Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-10, 00:24
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή 100 νεον χωρανε?????

μετα τον ξαφνικο θανατο απο το αγαπημενο μου σκαλαρι
αποφασησα να δοσω και τα υπολοιπα αλλα 3 δλδ. και να συμπληροσω νεον
τωρα εχω ροδοστομους 12, μαιλανοταινιες 3, ανγκιστρους 1, και 25 νεον.
οπως λεω και στον τιτλο με παιρνει να τα κανω 100? η πιος κατα την γνωμη
θα ηταν ο καλητερος αριθμος για εναν υγειη πλυθησμο που θα κυνητε ανετα?
μηκος 1.20 πλατος 40 υψος 70. ειναι με αρκετα φυτα και τωρα που ερχετε και η μπουκαλα θα γηνει ζουγκλα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-10, 00:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εγώ θα έβαζα το πολύ-πολύ ακόμη 10 νέον, να γίνουν 35, ή αν βγάλεις τους ροδόστομους, άντε να τα φτάσεις τα νέον στα 50, όχι κι 100 όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-10, 00:57
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έβαζα το πολύ-πολύ ακόμη 10 νέον, να γίνουν 35, ή αν βγάλεις τους ροδόστομους, άντε να τα φτάσεις τα νέον στα 50, όχι κι 100 όμως...
μα γιαυτο και ροταω θελω να κανουν κοπαδι το οποιο να κηνειτε και οχι να μενει στασιμο. τωρα που ειναι 25 δεν κοπαδιαζουν και δεν σουλατσαρουν περα δοθε. ενω οι ροδοστομοι το κανουν ας ειναι και λιγοτεροι. και λεω, μηπως φταινε τα σκαλαρια και κολωνουν τα νεον, σκεφτονται μπας και γινουν μαμ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-10, 01:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
μηκος 1.20 πλατος 40 υψος 70. ειναι με αρκετα φυτα και τωρα που ερχετε και η μπουκαλα θα γηνει ζουγκλα!
Εγω σκεφτομαι το αλλο...
Πως θα κοπαδιασουν και θα κινουνται ανετα 100+ ψαρια μεσα στη ζουγκλα
Θα μπορουσες να κρατησεις ενα μεγαλο κοπαδι νεον + τους 12 ροδοστομους, αναλογα με τον ελευθερο χωρο του ενυδρειου και την δυναμη φιλτρανσης αλλα θα πρεπει να φυγουν και οι μελανοταινιες (ποιο ειδος εχεις αληθεια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-10, 01:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έβαζα το πολύ-πολύ ακόμη 10 νέον, να γίνουν 35, ή αν βγάλεις τους ροδόστομους, άντε να τα φτάσεις τα νέον στα 50, όχι κι 100 όμως...
Γιατι οχι?
Μεγαλο ενυδρειο εχει.
Εχω 100 cardinals σε 400 λιτρα (συν 15 cory, 4 νανοκιχλιδες, 2 L183) με ενα 2080 για φιλτρανση και ειναι ανετοτατα και απο χωρο και απο φιλτρανση.
Περιμενω λιγα ψαρια για το πανω επιπεδο του ενυδρειου καθως ολα τα παραπανω κινουνται κυριως χαμηλα.
-------------------------
Τα tetras σε στυλ neon και cadrinals δεν σχηματιζουν σφιχτα κοπαδια για να δουμε κινηση οπως πχ των ροδοστομων
Απλωνονται παντου (κυριως κοντα στο βυθο), τσιμπολογανε, ερευνουν, μαλωνουν, ερωτοτροπουν, και οταν δουν αποτομη κινηση/κινδυνο γινονται μπαλα μικρου μεγεθους και πανε στις κρυψωνες, κατι που κανει το ενυδρειο να φαινεται αδειο.
Οταν περασει ο "κινδυνος" ξανανοιγουν.
Αυτη ειναι συμπεριφορα που βλεπω και νομιζω ετσι ειναι και στη φυση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-09-10 στις 01:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-10, 01:43
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι οχι?
Μεγαλο ενυδρειο ειναι.
Εχω 100 cardinals σε 400 λιτρα (συν 15 cory, 4 νανοκιχλιδες, 2 L183) με ενα 2080 για φιλτρανση και ειναι ανετοτατα και απο χωρο και απο φιλτρανση.
Περιμενω λιγα ψαρια για το πανω επιπεδο του ενυδρειου καθως ολα τα παραπνω κινουνται κυριως χαμηλα.
-------------------------
Τα tetras σε στυλ neon και cadrinals δεν σχηματιζουν σφιχτα κοπαδια για να δουμε κινηση οπως πχ των ροδοστομων
Απλωνονται παντου και οταν δουν αποτομη κινηση/κινδυνο γινονται μπαλα μικρου μεγεθους και πανε στις κρυψωνες, κατι που κανει το ενυδρειο να φαινεται αδειο.
Οταν περασει ο "κινδυνος" ξανανοιγουν.
απο φιλτρα εχω το 2217 και το 2213. δηλαδη δεν θα κοπαδιασουν, να συνεχησω τοτε με ροδοστομους εχουν φοβερο κολυμπι. αλλα σαν χρωμα τα νεον. κριμα. καλα ειναι και τα ροδοστομακια!!! 100???? χωρανε???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-10, 01:48
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω δεν θα κολλαγα στον αριθμο αυτο καθ εαυτο..
Προτεινω να προσθετεις σταδιακα στο κοπαδι μεχρις οτου δεις οτι πετυχαινεις ωραια συμπεριφορα απο το κοπαδι, χωρις να μπουκωνει το ενυδρειο απο ψαρια αλλα και συμφωνα παντα με τον χωρο που εχουν στην διαθεση τους και τις μετρησεις σου.
Ειναι πιο ευκολο να προσθετεις λιγα-λιγα τα ψαρια απο το να πρεπει μετα να αφαιρεις αν δημιουργηθει καποιο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-10, 01:57
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σκεφτομαι το αλλο...
Πως θα κοπαδιασουν και θα κινουνται ανετα 100+ ψαρια μεσα στη ζουγκλα
Θα μπορουσες να κρατησεις ενα μεγαλο κοπαδι νεον + τους 12 ροδοστομους, αναλογα με τον ελευθερο χωρο του ενυδρειου και την δυναμη φιλτρανσης αλλα θα πρεπει να φυγουν και οι μελανοταινιες (ποιο ειδος εχεις αληθεια
[IMG]file:///C:/Users/Mpampis/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-2.png[/IMG]
δεν ξερω την ονομασια τους ειναι κοκινο μπλε μισο μισο
απο φιλτρα το εγραψα και πιο πριν 2217 και 2213
[IMG]file:///C:/Users/Mpampis/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-3.png[/IMG]με το θεμα ζουγκλα εχουμε (ενδωοικογενειακη σηραξη με την συζηγο)
μιας και γω θελω να το στεισω σε στυλ (ο θρονος του δια) και η κυρα (η ζουγκλα του ταρζαν) αντε βγαλε ακρη!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν θα κολλαγα στον αριθμο αυτο καθ εαυτο..
Προτεινω να προσθετεις σταδιακα στο κοπαδι μεχρις οτου δεις οτι πετυχαινεις ωραια συμπεριφορα απο το κοπαδι, χωρις να μπουκωνει το ενυδρειο απο ψαρια αλλα και συμφωνα παντα με τον χωρο που εχουν στην διαθεση τους και τις μετρησεις σου.
Ειναι πιο ευκολο να προσθετεις λιγα-λιγα τα ψαρια απο το να πρεπει μετα να αφαιρεις αν δημιουργηθει καποιο προβλημα.

