Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-12, 13:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή σκεψεις για diy κυβο...

σκεφτομαι με τα τζαμια που μου μεινανε απτο παλιο ενυδρειο(160 λιτρα)
να φτιαξω ενα μικρο κυβο.10-15 λιτρα που θα κρατησει η ενα μονομαχο,η γαριδες, η ενα apple snail.πιο πολυ προς το τελευταιο κλινω,αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα.
ανοιγω λοιπον το θεμα για να μπορω να γραψω και νακουσω καμια συμβουλη, αν και εχουνε χιλιογραφτει αλλα τεσπα.θα παω να παρω σιλικονες τωρα μαλον και κοφτη για τζαμια γιατι δεν εχω και θα επανελθω.
τωρα κανονικα θαπρεπε να το κανω 20 λιτρα αλλα χωρος γιοκκιαυτο,αν γινει καλο δηλαδη θα μπει καπου με το ζορι.βασικα σε δουλεια να βρισκομαι γιατι δεν εχω τι να κανω.αν εχετε καμια ιδεα πεστε μου κιεμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-12, 13:49
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω προτεινω να το κανεις οσο μεγαλυτερο σου επιτρεπουν τα τζαμια σου....μετα το στηνεις γαριδαδικο και εισαι κομπλε...αλλιως το κανεις γεννηστρα ..γενικα στους κυβους ειναι δυσκολες οι ψαροσυνθεσεις λογω μειωμενου μηκους για κολυμπι..ομως πιστευω οτι μια ομαδουλα endler(μονο αρσενικα για ευνοητους λογους) την φιλοξενεις !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-12, 19:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν ειχα χωρο δε θα το συζηταγα.αλλα δυστυχως,και το κυβακι με το ζορι.βασικα δεν ξερω και αν θα βαλω τιποτα μεσα ακομα γιατι με 10-15 λιτρα μου φαινονται λιγο καπως.αν το φτιαξω θα το κανω μονο κ μονο για τη διαδικασια.
ετσι κιαλλιως τα τζαμια αυτα δεν τα εμπιστευομαι για τιποτα μεγαλυτερο απο 10-15,αντε 20 λιτρα μετα απο αυτο που επαθα

μαλον ομως θα τα παω να μου τα κοψουνε γιατι δε νομιζω να μπορεσω να τα κοψω σωστα.θα δουμε:
-------------------------
τελικα θα γινει 20λιτρο.κοιταζοντας στο aquatools ειδα οτι δε βγαινει και τοσο μεγαλο.γυρω στα 27cm η καθε πλευρα.μενει να κοπουνε τα τζαμια και θα ξεκινησω.δοκιμασα να τα κοψω μονος μου (σε αχρηστο κομματι)και ενω τα κοβω ισια ολο και καποιο ξεφτακι μενει οποτε δεν το ρισκαρω,θα τα παω σε τζαμα το πρωι να μου τα κοψει.ποσο λετε να ζητησει για το κοψιμο?δε πιστευω να ζητησει κανα 50αρι ε?γιατι παιρνω καινουριο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 05-01-12 στις 19:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-12, 20:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τον εφτιαξα τελικα τον κυβο,20 λιτρα.δεν ειναι και το ομορφοτερο ενυδρειο αλλα τεσπα.το εκανα πιο πολυ για να δω τη διαδικασια και μια και ειχα και τα τζαμια μην τα πεταξω

το κυριοτερο προβλημα ητανε με το κοψιμο τους που εγω δεν μπορουσα να το κανω,η μαλον φοβηθηκα μην τα χαλασω ολα στις δοκιμες.

τα εδωσα σε τζαμα κια τα εκοψε αλλα κιαυτος εκανε κατι στραβαεφαγε κανα δυο χιλιοστα παραπανω απο ενα,πιο μεγαλο το αλλο,τεσπα.ευτυχως τα εκοψα ολα για ναχω παραπανω κομματια σε περιπτωση που συνεβαινε κατι τετοιο.και παλι με το ζορι ταιριαξανε αλλα κατι εκανα μου φαινεται.

τελικα αμα θες να γινει σωστα μια δουλεια πρεπει να την κανεις μονος σου.αλλα ελα που δε γινεται παντα...

τελοσπαντων,τα βιντεακια του irongud με βοηθησανε πολυ στο κολλημα
δεν το βλεπω να γεμιζει το ενυδρειο,αλλα θα το φτιαξω οσο καλυτερα μπορω να ειναι κομπλε με φιλτρο,φως, θερμαντικο και καπακι και θα το αφησω να βρισκεται.για φως θα μπουνε λεντ μαλον και θα δειξει για τα υπολοιπα.καπακι πλεξιγκλας ισως,η αλουμινιο.σε δουλεια να βρισκομαι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκεψεις για νεο set up Δημητρης89 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 11 31-10-10 15:45
λαμπα για κυβο Δημητρης89 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 22-02-10 19:25
¶ρχισαν οι απώλειες platy. Φταίει το CO2 ?????????? batman_gardiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 02-02-09 20:32
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03756 seconds with 13 queries