Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-09, 15:46
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή "Σπάσιμο" φωτοπεριόδου για καταπολέμιση άλγης;

Επειδή τον τελευταίο καιρό βλέπω την άλγη να εμφανίζεται στο ενυδρείο μου, έκανα λίγο διάβασμα, και εκτός από τις γνωστές μεθόδους, έπεσα πάνω σε μια η οποία λέει να _σβύνει_ κανείς τα φώτα για 1-2 ώρες στη μέση της φωτοπεριόδου.
Π.χ. αν θέλω φωτοπερίοδο 10 ωρών, τότε ανάβω για 5 ώρες, σβύνω για 2 ώρες, ανάβω για άλλες 5 ώρες.

Έχει κανείς εμπειρία με κάτι τέτοιο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-09, 15:51
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Τον λόγο της εμφάνισής της, τον βρήκες;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-09, 16:05
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τον τελευταίο καιρό βλέπω την άλγη να εμφανίζεται στο ενυδρείο μου, έκανα λίγο διάβασμα, και εκτός από τις γνωστές μεθόδους, έπεσα πάνω σε μια η οποία λέει να _σβύνει_ κανείς τα φώτα για 1-2 ώρες στη μέση της φωτοπεριόδου.
Π.χ. αν θέλω φωτοπερίοδο 10 ωρών, τότε ανάβω για 5 ώρες, σβύνω για 2 ώρες, ανάβω για άλλες 5 ώρες.

Έχει κανείς εμπειρία με κάτι τέτοιο;
θυμάμαι πως το είχα διαβάσει και εγώ παλαιότερα αυτό το θέμα αλλά δεν θυμάμαι να είχε απαντηθεί εμπεριστατωμένα και φυσικά με αποδείξεις ...
¶ν ανακαλύψεις κάτι περισσότερο ή αν ακόμα καλύτερα το κάνεις πράξη και δεις αποτελέσματα γράψε τις εντυπώσεις σου
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-09, 16:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η λεγομενη "σιεστα" στην φωτοπεριοδο εχει συζητηθει διεθνως πολλες φορες και αν κανεις αναζητηση θα βρεις πολλες συζητησεις που κατεληξαν σε...πληρη διαφωνια.
Εγω δεν το εχω εφαρμοσει ποτε και απ οτι ειδα οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι δεν εχει καποιο δραστικο αποτελεσμα στις αλγες και φρεναρει και τα φυτα.

το πιο σωστο ειναι να ....μην εχεις αλγες
βρες τι φταιει και διορθωσε το.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-09, 18:28
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χμμμ.... άρα αμφίβολου αποτελεσματικότητος, τουλάχιστον με βάση την εμπειρία σας εδώ.

Δεν ξέρω τι φταίει ρε παιδιά, αλλά βασικά σιγά σιγά, το χαλίκι στο κέντρο-μπροστά άρχισε να μαυρίζει. Όχι ομοιόμορφα - μερικοί κόκκοι εδώ κι εκεί διάσπαρτοι, αλλά γενικά έχει αυξητικές τάσεις. Μαυρίζουν επίσης και κάποιες πέτρες που έχω μέσα, όχι ομοιόμορφα, αλλά κυρίως στις γωνίες τους. Από άλλες άλγες δεν έχω σπουδαία πράματα, λίγη πράσινη κάπου κάπου στο τζάμι.

Η μαύρη άλγη δε φαίνεται να είναι κυανοβακτήριο, φεύγει δύσκολα (πρέπει να την ξύσω με το νύχι ή οδοντόβουρτα) αλλά ούτε έχει τη "φούντα" της BBA. Δεν τη βρίσκω στα κλασικά λινκσ με τα διάφορα είδη άλγης.

Υποθέτω ότι μπορεί να είναι BBA που δεν έχει προλάβει να μακρύνει.. παίζει κάτι τέτοιο ;

Εδώ και καιρό διατηρώ PO4=0.5-1, NO3=10-15 μέσω estimative index. Από φωτισμό έχω 9,5 ώρες δύο λάμπες (Juwel 9000K και Arcadia plant pro 6500K) σύνολο 90W+ανακλαστήρες σε 160λίτρα νερού. Με φωτόμετρο μέτρησα γύρω στις 5000lux στο βυθό. Απο κυκλοφορία έχω γύρω στα 600λ/ωρα μετρημένα.
CO2 γύρω στα 25ppm (από μετρήσεις KH=11, Ph=7-7.2).

Προφανώς το φως παίζει ρόλο (οι περιοχές που σκιάζονται από φυτά δεν έχουν πρόβλημα), αλλά έχω εξαντλήσει τα πάντα νομίζω και δεν μπορώ να βρω άκρη...