ναι ενοειτε σιγα σιγα θα μπενουν μα και τα νεον σε διαστιμα ενος μηνα τα ανεβασα απο 9 σε 25.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpampi19 : 22-09-10 στις 01:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-10, 02:00
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εγώ δεν θα έβαζα 100 κάρντιναλ ή νέον ή ροδόστομους σε 300 λίτρα, σε 400 ίσως, αλλά πάλι δεν το έχω δοκιμάσει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-10, 02:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν θα κολλαγα στον αριθμο αυτο καθ εαυτο..
Προτεινω να προσθετεις σταδιακα στο κοπαδι μεχρις οτου δεις οτι πετυχαινεις ωραια συμπεριφορα απο το κοπαδι, χωρις να μπουκωνει το ενυδρειο απο ψαρια αλλα και συμφωνα παντα με τον χωρο που εχουν στην διαθεση τους και τις μετρησεις σου.
Ειναι πιο ευκολο να προσθετεις λιγα-λιγα τα ψαρια απο το να πρεπει μετα να αφαιρεις αν δημιουργηθει καποιο προβλημα.
Το καλυτερο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampi19 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα ειναι και τα ροδοστομακια!!! 100???? χωρανε???
Υπολογισε οτι τα ροδοστομα γινονται νομιζω λιγο πιο μεγαλα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-10, 02:10
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν θα έβαζα 100 κάρντιναλ ή νέον ή ροδόστομους σε 300 λίτρα, σε 400 ίσως, αλλά πάλι δεν το έχω δοκιμάσει.

