Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-10, 23:01
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή 400 φυτεμενα λιτρα...

καλησπερα ακομα μια φορα σε ολους...
το σαββατο παρελαβα το 400αρι του ΠΣΦΕ και ενω η πρωτη σκεψη ηταν για δισκους αλλαξα γνωμη και θα κανω τελικα την καψουρα μου... ΦΥΕΜΕΝΟ... FULLLL ΦΥΤΕΜΕΝΟ!!!!
λοιπον εδω σας χρειαζομαι ολους...
ερωτηση πρωτη, νε ψαχτω γηια sump Η να βαλω πανω ενα 2215 που εχω και να αγορασω ενα ακομα 2217? απο θεμα κόστουσ συμφερει το sump ε? με τη αντλια θα ετρεχε το sump?
ερωτηση δευτερη, εχω καπου διαβασει πως για να αποφιγω μια τυχων ψαροσουπα απο κολιμενο θερμοστατη να βαλω δυο μικροτερους... με 2 jager απο 150w εκαστος ειναι καλα?
ερωτηση τριτη υποστρωμα???? τι να ψαξω και ποσο θα χρειαστω για ενυδριο 142*53*66?
τι κοστος εχει το υποστρωμα?
ερωτηση τεταρτη, co2? μπουκαλα 5κ ε? απο ολυμπια στο κολωνο ξερει κανεισ ποσο θα μου παει το μαλλι? θελω και ph controller (ξερω, ξερω οτι πληρωνεις περνεις... αλλα τι προτινετε?)
ερωτηση πεμπτη, φως... ειδα ενα glo 2*54 τ5 απο το dimitris21 στο συνδεσμο και λεω να βαλω 2 τετοια... μου αρκει?

προσ το παρον τελειωσα με της ερωτησεισ αλλα οχι οριστικα, αυτο το θεμα θέλω να πιστευω πως καποια στιγμη θα μας οδηγισει ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ, (γιατι ολοι μαζι θα το δουλεψουμε, χωρις την βοηθια σας σιγουρα θα ειχα ακομα πλαστικα φυτα και ναυαγεια στο ενυδρειο μου) σε μια μαγευτικη παρουσίαση... παιδια περιμενω την βοηθεια σασ και ακομα μια φορα να μου μεταδωσετε το μεγαλυτερο αγαθο που υπιρξε ποτε... την ΓΝΩΣΗ να γινω καλυτερος...

ευχαριστω πολυ, Κωσταντινος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-10, 23:10
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

μπουκαλα απο ΜΑΜΕ 2 κιλα co2 γεματη 45 ευρο μου ειπαν τη πεμπτη που πηγα για γεμισμα
για λιπασμα εχω ακουσει καλα λογια για το DENNERLE DEPONIT MIX
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-10, 23:11
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

κομπλε με μανομετρο? και μτα θελω κοντρολερ και ηλεκτροβανα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-10, 23:18
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana Εμφάνιση μηνυμάτων
κομπλε με μανομετρο? και μτα θελω κοντρολερ και ηλεκτροβανα?
σκετη μπουκαλα , βεβαια εγω πηρα μια τρικιλη απο φιλο με πυροσβεστηκα ειδη τσαμπα :P τα αλλα τα ειχα , αν ψαξεις μεσα στο φορουμ καπου διαβαζα το κοστος για καθε εξαρτημα που χρειαζεσαι για το διοξειδιο ( ηλεκτροβανες ,μανομετρα και τα σχετικα )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παρε τηλεφωνο για τη μπουκαλα να ρωτησεις σε διαφορους και πας εκει που συμφαιρει περισσοτερο!! Συνηθως ειναι μαγαζια με πυροσβεστικα ειδη και δυσκολα θα βρεις μανομετρα εκει!
Οσο για τις ερωτησεις σου θα πρεπει να μας πεις τι ψαρια θελεις να φιλοξενησεις αλλα και τι φυτα θελεις (ευκολα - πιο ... δυσκολα?)
Σε φυτεμενο γνωμη μου ενα καλο φιλτρο θα ηταν αρκετο ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-10, 23:30
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