Σκέφτομαι να αρχίσω υπερδοσολογία Excel μήπως και την ξεφορτωθεί, αλλά προφανώς θέλω να βρω και την αιτία...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-09, 18:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειναι bba σε αρχικο σταδιο. Οποτε η σιεστα δεν θα κανει απολυτως τιποτε.
Βγαζω κι εγω στο δικο μου, και μονο πανω στις πετρες αν κατι παει λαθος με το CO2. Οποτε κατα κει θα κοιταξεις πρωτα, κι επειτα για καποια ελλειψη.
Εισαι σιγουρος για τα τεστ σου και κατα συνεπεια και για τα ποσοστα διοξειδιου;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-09, 19:01
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

ΟΚ - τουλάχιστον ξέρω τι έιναι τώρα!

Για το CO2: μετράω KH=11 με σταγόνες Sera. Για το Ph χρησιμοποιώ υγρό τεστ API, αλλά η χρωματικές διαφορές είναι "λεπτές" και έχω στραβωθεί να το διαβάσω. Κυμαίνεται από 7.2 μέχρι 7.0 Τα αντίστοιχα επίπεδα διοξειδίου είναι
21ppm και 33ppm, οπότε κάπου εκεί ανάμεσα είμαι.

Αναρωτιέμαι ομως για την ακρίβεια των υγρών τεστ γενικά. Αν π.χ. είναι "off" κατά 0,2 μονάδες, το πραγματικό μου CO2 θα ήταν μόνο 13. Δεν ξέρω...

Έχω παραγείλει και ένα μικρό ηλεκτρονικό Ph-μετρο με υγρά καλιμπραρίσματος για να το διπλο-ελέγξω...

Το να βάλω 2χ δόση excel πως το βλέπετε;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-09, 19:31
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλυτερα να συνδυασεις σταδιακη αυξηση του co2 (με προσοχη !) και excel σε κανονικη ομως δοση.
Αν δεις την bba να αλλαζει χρωμα, παει να πει οτι πεθαινει.
Εμενα μου ετυχε οταν ελειπα για 10 μερες, να βουλωσει ο κυκλοφορητης που κανει την διαχυση και οταν γυρισα ολες οι πετρες μου ειχαν καλυφθει απο πρασινη tufted και bba. Μολις αυξησα το διξειδιο, σε λιγες μερες αρχισε να πεθαινει ετσι απλα. Ποτε ομως δεν εφυγε εντελως, απλως θες μεγενθυντικο φακο για να την δεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-11-09, 20:08
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα να συνδυασεις σταδιακη αυξηση του co2 (με προσοχη !) και excel σε κανονικη ομως δοση.
Αν δεις την bba να αλλαζει χρωμα, παει να πει οτι πεθαινει.
Εμενα μου ετυχε οταν ελειπα για 10 μερες, να βουλωσει ο κυκλοφορητης που κανει την διαχυση και οταν γυρισα ολες οι πετρες μου ειχαν καλυφθει απο πρασινη tufted και bba. Μολις αυξησα το διξειδιο, σε λιγες μερες αρχισε να πεθαινει ετσι απλα. Ποτε ομως δεν εφυγε εντελως, απλως θες μεγενθυντικο φακο για να την δεις.
Θα το δοκιμάσω. ΤΟ πρόβλημα έιναι ότι έχω apple snails και amano + red cherry γαρίδες, οπότε το ανέβασμα του CO2 μπορεί να σημάνει Ph<7 (αν τα τεστ μου είναι σωστά τουλάχιστον...). Αλλά για λίγο καιρό δε νομίζω να πάθουν τιποτα τα σαλιγκάρια.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-09, 10:31
Το avatar του χρήστη panospkk
panospkk Ο χρήστης panospkk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Καλύτερα να βρείς την λύση του προβλήματος. Από όσα γράφεις φαίνονται όλα καλά.
Το ότι κάτι δεν πάει καλά όμως είναι δεδομένο. Προσοχή στην αύξηση του excel. Αν τα φυτά σου είναι γρήγορης ανάπτυξης μπορεί να τα κάψεις (μου έτυχε όταν αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα). Και γιατί???? Γιατί κάτι μικρά σαλιγγαράκια που είχα σφηνώθηκαν στην εξαγωγή του φίλτρου (στον πλαστικό σωλήνα που μπαίνει το νερό στην δεξαμενή) και δεν είχα σωστή ροή νερού. Με μια οδοντογλιφίδα καθαρίζω κάθε βδομάδα τις τρυπούλες
__________________
Η αλαζονεία προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-09, 11:41
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Δεν ξέρω ρε παιδιά... Βάζω excel εδώ και 10 μέρες τώρα - άρχισα από την κανονική δόση, και έχω φτάσει στη 2χ δόση (τις τελευταίες 5 μέρες).

