Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-16, 00:05
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Και με το chiller θα έχεις κατανάλωση ρεύματος συν ότι βγάζουν και αρκετή ζέστη!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-16, 07:30
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

κάτι τέτοιο μήπως σου κάνει;;;

http://www.ebay.com/itm/110993764655...%3AMEBIDX%3AIT
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-16, 08:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τετοια ετοιμα συστηματακια προσωπικα δεν τα πολυεμπιστευομαι. Αν για καποιο λογο σταματησει να δουλευει, αντε να βρεις τι φταιει. Παει για τα σκουπιδια. Ενω με τα ανεμιστηρακια pc, κοιτας λιγο την καλωδιωση και το φτιαχνεις ευκολα.

Και σε αποδοση, δεν ξερω αν ειναι τοσο δυνατα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-16, 09:08
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Με ένα καλό Chiller θα ησυχάσεις μια και καλή από θερμοκρασίες, δεν θα έχεις φασαρία ούτε θερμοκρασίες στον χώρο σου, ξεχνάς την εξάτμιση νερού, θα δουλεύει ελάχιστα μιας και τα λίτρα σου είναι λίγα, εάν αγοράσεις πάντως chiller φρόντισε να είναι για περισσότερα λίτρα ενυδρείο για να σε καλύψει και αργότερα εάν αλλάξεις ενυδρείο, απλά το κόστος είναι πιο υψηλό
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-16, 12:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σουπερ η λυση του chiller αλλα ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με το chiller θα έχεις κατανάλωση ρεύματος συν ότι βγάζουν και αρκετή ζέστη!
Νομιζω οτι κατι ειπες για ΔΕΗ
Αν ναι, τοτε καλο θα ηταν να τα βαλεις κατω ολα μακροχρονα (κοστος αγορας και κοστος λειτουργιας).
Και επισης μεσα σε αυτα να υπολογισεις και οτι θελεις και αντλια που θα γυριζει το νερο chiller-ενυδρειο και που κι αυτη εχει κοστος αγορας και καιει ρευμα 24/24ωρο (οχι οπως το chiller που καιει μονο οταν ψυχει).
Επισης αν βαλεις το chiller μεσα στο δωματιο, μαλλον θα χρειαζεται να αναβει και το air-co του δωματιου, γιατι το chiller θα βγαζει ζεστη (οπως βγαζει το εξωτερικο μηχανημα ενος air-co)

Προσωπικα η μονη λυση που ΔΕΝ θα επελεγα θα ηταν τα ετοιμα ανεμιστηρακια. Ακριβα και ψοφια. Πρεπει να ειναι και συνεχως ανοιχτο ολο το καπακι. Αν εχεις ψαρια που συνηθιζουν να πηδανε εκτος νερου, αυξημενο το ρισκο να τα μαζευεις απο το πατωμα.
Τα ανεμιστηρακια PC ειναι πολυ φτηνα και καινε μηδεν ρευμα. Μονο μειονεκτημα η αυξημενη εξατμιση. (εξατμιση ετσι κι αλλιως θα εχεις το καλοκαιρι ομως)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-04-16, 13:31
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σουπερ η λυση του chiller αλλα ...
Νομιζω οτι κατι ειπες για ΔΕΗ
Αν ναι, τοτε καλο θα ηταν να τα βαλεις κατω ολα μακροχρονα (κοστος αγορας και κοστος λειτουργιας).
Και επισης μεσα σε αυτα να υπολογισεις και οτι θελεις και αντλια που θα γυριζει το νερο chiller-ενυδρειο και που κι αυτη εχει κοστος αγορας και καιει ρευμα 24/24ωρο (οχι οπως το chiller που καιει μονο οταν ψυχει).
Επισης αν βαλεις το chiller μεσα στο δωματιο, μαλλον θα χρειαζεται να αναβει και το air-co του δωματιου, γιατι το chiller θα βγαζει ζεστη (οπως βγαζει το εξωτερικο μηχανημα ενος air-co)