εχεις δικιο, αμελεια μου, στο ενυδρειο θα εχει αρκετους ροδοστομους και λιγες περλες, οσο για φυτα... παμω να φτιαξω ενα νυδρειο που να μπορει να φιλοξενεισει το 80%των φυτων... προσ το δυσκολο θα ελεγα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-10, 23:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικιο, αμελεια μου, στο ενυδρειο θα εχει αρκετους ροδοστομους και λιγες περλες, οσο για φυτα... παμω να φτιαξω ενα ενυδρειο που να μπορει να φιλοξενεισει το 80%των φυτων... προσ το δυσκολο θα ελεγα...
Καλο θα ειναι να διαλεξεις ψαρια που ζουν σε σκληρα νερα ... Οι ροδοστομοι χρειαζονται μαλακο και οξυνο νερο ... ποια ψαρια εννοεις λεγοντας περλες??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-10, 00:01
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

το ονομα τους ειναι κατι με perls κε μεγαλες καιρεες σαν μουστακια...
εχω ΑΟ για τουσ ροδοστομουσ και μονο...
-------------------------
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ster_leeri.htm
γκουαραμι... περλ γκουαραμι..
ετσι το λεει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas_pana : 12-01-10 στις 00:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-10, 00:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Η αντιστροφη οσμωση που εχεις μαλακωνει το νερο παρα πολυ και μας βοηθαει να διατηρουμε σε σωστες συνθηκες τα ψαρακια! Το φυτεμενο ενυδρειο που θελεις και μαλιστα οπως το θελεις με τα λιπασματα ... θα μεγαλωνουν οι σκληροτητες και στην ουσια θα καταργεις την δουλεια που εκανε η οσμωση! Μονο με ευκολα φυτα που δεν εχουν πολλες "απαιτησεις"
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-10, 21:27
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

τελικα ξερει κανισ τι και ποσο υποστρομα θα χρειαστω?
τα glo φωτα που τα βρισκω???
-------------------------
εντλες να βαλω γιωργο?
-------------------------
???>? κανεις ορε παλικαρια???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas_pana : 14-01-10 στις 21:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-10, 23:17
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana Εμφάνιση μηνυμάτων
κομπλε με μανομετρο? και μτα θελω κοντρολερ και ηλεκτροβανα?
για κοιτα και σε αυτο το site
http://www.eseasongear.com/sms122ma957.html
εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-10, 00:12
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αρχικα θα ηθελα να σου πω οτι 400 λιτρα φουλ φυτεμενα ειναι ενα ακριβο σπορ και επισης ενα σπορ που θελει να του αφιερωνεις αρκετο χρονο!
Μιλαμε για 300 και ανω watt φωτισμο,300 και ανω watt θερμανση (2 x 150 ιδανικο),καθημερινη λιπανση,εβδομαδιαιες μετρησεις με υγρα τεστ,κλαδεμα περιπου καθε 15 -20 μερες και φυσικα ενα σοβαρο ποσο για τα εξοδα στησιματος οπως ενα καλο υποστρωμα (οχι απαραιτητο αν δεν βαλεις "γρασιδι" τυπου cuba κ.α.) μια 5κιλη μπουκαλα (σε 400 λιτρα ηψηλων απαιτησεων η δικιλη ειναι μικρη και θα θελει συχνα αναγομωση) και ενα καλο διαχυτηρα co2 (μπορεις βεβαια να κανεις πατεντα με εναν κυκλοφορητη),εξοδα για την αγορα φυτων.
Δεν το λεω για να σε αποτρεψω απλα θα ηθελα να γνωριζεις τι θα εχεις να αντιμετωπισεις.Βεβαια σαν αποτελεσμα 400 λιτρα φουλ φυτεμενα θα ειναι κατι εξαιρετικο!!!
Τωρα σε αυτα που ρωτας α)μπουκαλα κανε ενα τηλεφωνο εδω http://www.olympia-p.gr/ και ενα εδω http://www.revival.gr/0000000000 και ζητα μια μπουκαλα καταλληλη για co2,πες οτι ειναι και για ενυδρειο.
Αφου παρεις την μπουκαλα πας εδω οξυγονοτεχνικη στη Δραγατσανιου Πειραιας για μανομετρα και μικρομετρικη βαλβιδα.
Για ηλεκτροβανα συνιστω να πας στην http://www.tecnopneumatic.gr/ και περνεις την SIRAI που ειναι σουπερ και οικονομικη,επισης εκει περνεις και το αντιστοιχο σωληνακι tpu που ειναι καταλληλο για CO2 και τα ρακορ συνδεσης.
Τωρα για το υποστρωμα το καλυτερο ειναι το ECCO COMPLETE αλλα ειναι και ακριβουτσικο,οπως επισης εξαιρετικα ειναι το AQUA SOIL & το FLOURITE αλλα και αυτα ειναι ακριβα και σε 400 λιτρα το κοστος θα ειναι πολυ υψηλο.
Αν δεν βαλεις οπως ειπαμε γρασιδι με υψηλες απαιτησεις σε υποστρωμα μπορεις να βαλεις ενα απλο υποστρωμα και να βαλεις ταμπλετες βυθου στις ριζες των φυτων για λιπανση του ριζικου.
Glo λαμπες συνιστω τις grolux sylvania απο καταστημα με ηλεκτρικα ειδη.
Εντλερ σε φυτεμενο μπορεις να βαλεις αλλα αν δεν εχεις ψαρια που τρωνε τον γονο των εντλερ θα γεμισεις ψαρακια και σε φουλ φυτεμενο και 400 λιτρων δεν θα ειναι ευκολο να τα πιασεις.

