Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-06, 08:53
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Question απο εσωτερικό....σε αμβούργου.....

θέλοντας να πειραματιστώ με το 96αρι και διαβάζοντας μέσα τά πλεονεκτήματα του φίλτρου Αμβούργου θέλω να το δοκιμάσω.
Εδώ πρέπει αν πω πως ένας απο τους λόγους είναι και η ζημιά που έκανα στο εσωτερικό στη προσπάθεια μου να βγάλω ένα διχτάκι με biopur που είχα στο βάθος και αν συμπληρώσω ποσοτητα στο φιλτράκι της γεννήστρας. μέσα στο "ζόρι" ξεκόλλησα τις ενώσεις της σιλικόνης στη μιση δεξια πλευρα του πλαστικού χαλώντας έτσι τη κυκλοφορία μέσα στο φίλτρο πλέων επιτρέπει να μπαινει ποσότητα νερου στον χόρο της αντλίας. Το αντιμετώπισα με δύο τρόπους .. κατέβασα την αντλία τέρμα κάτω ώστε να συλλέγει κατα 90% νερό απο την κυκλοφορία (βλέπετε το ξεκόλλημα είναι απο τη πάνω μεριά) και δευτέρων.. στρίμωξα το θερμόμετρο μεταξύ γυαλιού και φίλτρου κλείνοντας έτσι μέρος της διαρροής με την πίεση. Βέβαια τον τρόπο του ξανακολλήματος των ενώσεων δεν το έχω σκεφτεί γιατι θα έπρεπε να αδειάσω το 60% του νερού, να στεγνώσω τις επιφάνειες , να κολλήσω και να περιμένω να στεγνώσει.. χαλώντας έτσι όλη τη βιολογία αφου όλο αυτό θα έπαιρνε ώρες…
Έτσι προσανατολίζομαι στο φίλτρο Αμβούργου. ¶λλα η απορία μου είναι πώς γίνεται η ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ το ένα στο άλλο. Μέσα στο εσωτερικο έχω μπλε σφουγγάρι, serabiopur, ένα διχτάκι με πέτρες που στο κουτί γράφουν zerofix, και ιαλλοβάμβακα. Φαντάζομαι πως όταν μπει το μεγάλο αστρωτο μπλε σφουγγάρι η βιολογία θα πάει περίπατο…. Τα υλικά που έχω μπορούν να μου χρησιμεύσουν σε κάτι????
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-06, 09:08
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

το στρωμενο βιολογικο υλικο θα το βαλεις απο την εσω μερια του σφουγγαριου,εκει δηλ που θα ειναι και ο κυκλοφορητης και εισαι μια χαρα.
Αφου στρωθει και το καινουργιο σφουγγαρι μπορεις σταδιακα και μετρωντας να τα βγαλεις αλλα δεν υπαρχει λογος,αστα εκει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-06, 15:32
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Αφού βάλεις το σφουγγάρι στην θέση του και αρχίζει να δουλεύει ο Κυκλοφορητής, θα ξεπλύνεις τα υλικά του στρωμένου φίλτρου μέσα στο νερό. Μεγάλο μέρος από αυτό το υλικό που θα βρωμίσει το νερό, θα πάει και θα εγκατασταθεί πάνω στο σφουγγάρι. Μια χαρά στρώσιμο με τα βακτηρίδια του παλιού φίλτρου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-06, 06:21
Το avatar του χρήστη didymos
didymos Ο χρήστης didymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να αφήσεις να δουλεύουν παράλληλα (Αμβούργου και εσωτερικό). Πίσω από το Αμβούργου βάλε σε διπλό καλσόν substrat η μακαρόνι. ¶στα να δουλεύουν παράλληλα για 1-2 εβδομάδες. Στη συνέχεια μπορείς να βγάλεις το εσωτερικό δια παντός γιατί θα σου τρώει ήδη χώρο το Αμβούργου.
Να ξέρεις ότι θα εκπλαγείς από την καθαρότητα του νερού από την επόμενη κιόλας ημέρα από τη στιγμή που θα μπει το Αμβούργου αλλά μετά από κανά τρίμηνο θα εκπλαγείς και από τη μαυρίλα που θα έχει πιάσει. Θα συνειδητοποιήσεις ότι το Αμβούργου είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να μαζέψεις λεφτά να πάρεις ένα καλό φίλτρο γιατί, μετά από κάποιο καιρό, είναι πολύ αντιαισθητικό!
Όπως και να' χει τα ψάρια θα βρουν τη χαρά τους.
__________________
La vita e bella...άμα υπάρχει το χρήμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-06, 10:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το τι ειναι αντιαισθητικο ειναι πολυ υποκειμενικο. Σε πολλους αρεσει πολυ οταν καφετιζει το Αμβουργου γιατι φαινεται πιο φυσικο.

