Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-04, 12:12
pdrake Ο χρήστης pdrake δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2003
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην pdrake Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην pdrake
Προεπιλογή Επιθετικό Flame Tetra?!?

Έχω ένα πρόβλημα!

Τελευταία ένα Flame Tetra, το οποίο είναι πιο παχύ από τα υπόλοιπα, βρίσκεται στο μέσο του ενυδρείου και κάνει bullying στα υπόλοιπα ψάρια!

Ένα Zebra Danio έχει μαδημένη ουρά και σκέφτηκα ότι μάλλον αυτό φταίει!

Το ενυδρείο μου έχει τα ακόλουθα στοιχεία:
80Χ40Χ35, Volume 102 lt συνολικά, γύρω στα 90 χωρίς το υπόστρωμα
Tetra PML CO2 System

Fish:
1 Betta Splenders Male
6 Zebra Danio
6 Caridina Japonica
2 Hatchetfish
1 Colisa Chuna (Honey Gourami)
1 Colisa Lalia (Dwarf Gourami)
2 Corydoras Julii
4 Crossocheilus Siamensis (Siamese Algae Eaters)
4 Hyphessobrycon flammeus (Flame Tetra)
2 Otocinclus vittatus (Dwarf Suckermouth Catfish)
11 Paracheirodon innesi (Neon Tetra)

Plants:
2 Cabomba aquatica
2 Echinodorus bleheri
1 Elodea Densa
2 Heteranthera zosteraefolia
1 Hygrophila polysperma

Ευχαριστώ!

P.S. Μήπως το έχω παρακάνει με τον αριθμό των ψαριών? Είναι όλα μικρού μεγέθους.

P.S.2: pH=7,2 - O2=2mg/l - KH=5 - GH=14 - Ammonia=0 - Nitrite=0.3 - Nitrate=15 - Temp=25 Celcius
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-04, 19:11
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Για τα Flame Tetra δεν ξέρω, αλλά με τον αριθμό των ψαριών το παράκανες. Τώρα μπορεί να είναι μικρού μεγέθους αλλά κάποια θα μεγαλώσουν μέχρι και 15 εκ. (Crossocheilus Siamensis έχεις 4...). Νομίζω θα πρέπει να αποχωριστείς μερικά ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-04, 02:13
pdrake Ο χρήστης pdrake δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2003
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην pdrake Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην pdrake
Προεπιλογή

Δυστυχώς, δεν το ήξερα!

Όταν τα αγόρασα δεν μου το είπαν! Νόμιζα πως φτάνουν τα 5 εκ!

Ίσως τα χαρίσω σε κάποια στιγμή στο μέλλον ή τα ανταλλάξω με τίποτε cuttings από φυτά

Ψάχνοντας στο Internet για το μέγιστο μέγεθος βρήκα την ακόλουθη σελίδα που λέει ότι:

"Maximum length is 15 cm (6") and might be obtained in two years, if the conditions are optimal. Normally They grow slower and don't always reach that size in captivity."

http://www.thekrib.com/Fish/Algae-Eaters/

Εάν έχει κανείς αυτά τα ψάρια μπορεί να μου πει αν αυτό αληθεύει; (ότι δηλαδή δε μεγαλώνουν πολύ σε ενυδρεία αυτά τα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-04, 15:11
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όταν τα αγόρασα δεν μου το είπαν!
Περίμενες να σου το έλεγαν

Πράγματι μάλλον δεν θα φτάσουν στο μέγιστο τους μέγεθος λόγω και του περιορισμένου χώρου στο ενυδρείο, αλλά και πάλι τα ψάρια που έχεις είναι πολλά. Τι φίλτρο/α έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-04, 15:38
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Μπορει και να μην το ηξερε καν ο ιδιοκτητης.
Εχω τυχη σε ιδιοκτητη ο οποιος δεν ηξερε, οταν του ειπα οτι εχω 2 δεκαποντα εμεινε εκπληκτος γιατι αυτος τα βλεπει παντα μικρα εως 3 εκ.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-04, 15:52
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Εγώ δεν είδα ποτέ σε pet shop μεγαλύτερα των 3-3,5 cm. Είναι πολύ πιθανόν οι μαγαζάτορες να μην το ξέρουν, αν δεν είναι χομπίστες. Στα μαγαζιά τα ψάρια μένουν το πολύ 1 μήνα οπότε δεν τα βλέπουν να μεγαλώνουν. Πρέπει όμως να γνωρίζουν τα βασικά τουλάχιστον για τα ψάρια που πουλούν και να δίνουν τις απαραίτητες πληροφορίες στους πελάτες τους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-04, 21:31
pdrake Ο χρήστης pdrake δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2003
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην pdrake Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην pdrake
Προεπιλογή