Προσωπικα η μονη λυση που ΔΕΝ θα επελεγα θα ηταν τα ετοιμα ανεμιστηρακια. Ακριβα και ψοφια. Πρεπει να ειναι και συνεχως ανοιχτο ολο το καπακι. Αν εχεις ψαρια που συνηθιζουν να πηδανε εκτος νερου, αυξημενο το ρισκο να τα μαζευεις απο το πατωμα.
Τα ανεμιστηρακια PC ειναι πολυ φτηνα και καινε μηδεν ρευμα. Μονο μειονεκτημα η αυξημενη εξατμιση. (εξατμιση ετσι κι αλλιως θα εχεις το καλοκαιρι ομως)
Μαλιστα... Μας έκανες την καρδιά περιβόλι! Δηλαδή εκτός απο το chiller που τα θα τα σκάσεις για τον εξοπλισμό για να ψυξεις το ενυδρείο (για την αντλια μαύρα μεσάνυχτα είχα), πρεπει να λειτουργεί και το air co για να ψυξεις το ζεστό αέρα που βγαζει το chiller.

Μπερδεμα.... Ο Κώστας 12 με διαβεβαίωσε, πως το λειτουργεί τρία χρόνια χωρίς μεγάλη καταναλωση, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τον άνθρωπο που γνωρίζει απο πρώτο χερι τι πληρώνει. Τα ετοιμα ανεμιστήρια θα με εξυπηρετούσαν, γιατι δε θέλω να μπω στο τρυπακι να σκαψω καπάκια. Άλλα, όπως λες, εφόσον η απόδοση είναι μάπα η κουβέντα τελειώνει για τέτοια λυση. Delta το έχω τονίσει οταν άνοιξα το thread, δεν πιάνουν τα χέρια μου με τα μερεμέτια. Η επιλογή του stc το ξέρω πως είναι μακραν η πιο οικονομική. Και πρακτική. Δεν το έχω όμως με συνδεσμολογίες, τρυπήματα κτλ. Δε νομίζω, πως θα το δω να δουλεύει αν έχει περάσει απο τα χεράκια μου.

Επίσης, τι λες για αυτό; http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...teco-e-chill-2
Αν και νομιζω πως δεν κάνει για ενυδρεία με καπακια, αλλα φαίνεται απο ένα βίντεο που είδα να είναι της προκοπής. Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως, σε διαβάζω σε πολλά σχόλια και ξέρω πως έχει ιδιαίτερη βαρύτητα η γνώμη σου, γιατί πάντα επιχειρηματολογείς ενδελεχώς.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-16, 13:40
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα... Μας έκανες την καρδιά περιβόλι! Δηλαδή εκτός απο το chiller που τα θα τα σκάσεις για τον εξοπλισμό για να ψυξεις το ενυδρείο (για την αντλια μαύρα μεσάνυχτα είχα), πρεπει να λειτουργεί και το air co για να ψυξεις το ζεστό αέρα που βγαζει το chiller.

Μπερδεμα.... Ο Κώστας 12 με διαβεβαίωσε, πως το λειτουργεί τρία χρόνια χωρίς μεγάλη καταναλωση, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τον άνθρωπο που γνωρίζει απο πρώτο χερι τι πληρώνει. Τα ετοιμα ανεμιστήρια θα με εξυπηρετούσαν, γιατι δε θέλω να μπω στο τρυπακι να σκαψω καπάκια. Άλλα, όπως λες, εφόσον η απόδοση είναι μάπα η κουβέντα τελειώνει για τέτοια λυση. Delta το έχω τονίσει οταν άνοιξα το thread, δεν πιάνουν τα χέρια μου με τα μερεμέτια. Η επιλογή του stc το ξέρω πως είναι μακραν η πιο οικονομική. Και πρακτική. Δεν το έχω όμως με συνδεσμολογίες, τρυπήματα κτλ. Δε νομίζω, πως θα το δω να δουλεύει αν έχει περάσει απο τα χεράκια μου.

