Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-07, 23:27
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Question Καλησπέρα

Γεια χαρα σε όλους!!!
Κατ'αρχάς να πω ότι είμαι νέος σε ότι έχει σχέση με το ενυδρείο και τα ψάρια. Αγόρασα ένα ενυδρείο cayman 80, το οποίο είναι 120lt έχει φίλτρο, θερμαντήρα, θερμόμετρο και φυσικά φωτισμό. Επίσης μαζί με το ενυδρείο πήρα και μια αεραντλία Hydor Ario 3 η οποία έχει ισχύ 30-200 λίτρα/ώρα, χαλαζία φυσικό 1-3mm και ένα tetra test 5 in 1 που μετράει τπ PH, (GH) γενική, (ΚΗ) ανθρακική σκληρότητα, Νιτρώδες (ΝΟ2) και Νιτρικό (ΝΟ3). Το ενυδρείο θα μου έρθει αύριο ή μεθαύριο και επειδή είμαι λίγο άσχετος θα χρειαστώ μια μικρή βοήθεια μέχρι να μπω στο κλίμα του ενυδρείου. Διάβασα μερικά άρθρα του forum όσο αφορά το στύσιμο και τα πρώτα βήματα και θα ομολογίσω ότι μου φαίνονται κάπως βουνό. Κατ'αρχάς να επισημάνω ότι μένω Σπέτσες όπου εδώ δεν υπάρχει κάποιο pet shop ώστε να απευθυνθω και Αθήνα ανεβαίνω μια φορά το μήνα περίπου. Λοίπον ας συνεχίσω, από διακόσμιση δεν έχω πάρει τίποτα ακόμα. Για να γεμίσω το ενυδρείο πρέπει να πάρω και όλη την διακόσμιση ή μπορώ να το γεμίσω ώστε να ξεκινήσω την διαδικασία στρωσίματος και σε κανένα μήνα να πάρω και τα πρώτα ψάρια και την διακόσμιση να την προσθέτω σιγά σιγά. Τώρα όσο αφορά το στρώσιμο έχω διαβάσει διάφορους τρόπους. Ο ένας είναι με αμμωνία, ο άλλος είναι με τροφή και τέλος με ψάρια όπου αυτόν από ότι διάβασα δεν είναι και ο καλύτερος όποτε τον απορρίπτουμε. Από τους άλλους 2 ποιον προτίνεται καλύτερα; Ο φυσιολογικές τιμές που πρέπει να πάρει το νερό ώστε να μπορούν να μπουν τα ψάρια ποιες είναι, και πως μπορώ να τις κρατήσω σταθερές από την στιγμή που δεν ξέρω ακριβώς πότε θα μπορέσω να προμηθευτώ τα ψάρια μιας και είναι λίγο δύσκολη η προμήθεια τους λόγο της περιοχής που μένω; Επίσης δεν ξέρω ακριβώς τι ψάρια θα βάλω μέσα. Ποια κατά την γνώμη σας είναι πιο εύκολα για έναν αρχάριο; Έχω δει αύτα τα ψάρια σε διάφορα site:
Otocinclus
Glowlight Tetra
Harlequin
Zebra Danio
Pangasius
Common Pleco 2,5''
Gourami Pearl
Blue Botia
Redtail Shark
Damsel Zebra
Επίσης σκεφτόμουν για δίσκους αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς. Τι προτείνετε; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ή να προμηθευτώ πριν βάλω τα πρώτα μου ψάρια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. [IMG]http://www.********.gr/forums/style_emoticons/default/blush.gif[/IMG]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-07, 23:46
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Καλωσορισες! Ριξε ενα γερο διαβασμα εδω www.tsamisaquarium.gr και κανε αναζητηση και στο φορουμ και οτι δεν καταλαβεις το συζηταμε. Καλη αρχη!
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-07, 23:59
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς όρισες
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλησπέρα nkmyrtos Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 1 28-08-06 01:07
καλησπέρα σε όλους! pet Bettas 27 15-05-06 22:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03707 seconds with 15 queries