Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-09, 14:02   #1
Lido 120
 
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin
Member
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος 30-04-09, 14:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα, ειμαι ο Νικος από αΘήνα 36χρ, και όπως θα μαντευετε θα ειμαι κι εγώ απ αυτους που θα σας παιδευουν με τις ερωτήσεις τους....
Καταρχήν να πω πως τα ψαρακια τα εντοπισε ο 2 χρονος ΄γιός μου και τολμώ να πω πως μπορεί να συναγωνιστουν και τον BOB Squarepants....

Επι του θέματος... μου χάρησαν ένα Lido 120 και προσπαθώ να βρώ καποια ψαράκια να το κατοικήσουν... Το θέμα μου είναι το ιδιομορφο σχέδιο του ενυδρίου.... Κοιταξα κυλχίδες αφρικάνες, αμερικής, σκαλαρια, πιράνχας.... ολα πολύ όμορφα αλλά επειδή είναι το 1 attempt και το πηγαίνω κατα γράμμα ( στρώσιμο με αμμωνία) και έχω και πολύ υπομονή θα ηθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το στησιμο... πχ.

κιλχίδες δεν θα με ταλαιπωρήσουν σε θέματα σκληρότητας του νερού ( βλέπε Α/Ο)΄, ειναι σχετικά ανθεκτικά και πολύ όμορφα. εμφανισιακά θα ηθελα το ενυδρίο να ειναι κάπως έτσι....


Σας ευχαριστω προκαταβολικά για την ώρα και τις απαντήσεις σας...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  wow.jpg
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  78,1 KB  

Εμφανίσεις: 3805
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-09, 15:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες νικο!!!
χαιρομαι που ξεκινησες το στρωσιμο με αμμωνια...
λοιπον...χωρις να ειμαι ο ειδικος στις αφρικανες απο rift....να ξερεις πως δυσκολα επιβιωνουν φυτα μαζι τους...
πρεπει να ειναι πολυ σκληροτραχηλα και καλα στερεωμενα...σαφως και παιζει ρολο το ειδος των ψαριων αλλα αυτο ισχυει σε γενικες γραμμες....
πολυ καλη επιλογη για τα συνηθως σκληρα νερα μας ειναι και τα ζωοτοκα αν θελεις να εχεις σημαντικη φυτομαζα...
επισης ποτε δε μου δημιουργησαν προβλημα με τα φυτα τα κριμπενσις αλλα εκει παμε σε αφρικανικα ποταμια και οχι τις μεγαλες λιμνες...
οι "αφρικανοι" θα σου πουν περισσοτερες λεπτομερειες που εγω δεν κατεχω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-09, 15:48
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Φιλε Πάνο, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Υπάρχει διαφορά στα ποτάμια από τις λίμνες (Taganika, Malawi...) και ειδικότερα για τον "κύβο" του Lido γενικότερα υπάρχει θέμα χώρου?
Εξηγούμαι... καλά τα λίτρα αλλά δεν παίζει ρόλο και η κατανομή του χώρου???
Δηλαδη πέρα από το βάθος ο οφέλιμος χώρος για το ψαράκι δεν ειναι περιορισμένος? Διαβάζω ότι το τάδε θέλει τουλάχιστον 70 λίτρα το άτομο.... ειναι απόλυτο αυτο ασχετα αν ειναι μακροστενο ή κύβος?

Επειδή δεν τόχω, τα φυτά του συννημενου ενυδρίου ειναι δύσκολα? Θελουν CO2?
Ο μάστορας που έχει το εν λόγο ενυδρείο το αναφέρει ως:
Planted Tanganyikan - 46 gallon Bow

Anubias: Barteri, Coffefolia, and Nana.
Crypt Lutea, Java Ferns,
Apon. Madagascar Lace,
Taiwan Moss on Driftwood.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-09, 16:05
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