Τα φυτά δεν έχουν επηρρεαστεί σοβαρά - ακόμα και η egeria densa κρατάει καλά (έλιωσε αλλά λίγο), ενω το κερατόφυλο σταμάτησε τη γρήγορη ανάπτυξή του αλλά τίποτα παραπάνω. Σαλιγκάρια-γαρίδες επίσης ΟΚ...

Η BBA δεν φαίνεται να παθαίνει τί-πο-τα απολύτως.

Έκανα κι ένα πείραμα - έριξα 2 κομματάκια από το χαλίκι που είναι καλύμένα με τη μαύρη άλγη σε λίγο excel (σκέτο) και τα άφησα για 5 λεπτά. Μετά τα έριξα πάλι στο ενυδρείο, σε μια γωνιά για να τα παρακολουθώ. μετά από αρκετές μέρες συνεχίζουν να έχουν το ίδιο χρώμα - μάυρο, χωρίς αλλαγή!

Οπότε σκέφτομαι ότι αφού το 5λεπτο μπανιο σε "καθαρό" excel δεν έκανε τίποτα, μάλλον τζάμπα το προσθέτω στο ενυδρείο. Πίκρα...

Επανεξετάζω όλη τη λίπανση τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-09, 12:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εχεις μπουκαλα co2?
Tι λιπανση χρησιμοποιεις?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-09, 12:31
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Έχω μπουκάλα, με κεραμικό διαχυτήρα και με τις μετρήσεις Ph/KH έχω CO2 γύρω στο 25ppm. (τις φυσαλίδες 90/λεπτό που βγαίνουν από το κεραμικό τις "φυσάει" και η έξοδος του φίλτρου και "κυκλοφορούν" πολύ καλά).


Η μέτρηση Ph είναι με υγρό API, το ΚΗ με υγρό Sera. Παρήγγειλα και ένα Ph-μετρο μικρό, για να το διπλο-ελέγξω.

Λίπανση με power4, K2SO4, KNO3, fleet, seachem iron και estimative index με dry dosing.

Κατά τη διάρκεια της βδομάδας, οι τιμές κυμαίνονται σε
ΝΟ3=10-20 περίπου, Po4=0.5-0.75.

Για να γίνει αυτό πέφτουν περίπου 10γρ ΚΝΟ3 τη βδομάδα, 28 σταγόνες fleet. Κ2SO4 πέφτει περίπου 10γρ K2SO4 τη βδομάδα.
Σίδηρος περίπου 10ml τη βδομάδα.
Απο ιχνοστοιχεία, 0.05γρ power 4 τη βδομάδα.

Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-09, 13:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η προσωπικη μου αποψη, (αν και καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο) ειναι οτι ισως το πας συντηρητικα και εχω την αισθηση οτι φοβασαι λιγο τις δοσολογιες.
Αν εχεις μεγαλο ογκο φυτων δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα αυξανοντας τις δοσεις. Γιατι για να εχεις προβλημα με τις αλγες, τοτε σιγουρα καπου εχεις ελλειψη. Εξαλλου το Estimative Index ειναι ακριβως αυτο...τα δινεις ολα σε περισσεια για να μην λειψει ποτε τιποτα απο τα φυτα.

Ισως σε βοηθησει αν κανεις την συγκριση με τις δικες μου δοσολογιες ανα εβδομαδα: ΚΝΟ3: 1tsp, fleet: 20-25ml, K2SO4: 3tsp, σιδηρο: 45ml, power4: 5-6gr.
CO2 300-350 b/min (30-34 ppm) Ολα αυτα βεβαια κατω απο 214 W στθερα + 400W για 4-5 ωρες καθε μερα. Υπ οψιν επισης οτι μειωσα τα ΚΝΟ3 λογω ιχθυοφορτισης.

Εντυπωση μου κανει για το excel επρπε να ειχε κανει δουλεια, μηπως ηταν αλλοιωμενο/ληγμενο; παντως οτι και να γινει την bba θα πρεπει να την αφαιρεσεις με το χερι γιατι μπορει να εξαπλωθει. Τοπικη εγχυση με οξυζενε δοκιμασες;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-09, 13:26
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσωπικη μου αποψη, (αν και καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο) ειναι οτι ισως το πας συντηρητικα και εχω την αισθηση οτι φοβασαι λιγο τις δοσολογιες.
...
Ισως σε βοηθησει αν κανεις την συγκριση με τις δικες μου δοσολογιες ανα εβδομαδα: ΚΝΟ3: 1tsp, fleet: 20-25ml, K2SO4: 3tsp, σιδηρο: 45ml, power4: 5-6gr.
CO2 300-350 b/min (30-34 ppm) Ολα αυτα βεβαια κατω απο 214 W στθερα + 400W για 4-5 ωρες καθε μερα. Υπ οψιν επισης οτι μειωσα τα ΚΝΟ3 λογω ιχθυοφορτισης.