Επισης μπορεις να στερεωσεις απανω του πολυ ευκολα φυτα οπως java fern ή anubias.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-06, 11:48
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Το τι ειναι αντιαισθητικο ειναι πολυ υποκειμενικο. Σε πολλους αρεσει πολυ οταν καφετιζει το Αμβουργου γιατι φαινεται πιο φυσικο.

Επισης μπορεις να στερεωσεις απανω του πολυ ευκολα φυτα οπως java fern ή anubias.
Επιπλεον το Αμβουργου ειναι ενα πολυ καλο φιλτρο για ενυδρεια που εχουμε σε fishroom. Δεν ειναι η καλυτερη λυση για ενυδρειο σαλονατο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-06, 10:15
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

καλημερα και ευχαριστώ όλους τους φίλους που ανταποκρίθηκαν...

Ο αισθητικός λόγος δε με απασχολει και πολυ... (Αν και το ενυδρειο είναι σε σαλόνι) γιατι απο μόνο του δεν είναι και το πιο όμορφο. (λόγο των ψέυτικων φυτών). Το καφέ μέρος θα καλυφτεί καλα με τα ψέυτικα.. Λόγο της θέσεης που βρισκεται το ενυδρειο δε με προβληματίσει. Του Αμβούργου θα γίνει στη γωνία και μέσα του θα κρυφτεί επι της ευκαιρίας και ο σωλήνας με την αντλια του φίλτρου βυθού. Πιστευω πως εχω περισσότερα να κερδίσω απο τι να χάσω. εξάλου πριν πάω σε "καλες" λυσεις θέλω να πειραματιστώ αρκετά, και οι λόγος είναι οτι τώρα νοικίαζω.. και δε μπορω να στεισω αυτο που έχω στο μυαλό μου. Αν όλα πάνε καλά απο τη νέα χρονια σ εδικό μου σπίτι θα "κατασκευαστεί" κάτι παρόμοιο με αυτο του georgio (νομίζω) 360 σαν χώρισμα σαλονοκουζίνας.. .
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-06, 21:05
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dialpistis
θα κρυφτεί επι της ευκαιρίας και ο σωλήνας με την αντλια του φίλτρου βυθού.
Γιατί δεν ξυλώνεις το φίλτρο βυθού αφού όπως λες θα φτιάξεις Αμβούργου στο ενυδρείο αυτο;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-06, 10:17
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Γιατί δεν ξυλώνεις το φίλτρο βυθού αφού όπως λες θα φτιάξεις Αμβούργου στο ενυδρείο αυτο;
koita o ο κυριος λόγος ειναι οτι το πλήρωσα .. οτι λειτουργει καλα
... αστο να υπαρχει..κακο παντως δε κανει.... αφου μπορει να κρυφτει κιολας.. ακομα καλυτερα....

Προχθες ειδα ενα καινουριο μεγαλο (300+) ενυδρειο σε μαγαζι στη περιοχη που μένω.. ειχε ΚΑΙ αυτο φιλτρο βυθου... κανα διλεπτο προσεχα τι ειχε για φιλτρα.. να πω την αληθεια το μονο που καταφερ ανα δω ήταν του βυθου γιατι ξεχώριζε η αντλια με τον καθετο σωληνα προς τα κατω.. λες να ειχε κρυψει τοσο καλα τις εισοδους του εξωτερικου.. ή να μην ειχε καν κατι τέτοιο?????
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-06, 13:42
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τα παιδία στο λένε γιατί είναι απαρχαιωμένο το είδος αυτών των φίλτρων και καθόλου αποτελεσματικά με την πάροδο του χρόνου.
Σε κάποια στιγμη δε, σίγουρα θα βουλώσει και εκεί ο μόνος τρόπος να το καθαρίσεις είναι να το βγάλεις από τον βυθό..........με ότι αυτό συνεπάγεται...μπλιάχ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο Αμβούργου απορίες dimitris21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 14-06-06 23:55
Βοήθεια με το Εσωτερικό Φίλτρο pStathis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 24-10-05 09:53
Εσωτερικό φίλτρο vs εξωτερικό Fanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 27-09-05 15:40
Εσωτερικό φίλτρο Serial Killer fidel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 05-02-04 23:54
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05035 seconds with 13 queries