επιστροφη δεν εχω αντεπιστροφη βαλβιδα οπως με συνεστησε ο Ηλιας εχω εξοδο νερου και απο εκει σε περιπτωση διακοπης ρευματος...
Τωρα ακομα το κοιταζω να πω την αληθεια!! και παρατηρω και ψαχνω λυσεις
Αυτα προς το παρον
Θα ανεβασω και βιντεο αυριο για να σας δωσω μια καλυτερη εικονα.!!
Υ.Γ
Σηκωσα το φραγμα! Να δω τι δουλεια κανει!!!
Ευχαριστω Κ.Τακη δεν εχω λογια!!
Μεχρι τωρα υδατοστεγαση μια χαρα κομπλε!!αλλα βλεποντας και κανοντας!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 04-11-15, 00:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και εδω βγάλε τη πρίζα να δεις αν πλημυρίζεις.
Η κάλτσα φοβάμαι μήπως μπουκώνει γρήγορα
Το κόψιμο αυτό στο πλάι το έχεις υπολογίσει αν γεμίσει το σαμπ με νερό ;




-------------------------
Απο εδω εννοείς γυρίζει το νερό πίσω


μπορείς να βάλεις γωνιές και να το ανεβάσεις πιο ψηλά, να χτυπαει και ψηλά να κάνει αναταραξη αλλα και να μη γυριζει όλο πισω, αυτο είναι ευκολο
Η αντλία μάλλον ειναι δυνατή, την ρυθμιζει ομως, αυτο είναι το καλό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-11-15 στις 00:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 04-11-15, 00:37
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αυτο κανω τοση ωρα...Εχει κουμπι που κοβει την παροχη ρευματος στην αντλια...Οποτε το τεσταρω
Την καλτσα την εβαλα για να μαζεψει τα πολλα τωρα που το εφτιαξα...Θα την βγαλω
Λιγο πιο κατω απο το κοψιμο θελω να σταματαει για αυτο το κοιταζω τωρα να δω τι μπορω να κανω...
Ειναι πολυ δυνατη...ΤΕστ του τεστινγ ειμαι!!Θα το βρω ομως
Και οχι τπτ αλλο...Γτ πρεπει να φυγω να παω να πιω μια μπυριτσα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 04-11-15, 01:34
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

