Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-11, 20:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
κουνουποψαρα !
Mια χαρά. Από τη στιγμή όμως που θα περάσουν τα σκαλοπάτια του σπιτιού σου αυτά τα ψάρια, πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με το πήγαινε-φέρε φυτά από τη γλαστρόλιμνη προς την κυρίως λίμνη σου.

Πρόκειται για εξαιρετικά ανθεκτικά ψάρια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-11, 22:12
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Mια χαρά. Από τη στιγμή όμως που θα περάσουν τα σκαλοπάτια του σπιτιού σου αυτά τα ψάρια, πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με το πήγαινε-φέρε φυτά από τη γλαστρόλιμνη προς την κυρίως λίμνη σου.

Πρόκειται για εξαιρετικά ανθεκτικά ψάρια.
στη λιμνη εχω μονο νουφαρα βασιλη δε θα βαλω αλλο φυτο γιατι πολυ απλα δεν εχει επιπεδα. τα κουνουποψαρα ειναι καλα αλλα που να τα βρω; ελεγα για καμια χελωνα να κανα καμια οχθη και να εβαζα. απο την αλλη σκευτομαι το χειμωνα να βαλω εδω μεσα το πλακ μουρ που εχω και ενα οραντα γιατι η λιμνη ειναι μονο 1 μετρο βαθος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-11, 23:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
στη λιμνη εχω μονο νουφαρα βασιλη δε θα βαλω αλλο φυτο γιατι πολυ απλα δεν εχει επιπεδα.
Αν θέλεις κι άλλα φυτά, πάντα υπάρχει ο τρόπος αν σε ενδιαφέρει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κουνουποψαρα ειναι καλα αλλα που να τα βρω;
Αποστόλη, κατ΄αδιαστήματα πολλοί φίλοι εδώ μέσα εκφράστηκαν ότι έχουν κουνουπόψαρα. Βάλε στις αγγελίες για ζήτηση gambusia affinis (κουνουπόψαρα) και ίσως βρεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ελεγα για καμια χελωνα να κανα καμια οχθη και να εβαζα. απο την αλλη σκευτομαι το χειμωνα να βαλω εδω μεσα το πλακ μουρ που εχω και ενα οραντα γιατι η λιμνη ειναι μονο 1 μετρο βαθος
Χελώνα εννοείς για την γλαστρόλιμνη σου έτσι? Δεν είναι κακή ιδέα πάντως.
Όπως και να' χει, τί θερμοκρασίες πιάνεις εκεί το χειμώνα? Προσωπικά έχω lion head στη μικρή μου λίμνη 2000 λίτων με βάθος μόλις 60εκ. Το αγόρασα κατά λάθος πολύ μικρούλι και τώρα, δύο χρόνια μετά έχει γίνει τεράστιο. Το black moor το κατατάσσω ακριβώς στην ίδια κατηγορία ανθεκτικότητας. Αν έχεις 1 μέτρο βάθος λίμνη και μάλιστα με μερική έστω κάλυψη από πάνω το σίγουρο είναι ότι ο πάγος δεν θα απλώσει τόσο πολύ όσο να δημιουργήσει προβλήματα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-11, 07:55
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Γενικά ό,τι ψαράκι θα θελήσεις να βάλεις να έχεις υπόψη σου ότι δε θα μπορείς να το βλέπεις όπως το βλέπεις σε ενυδρείο, ειδικά αν είναι μαύρο..
Και τα κουνουπόψαρα που λέμε, μπαίνουν για άλλο λόγο (να κρατάνε το νερό καθαρό από έντομα) και όχι για αισθητικό..
Αν συνδυάσεις υδρόβια φυτά με μικρά φυτάκια επιφανείας που θα καλύψουν το νερό, θα έχεις ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα και χωρίς ψαρια..

Να σου βάλω μια φωτογραφία από μια δική μου γλάστρα, την έχω επενδυσει με σανίδια. Έχω μέσα κουνουπόψαρα (που ποτέ δεν βλέπω, δεν βλέπω όμως ούτε και κουνούπια), κύπερο, νούφαρο και σαλβίνια..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-11, 08:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια για τη γλαστρόλιμνη σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-11, 10:35
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

πολυ ωραια η γλαστρα σου!!!!! αλλα νουφαρο δε θελω να βαλω γιατι θα σκεπαδη ολη τη γλαστρα. μου αρεσει που την εκανα σαν συντριβανακι γιτι το χειμωνα θα την βαλω στο σαλονι να ακουω το νερο. κανα μονομαχο τι λετε να βαλω; η να βαζα κανενα θερμοστατι για κανα καμπι;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-11, 14:15
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

αν εχεις σκοπο να την βαλεις μεσα στο σπιτι μπορεις να βαλεις εντλερς..... εγω την δικη μου την εχω παντα εξω και εβαλα εντλερς και απο σεπτεμβριο θα τα μεταφερω σε ενυδρειο....... αλλιως τα κουνουπαψαρα ειναι οτι πρεπει !!!! δεν εχεις κανενα ποταμι εκει κοντα?? σιγουρα 8α εχει.......

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53254 δες και την δικη μου..... εχουν μεγαλωσει και τα φυτα τωρα και ειναι πολυ ομορφη...... αλλα μικρη μονο 19 λιτρα
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δοχειο για γλαστρολιμνη douran_p Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 04-04-11 12:57
Γλαστρολιμνη... να το επιχειρησω? gouts0unin Γλυκό νερό - Γενικά 11 15-09-10 07:45
εφταξα και εγω γλαστρολιμνη !!!!!!!!!!!!! birgin Γλυκό νερό - Γενικά 16 09-08-10 22:08
τι χρειαζομαι για γλαστρολιμνη? Δημητρης89 Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 5 04-03-10 21:12
Γλαστρολιμνη Red crystal Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 24 13-07-09 10:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04167 seconds with 15 queries