Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-01-14, 12:23
fh84 Ο χρήστης fh84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Απώλειες guppies από λιπάσματα.

Καλησπέρα στο Forum,

Έχω στην κατοχή μου ένα Rio 240, full φυτεμένο, με 7 δισκάκια, 8 zebra, 2 πλεκο, αρκετά Clea helena και 3 zebra snails. Τρέχει σχεδόν 2 χρόνια, ΧΩΡΙΣ καμία απώλεια.

Πριν από σχεδόν ένα μήνα, μπήκα στον πειρασμό να αγοράσω μερικά guppies, γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ. Το ξέρω, θα φωνάξετε για την ψαρο σύνθεση μου αλλά τι να κάνω, μιας και δεν μπορώ να έχω δεύτερο ενυδρείο.

Τα guppies, σε μια εβδομάδα μου πέθαναν όλα. Σιγά σιγά αδυνατούσαν, οι ουρές γίνονταν μικρότερες ή κόβονταν, και τελικά πέθαιναν. Το μόνο περίεργο σε αυτό είναι πως, μέχρι και την τελευταία στιγμή, τα χρώματα τους ήταν πολύ ζωντανά.

Το πρώτο πράγμα που υπέθεσα ήταν, πως αυτά που μου έδωσε το pet shop ήταν σκάρτα. Αγοράζω άλλα από συν χομπιστα, τα οποία όμως είχαν ακριβώς την ίδια τύχη. Eξ' αρχής, γνώριζα πως τα guppies ζουν σε ph από 7 και πάνω, οπότε δε περίμενα και πολλά μιας και το δικό μου ph είναι 6 – 6,3. Όπως προ ανέφερα, εδώ και ένα χρόνο, δεν είχα καμία απώλεια και όλα πήγαιναν καλά, γι αυτό και υποθέτω πως η αίτια είναι το Ph και όχι κάποιος άλλος παράγοντας, μιας και οι μετρήσεις που κάνω είναι κανονικές.

Μετά από διάφορες συζητήσεις με φίλους που ασχολούνται με το hobby, ανέφεραν πως και αυτοί είχαν σχεδόν το ίδιο ph, όποτε άρχισα να προβληματίζομαι ακόμα περισσότερο.

Όπως έχω προαναφέρει, το ενυδρείο μου είναι full φυτεμένο, οπότε με κάθε αλλαγή νερού πρόσθετα την ανάλογη ποσότητα seachem flourish excel και seachem flourish potassium, πράγμα που όπως αποδείχτηκε σκότωνε τα guppies. Ο λόγος που κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα, είναι ότι κάθε φορά που δεν έριχνα αυτά τας δυο, τα guppies ζουν μια χαρά. Οπότε αποφάσισα να ελαττώσω την δόση και πλέον να ρίχνω 2-3 σταγόνες, αλλά από ότι φαίνετε τα σκότωσε και αυτά.

Παρακαλώ πολύ, την βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ,
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεια χαρά, νέος με απώλειες. billxl Αρχάριοι γλυκού νερού 33 11-09-11 22:46
Ξαφνικές Απώλειες :( persival Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 01-11-09 23:00
Ξαφνικές απώλειες και πρήξιμο..... george1981 Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 14-06-09 12:43
Απώλειες A. Cacatuoides LYKAVN Γλυκό νερό - Γενικά 18 11-11-06 15:48
Απώλειες Ψαριών GeorgeMak Ζωοτόκα 24 05-10-05 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05198 seconds with 14 queries