To ενυδρείο αν το διαμόρφωσες εσύ συγχαρητήρια,το aquascape είναι πολύ πρωτότυπο και αρμονικό.
Τα φυτά που έχεις είναι όλα πολύ εύκολα και δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φως και co2.
Συμφωνώ πως τα ζωοτόκα ,τουλάχιστον για αρχή είναι τα πλέον κατάλληλα ψάρια για αυτό το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-09, 16:15
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Καλησπέρα Αλεξινιο, οχι δεν ειναι το δικό μου ( μακαρι να ηταν...) το ειδα σε ένα site και μου άρεσε πολύ. Λιτό και έχει και την πρασινάδα του... Σε petshop που έδειξα την φωτο μου είπαν πως τετοιους πλακέ βράχους δεν θα βρώ και να ψαξψ σε ποτάμι.... (ηττα μεγαλη )...
Σχετικά με τα ζωοτόκα έχω μια επιφύλαξη καθως ένας γνωστός μου μου ειπε πως σε μικρό χρονικό διάστημα θα γεμίσω με 100αδες μικρά.... ( και επειδή δεν με εμπιστευομαι και γενικότερα ειμαι πολύ συναισθηματκός με ζωάκια , δεν θα το ήθελα...)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-09, 16:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greemlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει διαφορά στα ποτάμια από τις λίμνες (Taganika, Malawi...)
πολυ μεγαλη διαφορα....οι λιμνες χαρακτηριζονται απο αμμωδεις και βραχωδεις εκτασεις με πολυ σκληρο νερο και μοναδικη ιχθυοπανιδα...τα ποταμια εχουν μαλακοτερο νερο συνηθως (απο τη βροχη) και συνηθως πλουσια βλαστηση..εξαιρεσεις υπαρχουν φυσικα....αλλα οι λιμνες ειναι απο μονες τους ξεχωριστη κατηγορια η καθεμια...και ειδικότερα για τον "κύβο" του Lido γενικότερα υπάρχει θέμα χώρου? δε ξερω τις διαστασεις του ενυδρειου αλλα και παλι δε θα ειχα να σου προτεινω..οι κιχλιδαδες της αφρικης θα σε ενημερωσουν γιαυτο....
Εξηγούμαι... καλά τα λίτρα αλλά δεν παίζει ρόλο και η κατανομή του χώρου??? φυσικα ναι
Δηλαδη πέρα από το βάθος ο οφέλιμος χώρος για το ψαράκι δεν ειναι περιορισμένος? Διαβάζω ότι το τάδε θέλει τουλάχιστον 70 λίτρα το άτομο.... ειναι απόλυτο αυτο ασχετα αν ειναι μακροστενο ή κύβος?

Επειδή δεν τόχω, τα φυτά του συννημενου ενυδρίου ειναι δύσκολα? Θελουν CO2? ειναι ευκολα φυτα αλλα προφανως ο τυπος εχει καποιο σχετικα "ησυχο" ειδος οσον αφορα τις συμπεριφορα στα φυτα και δε του γυρνανε "τα ραδικια αναποδα"..
Anubias: Barteri, Coffefolia, and Nana.
Crypt Lutea, Java Ferns,
Apon. Madagascar Lace,
Taiwan Moss on Driftwood.
αλεξινιο δεν ειναι δικο του το ενυδρειο...ενα παραδειγμα που του αρεσει ειναι...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 30-04-09 στις 17:05
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-09, 16:24
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

τελικά απ ότι καταλαβαίνω ( καινουργιος γαρ) τα ψαράκια έχουν χαρακτήρα... και εγώ που νόμισα πως ειναι κάτι σαν τα εντομα ..(!!) που απλα δεν αντιλαμβάνονται τον ανθρωπο μέσα από το ενυδρείο ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-09, 16:27
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Επειδη και εγω με ενα lido ξεκινησα (και παραμενω ακομη) θα πω το εξης.
Το συγκεκριμενο ενυδρειο βολευει ειτε για nanoreef (κυβοειδες), ειτε για φυτεμενο (λογω υψους). Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπαινουν κιχλιδες κλπ κλπ απλα επειδη ειναι ιδιομορφο και με μικρο πυθμενα (60x40) θεωρω οτι σε περιοριζει σε αρκετα πραγματα.
Το υψος του απο την αλλη ειναι ολα τα ευρω. Το οριο νερου της μαμας juwel ειναι στους 50 ποντους (κοκκινη γραμμη), προσωπικα το εχω στα 52cm απο τοτε που το πηρα. Ειναι αλλο να βλεπεις stem plants 30-35 ποντους σε ενυδρεια νορμαλ υψους και αλλο τα ιδια φυτα να εχουν αερα +10 ποντους ακομα
Απο την αλλη, με το υψος αυτο και με τις δυο υπαρχουσες λαμπες, ειναι απιθανο να δεις δυσκολα γρασιδια να σου γεμιζουν τον πυθμενα ή οτι αλλο θελεις κοντα σε αυτον.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-09, 16:30
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παρεπιπτώντος τέτοιες πέτρες βρίσκεις,και όχι με ιδιαίτερο κόπο.
Είναι σχιστόλιθος,έχω τρίκα κομμάτια στο ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-09, 18:13
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Καλησπέρα Kill Bill, αν κατάλαβα καλά nano reef εννοεις θαλασσινο, απ οτι ακουω ειναι μαλλον δυσκολο για αρχάριο και πολύ ακριβό (?) μιας και ο μαμισιος εξοπλισμός ειναι αχρηστος...
Με τις λάμπες που έχει μαλλον το φως δεν ειναι αρκετο για να φτάσει στον πάτο? Για να βάλω μεγαλύτερες απο νομίζω 24w θα πρέπει να αλλάξω όλο το συστημα ή απλα τις λάμπες (Τ5)

ουφ σας εσκασα

Αλεξίνιο που θα βρώ τετοιους σχιστολιθους? παρεπιπτόντος ειδα στο Leroy Merlin ποταμίσιες πετρες ( ετσι έγραφε) σε πλαστικό στρογγυλό κουτι που είχαν υγρασία μέσα... κανουν?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-09, 20:06
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Δεν προσεξα οτι τωρα ξεκινας φιλε μου με το χομπυ. Καλο διαβασμα!
Ναι nano reef εννοω και το ειπα επειδη το lido εχει κυβοειδες σχημα, αλλα εννοειται πως εσυ θα ξεκινησεις με καταστασεις γλυκου νερου. Απλα εξεφρασα τις εντυπωσεις/παρατηρησεις μου απο το lido ως κατοχος του αρκετο διαστημα.