μπραβο λουκα πολύ ομορφο φιλε να το χαιρεσαι!περιποιημενα όλα σωστη δουλεια....
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 04-11-15, 07:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μη με ρωτήσεις γιατί, αλλά μου φαίνεται κοντο το σαμπ.
Με βλέπω να έρχομαι να πιω καφε να το δω απο κοντά.
Και αν είναι ετσι , ετοιμασου να παρεις τζάμια να το ψηλώσουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 04-11-15, 08:15
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Καλή δουλειά έχει γίνει και προσεγμένη,απλά το σαμπ και εμένα κοντό μου φαίνεται όσο για την κάλτσα σίγουρα θα την βγάλεις γιατί στουμπώνει απίστευτα γρήγορα!
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 04-11-15, 09:39
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το sump μου φαίνεται όντως πολύ κοντό, εκτός αν με ξεγελάει η φωτό!! Και όπως σου είπε και ο Τάκης, θες μία γωνία, γιατί το νερό που θα κατεβάζει σε διακοπή ρεύματος το βλέπω πάρα πολύ, για σφουγγαρίστρα Επίσης μπορείς να βάλεις και loc-line στην επιστροφή και να το κατευθύνεις όπου θες, αλλά και να κάνεις μια μικρή καμπύλη προς τα πάνω, έτσι ώστε να σπάει το σιφωνάρισμα σχεδόν αμέσως σε διακοπή ρεύματος, έτσι τα φτιάχνω προσωπικά πάντα...
Ο χώρος γενικά που έχεις στο sump για την αντλία πάντως είναι σίγουρα πολύ μικρός!!
Είναι πιστεύω πολύ εύκολο (αν και οι σωληνώσεις που προτιμώ είναι βιδωτές και όχι κολλητές) να κάνεις πάντα μια δοκιμή πριν τα ενσωματώσεις όλα στο ενυδρείο!! Προσωπικά, τουλάχιστον στις αρχές, η δοκιμή μου είχε ως εξής!! Έφτιαχνα το διαμέρισμα της υπερχείλισης και το έβαζα μέσα σε ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο από jumbo () στο οποίο έκανα τις τρύπες και έβαζα και τις σωληνώσεις, ας μην ήταν 100% υδατοστεγείς οι συνδέσεις... Το ανέβαζα στο ύψος που θα ήταν το ενυδρείο περίπου και από κάτω μιά λεκάνη με νερό με την αντλία!! Έτσι μπορούσα να δοκιμάσω σχεδόν τα πάντα εκτός από το σιφωνάρισμα σε διακοπή της αντλίας, λόγω της κατά πολύ ευμετάβλητης θέσης της στάθμης, λόγω μικρής επιφάνεις νερού.. Αλλά με την χρήση loc-lines ήμουν εντάξει και με αυτό!! Μπορείς να μετρήσεις, το νερό που πέφτει, αν σου κάνει η διατομή των σωληνώσεων αλλά και σε ποιο ύψος πρέπει να τις βάλεις ώστε και η αντλία σου να λειτουργεί στον βαθμό που θες εσύ και όχι εκεί που αναγκάζεσαι να την βάλεις, αλλά και να χρειάζεται να κάνεις τις ελάχιστες ρυθμίσεις στις βαλβίδες... Είναι λίγο κόπος, αλλά για ένα μεγάλο ενυδρείο που θα μπει πολλές φορές μόνιμα στο σπίτι σου, αξίζει...
Ελπίζω να βοήθησα/βοηθάω κάποιον...

Επίσης επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ κάλτσες, καλύτερα είναι να βρίσκονται σχεδόν γεμάτες με νερό, έτσι ώστε το νερό να περνάει από όλη την επιφάνειά τους και αν βουλώνουν στο κάτω μέρος το νερό να μπορέι να περνάει από τα πλαϊνά!! Έτσι και πιο αποδοτική την κάνεις και περιορίζεις την πιθανότητα να βουλώσεις... Βέβαια αν φτάσεις στο σημείο να βουλώσει σημαίνει ότι δεν την αλλάζεις/καθαρίζεις τακτικά, οπότε και προτείνω κι εγώ με την σειρά μου να την βγάλεις... Αν μπορείς να την καθαρίζεις κάθε 2 μέρες, από την εμπειρία μου τουλάχιστον έχεις σημαντικά οφέλη στην καθαρότητα του ενυδρείου... Καθαρίζει από σωματίδια τα οποία δεν θα τα έπιανε όλα το σκίμερ και αποτρέπει να κολλάνε στα υλικά φίλτρανσης που βλέπω οτι έχεις και να μετατρέπονται σε νιτρικά..

Καλή συνέχει να έχεις...
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 04-11-15, 14:06
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο λουκα πολύ ομορφο φιλε να το χαιρεσαι!περιποιημενα όλα σωστη δουλεια....
Ευχαριστω

Παράθεση:
Μη με ρωτήσεις γιατί, αλλά μου φαίνεται κοντο το σαμπ.
Με βλέπω να έρχομαι να πιω καφε να το δω απο κοντά.
Και αν είναι ετσι , ετοιμασου να παρεις τζάμια να το ψηλώσουμε
Οποτε θελετε κ.Τακη!!!! κοντο γτ ομως? το υψος ειναι αρκετα μεγαλο..να το ψηλωσουμε το σκεφτηκα και εγω..!