Εντυπωση μου κανει για το excel επρπε να ειχε κανει δουλεια, μηπως ηταν αλλοιωμενο/ληγμενο; παντως οτι και να γινει την bba θα πρεπει να την αφαιρεσεις με το χερι γιατι μπορει να εξαπλωθει. Τοπικη εγχυση με οξυζενε δοκιμασες;
Το excel ήταν 2 μπουκάλια διαφορετικά. Μυρωδιά/χρώμα όλα κανονικά. Θα δω ξανα για ημ/νία λήξης...

Οξυζενέ δε δοκίμασα, αλλά θα δοκιμάσω να βουτήξω 1-2 χαλίκια σε οξυζενέ για λίγα λεπτά, για να δω τι γίνεται. Αν δεν αντιδράσει και στο οξυζενέ, δεν ξέρω το άλλο να κάνω...

Για τις δοσολογίες: με αυτά που ρίχνεις σε τι επίπεδα είναι τα PO4/NO3/Fe σου;
Εγώ έχω 90w+ανακλαστήρες συνολικά.
Με φωτόμετρο μέτρησα 5000lux στο βυθό (με Τ5 arcadia plant pro 6500K 2 μηνών+ juwel 9000K 6 μηνών). Δεν ξέρω αν ο φωτισμός "σηκώνει" κι άλλο λίπασμα, αλλά ίσως πρέπει να δοκιμάσω.
Από φυτομάζα έχω 1/2 του εμβαδού του βυθού καλυμένο με cuba και eleocharis parvula, ενώ το άλλο 1/2 με ψηλά φυτά - hygro. polysperma και rotalla. Όλα αυτά σε 160 λίτρα καθαρά περίπου. Με φωτόμετρο μέτρησα 5000lux στο βυθό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-09, 13:32
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παρακολουθώ την όλη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον, και εύχομαι να λυθεί τελικά το πρόβλημα..

Aquaman, έχε υπ'όψιν ότι το 30ppm που λέγεται ως άνω όριο για το CO2 είναι συντηρητικό, μπορείς να ανέβεις και σε 50, ή 60, χωρίς να έχεις πρόβλημα με τα ψαράκια σου.. Βέβαια, εκεί θέλει ιδιαίτερη προσοχή, εννοώντας ότι αφενός αν δεν έχεις pH controller, πρέπει να ελέγχεις το πού φτάνει το CO2 τη νύχτα, κι αν έχεις pH controller, πρέπει να είσαι απόλυτα βέβαιος για τη σταθερότητα του KH.. Στη φάση αυτή, όμως, δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-09, 13:47
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακολουθώ την όλη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον, και εύχομαι να λυθεί τελικά το πρόβλημα..

Aquaman, έχε υπ'όψιν ότι το 30ppm που λέγεται ως άνω όριο για το CO2 είναι συντηρητικό, μπορείς να ανέβεις και σε 50, ή 60, χωρίς να έχεις πρόβλημα με τα ψαράκια σου.. Βέβαια, εκεί θέλει ιδιαίτερη προσοχή, εννοώντας ότι αφενός αν δεν έχεις pH controller, πρέπει να ελέγχεις το πού φτάνει το CO2 τη νύχτα, κι αν έχεις pH controller, πρέπει να είσαι απόλυτα βέβαιος για τη σταθερότητα του KH.. Στη φάση αυτή, όμως, δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις..
Ενδιαφέρον! (αναρωτιόμουν πότε θα "έσκαγες μύτη"...
Ο λόγος που δεν ανεβάζω παραπάνω το CO2 είναι ότι φοβάμαι να ρίξω το Ph κάτω από το 7-7.1 που είναι τώρα (αν είναι σωστά τα τεστ μου) γιατί έχω σαλιγκάρια και φοβάμαι για το κέλυφός τους. Βέβαια αν δε βρω άκρη αλλιώς, φεύγουν τα σαλιγκάρια, και ανεβάζω κι άλλο το διοξείδιο, αλλά δε θέλω να τα διώξω...

Αλλά αυτό που είπες για τη νύχτα, με βάζει σε σκέψεις, γιατί το βράδυ το κλείνω το CO2, και το ανοίγω γύρω στη 1 ώρα πριν το άναμα των φωτων.
Μέτρησα (με υγρό τεστ πάλι) το Ph αμέσως πριν στο άναμα - ήταν 7.2 περίπου, ενώ στο σβύσιμο τη νύχτα 7 περίπου.