αφου ουτος η αλως θα μπαινουν σιγα σιγα θα δω ποτε θα πρεπει να σταματησω να προσθετω. το προβλημα μου ηταν οτι ηθελα νεον. αφου δεν κοπαδιαζουν και δεν θα κολυμπανε σαν τους ροδοστομους εχουμε θεμα.
δεν ξερω τι θα κανω ψιλοαπελπιστικα! θελει σκεψη και γνωμες! για λετε! τι αλο κυνητε γρηγορα κοπαδιαζει και εχει φοβερα χρωματα????? (και να το βρω και στα χανια!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-10, 02:17
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν ξερω την ονομασια τους ειναι κοκινο μπλε μισο μισο
απο φιλτρα το εγραψα και πιο πριν 2217 και 2213
Οι μελανοταινιες σου ειναι οι Melanotaenia bosemani. Eκτος του οτι δεν θεωρω οτι ειναι οι καλυτεροι συγκατοικοι μαζι με τα ψαρια αμαζονιου που εχεις λογω διαφορετικων απαιτησεων σε θερμοκρασιες και μετρησεις, γινονται και αρκετα μεγαλες. Σε αυτα τα λιτρα εγω να φανταστεις θα κρατουσα μονο του το κοπαδι με τις boesemani, ή αντε και με αλλο ενα ειδος μελανοταινιες.
Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να φυγουν.
Επισης στα λιτρα σου και αν θες υψηλη ιχθυοφορτιση, το 2213 το θεωρω ανεπαρκες. Αν ειχες 2Χ 2217 θα ηταν καλυτερα. Ακομα και για το στυλ ¨ζουκλε" που σκεφτεσαι θα χρειαστεις εξτρα κυκλοφορια για τα φυτα οποτε ή μεγαλυτερο φιλτρο ή προσθηκη καποιου κυκλοφορητη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-10, 02:26
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μελανοταινιες σου ειναι οι Melanotaenia bosemani. Eκτος του οτι δεν θεωρω οτι ειναι οι καλυτεροι συγκατοικοι μαζι με τα ψαρια αμαζονιου που εχεις λογω διαφορετικων απαιτησεων σε θερμοκρασιες και μετρησεις, γινονται και αρκετα μεγαλες. Σε αυτα τα λιτρα εγω να φανταστεις θα κρατουσα μονο του το κοπαδι με τις boesemani, ή αντε και με αλλο ενα ειδος μελανοταινιες.
Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να φυγουν.
Επισης στα λιτρα σου και αν θες υψηλη ιχθυοφορτιση, το 2213 το θεωρω ανεπαρκες. Αν ειχες 2Χ 2217 θα ηταν καλυτερα. Ακομα και για το στυλ ¨ζουκλε" που σκεφτεσαι θα χρειαστεις εξτρα κυκλοφορια για τα φυτα οποτε ή μεγαλυτερο φιλτρο ή προσθηκη καποιου κυκλοφορητη.

ναι οι μελανοταινιες ειναι αυτες. κυκλοφορητη εχω εναν και μου κανει την διασπαση του diy co2 αλλα θα τον κρατησω και για την μπουκαλα. με το σπρεει μπαρ του 2217 εχω αρκετα καλη κυκλοφορια του νερου. για εξτρα φιλτρο εχω κι ενα 2210 εσωτερικο αλλα πιανει χωρο και το εχω στο 60αρι
που εστεισα για να βαζω τα κλαδεματα. (ποτε θα με διωξει η κυρα δε ξερω!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-10, 11:24
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πολλα ειναι συμφωνο με το raiven
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-10, 11:33
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δες και αρλεκινους εχω βαλει 10 στο ενυδρειο μου πριν λιγο καιρο και εδω και μερικες μερες εχουν γινει κοπαδι (μαλλον πηρε λιγο καιρο να γνωριστουν) και εχουν πολυ καλη κινηση μεσα στο ενυδρειο αν θες να σου γραψω ενα βιντεο. εχω και 10 phantom tetra ειναι μεν κοπαδι αλλα ολο ειναι στα φυτα δεν εχουν ωραια κινηση (ακομα).