Παράθεση:
Kαλή δουλειά έχει γίνει και προσεγμένη,απλά το σαμπ και εμένα κοντό μου φαίνεται όσο για την κάλτσα σίγουρα θα την βγάλεις γιατί στουμπώνει απίστευτα γρήγορα!
Την καλτσα την εβαλα για 1-2 μερες το πολυ και θα φυγει να μαζεψει τα χοντρα αν και να πω την αληθεια οταν το γεμιζα ξεκινησε να μπαινει νερο απο την επιστροφη και οχι απο την υπερχειληση στο σαμπ μεχρι που βουλωσα την τρυπα της επιστροφης για να παρει απο την υπερχειληση..τωρα ειναι γυαλι βεβαια...
Οσο για το σαμπ αληθεια δεν καταλαβαινω γτ η λειτουργεια του ετσι..μαλλον επειδη τα χωρισματα ειναι ψηλοτερα...μου το ειπε ενα συνχομπιστας αλλα πιστευα οτι εφοσον εχει λειτουργησει ετσι στο παρελθον θα λειτουργησει και τωρα...αλλα φαινεται οτι η αντλια ειναι αρκετα δυνατη και τραβαει νερο και του διαμερισματος της και αμεσως διπλανο με αποτελεσμα ετσι και το βαλω παραπανω απο την 3 μπαρα να αδειαζει στα μπαμ και να τραβαει αερα οποτε πρεπει να το ψηλωσω..
Τωρα βεβαια ολο το ενυδρειο ειναι σε αρμονια λειτουργιας..

Παράθεση:
Το sump μου φαίνεται όντως πολύ κοντό, εκτός αν με ξεγελάει η φωτό!! Και όπως σου είπε και ο Τάκης, θες μία γωνία, γιατί το νερό που θα κατεβάζει σε διακοπή ρεύματος το βλέπω πάρα πολύ, για σφουγγαρίστρα Επίσης μπορείς να βάλεις και loc-line στην επιστροφή και να το κατευθύνεις όπου θες, αλλά και να κάνεις μια μικρή καμπύλη προς τα πάνω, έτσι ώστε να σπάει το σιφωνάρισμα σχεδόν αμέσως σε διακοπή ρεύματος, έτσι τα φτιάχνω προσωπικά πάντα...
Ο χώρος γενικά που έχεις στο sump για την αντλία πάντως είναι σίγουρα πολύ μικρός!!
Είναι πιστεύω πολύ εύκολο (αν και οι σωληνώσεις που προτιμώ είναι βιδωτές και όχι κολλητές) να κάνεις πάντα μια δοκιμή πριν τα ενσωματώσεις όλα στο ενυδρείο!! Προσωπικά, τουλάχιστον στις αρχές, η δοκιμή μου είχε ως εξής!! Έφτιαχνα το διαμέρισμα της υπερχείλισης και το έβαζα μέσα σε ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο από jumbo () στο οποίο έκανα τις τρύπες και έβαζα και τις σωληνώσεις, ας μην ήταν 100% υδατοστεγείς οι συνδέσεις... Το ανέβαζα στο ύψος που θα ήταν το ενυδρείο περίπου και από κάτω μιά λεκάνη με νερό με την αντλία!! Έτσι μπορούσα να δοκιμάσω σχεδόν τα πάντα εκτός από το σιφωνάρισμα σε διακοπή της αντλίας, λόγω της κατά πολύ ευμετάβλητης θέσης της στάθμης, λόγω μικρής επιφάνεις νερού.. Αλλά με την χρήση loc-lines ήμουν εντάξει και με αυτό!! Μπορείς να μετρήσεις, το νερό που πέφτει, αν σου κάνει η διατομή των σωληνώσεων αλλά και σε ποιο ύψος πρέπει να τις βάλεις ώστε και η αντλία σου να λειτουργεί στον βαθμό που θες εσύ και όχι εκεί που αναγκάζεσαι να την βάλεις, αλλά και να χρειάζεται να κάνεις τις ελάχιστες ρυθμίσεις στις βαλβίδες... Είναι λίγο κόπος, αλλά για ένα μεγάλο ενυδρείο που θα μπει πολλές φορές μόνιμα στο σπίτι σου, αξίζει...
Ελπίζω να βοήθησα/βοηθάω κάποιον...