Μπορεί να φταίει αυτή η διαφορά (και η έλλειψη CO2 τη νύχτα - φαντάζομαι το Ph θα πηγαίνει γύρω στο 7.4);
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-09, 14:12
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος που δεν ανεβάζω παραπάνω το CO2 είναι ότι φοβάμαι να ρίξω το Ph κάτω από το 7-7.1 που είναι τώρα (αν είναι σωστά τα τεστ μου) γιατί έχω σαλιγκάρια και φοβάμαι για το κέλυφός τους. Βέβαια αν δε βρω άκρη αλλιώς, φεύγουν τα σαλιγκάρια, και ανεβάζω κι άλλο το διοξείδιο, αλλά δε θέλω να τα διώξω...

Μη μπερδεύεσαι, το κέλυφος των σαλιγγαριών δεν έχει σχέση με το pH, αλλά με τη σκληρότητα (θέλουν άλατα για να το χτίζουν).. Απλά έχουμε συνηθίσει να συγχέουμε το μαλακό νερό με το όξινο, και το σκληρό με το αλκαλικό..

Αλλά αυτό που είπες για τη νύχτα, με βάζει σε σκέψεις, γιατί το βράδυ το κλείνω το CO2, και το ανοίγω γύρω στη 1 ώρα πριν το άναμα των φωτων.
Μέτρησα (με υγρό τεστ πάλι) το Ph αμέσως πριν στο άναμα - ήταν 7.2 περίπου, ενώ στο σβύσιμο τη νύχτα 7 περίπου.

Μπορεί να φταίει αυτή η διαφορά (και η έλλειψη CO2 τη νύχτα - φαντάζομαι το Ph θα πηγαίνει γύρω στο 7.4);
Αν η παροχή CO2 ήταν σταθερή, το pH τη νύχτα θα έπρεπε να πέφτει, καθώς τα φυτά δεν προσλαμβάνουν CO2 αλλά παράγουν (αναπνοή).. Το τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου, έχει να κάνει με την ποσότητα που διοχετεύεις, την ποσότητα που καταναλώνεται, αλλά και την ποσότητα που χάνεται στην ατμόσφαιρα (μήπως να μείωνες λίγο την ανατάραξη?)..

Εγώ πάντως το σχόλιο περί προσοχής τη νύχτα το έκανα αναφερόμενος στην περίπτωση υψηλής δοσολογίας CO2 (για μεγάλες περιεκτικότητες, της τάξης του 50 και 60ppm), όπου αν η παροχή δεν κλείνει το βράδυ, θέλει πολύ προσοχή, για να μήν ξεφύγει σε ακόμη μεγαλύτερα νούμερα η περιεκτικότητα, και βρούμε την άλλη μέρα τα ψαράκια μας ανάσκελα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-11-09, 14:18
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η παροχή CO2 ήταν σταθερή, το pH τη νύχτα θα έπρεπε να πέφτει, καθώς τα φυτά δεν προσλαμβάνουν CO2 αλλά παράγουν (αναπνοή).. Το τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου, έχει να κάνει με την ποσότητα που διοχετεύεις, την ποσότητα που καταναλώνεται, αλλά και την ποσότητα που χάνεται στην ατμόσφαιρα (μήπως να μείωνες λίγο την ανατάραξη?)..

Εγώ πάντως το σχόλιο περί προσοχής τη νύχτα το έκανα αναφερόμενος στην περίπτωση υψηλής δοσολογίας CO2 (για μεγάλες περιεκτικότητες, της τάξης του 50 και 60ppm), όπου αν η παροχή δεν κλείνει το βράδυ, θέλει πολύ προσοχή, για να μήν ξεφύγει σε ακόμη μεγαλύτερα νούμερα η περιεκτικότητα, και βρούμε την άλλη μέρα τα ψαράκια μας ανάσκελα..
χμμμ... νόμιζα (από το applesnail.net π.χ.) ότι το κέλυφος "διαλύεται" σε όξινο νερό (ph<7). Δεν ισχύει;

Την ανατάραξη του νερού την έχω στο ελάχιστο προς το παρόν.

Βασικά έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στο Ph-μετρο που περιμένω, γιατί λογικά θα έχει μεγαλύτερη ακρίβεια από τα υγρά τεστ, μπας και το διοξείδιό μου είναι χαμηλότερο απ'ότι νομίζω..., και θα δω και τι θα κάνει η άλγη με οξυζενέ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-11-09, 14:31
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η δικη μου αποψη ειναι σταθερα υψηλο CO2 και καλη αναταραξη μερα-νυχτα, και καλη κυκλοφορια.
Και τα 2 ειναι απαραιτητα για τα φυτα (CO2,O2). Η αυξομειωση του ΡΗ απο μονη της ειναι αιτια για αλγες.
ΟΚ, εχω καποια διαφυγη CO2 ...και λοιπον; απλα γεμιζω την μπουκαλα πιο συχνα.Εχω δει μποστανια με ακινητη επιφανεια γεματη φιλμ , γιατι φοβουνται οι ιδιοκτητες μην χασουν CO2, καιρος να σταματησει αυτη η αποψη για τα φυτεμενα ,δεν νομιζετε;

