Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-01-07, 00:41
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή Προετοιμασία για δισκους.

Καταρχην καλησπέρα,

αν και νεος στο χομπυ, έχω παθιαστεί αρκετά θα έλεγα πόσο μάλλον με τους δίσκους. Μπορώ να πω πως έχω διαβάσει αρκετά σχεδόν όλο το forum των δίσκων , ωστόσο ξέρω οτι δεν είμαι έτοιμος τη δεδομένη χρονική στιγμή για κιχλίδες από άποψη εμπειρίας. Θα ήθελα ωστόσο να μπω στη διαδικασία προετοιμασίας ενός ενυδρείου το οποίο θα ήθελα να υποδεχτεί δίσκους κάποια στιγμή μακροπρόθεσμα.

Ο λόγος που σκέφτομαι να το κάνω έτσι είναι για να μάθω σταδιακά να διατηρώ τέλεις συνθήκες σε πολλά λίτρα(το οτι έχω τέλειο κύκλο αζώτου σε 65 καθαρά δεν λέει τιποτα) και να αγοράσω σταδιακά τον σαφώς ακριβό εξοπλισμό που θα χρειαστεί.

Επομένως θα ήθελα να μου αναφέρετε με ποια σειρά θα πρέπει να προμηθευτώ τα υποχρεωτικά. και να κατανοήσω τι είναι υποχρεωτικό και τι οχι.

Θα ήθελα μελλοντικά να φιλοξενησω γυρω στους 4-5 δίσκους που σημαινει απο οτι έχω καταλάβει γυρω στα 300-350 λίτρα με άνεση;
Ακόμα έχω καταλάβει ότι πρέπει να έχω 2 φιλτρά(ειτε 1 εσωτερικό και 1 εξωτερικο είτε και τα 2 εξωτερικά)
Έχω κατανοήσει τη λειτουργία της α.ο. αλλά αγνοώ τι θα πεί uv που πρεπει να μπει στο φιλτρο με τη χαμηλη ροη και δεν εχω ιδέα για τα υλικά των φίλτρων.
Επίσης δεν εχω βρεί καπου στο φορουμ μια συμφωνία για σωστες διαστασεις σε ύψος για δισκους.

Ακόμα με τις λάμπες και τα φυτά έχω χαθεί παντελώς.

Μήπως πρέπει και εγώ να το φτιάξω το ενυδρείο μόνος; Ένα έτοιμο τι κοστος μπορει να έχει και τα υλικά για ένα DIY πόσο;

Παρακαλώ διαφωτείστε με διότι θελω να μάθω και να προετοιμαστώ σιγα σιγά.


Α, και ένα φιλοσοφικό ερώτημα. Αν διαλέξω να αρχίσω το ενυδρείο, θα πρέπει να γίνει βιοτοπικό ή οπτικά όμορφο και καλό για την διαβίωση των ήμερων δίσκων που δεν είδαν ποτε το φυσικό τους περιβαλλον;

Πιστεύω οτι οι απαντησεις σας θα βοηθησουν και άλλα παιδιά που θα θελήσουν μελλοντικά να ασχοληθουν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία Για Καινούριο Ενυδρείο soupia Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-01-07 16:35
Προετοιμασία για φυλλόχωμα DimmyF Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 29-08-06 10:27
Προετοιμασία για αστακό - Πληροφορίες filoxenos Γλυκό νερό - Γενικά 1 17-07-06 09:38
R/O για δισκους Carebean pirate Δίσκοι 39 28-06-06 09:06
φυτα για δισκους! nhreas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 10-01-04 18:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03827 seconds with 13 queries