Επίσης επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ κάλτσες, καλύτερα είναι να βρίσκονται σχεδόν γεμάτες με νερό, έτσι ώστε το νερό να περνάει από όλη την επιφάνειά τους και αν βουλώνουν στο κάτω μέρος το νερό να μπορέι να περνάει από τα πλαϊνά!! Έτσι και πιο αποδοτική την κάνεις και περιορίζεις την πιθανότητα να βουλώσεις... Βέβαια αν φτάσεις στο σημείο να βουλώσει σημαίνει ότι δεν την αλλάζεις/καθαρίζεις τακτικά, οπότε και προτείνω κι εγώ με την σειρά μου να την βγάλεις... Αν μπορείς να την καθαρίζεις κάθε 2 μέρες, από την εμπειρία μου τουλάχιστον έχεις σημαντικά οφέλη στην καθαρότητα του ενυδρείου... Καθαρίζει από σωματίδια τα οποία δεν θα τα έπιανε όλα το σκίμερ και αποτρέπει να κολλάνε στα υλικά φίλτρανσης που βλέπω οτι έχεις και να μετατρέπονται σε νιτρικά..

Καλή συνέχει να έχεις...
To loc Line τι ειναι ? η φωτο ξεγελαει η αληθεια ειναι..ψηλο ειναι το σαμπ απλα δεν αρκει..θελει λιγο ακομα υψος..
Να πλημμυρισω δεν γινεται..το τεσταρα αρκετες φορες χθες και εβγαλα το νερο το παραπανησιο απλα το θεμα ηταν οτι πηρε νερο απο την επιστροφη νερου ετσι και δεν μπορεσα να το γεμισω το σαμπ οπως ηθελα εγω για να δω την λειτουργια του...
Αλλα θα συμφωνησω με ολους σας..το σαμπ ειναι ψηλο αλλα κοντο για το ενυδρειο μου και ετσι με περιοριζει σε καποια πραγματα που θελω

Υ.Γ παρατηρησεις απο χθες ειναι η ιδιες για αυτο και δεν εγραψα κατι αλλο..
Συμπεριφορα και στεγανωση πληρως ικανοποιητικη...το δε ενυδρειο γυαλισε σημερα απο σκουπιδακια κτλ κτλ..κρυσταλλο το νερο..
Καθαρισα τα υλικα φιλτρανσης οπως μου προταθηκε.
Βεβαια εριξα στο σαμπ μεσα ελαφροπετρα χωρις τουλι κτλ κτλ γτ επρεπε να μπει οποτε με βλεπω να βασανιζομαι για να τις βαλω σε τουλι ολα..
Κατα τα αλλα παρατηρησα οτι το πρωτο διαμερισμα εξοδου νερου γεμιζει πιο γρηγορα απο ολα τα υπολοιπα με κινδυνο να γινει το μοιραιο..βεβαια αυτο διορθωνεται με καταλληλες ρυμθισεις της αντλιας και στις βανες...
Το μπαλκονι και η στεγαση του προς τα εξω μια χαρα...Τα Χτενια υπερκομπλε
Κ.Τακη ευχαριστω πολυ και δημοσια για την απιστευτη δουλεια που μου κανατε Νοικοκυρεμενη και πολυ ομορφη ΔΕν εχω λογια!!!
Αυτα προς το παρον...περιμενω κανα 3-4 ωριτσες με αντλιχλωριο που εβαλα σε ολο το ενυδρειο για να αδειασω 200 λιτρα και να βαλω απο το παλιο μου ενυδρειο καθως επισης και τα υλικα των παλιων μου φιλτρων και τελος τα ψαρια μου και την ριζα μου

Θα ανεβασω βιντεακι σε λιγο!!! Με την λειτουργεια του
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 04-11-15, 20:00
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σου δείχνω μια ενδεικτική φωτό!!