Οσο για το Apple snail, υπερβολες. Μην ξεχνας οτι προερχονται απο την περιοχη του Αμαζονιου και εχουν βρεθει ακομα και σε πολυ οξινα νερα, σε μεγαλο μαλιστα μεγεθος και χωρις δυσμορφια στο κελυφος. Με λιγο equilibrium σε καθε αλλαγη νερου θα παιρνει το ασβεστιο που χρειαζεται (μαζι και τα φυτα).
------------------------------------
Ξεχασα να σου πω οτι δεν μετραω πια...μονο τις σκληροτητες τσεκαρω καμια φορα. Ξερω ομως οτι εχω σταθερα ΝΟ3>17 και ΡΟ4>1
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-11-09, 14:38
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου αποψη ειναι σταθερα υψηλο CO2 και καλη αναταραξη μερα-νυχτα, και καλη κυκλοφορια.
Και τα 2 ειναι απαραιτητα για τα φυτα (CO2,O2). Η αυξομειωση του ΡΗ απο μονη της ειναι αιτια για αλγες.
ΟΚ, εχω καποια διαφυγη CO2 ...και λοιπον; απλα γεμιζω την μπουκαλα πιο συχνα.Εχω δει μποστανια με ακινητη επιφανεια γεματη φιλμ , γιατι φοβουνται οι ιδιοκτητες μην χασουν CO2, καιρος να σταματησει αυτη η αποψη για τα φυτεμενα ,δεν νομιζετε;

Οσο για το Apple snail, υπερβολες. Μην ξεχνας οτι προερχονται απο την περιοχη του Αμαζονιου και εχουν βρεθει ακομα και σε πολυ οξινα νερα, σε μεγαλο μαλιστα μεγεθος και χωρις δυσμορφια στο κελυφος. Με λιγο equilibrium σε καθε αλλαγη νερου θα παιρνει το ασβεστιο που χρειαζεται (μαζι και τα φυτα).
1. Ενδιαφέρον - το θέμα του Ο2 δεν το σκέφτηκα. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να έχω πρόβλημα στην ανάπτυξη των φυτών (και) λόγω έλλειψης O2 τη νύχτα, από τη χαμηλή ανατάραξη;

2. Η διαφοροποίηση του Ph από 7 (όταν σβύνουν τα φώτα) σε 7.4 στη μέση της νύχτας, σε 7.2 στο άναμα του φωτιστικού θεωρείται ικανή να προκαλεί προβλήματα άλγης;

3. Για τα σαλιγκάρια σε όξινα νερά δεν το ήξερα. Από ασβέστιο πρέπει να έχω αρκετό, γιατί έχω KH=11 (νερό βρύσης). Οπότε θα δοκιμάσω να πάω ακόμη πιό ψηλά με το διοξείδιο και θα παρακολουθώ τα apple...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ξεχασα να σου πω οτι δεν μετραω πια...μονο τις σκληροτητες τσεκαρω καμια φορα. Ξερω ομως οτι εχω σταθερα ΝΟ3>17 και ΡΟ4>1
Εκεί θέλω να φτάσω κι εγώ...Ευχαριστώ και για τις μετρήσεις-δείγματα!.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 13-11-09 στις 14:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-11-09, 14:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

[QUOTE=aquaman;389038]1. Ενδιαφέρον - το θέμα του Ο2 δεν το σκέφτηκα. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να έχω πρόβλημα στην ανάπτυξη των φυτών (και) λόγω έλλειψης O2 τη νύχτα, από τη χαμηλή ανατάραξη;
Για να καταλαβεις εγω την νυχτα δυσκολευομαι να κοιμηθω απο το θορυβο του νερου Η ανταλλαγη αεριων ειναι πολυ σημαντικη, οσο και το ιδιο το διοξειδιο το οποιο δημιουργει ομιχλη στο ενυδρειο μου.

2. Η διαφοροποίηση του Ph από 7 (όταν σβύνουν τα φώτα) σε 7.4 στη μέση της νύχτας, σε 7.2 στο άναμα του φωτιστικού θεωρείται ικανή να προκαλεί προβλήματα άλγης; Η διαφορα στο ΡΗ δεν σοκαρει μονο ψαρια αλλα και τα φυτα σε μικροτερο βαθμο βεβαια . Οι αλγες εχουν προσαρμοστει να εκμεταλλευονται την παραμικρη αδυναμια. Σε ωριμα ενυδρεια ο αντικτυπος ειναι μικρος (αλλα υπαρχει), αλλα σε νεα ενυδρεια η διαφορα μπορει να γινει εμφανης με αμφανιση αλγης.

