Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 02-09-15, 19:35
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Βοηθεια για κυβο

Καλησπέρα σας,
μετα απο μια δυο προσπαθειες καταφερα και εφτιαξα ενα κυβο 30Χ30Χ30 εκατοστα. Θελω να το κανω φυτεμενο με μαυρο χαλικι αλλα ευκολο χωρις να απαιτει πολυ συντηρηση και με το μικροτερο δυνατο κοστος.

1η ερωτηση:
Εχω ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο με ισχύ 2W με 200L/H (http://www.petsupermarket.gr/6925/%C...F-hj-411b.html) και θελω να χρησιμοποιησω αυτο. κανονικα ειχε μονο μαυρο σφουγγαρι μεσα, το οποιο εχω συμπιεση λιγο και εχω βαλει 3-4 κομματια απο το κεραμικο υλικο που εχω στο μεγαλο μου ενυδρειο (100 λιτρα).
Μπορω να κανω ενα τυπου sump στην πλατη για να παρει περισσοτερα υλικα.
Τι προτεινετε για αυτο.

2η ερωτηση:
Τι φυτα μπορω να επιλεξω ωστε να εχω ωραιο αποτελεσμα χωρις ιδιαιτερο φωτισμο και χωρις διοξειδιο?

3η ερωτηση:
Για μαυρο χαλικι, τι προτεινετε?


Δεν θελω να βαλω καπακι, θα κοιταξω να βαλω καποιο εξωτερικο φωτιστικο κατα προτιμηση με μια λαμπα οικονομικη η αν μπορεσω να βρω καποιο τροπο να βαλω ωραια ενα προβολακι απο αυτα τα led που εχω δει στο φορουμ.
Θα ηθελα να μην χρησιμοποιησω CO2, αν ειναι απαραιτητο θα παω σε diy, μαλλον με μαγια το αλλο που χρησιμοποιω με κιτρικο + σοδα θελει χωρο, παιζει ρολο η αισθητικη και να μην εχει πολλα πολλα γιατι θα ειναι πανω στο πασο της κουζινας

Ειναι λιγο κουραστικο το ποστ, αλλα λεω να σας κουρασω λιγο και να το κανω οσο δυνατον καλυτερο με ελαχιστα χρηματα, εχω διαβασει αρκετα και οι σιγουρες λυσεις ειναι δαπανηρες, με ενα ενεργο ενυδρειο δεν ειναι ευκολο να αποκτησω και δευτερο.

Να αναφερω οτι λιπασματα εχω και χρησιμοποιω, οποτε θα εχω και για το μικρο. Απο ζωντανα υπαρχουν σαλιγκαρια και πλατυ και γκαπυ, αν και δεν ξερω αν θα βαλω καποιο ψαρι, θα δειξει.


Κατι τελευταιο για να μην ανοιγω αλλο θεμα, εφτιαξα και ενα κυβο 20Χ20Χ20 (ο δοκιμαστικος ) μπορω να βαλω υδροβια φυτα που να βγαινουν εξω απο το νερο?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αφρικανοσυνθεση σε ενυδρειο κυβο:) ραφαηλ10 Malawi 13 10-03-15 19:33
μινι βιβαριουμ σε κυβο kgf12345 Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 154 02-09-14 20:06
Καπάκι για κυβο dennerle ChocolatePuma DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 17-03-14 19:14
σκεψεις για diy κυβο... kgf12345 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 08-01-12 20:06
λαμπα για κυβο Δημητρης89 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 22-02-10 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04192 seconds with 15 queries