Μιας και η στάθμη σου είναι αρκετά πάνω από την τρύπα επιστροφής, σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις το loc-line όπως στο σχήμα που σου έφτιαξα παρακάτω... Τα ψαράκια όπως βλέπεις, δεν χωράνε να μπουν μέσα Μπορείς την έξοδο να την βάλεις ίσα να καλύπτεται από την στάθμη σου, για να μην έχεις τσιλάγρες και θόρυβο, έτσι ώστε λόγω της καμπύλης, με την ελάχιστη πτώση της στάθμης λόγω σιφωναρίσματος να μπει αέρας και να το σταματήσει..

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  loc.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  34,8 KB

Δεν ξέρω πως έγινε, αλλά τώρα μόλις είδα οτι το ενυδρείο σου δεν προορίζεται για θαλασσινο και πάλι πιστεύω οτι οι κάλτσες, αν δεν έχεις κάποιον άλλο τρόπο μηχανικής φίλτρανσης σου προσφέρει κάτι, κυρίως για να μην κολλάνε οι βρώμες στην ελαφρόπετρα κλπ.. και σου μειώνουν την αποδοτικότητά της... Όταν δεν έβαζα κάλτσες ή ενυδρειακό βαμβάκι, η ελαφρόπετρά μου μετά από 2-3 μήνες ήταν καλυμμένη με καφέ γλίτσα.. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορώ να καταλάβω την διάταξη των υλικών μέσα στα εξωτερικά φίλτρα, μάλλον μου έχει λυθεί η απορία από εδώ στο φόρουμ, αλλά εγώ τα βάζω ανάποδα
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 04-11-15, 20:09
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αν σου ρουφάει όλο το νερό η αντλία επιστροφής, αυτό σημαίνει πως δεν κατεβαίνει αρκετό νερό από την υπερχείλισή σου, πριν αδειάσει το νερό στο sump σου ή τουλάχιστον δεν κυκλοφορεί αρκετά γρήγορα μέσα στο sump (ανέφερες οτι ένα διαμέρισμα γεμίζει αμέσως, ενώ τα άλλα όχι), ώστε να προλάβει να γεμίσει τον χώρο της αντλίας...
Αν λειτουργώντας την πιο χαμηλά σου αρκεί για το ενυδρείο, το αφήνεις έτσι, αλλιώς πρέπει να δεις τι φταίει..
Επίσης όλο το νερό αυτό που αργεί να γεμίσει τον χώρο της αντλίας σου, όταν γίνει διακοπή ρεύματος, σιγά σιγά θα τον γεμίσει, οπότε αν είναι οριακό θα πλημμυρίσεις.. Αν το έχεις ρυθμίσει όμως λειτουργώντας την αντλία σου χαμηλότερα, πάλι οκ!!
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 04-11-15, 23:01
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου δείχνω μια ενδεικτική φωτό!!


Μιας και η στάθμη σου είναι αρκετά πάνω από την τρύπα επιστροφής, σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις το loc-line όπως στο σχήμα που σου έφτιαξα παρακάτω... Τα ψαράκια όπως βλέπεις, δεν χωράνε να μπουν μέσα Μπορείς την έξοδο να την βάλεις ίσα να καλύπτεται από την στάθμη σου, για να μην έχεις τσιλάγρες και θόρυβο, έτσι ώστε λόγω της καμπύλης, με την ελάχιστη πτώση της στάθμης λόγω σιφωναρίσματος να μπει αέρας και να το σταματήσει..