να κανω και μια ερωτηση αν βαλω μερικους αρλεκινους ακομα θα μπουν στο κοπαδι ή θα κανουν δικο τους???
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-10, 11:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν εχω δει πιο "δεμενο" κοπαδι απο αυτο των ροδοστομων.
η γνωμη μου ειναι αφου σε ενδιαφερει η κοπαδιαστη συμπεριφορα...να μην εχεις μεγαλα ψαρια καθολου μεσα...και να εχεις μοναχα ενα μεγαλο κοπαδι απο ροδοστομα. γινονται αρκετα μεγαλυτερα απο τα νεον (εκ πειρας γιατι εχω ροδοστομους-σαρδελες 3 ετων και αντιστοιχα νεον-γεροντακια )
οπως ειπε και ο raven ξεκινα με εναν καλο αριθμο και αν δεις τοι σε παιρνει συνεχιζεις να προσθετεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-09-10, 12:10
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω δει πιο "δεμενο" κοπαδι απο αυτο των ροδοστομων.
η γνωμη μου ειναι αφου σε ενδιαφερει η κοπαδιαστη συμπεριφορα...να μην εχεις μεγαλα ψαρια καθολου μεσα...και να εχεις μοναχα ενα μεγαλο κοπαδι απο ροδοστομα. γινονται αρκετα μεγαλυτερα απο τα νεον (εκ πειρας γιατι εχω ροδοστομους-σαρδελες 3 ετων και αντιστοιχα νεον-γεροντακια )
οπως ειπε και ο raven ξεκινα με εναν καλο αριθμο και αν δεις τοι σε παιρνει συνεχιζεις να προσθετεις.

το προβλημα μου ξεκυνησε οταν εχασα το καλο σκαλαρι μου οχι οτι τα αλλα ειναι ασχημα ηταν η αδυναμια μου τωρα το θεμα μου ειναι, αξηζει τον κοπο να δοσω και τα αλα 3 που τα εχω στην κατοχη μου 1 χρονο και τα μεγαλωσα απο μωρα? θα με ικανοποιησει η συμπερηφορα τον ροδοστομων? με τα νεον εχω κολησει με το χρωμα τους, και θα ρισκαρα μια αλαγη στα ψαρια μου. τωρα για τους ροδοστομους το σκεφτομαι. τις μελανοταινιες θα τις βγαλω μαλλον. με παιρνει για κανενα δισκακι? σας εχω τρελανει αλλα με τις γνωμες σας στο τελος ειμαι σιγουρος οτι θα εχω ενα ευτηχησμενο ενυδρειο~!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-09-10, 12:14
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σε περνει
αλλα θα ταλαιποριθεις πολυ σε 300
βεβαια πρεπει να βγαλεις ολα τα αλλα
και να βαλεις 6 δισκους μονο με πολυ συχνες αλλαγες νερου ειναι βρομιαριδες και πολλα λιτρα βιολογια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-09-10, 12:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampi19 Εμφάνιση μηνυμάτων
το προβλημα μου ξεκυνησε οταν εχασα το καλο σκαλαρι μου οχι οτι τα αλλα ειναι ασχημα ηταν η αδυναμια μου τωρα το θεμα μου ειναι, αξηζει τον κοπο να δοσω και τα αλα 3 που τα εχω στην κατοχη μου 1 χρονο και τα μεγαλωσα απο μωρα? θα με ικανοποιησει η συμπερηφορα τον ροδοστομων? με τα νεον εχω κολησει με το χρωμα τους, και θα ρισκαρα μια αλαγη στα ψαρια μου. τωρα για τους ροδοστομους το σκεφτομαι. τις μελανοταινιες θα τις βγαλω μαλλον. με παιρνει για κανενα δισκακι? σας εχω τρελανει αλλα με τις γνωμες σας στο τελος ειμαι σιγουρος οτι θα εχω ενα ευτηχησμενο ενυδρειο~!!
τα 300 λιτρα σου δινουν επιλογες για ολα αυτα...αρκει να το κανεις προσεκτικα και με διαβασμα προσωπικο..οσο και να θελουμε δε μπορουμε να σου τα ψυτεψουμε ολα στο κεφαλι. πρεπει να ριξεις αρκετο διαβασμα και ψαξιμο....
οσο γιαυτο που ρωτας αν αξιζει....αξιζει να αγαπησεις εναν συγκεκριμενο ανθρωπο ή οχι?? δε μπορεις να ξερεις αν δεν τον γνωρισεις....πως θα ξερεις αν αξιζει να "αγαπησεις" ενα συγκεκριμενο ειδος ψαριου παραπανω παρα αν δε μαθεις γιαυτο?? αν δε το παρατηρησεις σε ενυδρεια φιλων ή εστω στον ιστο. εκτος και αν ειναι κεραυνοβολος ερωτα "αυτο το ψαρι το θελωωωω!!!". τοτε τολμα το
αν καποιο ειδος "αξιζε" αντικειμενικα παραπανω ολοι αυτο θα ειχαμε. αλλα εχουμε ολοι διαφορετικα γιατι εχουμε αλλες "αγαπες".
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-09-10, 12:23
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
σε περνει
αλλα θα ταλαιποριθεις πολυ σε 300
βεβαια πρεπει να βγαλεις ολα τα αλλα
και να βαλεις 6 δισκους μονο με πολυ συχνες αλλαγες νερου ειναι βρομιαριδες και πολλα λιτρα βιολογια

