Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-14, 23:13
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquadominus Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλεια έχω ένα παλίο smartphone για να βλέπω θερμοκρασία ph και να είναι λιγάκι gadget.
Το pcb υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά ομαδικη παραγγελεία αν όχι πόσο σου στοίχισε; Στην λίστα με τα υλικά είναι και το αδιάβροχο probe για την θερμοκρασία; Έχω πολλές ερωτήσεις και με ενδιαφέρει... πραγματικά γιατί έχω μαρτυρήσει με το arduino.
Οχι το probe δεν ειναι. Η λιστα εχει μονο τα υλικα του pcb. To probe ειναι DIY και η βαση του ειναι μια αντισταση pt100 και ειναι αυτη. Κολλας δυο καλωδιακια και την βαζεις μεσα σε ενα σωληνακι που θα φροντισεις να κλεισεις καλα και απο τις δυο πλευρες με σιλικονη. Μπορεις να χρησιμοποιησεις σωληνακια 5mm απο αλουμινιο που μπορειτε να βρειτε στο praktiker. Ξερω οτι καλο ειναι να μην ερχονται μεταλα σε επαφη με το νερο του ενυδρειου αλλα στην προκειμενη περιπτωση η επιφανεια επαφης ειναι ελαχιστη. Εγω εχω χρησιμοποιησει σωληνακι απο teflon και καποια απο acetal αλλα αυτα τα υλικα δυστυχως θα πρεπει να βρειτε καποιον να τα κατεργαστει για λογαριασμο σας σε τορνο.
Αν παλι θελεις κυριλικια μπορεις να παρεις ετοιμο probe pt100 απο οπου εχουν βιομηχανικους αισθητηρες οπως ειναι αυτος αλλα ετοιμασου να πληρωσεις κατι παραπανω .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-14, 12:13
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι το probe δεν ειναι. Η λιστα εχει μονο τα υλικα του pcb. To probe ειναι DIY και η βαση του ειναι μια αντισταση pt100 και ειναι αυτη. Κολλας δυο καλωδιακια και την βαζεις μεσα σε ενα σωληνακι που θα φροντισεις να κλεισεις καλα και απο τις δυο πλευρες με σιλικονη. Μπορεις να χρησιμοποιησεις σωληνακια 5mm απο αλουμινιο που μπορειτε να βρειτε στο praktiker. Ξερω οτι καλο ειναι να μην ερχονται μεταλα σε επαφη με το νερο του ενυδρειου αλλα στην προκειμενη περιπτωση η επιφανεια επαφης ειναι ελαχιστη. Εγω εχω χρησιμοποιησει σωληνακι απο teflon και καποια απο acetal αλλα αυτα τα υλικα δυστυχως θα πρεπει να βρειτε καποιον να τα κατεργαστει για λογαριασμο σας σε τορνο.
Αν παλι θελεις κυριλικια μπορεις να παρεις ετοιμο probe pt100 απο οπου εχουν βιομηχανικους αισθητηρες οπως ειναι αυτος αλλα ετοιμασου να πληρωσεις κατι παραπανω .
Τα υλικά τα παράγγειλές στο site αυτό που δείχνείς;;; το pcb πού το παράγγειλές και πόσο στοίχισε;;

Το έχω δεί πολύ ζεστά το θέμα απο εχθές και μιάς και απέτυχα με το arduino λέω να ξεκινήσω αυτό, άν και λυπάμαι τα λεφτά που έχω δώσει για το arduino και τον κόπο μου μέχρι κουτί του έχω φτάξει με πολυκαρβονικό...
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-14, 12:38
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquadominus Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα υλικά τα παράγγειλές στο site αυτό που δείχνείς;;; το pcb πού το παράγγειλές και πόσο στοίχισε;;

Το έχω δεί πολύ ζεστά το θέμα απο εχθές και μιάς και απέτυχα με το arduino λέω να ξεκινήσω αυτό, άν και λυπάμαι τα λεφτά που έχω δώσει για το arduino και τον κόπο μου μέχρι κουτί του έχω φτάξει με πολυκαρβονικό...
Τα υλικα τα παραγγειλει απο την Farnell (www.farnell.com). Το pcb το παραγγειλα απο την Eurocircuits (www.eurocircuits.com). Θα μιλησω μαζι τους να δω αν μπορει καποιος αλλος περα απο μενα να παραγγειλει κομματια χρησιμοποιωντας μονο τον κωδικο υλικου που εχει παρει το συγκεκριμενο pcb χωρις να χρειαζεται να ανεβασει ξανα τα αρχεια και να ακολουθησει ολη τη διαδικασια που μπορει να οδηγσει σε λαθη αν δεν το εχει ξανακανει. Γενικα η ελαχιστη ποσοτητα ειναι 2 τεμ. Οι τιμες που δινει για ποσοτητες ειναι αντιστοιχα :
(τεμαχια - χρονος παραδοσης - τιμη με μεταφορικα χωρις VAT (21%))
- 2 τεμ - 7 ημ - 83Ε
- 5 τεμ- 7 ημ- 115Ε
- 10 τεμ- 7 ημ- 162Ε
- 20 τεμ- 7 ημ- 221Ε
- 50 τεμ- 10 ημ- 369Ε
- 100 τεμ- 10 ημ- 543Ε

Σαφως συμφερει καποιος να κανονισει να παραγγειλει περισσοτερα και να μοιραστει το κοστος με αλλους που θελουν επισης.
Πριν ξεκινησεις βεβαιωσου οτι μπορεις να συναρμολογησεις τα SMD υλικα. Το εχεις ξανακανει ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-14, 13:33
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Εκδήλωση ενδιαφέροντος για την κατασκευή ποια άτομα έχουν δηλώσει?