Συνημμένο Αρχείο 74674

Δεν ξέρω πως έγινε, αλλά τώρα μόλις είδα οτι το ενυδρείο σου δεν προορίζεται για θαλασσινο και πάλι πιστεύω οτι οι κάλτσες, αν δεν έχεις κάποιον άλλο τρόπο μηχανικής φίλτρανσης σου προσφέρει κάτι, κυρίως για να μην κολλάνε οι βρώμες στην ελαφρόπετρα κλπ.. και σου μειώνουν την αποδοτικότητά της... Όταν δεν έβαζα κάλτσες ή ενυδρειακό βαμβάκι, η ελαφρόπετρά μου μετά από 2-3 μήνες ήταν καλυμμένη με καφέ γλίτσα.. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορώ να καταλάβω την διάταξη των υλικών μέσα στα εξωτερικά φίλτρα, μάλλον μου έχει λυθεί η απορία από εδώ στο φόρουμ, αλλά εγώ τα βάζω ανάποδα
Σ'Ευχαριστω για το Τιπ,λογικα θα μου κανει το εξαρτημα..

Παράθεση:
Αν σου ρουφάει όλο το νερό η αντλία επιστροφής, αυτό σημαίνει πως δεν κατεβαίνει αρκετό νερό από την υπερχείλισή σου, πριν αδειάσει το νερό στο sump σου ή τουλάχιστον δεν κυκλοφορεί αρκετά γρήγορα μέσα στο sump (ανέφερες οτι ένα διαμέρισμα γεμίζει αμέσως, ενώ τα άλλα όχι), ώστε να προλάβει να γεμίσει τον χώρο της αντλίας...
Αν λειτουργώντας την πιο χαμηλά σου αρκεί για το ενυδρείο, το αφήνεις έτσι, αλλιώς πρέπει να δεις τι φταίει..
Επίσης όλο το νερό αυτό που αργεί να γεμίσει τον χώρο της αντλίας σου, όταν γίνει διακοπή ρεύματος, σιγά σιγά θα τον γεμίσει, οπότε αν είναι οριακό θα πλημμυρίσεις.. Αν το έχεις ρυθμίσει όμως λειτουργώντας την αντλία σου χαμηλότερα, πάλι οκ!!
Προβλημα υπερχειλησης δεν εχω,διοτι οσο κατεβαινει η σταθμη οταν διακοπει το ρευμα κατεβαινει και απο την εξοδο αλλα και απο την επιστροφη..σταματαει πολυ γρηγορα απο την εξοδο και συνεχιζει απο την επιστροφη..στην επιστροφη γεμιζουν 2 διαμερισματα και αργει παρα πολυ να γεμισει και οταν σταματισει σταματαει ενα κλικ περιπου δηλ 2-3 εκατοστα πριν το κακο...βεβαια θα μου πεις οτι παιζεις με την φωτια...
Για αυτο επειδη το βλεπω να εχω μελλοντικα θεμα τωρα θα το αφησω και σε κανα μηνα να ηρεμισω λιγο θα ψηλωσω και αλλο το σαμπ γυρω γυρω με τζαμακια οποτε και νερο θα εχω για την αντλια παραπανω ωστε να την δουλευω και πιο δυνατα και θα ειμαι κομπλε σε θεμα κατεβασματος νερου..
προς το παρον ομως στις 3 μπαρες απο τις 10 που εχει η αντλια δουλευω αρμονικα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 05-11-15, 00:08
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μια χαρά!! Αν βάλεις ένα loc-line ή μία γωνία όπως σου είπε ο Τάκης, δεν θα κατεβαίνει σχεδόν καθόλου νερό από την επιστροφή, θα είσαι μια χαρά!! Απλά το loc-line πιστεύω είναι πιο ευέλικτο...
Καλή συνέχεια να έχεις, ενημέρωνέ μας
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 05-11-15, 13:03
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως παει το μπαλκόνι, είναι ενταξει τα χτενια ;
προλαβαινει το νερό ;
είναι λιγο ; πολυ ;
πες λεπτομερειες βρε
-------------------------
Εδώ είναι εντάξει η στάθμη ; ή σήκωσες το φράγμα ;


παιδιά αυτό το σχέδιο για υπερχείληση που μπορώ να το βρω με λεπτομέρειες ?