οχι δεν με καταλαβες, βγαζω μελανοταινιες, καμια 15αρια νεον, αφηνω μεσα τα σκαλαρια μου και ΑΝ με παιρνει παιρνω 1 η 2 δισκακια. οχι μονο δισκους φοβαμε να χοθω τοσο βαθια αν και ασχολουμε 4 χρονια με το χομπυ μας εχω να μαθω ακομα πολλα, για να περνανε και αυτα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-09-10, 12:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα....εκτος αν εχεις ζευγαρι διαπιστωμενο αλλα και παλι στην προσπαθεια αναπαραγωγης θα δημιουργησουν χαος μαζι με αλλα ψαρια...εξαλλου η αναπαραγωγη σε παει αλλου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-09-10, 12:26
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δισκοι με σκαλαρια δεν το βλεπω και πολυ καλο συνδιασμο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-09-10, 12:37
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Μια χαρά ειναι αρκει α) να είναι Πολλά τα λίτρα, και β) να μπουν τα σκαλάρια τελευταία στο ενυδρείο... α και γ) να είναι οπωσδήποτε λιγότεα απο τους δίσκους!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-09-10, 12:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γιατι καλε να ειναι τελευταια τα σκαλαρια και λιγοτερα απο τους δισκους?? στο πηγαδι κατουρησαν??
αν τα σκαλαρια ειναι κοπαδι οπως θα επρεπε να ειναι (ειχα 12 αρχικα οταν εβαλα τους δισκους μου) ασχολουνται μεταξυ τους και χ*****αν για τους δισκους
επισης τα σκαλαρια μου ηταν περισσοτερα....επειτα ηταν 8-8 αλλα λογω ατυχους συμβαντος (πηδηξε πανω σε μια σχαρα) εχω 7 δισκια... οποτε παλι τα σκαλαρια περισσοτερα...

απλα σε 300 λιτρα δε μπορειςνα εχεις και κοπαδι σκαλαριων και κοπαδι δισκων....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-09-10, 12:47
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Ε καλα ρε Πανο δεν σε είπαμε και καμπούρη!!
Εγώ απλα έχω δει (δυστυχώς ακόμη ΔΕΝ απο εμπειρία με δίσκους) οτι τα σκαλάρια είναι σαφώς πιο επιθετικά απο τους δίσκους, χαράζουν πιο πολύ τις περιοχές τους, οπότε αν μπουν τελευτάια, και πιο λίγα, δεν ταλαιπωρούν τόσο τους δίσκους..