Το φίλτρο που έχω είναι FLUVAL 204 MSF της HAGEN με 420L/h

Μέσα έχω άνθρακα και κεραμικά μακαρόνια.

Ακόμα, έχω 2 Daylight λάμπες 18 W. Είναι αρκετές; Πόσες ώρες πρέπει να τις ανάβω; Τώρα τις έχω 10 ώρες αναμμένες.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-04, 00:19
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις 12 ωρες να ειναι αναμενα τα φωτα , αλλα κοιταξε μηπως αρχιζει η εμφανιση αλγης((( δεν αναφερεις για κατι τετοιο οποτε υποθετω οτι δεν υπαρχει)).

ο ανθρακας καλο ειναι να υπαρχει στην ακρη για καποια επ[ειγουσα αναγκη (( θεραπεια με καποιο φαρμακο π.χ)) αν και δεν θεωρω αναγκαια την συνεχη χρηση του μπορεις να τον αντικαταστισεις με καποιο αλλο βιολογικο υλικο (( biochem stars)).

για τα SAE θα σε στεναχωρισω τα δικα μου σε ενυδρειο 120 λιτρων φυτεμενο μετα απο 1 χρονο εχουν φτασει τους 7 ποντους!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-04, 03:19
pdrake Ο χρήστης pdrake δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2003
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην pdrake Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην pdrake
Προεπιλογή

Ευτυχώς που σκέφτομαι να πάρω και 2ο ενυδρείο οπότε ίσως χρησιμοποιήσω τα SAE εκεί, αλλιώς θα τα δωρίσω κάπου!

Στο φίλτρο όταν το πήρα μου δώσαν και ζεόλιθο τον οποίο αφαίρεσα.

Τα 3 μέρη του φίλτρου δηλαδή αρκεί να έχουν μόνο μακαρόνι και BioStars;

Ούτε άνθρακα, ούτε ζεολιθο ούτε τίποτε άλλο (peat - τύρφη);
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-04, 03:28
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pdrake
Ούτε άνθρακα, ούτε ζεολιθο ούτε τίποτε άλλο (peat - τύρφη);
Ακριβώς!!
Την τύρφη την χρησιμοποιείς αν θέλεις να κατεβάσεις την σκληρότητα του νερού.
Και τον άνθρακα έπειτα απο κάποια θεραπεία με φάρμακο.
Κράτησε μόνον το βιολογικό υλικό μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-04, 02:25
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

και ο ζεολιθος μπορει να μπει ,, αλλα δεν θυμαμαι αν χρειαζεται αλλαγη η αν μπορει να μεινει για αρκετο καιρο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-04, 13:54
pdrake Ο χρήστης pdrake δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2003
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην pdrake Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην pdrake
Προεπιλογή

Ο Άρης από το Βιότοπο μου είπε να βγάλω το ζεόλιθο, καθώς χρειάζεται μόνο για το στρώσιμο του ενυδρείου για να αφαιρεί την αμμωνία.

Κάπου έχει μία λογική, αφού όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος τότε η Αμμωνία πέφτει στο 0. Εκτός και αν το βάζουμε μέσα για ασφάλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-04, 21:56
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Μιας και το ειχαμε συζητησει και πιο παλια το θεμα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Title: Re: FILTER MEDIA
Post by: polleni on 04/25/02 at 06:04:59
--------------------------------------------------------------------------------
Ας αρχίσουμε λοιπόν μαθαίνοντας πως λέγονται στα ελληνικά ορισμένα πράγματα. Για παράδειγμα, ζεόλιθος (κατά το "μονόλιθος" ίσως δεν υπάρχει. Υπάρχει ζεολίτης (κατά το "περλίτης") και είναι όντως ορυκτό. Για την ακρίβεια υπάρχουν ζεολίτες (πληθυντικός) μια και σαν ορυκτό δεν έχει μία σταθερή σύσταση (παίζει ο αριθμός και ο τύπος των κατιόντων που περιέχουν).