είναι αθόρυβο σχετικά?
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 05-11-15, 13:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά αυτό το σχέδιο για υπερχείληση που μπορώ να το βρω με λεπτομέρειες ?

είναι αθόρυβο σχετικά?
Για δες εδώ
http://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx

Για το μπαλκόνι όμως έχασες, εχω αποκλειστικά δικαιώματα, μόνο εγω τα φτιάχνω (τρολάρω ε)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 05-11-15, 13:25
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά αυτό το σχέδιο για υπερχείληση που μπορώ να το βρω με λεπτομέρειες ?

είναι αθόρυβο σχετικά?
Το σχεδιο αυτο ειναι το παρακατω που μου παρειχε ενα φιλαρακι σαν λινκ και απο εκει και επειτα χαρη στον Κ.Τακη κατασκευαστηκε απο πλεξιγκλας

http://www.reefcentral.com/forums/sh...readid=1310585

http://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx

Απο εκει και επειτα ειναι αθορυβο τοσο οσο το ρυθμισεις με τις βανες...
Στην εξοδο του νερου στο μπαλκονι το νερο κυλαει απαλα,το γλυφει...
Στην εξοδο του νερου στην σωληνα για να παει στο σαμπ εχει λιγο πιο αποτομη διευλευση...αλλα σε γενικες γραμμες δεν ακουγεται τοσο οσο περιμενα...

Παράθεση:
Μια χαρά!! Αν βάλεις ένα loc-line ή μία γωνία όπως σου είπε ο Τάκης, δεν θα κατεβαίνει σχεδόν καθόλου νερό από την επιστροφή, θα είσαι μια χαρά!! Απλά το loc-line πιστεύω είναι πιο ευέλικτο...
Καλή συνέχεια να έχεις, ενημέρωνέ μας
Ετσι με βλεπω για να μην εχω θεμα και να δω και συμπεριφορα σαμπ και αντλιας...
Απο που αγοραζω ομως κατι τετοιο??
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 05-11-15, 16:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάτι παρατήρησα εδώ, έβαλες φλάτζα ανάμεσα στα τζαμια με το μπαλκόνι ;
Βλέπω να υπάρχει κενό

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 05-11-15, 17:41
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι παρατήρησα εδώ, έβαλες φλάτζα ανάμεσα στα τζαμια με το μπαλκόνι ;
Βλέπω να υπάρχει κενό

Ναι του εβαλα
Το φοβηθηκα για αυτο
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 05-11-15, 17:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

αντε βρε φοβιτσιαρη, αφου σου ειπα, τεφλον απεξω και δεν θα χάνει , οι ροδελες είναι φαρδιες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 05-11-15, 18:32
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε βρε φοβιτσιαρη, αφου σου ειπα, τεφλον απεξω και δεν θα χάνει , οι ροδελες είναι φαρδιες
Εγω μαζι σας κ.Τακη
μια στο εκκατομυριο να ειχα διαροη χωρις να διαφωνω μαζι σας βεβαια...
Η Γυναικα θα ερχοταν μεσα και ξερετε που θα ημουν εγω τωρα
Εδω επαθε οταν ξεκινησε να λειτουργει το ενυδρειο το κατι της!!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 05-11-15, 18:33
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