Φυσικά όλοι έχουν δικαίωμα να μου πουν το αντίθετο ανάλογα με την εμπειρία τους.. και τότε εγώ θα τους δώσω τον αρσενικό μου για να αποδείξω το αντίθετο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-09-10, 12:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

...εχεις νταη αρσενικο ε??
κι εγω δεν εχω μεγαλη πειρα...τουλαχιστον απο δισκους....(αλλα απο σκαλαρια κατι κανω)..γιαυτο ρωτησα κι εγω να μαθαινω...νομιζω πως οι "περιεργες" συμπεριφορες γινονται οταν δεν ειναι σωστος ο αριθμος των ψαριων και φυσικα λιγα τα λιτρα...αλλα ας μη τα ξανασκαλιζουμε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-09-10, 13:02
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Πάνο όχι οπως ξέρεις έιχα 2 σκαλάρια και 7 cory σε 150 λιτρα και τέρμα..

Απλά είναι σκαλάρι με όλη την ένοια της λέξεως, και όχι απο τρελες αναπαραγωγές αναπαραγωγών και διατηρησε πολύ απο την φυσική συμπεριφορά τους.. μην ξεχνάμε οτι τα σκαλάρια (οπως και οι δίσκοι) είναι κυνηγοι, και αυτα που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι ξεπλυμένες "version" αυτών.. Η θυληκιά μου αντιθέτως... χαλί να την πατησεις.. μονο σ' αυτον έκανε τσαμπουκάδες... Γυναίκες, τι περιμένεις????
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-09-10, 14:44
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μη παρεις ορκο για το οτι ενα σκαλαρι ειναι ποιο επιθετικο απο ενα δισκο
εχω εναν πορτοκαλοφλουδα που τσαμπουκαλευεται ακομα και σε μενα μετα απο 3-4 γεννες

και εχω και ενα βιντεακι στο u tube του 59 το δισκοσκυλο
-------------------------
BORKEDεχεις δει πολλα σκαλαρια να τσαμπουκαλευοντε σε ανθρωπο ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 22-09-10 στις 14:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-09-10, 14:50
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μη παρεις ορκο για το οτι ενα σκαλαρι ειναι ποιο επιθετικο απο ενα δισκο
εχω εναν πορτοκαλοφλουδα που τσαμπουκαλευεται ακομα και σε μενα μετα απο 3-4 γεννες

και εχω και ενα βιντεακι στο u tube του 59 το δισκοσκυλο


δεν θελω να κανω ρινγκ το ενυδρειο μιας και το αρσενικο σκαλαρι που εχω ειναι ο νταης του ενυδρειου, απ οταν απεβιωσε ο κανονικος νταης.
τωρα που βλεπω τα νεον μαζεμενα ειναι τρελλα. αμα ηταν 50-60 πιστευω πως θα ηταν πιο ενεργητηκα! οσο για τους δισκους καλητερα να το αφησω για την ωρα. (να μαθω κι αλα)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-09-10, 17:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα 300 λιτρα σου δινουν επιλογες για ολα αυτα...αρκει να το κανεις προσεκτικα και με διαβασμα προσωπικο..οσο και να θελουμε δε μπορουμε να σου τα ψυτεψουμε ολα στο κεφαλι. πρεπει να ριξεις αρκετο διαβασμα και ψαξιμο....
οσο γιαυτο που ρωτας αν αξιζει....αξιζει να αγαπησεις εναν συγκεκριμενο ανθρωπο ή οχι?? δε μπορεις να ξερεις αν δεν τον γνωρισεις....πως θα ξερεις αν αξιζει να "αγαπησεις" ενα συγκεκριμενο ειδος ψαριου παραπανω παρα αν δε μαθεις γιαυτο?? αν δε το παρατηρησεις σε ενυδρεια φιλων ή εστω στον ιστο. εκτος και αν ειναι κεραυνοβολος ερωτα "αυτο το ψαρι το θελωωωω!!!". τοτε τολμα το
αν καποιο ειδος "αξιζε" αντικειμενικα παραπανω ολοι αυτο θα ειχαμε. αλλα εχουμε ολοι διαφορετικα γιατι εχουμε αλλες "αγαπες".
+1.000.000
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεον Manos ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 4 05-08-10 10:47
ποσα ψαρια χωρανε σε 60λιτρο Mary-z Αρχάριοι γλυκού νερού 11 16-12-08 09:42
Πόσοι χωρανε άνετα σε 350lt? arkoujohn Δίσκοι 14 27-04-08 18:52
ποσα ψαρια χωρανε?? οεο? johnpalavos Malawi 7 09-11-07 15:16
ποσα ψαρια χωρανε σε 15λιτρο ενυδρειο? hellenicsun Γλυκό νερό - Γενικά 10 19-01-06 18:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09567 seconds with 13 queries