Το φως απο τις ηδη υπαρχουσες λαμπες φυσικα και φτανει μεχρι τον πατο.
Απλα εαν γινει φυτεμενο και θελησεις να ασχοληθεις αργοτερα με πιο απαιτητικα σε φωτισμο γρασιδια (περισσοτερο, λογω μεγαλου υψους), αλλα και φυτα (λιγοτερο), δεν θα ειναι αρκετες.
Εαν θελεις να βαλεις εξτρα (για αρχη βαλε 2 ανακλαστηρες στις ηδη υπαρχουσες λαμπες) γινεται ή με diy λυση ή αγοραζεις ενα ιδιο φωτιστικο juwel αρα +2 λαμπες ακομα (και 3 καπακια/flaps συνολο).
Μπορεις παντα να αφαιρεσεις τελειως το φωτιστικο και να βαλεις κατι ετοιμο και επωνυμο (σχετικα ακριβη λυση).
Μεγαλυτερες τ5 δεν μπορεις να βαλεις διοτι οσο ανεβαινουν τα watt, ανεβαινει και το μηκος της λαμπας. Αρα για τ5 μονο να προσθεσεις μπορεις.
Μην ξεχνας οτι με την οποια αναβαθμιση του φωτισμου απαιτειται και αναλογη αναβαθμιση στην παροχη διοξειδιου (οι αλγες παντοτε καραδοκουν) και στην λιπανση.

Βαλε τους ανακλαστηρες σου και ξεκινα οπως εισαι
Με το διοξειδιο τι σκεφτεσαι να κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-04-09, 21:06
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

wow σε ευχαριστω πολύ για τα "φώτα" σου! Σχετικά με τους ανακλαστηρες θα εννοείς της μαμας σωστα? Αν προσθεσω και επιπλέον λαμπες το τροφοδοτικό της σηκώνει ή θελει μοντιφα? Σχετικά με το CO2... δεν ξέρω τι προτείνεις? Τα φυτα που θα ηθελα ειναι στην συνημενη εικόνα... με λίπανση τι εννοείς? Εσυ στο λιντο τι ψαρακια έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-09, 22:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greemlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το CO2... δεν ξέρω τι προτείνεις? Τα φυτα που θα ηθελα ειναι στην συνημενη εικόνα..
τα φυτα αυτα ειναι anubias barteri, microsorium pteropus, vellisneria (μαλλον nana) ενα ειδος cryptocorine και μαλλον εχει και java moss...ειναι ολα ευκολα φυτα για τα οποια δε θα χρειαστεις ουτε εξτρα λαμπες..ουτε διοξειδιο...με ενα γενικο λιπασματακι σε μικροτερες των συνιστομενων δοσεις θα πανε μια χαρα...μπορεις να βοηθησεις την κατασταση αν εχεις ορεξη με diy co2....
σιγουρα ομως θα χρειαστεις καποιο ανεμιστηρακι για τα φυτα που θα το προσαρμοσεις στο καπακι σε περιπτωση που η θερμοκρασια εντος σπιτιου το καλοκαιρι υπερβει τους 30 βαθμους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-09, 23:24
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Οπως σου ειπε και ο Πανος τα παραπανω φυτα ειναι ευκολα και με τους ανακλαστηρες + ενα diy co2 θα εισαι παραπάνω απο οκ.
Τώρα για κιχλίδες αφρικανικων λιμνων ξεχασε το....δεν βοηθαει το σχήμα του ενυδρειου. Συνηθως σε 100 λιτρα μπορουμε να "στριμωξουμε" 3-4 λαμπιντος όμως τα 60 εκ μηκος τα θεωρω απαγορευτικα.
Θα μπορουσες να πειραματιστεις με κιχλιδες ποταμων αφρικής όπως την παρακάτω.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kribensis.htm
Ευκολο ψαρι για αρχαριο με πολύ ωραια συμπεριφορα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-09, 20:48
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ! Τις οδηγίες για το diy co2 που θατο βρω? Πόσα kribs να βάλω? Πρέπει κάτι να έχω υπόψη μου σχετικά μ αυτα? Θα χρειαστω Α/Ο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-05-09, 21:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για το co2 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723 και για τα κριμπς http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kribensis.htm
τα κριμπς ζευγαρακι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-05-09, 20:25
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτιστικό για Lido 120 zagorakis Φωτισμός 3 07-11-08 16:17
JUWEL LIDO 120 petros Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 46 16-05-08 11:01
120 λιτρα- lido imichal Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 17-02-08 00:01
Rio 125 & Lido 120.... imichal Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 09-12-07 19:33
Lido 120.... imichal Αρχάριοι γλυκού νερού 5 24-10-07 08:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08225 seconds with 14 queries