οι γυναικες στην κουζινα τους
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 05-11-15, 18:35
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
οι γυναικες στην κουζινα τους
χααχαχχα
Εχω μπλεξει με αντρακι
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 05-11-15, 21:28
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι με βλεπω για να μην εχω θεμα και να δω και συμπεριφορα σαμπ και αντλιας...
Απο που αγοραζω ομως κατι τετοιο??
Τα δικά μου τα έχω αγοράσει από www.fish-street.com και ebay...
Από Ελλάδα δν ξέρω!! Σου παραθέτω 2-3 που βρήκα από google να ρωτήσεις... Είτε ως loc-line τα ζητάς, είτε ως nozzle

http://www.pitsikoglou-trade.com/esh...υγρού-Loc-line
http://aquariumshop.gr/shop/axesouar...ith-connector/
http://tecnopneumatic.gr/page.ashx?p...atid=25&sn=268
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 05-11-15, 21:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πιστεύω πως με 2 γωνιες και 1 ρακορ (ή πιο πολλά αν ειναι βαθιά η εισαγωγή) μπορει να κάνει την ιδια δουλειά, να σχηματίσει ένα σχήμα σαν S. Το έχω κάνει στο δικό μου και χτυπαει το νερό στη επιφάνεια και κάνει και αναταραξη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 05-11-15, 22:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ναι σίγουρα, απλά δεν είναι τόσο ευέλικτο όσο το loc-line, ώστε να το προσαρμόσεις ακριβώς στην στάθμη!! Σε εμένα, όταν κλείνω την αντλία, το πολύ σε 2-3 δευτερόλεπτα πέρνει αέρα και σπάει το σιφωνάρισμα.. Είναι λες και έχω ανεπίστροφη στην αντλία Και το σημαντικό είναι ότι δεν επηρεάζεται και από τα wavemakers που ανεβοκατεβάζουν την στάθμη αισθητά, λόγω κύρτωσης!!
Επίσης το loc-line λόγω πεπλατυσμένης και στενής εξόδου, διώχνει πε πολύ περισσότερη πίεση το νερό και δημιουργεί μεγάλη ανατάραξη, που μπορείς πάλι να την προσαρμόσεις και να την κατευθύνεις ακριβώς εκεί που θες..
Από την στιγμή που το ενυδρείο τρέχει έτσι τώρα όπως το βλέπω στις φωτός, σίγουρα και 2 γωνίες με ένα ρακόρ θα κάνουν πολύ καλή δουλειά..
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 05-11-15, 22:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σίγουρα, απλά δεν είναι τόσο ευέλικτο όσο το loc-line, ώστε να το προσαρμόσεις ακριβώς στην στάθμη!! Σε εμένα, όταν κλείνω την αντλία, το πολύ σε 2-3 δευτερόλεπτα πέρνει αέρα και σπάει το σιφωνάρισμα.. Είναι λες και έχω ανεπίστροφη στην αντλία Και το σημαντικό είναι ότι δεν επηρεάζεται και από τα wavemakers που ανεβοκατεβάζουν την στάθμη αισθητά, λόγω κύρτωσης!!
Επίσης το loc-line λόγω πεπλατυσμένης και στενής εξόδου, διώχνει πε πολύ περισσότερη πίεση το νερό και δημιουργεί μεγάλη ανατάραξη, που μπορείς πάλι να την προσαρμόσεις και να την κατευθύνεις ακριβώς εκεί που θες..
Από την στιγμή που το ενυδρείο τρέχει έτσι τώρα όπως το βλέπω στις φωτός, σίγουρα και 2 γωνίες με ένα ρακόρ θα κάνουν πολύ καλή δουλειά..
Δες τι έχω κάνει, σε αυτο το S , στο τέλος έχω βάλει αυτό


που είναι πιο στενό και μεγαλώνει την ταχύτητα της ροής. Επίσης αυτο το S , το πάνω μερος κινείται οριζόντια και το κατακορυφο κάθετα , ετσι μπορώ να ρυμθίσω το ύψος αλλά και τη διευθυνση του νερού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 06-11-15, 00:06
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μάλιστα, μια χαρά!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου akis_chatzi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 30-09-12 17:05
Μελετη για 60λιτρο Reef! Malawi Lover Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 16-09-12 12:08
Κατασκευη ενυδρειου 115χ30χ50 bambacha DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 20-09-11 23:45
Κατασκευη ενυδρειου kanarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 19-01-10 15:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13859 seconds with 14 queries