3. Για τα σαλιγκάρια σε όξινα νερά δεν το ήξερα. Από ασβέστιο πρέπει να έχω αρκετό, γιατί έχω KH=11 (νερό βρύσης). Οπότε θα δοκιμάσω να πάω ακόμη πιό ψηλά με το διοξείδιο και θα παρακολουθώ τα apple...Τοτε εισαι ενταξει, οπως ειπε και ο Χοντρος, μην μπερδευεις το οξινο νερο με το μαλακο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-11-09, 18:10
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου αποψη ειναι σταθερα υψηλο CO2 και καλη αναταραξη μερα-νυχτα, και καλη κυκλοφορια.
Και τα 2 ειναι απαραιτητα για τα φυτα (CO2,O2). Η αυξομειωση του ΡΗ απο μονη της ειναι αιτια για αλγες.
ΟΚ, εχω καποια διαφυγη CO2 ...και λοιπον; απλα γεμιζω την μπουκαλα πιο συχνα.Εχω δει μποστανια με ακινητη επιφανεια γεματη φιλμ , γιατι φοβουνται οι ιδιοκτητες μην χασουν CO2, καιρος να σταματησει αυτη η αποψη για τα φυτεμενα ,δεν νομιζετε;


Χαίρομαι να σε διαβάζω φίλε μου! Εύγε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-11-09, 11:20
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Το νέο μου "πλάνο" είναι
1. Αύξηση ανατάραξης
2. αλλάζω λίγο τις δοσολογίες του ΕΙ ώστε να έχω φωσφορικά > 1, και νιτρικά > 15 όλη το βδομάδα, όχι μόνο στο τέλος της.
3. Τον φωτισμό τον αφήνω στις 9:30 ώρες την ημέρα
4. Ανεβάζω λίγο λίγο διοξείδιο ώστε να φτάνω στα 30ppm σε όλη τη φωτοπερίοδο.
Θα αφήσω να περάσουν 2-3 βδομάδες και θα σας πω τα αποτελέσματα...

Αν δε δω "φως", θα πάω μάλλον για τοπική έγχυση οξυζενέ στη μαύρη άλγη, η οποία παρ'όλη την "κούρα" με το excel δεν έχει κουνηθεί.

Το είδα το μπουκάλο του excel - δε λέει ημ/νία λήξης, και η seachem λέει ότι πρακτικά δεν υπάρχει λήξη, οπότε δε νομίζω να φταίει αυτό.

Ερώτηση1: Έκανα ένα πείραμα χτες - έβαλα λίγους κόκκους χαλικιού καλυμένους από μαυρίλα σε οξυζενέ, και λίγους σε excel καθαρό.
Το οξυζενέ άφρισε αμέσως πάνω στη μαυρίλα.
Μετά 8 ώρες βλέπω μια ανεπαίσθητη διαφορά στους κόκους με το οξυζενέ - σαν να "άνοιξε"/πρασίνισε λίγο το χρώμα τους.
Στους κόκκους που μουλιάζουν στο excel καμμία διαφορά!
Τους έβαλα στο νερό τώρα, και θα παρατηρήσω για άλλο ένα 24ωρο, αλλά δεν θα έπρεπε κανονικά να έιχε κάνει κάποια ζημιά το excel;

Ερώτηση 2: Είναι σκόπιμο να το συνεχίζω στο ενυδρείο ή τζάμπα παει; Διαβάζω παντού ότι χρησιμοποιείται με επιτυχία για BBA, αλλά δε μένα σε δοσολογία 2Χ δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα, και μάλλον επιβαρύνω και το όλο σύστημα έστι...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-11-09, 14:58
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Το νέο μου "πλάνο" είναι
1. Αύξηση ανατάραξης // Πολυ βασικο, αυτο που σου ειπε και ο Αλεξανδρος σε παραπανω post, καλύτερα να γεμίζεις πιο συχνά την μπουκαλα παρα να μην εχεις ανατάραξη στην επιφάνεια
2. αλλάζω λίγο τις δοσολογίες του ΕΙ ώστε να έχω φωσφορικά > 1, και νιτρικά > 15 όλη το βδομάδα, όχι μόνο στο τέλος της. // Αυτο ειναι ενα πολυ βασικο της ΕΙ, και εγω την ειχα πατήσει ετσι και μαλλον ειναι μια ασαφια της όλης κατάστασης με την ΕΙ. Εγω παλια εφτιαχνα τις δόσεις ωστε στο τελος τησ εβδομαδας να εχω περιπου 15:1 Ν:P και απορούσα γιατι δεν πήγαιναν καλα τα φυτα, τωρα ειμαι σε μια φαση που ριχνω 8ppm N και 0.7ppm PO4 x3 φορες την εβδομάδα(εκει εχω βρει την ισορροπία) και το ενυδρείο γινετε αναψυκτικό μετά το αναμα των λαμπών και οι περισσότερες αλγες εχουν εξαφανιστεί (Το PO4 παιζει πολυυ μεγαλο ρολο στην πρόσληψη CO2, οποτε για τα παραπανω post το λεω, δεν πα ναχεις 40ppm co2, χωρις σωστή λίπανση και παλι θα εχεις προβλήματα)