Επίσης, τι λες για αυτό; www.aquavivere.gr/eksoplismos/psuxi/teco-e-chill-2
Αν και νομιζω πως δεν κάνει για ενυδρεία με καπακια, αλλα φαίνεται απο ένα βίντεο που είδα να είναι της προκοπής. Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως, σε διαβάζω σε πολλά σχόλια και ξέρω πως έχει ιδιαίτερη βαρύτητα η γνώμη σου, γιατί πάντα επιχειρηματολογείς ενδελεχώς.
Επειδή βλέπω να μπερδεύονται τα πράγματα θα σου την εμπειρία μου που είχα και ανεμιστηράκια και το Chiller, απλά μιλάμε για άλλο κόστος, το chiller δουλεύει και με το εξωτερικό φίλτρο δεν χρειάζεται απαραίτητα αντλία, αλλά και αντλία να βάλεις μιλάμε για 10€ κόστος
Μιλάω για μεγάλο ενυδρείο
Με τα ανεμιστηράκια,
Τεράστια εξάτμιση, 1-2 λίτρα την ημέρα
Θόρυβο πολύ και ενοχλητικό
Συνεχή λειτουργία τουλάχιστον, 1-1:30 ώρα για να ρίξει την θερμοκρασία και χρειάζεται βοήθεια σε ζεστές μέρες και aircool
εγώ τα κράτησα 1 εβδομάδα και μετά τα πέταξα,
Στο chiller τα ξεχνάς όλα τα πάνω και δεν βγάζει ζέστη στο χώρο το ξαναλέω εγώ το έχω στο σαλόνι και δεν επηρεάζει την θερμοκρασία του χώρου,

Άκου τις εμπειρίες όλων και μετά αποφάσισε εσύ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-16, 14:12
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή βλέπω να μπερδεύονται τα πράγματα θα σου την εμπειρία μου που είχα και ανεμιστηράκια και το Chiller, απλά μιλάμε για άλλο κόστος, το chiller δουλεύει και με το εξωτερικό φίλτρο δεν χρειάζεται απαραίτητα αντλία, αλλά και αντλία να βάλεις μιλάμε για 10€ κόστος
Μιλάω για μεγάλο ενυδρείο
Με τα ανεμιστηράκια,
Τεράστια εξάτμιση, 1-2 λίτρα την ημέρα
Θόρυβο πολύ και ενοχλητικό
Συνεχή λειτουργία τουλάχιστον, 1-1:30 ώρα για να ρίξει την θερμοκρασία και χρειάζεται βοήθεια σε ζεστές μέρες και aircool
εγώ τα κράτησα 1 εβδομάδα και μετά τα πέταξα,
Στο chiller τα ξεχνάς όλα τα πάνω και δεν βγάζει ζέστη στο χώρο το ξαναλέω εγώ το έχω στο σαλόνι και δεν επηρεάζει την θερμοκρασία του χώρου,

Άκου τις εμπειρίες όλων και μετά αποφάσισε εσύ
Η δική σου άποψη είναι η ΠΙΟ σημαντική, γιατί δουλεύεις chiller και γνωρίζεις τα υπέρ και τα κατά συγκριτικά με τα ανεμιστηρακια. Απλά, βλέπω απο πιο έμπειρους συνφορουμιτες να προβάλλεται το επιχείρημα της κατανάλωσης και του ζεστού αέρα που διαχέεται, οταν δουλευει. Άρα το δεύτερο δεν ισχύει, λεπτομέρεια κρίσιμη, αλλιώς δούλευα και το air condition μονο του, αν ήταν να ψυξω το chiller. Ειλικρινά, σε ευχαριστώ πολύ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις σου. Δύσκολη απόφαση, γιατί δεν είναι αμελητέο το κόστος, αλλά μαλλον θα πάω σε chiller. Και πάλι σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-16, 14:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι παραγοντες που επηρεαζουν ειναι
ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο,
οι θερμοκρασιες του χωρου που βρισκεται,
η θερμοκρασια που θελουμε στο ενυδρειο,
τα λιτρα του ενυδρειου,
η υγρασια του χωρου, (απο ολα αυτα εξαρτωνται και το αν θα αντεχουμε χωρις air-co στο χωρο αν εχουμε μεσα το chiller)

Αν το φιλτρο που εχουμε στο ενυδρειο ειναι οριακο απο αποψης ροης για το ενυδρειο μας, δεν δουλευει το chiller χωρις εξτρα αντλια.
Αν βαλουμε το chiller σε εξωτερικο χωρο, δεν παιζει χωρις εξτρα αντλια για τοσο μακρυα.
Η αντλια για να μπορει να ανεβασει νερο στο ενυδρειο ακομα κι αν ειναι απο κατω απο το ενυδρειο, ειναι αρκετα βατ. Δουλευει και 24/24ωρο. Δεν ειναι μονο το κοστος αγορας. Μεγαλυτερο μπορει να ειναι το κοστος λειτουργιας. Ιδιως στις φτηνες. Υπολογισε κοστος ΔΕΗ για την αντλια, 0.5 ευρω το καθε βατ για 6 μηνη λειτουργια ας πουμε.