Αν βεβαια κανεις ενα φουλ φυτεμενο με φυτα μικρων απαιτησεων οπως ανουμπιες,βαλισνεριες,φτερες,κρινουμ,εχινοδορους κ.α. ο φωτισμος σου μπορει να ειναι και 150 watt, τα λιπασματα ελαχιστα μια φορα την εβδομαδα, οι μετρησεις οι βασικες,κλαδεματα σπανιοτατα,υποστρωμα απλο χαλικακι ή αμμο και μικροτερος φοβος αλγων.
Και στις 2 περιπτωσεις θεωρω την μπουκαλα co2 απαραιτητη για υγεια και αναπτυξη των φυτων και αποφυγη αλγων

Οσο για τον ογκο υποστρωματος που θα χρειαστεις θεωρω στα 400 λιτρα φυτεμενου 60-70 κιλα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-10, 20:05
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικα θα ηθελα να σου πω οτι 400 λιτρα φουλ φυτεμενα ειναι ενα ακριβο σπορ και επισης ενα σπορ που θελει να του αφιερωνεις αρκετο χρονο! (το ξρω φιλε μου και γι'αυτο ξεκιναω με ερωτησεις να μην αρχισω να αγοραζω πραγματα που θα μου ειναι αχριστα...)
Μιλαμε για 300 και ανω watt φωτισμο,(λεω για 2 overtank 4*54 τ5 οκ δεν ειμαι?)300 και ανω watt θερμανση (2 x 150 ιδανικο) (παλι για 2 εχειμ *150),καθημερινη λιπανση,εβδομαδιαιες μετρησεις με υγρα τεστ,κλαδεμα περιπου καθε 15 -20 μερες και φυσικα ενα σοβαρο ποσο για τα εξοδα στησιματος οπως ενα καλο υποστρωμα (οχι απαραιτητο αν δεν βαλεις "γρασιδι" τυπου cuba κ.α.) (θελω γρασιδι??) μια 5κιλη μπουκαλα (σε 400 λιτρα ηψηλων απαιτησεων η δικιλη ειναι μικρη και θα θελει συχνα αναγομωση) και ενα καλο διαχυτηρα co2 (μπορεις βεβαια να κανεις πατεντα με εναν κυκλοφορητη),εξοδα για την αγορα φυτων.
Δεν το λεω για να σε αποτρεψω απλα θα ηθελα να γνωριζεις τι θα εχεις να αντιμετωπισεις.Βεβαια σαν αποτελεσμα 400 λιτρα φουλ φυτεμενα θα ειναι κατι εξαιρετικο!!!
Τωρα σε αυτα που ρωτας α)μπουκαλα κανε ενα τηλεφωνο εδω http://www.olympia-p.gr/ και ενα εδω http://www.revival.gr/0000000000 και ζητα μια μπουκαλα καταλληλη για co2,πες οτι ειναι και για ενυδρειο.
Αφου παρεις την μπουκαλα πας εδω οξυγονοτεχνικη στη Δραγατσανιου Πειραιας για μανομετρα και μικρομετρικη βαλβιδα.
Για ηλεκτροβανα συνιστω να πας στην http://www.tecnopneumatic.gr/ και περνεις την SIRAI που ειναι σουπερ και οικονομικη,επισης εκει περνεις και το αντιστοιχο σωληνακι tpu που ειναι καταλληλο για CO2 και τα ρακορ συνδεσης.
Τωρα για το υποστρωμα το καλυτερο ειναι το ECCO COMPLETE αλλα ειναι και ακριβουτσικο,οπως επισης εξαιρετικα ειναι το AQUA SOIL & το FLOURITE αλλα και αυτα ειναι ακριβα και σε 400 λιτρα το κοστος θα ειναι πολυ υψηλο.
Αν δεν βαλεις οπως ειπαμε γρασιδι με υψηλες απαιτησεις σε υποστρωμα μπορεις να βαλεις ενα απλο υποστρωμα και να βαλεις ταμπλετες βυθου στις ριζες των φυτων για λιπανση του ριζικου.
Glo λαμπες συνιστω τις grolux sylvania απο καταστημα με ηλεκτρικα ειδη.
Εντλερ σε φυτεμενο μπορεις να βαλεις αλλα αν δεν εχεις ψαρια που τρωνε τον γονο των εντλερ θα γεμισεις ψαρακια και σε φουλ φυτεμενο και 400 λιτρων δεν θα ειναι ευκολο να τα πιασεις.(πιο ειδος τρωει το γονο των εντλερς? γκουαραμι περλς? να βαλω μονεσ τουσ?)