Μήπως θα πρέπει να μαζευόμαστε σιγά σιγά, ώστε να γίνει η παραγγελία των υλικών και να δούμε πόσο θα μας στοιχίσει τελικά?
  1. no_name
  2. ...
  3. ...
  4. ...
  5. ...
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-14, 13:48
Το avatar του χρήστη Θοδωρής Μ
Θοδωρής Μ Ο χρήστης Θοδωρής Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2011
Περιοχή: Νεα Σμύρνη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκδήλωση ενδιαφέροντος για την κατασκευή ποια άτομα έχουν δηλώσει?

Μήπως θα πρέπει να μαζευόμαστε σιγά σιγά, ώστε να γίνει η παραγγελία των υλικών και να δούμε πόσο θα μας στοιχίσει τελικά?
  1. no_name
  2. Θοδωρής Μ
  3. ...
  4. ...
  5. ...

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι το probe δεν ειναι. Η λιστα εχει μονο τα υλικα του pcb. To probe ειναι DIY και η βαση του ειναι μια αντισταση pt100 και ειναι αυτη. Κολλας δυο καλωδιακια και την βαζεις μεσα σε ενα σωληνακι που θα φροντισεις να κλεισεις καλα και απο τις δυο πλευρες με σιλικονη. Μπορεις να χρησιμοποιησεις σωληνακια 5mm απο αλουμινιο που μπορειτε να βρειτε στο praktiker. Ξερω οτι καλο ειναι να μην ερχονται μεταλα σε επαφη με το νερο του ενυδρειου αλλα στην προκειμενη περιπτωση η επιφανεια επαφης ειναι ελαχιστη. Εγω εχω χρησιμοποιησει σωληνακι απο teflon και καποια απο acetal αλλα αυτα τα υλικα δυστυχως θα πρεπει να βρειτε καποιον να τα κατεργαστει για λογαριασμο σας σε τορνο.
Αν παλι θελεις κυριλικια μπορεις να παρεις ετοιμο probe pt100 απο οπου εχουν βιομηχανικους αισθητηρες οπως ειναι αυτος αλλα ετοιμασου να πληρωσεις κατι παραπανω .
http://www.ebay.com/itm/PT100-Platin...item20ebab3d5f

Παίζουν και αυτά;
Ναι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θοδωρής Μ : 28-11-14 στις 13:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-14, 14:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Θοδωρής Μ Εμφάνιση μηνυμάτων

http://www.ebay.com/itm/PT100-Platin...item20ebab3d5f

Παίζουν και αυτά;
Ναι;
Δέν βλέπω το λόγο να μη παίζουν, αφου ο φίλος είπε PT100 θα παίζουν.
Ειδα στην ιστοσελίδα της ΕΨΕΜ πως έχει και αυτή
στη 2η σελίδα
http://www.epsem.gr/pdfs/eliwell_pdf.pdf
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-14, 16:01
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Θοδωρής Μ Εμφάνιση μηνυμάτων

-------------------------


http://www.ebay.com/itm/PT100-Platin...item20ebab3d5f

Παίζουν και αυτά;
Ναι;
Ναι θα παιζουν σιγουρα. Με 0.99$ δεν θα ειναι class AA αλλα με +/-0.5C δεν νομιζω να παρεξηγηθουν τα ψαρια .
-------------------------
Να ξεκαθαρισω ξανα οτι οι τιμες που δινω παραπανω ειναι για παραγγελια του pcb ΧΩΡΙΣ τα υλικα. Ειναι ετσι :



Τα υλικα θα πρεπει να αγοραστουν χωριστα και φυσικα χρειαζεται συναρμολογηση. To διευκρινιζω γιατι ισως για καποιους να μην ειναι αυτονοητο (και γιατι θα επρεπε αλλωστε ?).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 28-11-14 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-14, 16:43
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα υλικα θα πρεπει να αγοραστουν χωριστα και φυσικα χρειαζεται συναρμολογηση. To διευκρινιζω γιατι ισως για καποιους να μην ειναι αυτονοητο (και γιατι θα επρεπε αλλωστε ?).
Κατανοητό... πιστεύω από όλους.!!!

Ας δηλώσουν όσοι θέλουν ενδιαφέρων για να δούμε πόσο θα στοιχίσει τελικά, με την αγορά ΟΛΩΝ των υλικών!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
GHL Profilux aquarium controller aquarius Λοιπός εξοπλισμός 83 12-11-10 18:06
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Digital aquarium controller DYI abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 31-12-09 10:10
Open aquarium controller DiY project abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 30-12-09 19:17
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07505 seconds with 15 queries