Δεύτερον, ως ορυκτό, δεν απορροφά τίποτα αλλά κάνει ιοντοανταλλαγή. Η διαφορά είναι τεράστια από όλες τις απόψεις. Απορροφά ο ενεργός άνθρακας (προσροφά για την ακρίβεια) ενώ εδώ έχουμε ιοντοανταλλαγή - δηλαδή παίρνει μεν ammonium (ελληνικά αμμώνιο = ΝΗ4+) και nitrit (αγγλικά: nitrites, ελληνικά : νιτρώδη) αλλά αφήνει ιόντα νατρίου στο νερό του ενυδρείου. Και μάλιστα τόσα ιόντα νατρίου όσες ρίζες αμμωνίου τραβάει. Αυτό γίνεται μέχρι να έρθει σε χημική ισορροπία η αντίδραση.. (αυτό το αφήνουμε για τώρα).

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν το νερό περιέχει ήδη ιόντα νατρίου (π.χ. προσθήκη αλατιού ή διτταντρακικών - σόδας) τότε απλά δεν δουλεύει καν (θαλασσινά ενυδρεία, ενυδρεία με αφρικάνες κ.λ.π.). Επίσης, αν προστεθεί αλάτι ενώ αυτός είναι ήδη στο ενυδρείο, τότε θα αφήσει και μέρος του αμμωνίου που έχει κατακρατήσει για να ξαναβρει την ισορροπία του. Αυτός είναι άλλωστε και ο τρόπος αναγέννησής του. Το βάζουμε σε αλατόνερο (υπερ-κορεσμένο για την ακρίβεια, νάχει μείνει και αδιάλυτο αλάτι δηλαδή κάτω) και αυτό αφήνει το αμμώνιο και ξαναπαίρνει το νάτριο. Ξεπλένουμε 2-3 φορές με αλατόνερο και μετά το κρατάμε σε αλατόνερο μέχρι να το ξαναχρειαστούμε.

Με πολύ λίγα λόγια, το κάθε υλικό έχει ολόκληρη ιστορία πίσω του, δεν είναι απλά δύο κουβέντες που βρήκαμε στο διαδίκτυο ή σε ένα προσπέκτους και άντε βάλτο στο ενυδρείο σου. Γιατί μετά έχουμε εκπληξούλες (συνηθέστατα δυσάρεστες) και μένουμε με την απορία γιατί έγινε ό,τι έγινε..

Οντως είναι πορώδες υλικό και κάνει για αποικισμό βακτηριδίων αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερα υλικά για αυτό το σκοπό χωρίς τον κίνδυνο να αφήσουν στο ενυδρείο ό,τι κράτησαν επί 6 μήνες ξαφνικά..
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-02-04, 04:56
pdrake Ο χρήστης pdrake δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2003
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην pdrake Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην pdrake
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον άρθρο!

BTW, αλάτι προσθέτουμε στο Freshwater ενυδρείο;

Διάβασα κάπου ότι βοηθά το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών και τ α κάνει να αντέχουν περισσότερο σε πιθανές ασθένειες.

Έχει βάση αυτό; Σε ένα pet shop είδαι αλάτι για freshwater ενυδρείο και έλεγε στη δοσολογία 1 κουταλιά σούπας σε 19 lt νερού ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-02-04, 21:33
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Δεν το βρισκω απαραιτητο να μπει το αλατι , μπορει να ενυσχυει το ανοσιοπιητικο συτστημα αλλα.... οταν υπαρχει κυνδηνος υπεριπληθησμου οπως στο δικο σου ενυδρειο (( πρεπει να βγαλεις μερικα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα σου)) το αλατι δεν προκειται να κανει τιποτα , και το στρες που θα υπαρξει στα ψαρια θα κανει αρκετη ζημια!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05625 seconds with 12 queries