Κι εχω κι εγω chiller acrtica και ανεμιστηρακια.

Προτεινω να πας σε chiller ομως, για να σχηματισεις και δικη σου αποψη.
(αν και δεν παιζει, γιατι δεν θα εχεις δει τις διαφορες με τα ανεμιστηρακια. Θα ηταν σωστο ομως να δοκιμασεις πρωτα την ακριβη και μετα τη οικονομικη επιλογη?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-16, 15:37
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι παραγοντες που επηρεαζουν ειναι
ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο,
οι θερμοκρασιες του χωρου που βρισκεται,
η θερμοκρασια που θελουμε στο ενυδρειο,
τα λιτρα του ενυδρειου,
η υγρασια του χωρου, (απο ολα αυτα εξαρτωνται και το αν θα αντεχουμε χωρις air-co στο χωρο αν εχουμε μεσα το chiller)

Αν το φιλτρο που εχουμε στο ενυδρειο ειναι οριακο απο αποψης ροης για το ενυδρειο μας, δεν δουλευει το chiller χωρις εξτρα αντλια.
Αν βαλουμε το chiller σε εξωτερικο χωρο, δεν παιζει χωρις εξτρα αντλια για τοσο μακρυα.
Η αντλια για να μπορει να ανεβασει νερο στο ενυδρειο ακομα κι αν ειναι απο κατω απο το ενυδρειο, ειναι αρκετα βατ. Δουλευει και 24/24ωρο. Δεν ειναι μονο το κοστος αγορας. Μεγαλυτερο μπορει να ειναι το κοστος λειτουργιας. Ιδιως στις φτηνες. Υπολογισε κοστος ΔΕΗ για την αντλια, 0.5 ευρω το καθε βατ για 6 μηνη λειτουργια ας πουμε.

Κι εχω κι εγω chiller acrtica και ανεμιστηρακια.

Προτεινω να πας σε chiller ομως, για να σχηματισεις και δικη σου αποψη.
(αν και δεν παιζει, γιατι δεν θα εχεις δει τις διαφορες με τα ανεμιστηρακια. Θα ηταν σωστο ομως να δοκιμασεις πρωτα την ακριβη και μετα τη οικονομικη επιλογη?)
Ίσως η καλύτερη λύση για τους καλοκαιρινούς μήνες, θα ήταν να πάρω τα ψαράκια παρέα και να πάμε να εγκατασταθούμε, μέχρι να ξεσφιξουν οι ζέστες, στο χωριό του Αι Βασίλη στο Ροβανιέμι (να με συγχωρέσει ο Άγιος αν το είπα λάθος)! Μια χαρά θερμοκρασιες!

Delta συμφωνώ και επαυξάνω στην τελευταία σου πρόταση. Προφανώς και η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών που ασχολείται με το χομπι (όπως διαβάζω εδώ), δεν έχει επιλέξει τυχαία τη λύση του stc. Νιώθω λίγο πελαγωμενος στο θέμα της ψυξης. Ερώτηση κρίσιμου χαρακτήρα... Ποια θερμοκρασία (δωματίου) μας υποχρεώνει να στραφούμε στην ενεργοποίηση της ψύξης; Άνω των 28; Μιλαμε για γκαπυ εν προκειμένω, οχι δίσκους που εχω διαβάσει πως είναι μάχιμοι στις 30φευγα θερμοκρασίες. Να καταλάβω, ποια είναι η οριακή αποδεκτή θερμοκρασία (το καμπανάκι) πριν ενεργοποιήσεις τη ψύξη. Να συμπληρώσω. Αναφέρομαι σε κάποιον σαν εμενα, που δεν έχω ακόμη επιλέξει μέθοδο ψύξης και είναι ξεκρέμαστος με λύση ανάγκης το air condition. Να μην τρέχω τελευταία στιγμή, για αυτό ρωτάω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY chiller mhxninja DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 22-08-11 09:20
chiller??? irongud Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 30-01-11 01:10
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
DIY chiller... Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 14-05-07 20:17
Chiller manosdr Έλεγχος θερμοκρασίας 3 14-06-04 13:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06457 seconds with 14 queries