Αν βεβαια κανεις ενα φουλ φυτεμενο με φυτα μικρων απαιτησεων οπως ανουμπιες,βαλισνεριες,φτερες,κρινουμ,εχινοδορους κ.α. ο φωτισμος σου μπορει να ειναι και 150 watt, τα λιπασματα ελαχιστα μια φορα την εβδομαδα, οι μετρησεις οι βασικες,κλαδεματα σπανιοτατα,υποστρωμα απλο χαλικακι ή αμμο και μικροτερος φοβος αλγων.
Και στις 2 περιπτωσεις θεωρω την μπουκαλα co2 απαραιτητη για υγεια και αναπτυξη των φυτων και αποφυγη αλγων

Οσο για τον ογκο υποστρωματος που θα χρειαστεις θεωρω στα 400 λιτρα φυτεμενου 60-70 κιλα.
φιλε dimi1978 εισουν κατατοπιστικοτατος... εχω υπολογισει ενα μπατζετ γιρω στο χιλιαριο για τον εξοπλισμο (χωρις τιποτα ζωντανο) αλλα απο οτι βλεπω με το υποστρωμα ισος το υπερβω....
το ενυγρειο θα καθαριστει και θα βολευτι πανω στη βαση του μεχρι να μαζεψω ολο τον απαρετητο εξοπλισμο, και μετα θα αρχισουν τα πειραματα.



παιδια overtank φωτιστικα που βρισκω?????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-10, 02:29
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Με 2 οβερτανκ θεωρω οτι εισαι μια χαρα.
Με 2 eheim 150 βατ εισαι επισης μια χαρα.
Μεγαλοσωμα τετρα οπως τα Κονγκο τετρα σιγουρα αφανιζουν τον γονο.
Αποφασισε αν θες γρασιδι και τι τυπου γρασισι θες και πες μας να σου απαντησουμε αν ειναι απαραιτητο το ακριβο υποστρωμα.
Οβερτανκ φωτιστικα σε καλες τιμες στο νετ ( http://www.petcumulus.gr
εξαιρετικο ελληνικο καταστημα διαδικτυακων πωλησεων επισης το γνωστο aquaristik k.a) και σε καλα ενυδρειακα καταστηματα (πχ το waterinn εχει μεσα στοκ να πας να δεις,και χτυπα και ενα τηλ στον Μανθο www.starfishaquariums.gr ).
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-10, 02:36
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δες κι αυτό, νομίζω είναι ότι πρέπει για φωτισμό στα λίτρα σου.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36935
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλες αρχιτεκτονικης για φυτεμενα ενυδρεια. Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 08-02-11 18:59
12 λιτρα andreas213 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 27-09-09 12:44
Πινακας για φυτεμενα. Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 02-12-08 10:46
φυτεμενα με γαριδες... kanarini Γαρίδες 26 22-11-08 03:15
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07666 seconds with 13 queries