Ερώτηση1: Έκανα ένα πείραμα χτες - έβαλα λίγους κόκκους χαλικιού καλυμένους από μαυρίλα σε οξυζενέ, και λίγους σε excel καθαρό.
Το οξυζενέ άφρισε αμέσως πάνω στη μαυρίλα.
Μετά 8 ώρες βλέπω μια ανεπαίσθητη διαφορά στους κόκους με το οξυζενέ - σαν να "άνοιξε"/πρασίνισε λίγο το χρώμα τους.
Στους κόκκους που μουλιάζουν στο excel καμμία διαφορά!
Τους έβαλα στο νερό τώρα, και θα παρατηρήσω για άλλο ένα 24ωρο, αλλά δεν θα έπρεπε κανονικά να έιχε κάνει κάποια ζημιά το excel;
// Το οξυζενέ κάνει τρελή δουλειά στην bbq απλά θέλει υπομονή με μικρές δόσεις πριν απο καθε αλλαγη νερου για να μην φτασει σε μεγαλη συγκέντρωση και μετα υπομονή και ξαναβαζεις την αλλη εβδομάδα παλι. Στην αρχη αρχιζει να αφρίζει πολυ και σταδιακά γίνετε κόκκινη μεχρι που πέφτει σε καποια φαση. Απλα αντιμετώπισε την bba οσο ειναι καιρος γιατι αν παρει τα πανω η μονη λυση πραγματικα ειναι να ξεστησεις το ενυδρείο σου..
.....
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-11-09, 16:04
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ - για το excel λες να το κοψω τελείως;

Για το οξυζενέ, θα ψάξω για τη χορήγηση, και αν χρειαστεί θα ανοίξω νεο ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-11-09, 16:28
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Δεν εχω καμια εμπειρία με το excel οποτε ας σου πει καποιος αλλος. Για το οξυζενέ διάβασε αυτο το αρθράκι θα σε βοηθήσει http://www.malawicichlidhomepage.com...de_greek1.html
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-11-09, 22:09
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

ένα update...

το excel το έκοψα τελειως - άφησα ώρες μέσα του χαλίκι με άλγη και δεν έπαθε τίποτα η αφιλότιμή!

Έριξα με σύριγγα 100ml οξυζενέ στα σημεία του χαλικιού που μαύριζαν, ακολουθώντας το λινκ που βρήκα παραπάνω αλλά και άλλα που έλεγαν για δόση 3ml/γαλόνι χωρίς να παρατηρηθούν απώλειες.

Μετά 2 μέρες η άλγη στο χαλίκι ξεθώριασε, έχει γίνει γκρι ανοιχτή. Σε 2 πέτρες που ψέκασα, επίσης. Σε άλλα σημεία στην πέτρα δε φαίνεται να ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα, αλλά τουλάχιστον την πέτρα τη βγάζω και την καθαρίζω...

Το αρνητικό ήταν ότι το κερατόφυλο διαλύθηκε τελειως (δεν πειράζει γιατί το είχα βαρεθεί να το μαζεύω/κλαδεύω κάθε λίγο), και - ίσως το σημαντικότερο - ότι το νερό θόλωσε ελαφρά στις επόμενες μέρες. Υποψιάζομαι ότι οφείλεται στη νεκρή άλγη και κερατόφυλο.

Το σχέδιο μου είναι να επαναλάβω το οξυζενέ άλλη μια φορά και μετά να ξαναβρώ τους ρυθμούς μου...

Το διοξείδιο το πάλαιψα απο δω κι αποκεί αλλά δε βρίσκω ρύθμιση της βαλβίδας (μικρομετρικής) που να μη μου το σκαμπανεβάζει (ή πολύ λίγο CO2 θα έχει όλη μέρα, ή - αν την ανοίξω παραπάνω - καλούτσικο το πρωί αλλά ψηλό το βράδυ). Τα παράτησα και παρηγγειλα controller...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα: "Ενδιάμεση" παρουσίαση, για σχολιασμό & προτάσεις xontros Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 42 16-10-08 17:33
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11178 seconds with 15 queries