Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-13, 13:01
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή είναι υπερβολή 2 εξωτερικά σε 140-150 l ?

χρονια πολλά σε όλους.
έχω ένα fluval 205(στη μιση ροή) και ένα eheim 2215 θα γίνει πλυντήριο το ενυδρείo.
αν έχω τα βανάκια της εξαγωγής από το eheim μισόκλειστα(για να χαμηλώσει η ροή) θα κάνω ζημια στο φίλτρο

το ενυδρείο είναι αυτό δεν έχω τελειώσει ακόμα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131225_125555.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  69,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-13, 14:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χαλασε το κουμπι του ερωτηματικου; Για ποιο λογο τοσα φιλτρα; Ποσα ψαρια να βαλεις; Εγω λεω φτανει και το ενα, να μην το ζοριζεις στη μιση ροη γιαυι ναι ταλαιπωρειται ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-13, 15:07
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Δεν πιστευω να εχεις προβλημα, αλλα για τα λιτρα σου το 2215 τα καταφερνει υπερβολικα καλα, τσαμπα χωρος,χρημα, εξτρα καθαρισμος.. στη θεση σου δν θα εβαζα το 2ο, αλλα περιμενε να σου πουν και τα αλλα παιδια την γνωμη τους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-13, 16:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυο φιλτρα στο ενυδρειο δεν ειναι υπερβολη, αλλα αυτα τα δυο μαζι, ειναι λιγο υπερβολη για 150 λιτρα (με νορμαλ ιχθυοφορτωση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-13, 16:40
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Mπορεις,να τα συνδεσεις σε σειρα, ετσι ώστε να δουλευει μονο το ένα φιλτρο(αυτό που θα κατεβαζει το νερο).Ετσι και η ροη θα πεσει και δεν θα γινει πλυντηριο το ενυδρειο και θα εχεις και ισχυρη βιολογια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-13, 16:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σωστος ο γιαννης!

ΥΓ να ξερεις μπορει να κατεβω καποια φαση βολο τις πρωτες μερες του 14 αυθημερων για δουλειες, θα ενημερωσω αν κατσει για καφε!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-13, 23:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπορεις,να τα συνδεσεις σε σειρα, ετσι ώστε να δουλευει μονο το ένα φιλτρο(αυτό που θα κατεβαζει το νερο).Ετσι και η ροη θα πεσει και δεν θα γινει πλυντηριο το ενυδρειο και θα εχεις και ισχυρη βιολογια.
+1000!!!
Έχω εφαρμόσει και εγώ κάτι ανάλογο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω βάλει 2 φίλτρα σε σειρά. Το πρώτο το δουλεύω ως προφίλτρο και το δεύτερο ως κύριο φίλτρο. Ρεύμα έχω μόνο στο δεύτερο (κύριο). Το νερό που έρχεται από το ενυδρείο περνάει πρώτα από αυτό που δεν είναι στην πρίζα, φιλτράρονται το χοντρά και μαλακώνει (στα δυο από τα τρία καλάθια του έχω τύρφη). Από την εξαγωγή του πρώτου (προφίλτρο) περνάει μέσω της εισαγωγής του δεύτερου και φιλτράρεται κανονικά (μηχανικά και βιολογικά) και από την εξαγωγή του περνάει στο ενυδρείο. Αν βάλω στην πρίζα και το πρώτο (προφίλτρο) δεν γίνεται πλυντήριο αλλά είναι πολύ δυνατή η ροή. Τα φυτά κολλάνε στο εμπρός τζάμι και τα ψάρια καβατζόνονται ( )αριστερά δεξιά να αποφύγουν την δυνατή ροή. Κάποια πετάγονται στο κέντρο να παλέψουν λίγο με την ροή αλλά επιστρέφουν άμεσα στην γωνίτσα τους. Οπότε και δουλεύω μόνο το ένα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-13, 15:40
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλασε το κουμπι του ερωτηματικου;

χαχαχαχα απλά δεν ξέρω πως μπαίνει το δικό μας.σπύρο οι μισοί καρδινάλιοι είναι οι δικοί σου τι μπάχαλο τότε με τα δρομολόγια.σίγουρα την παλεύει το 2215 μονο του αλλα σκέφτομαι και τα θετικά του θέματος και με ψήνει να τα αφήσω και τα 2 απλά το fluval στο χαμηλό.
από ψαρια:
14 καρδινάλιοι
12 ροδοστομοι
2 σκαλάρια(φιλοξενούμενα για κάνα μηνα ακόμα όπως το κόβω)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacterial Bloom - Θολό νερό. Τι είναι? Τι το προκαλεί? Είναι επικίνδυνο? Γιώργος Κ Γλυκό νερό - Γενικά 9 31-05-17 19:50
Θολούρα (Είναι ή δεν είναι bacterial Bloom) skaliman Γλυκό νερό - Γενικά 14 31-07-12 16:04
Ποιο εξωτερικό φίλτρο είναι αθόρυβο; kapetanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 30-01-10 01:40
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11
Εξωτερικό FLUVAL 104 Filippos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 05-07-04 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04393 seconds with 14 queries