Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-08, 18:39
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή ροντβαιλερ

παρακαλω θα ηθελα λεπτομερειες για αυτη τη ρατσα . κ εμπειρειες απο κατοχους της. ποσο επιθετηκα ειναι ? εκπαιδευονται ευκολα? δεν θελω με τιποτα να βρεθω με ενα θηριο που δεν μπορω να το κανω καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-08, 18:44
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

καλυτερα να απευθυνθεις σε ενα φορουμ για σκυλια η εκπαιδευση και η συμπεριφορα ενος σκυλου ειναι αρκετα λεπτο θεμα ενα καλο φορουμ ειναι αυτο www.dogforum.gr
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-08, 19:03
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα!!! ειναι τρομερα σκυλια !!!!
μπορει να φαινονται θυρια αλλα αν τα εχεις εκπεδευσει λιγο ειναι πολυ καλα και τρομερα υπακουα...
απλα πρεπει λιγο να ασχολιθεις μαζι τους και οταν ειναι μικρα να μπορεσεις να του επιβληθεις...
πιο καλα να παρεις θυληκο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-08, 21:16
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

χρειαζεσαι στα αληθεια τοσο μεγαλοσωμο δυνατο και κυριαρχικο σκυλο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-08, 09:01
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Η εμπειρία μου και ένα άρθρο που διάβασα, λέει ΜΑΚΡΙΑ από παιδιά. Κατά τ' άλλα είναι καλά ζώα και πολύ καλοί φύλακες.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-08, 11:17
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

θελουμε ενα σκυλο φυλακα και απλα ψαχνουμε για την καταληλη ρατσα. οταν λες μακρια απο παιδια? εφαγε κανενα? διαβασα οτι δεν εχουν την αισθηση του φοβου ειναι αληθεια? εμενα μου αρεσουνε πολυ τα γερμανικα ποιμενικα εχω κ ενα ημιαιμο . σε χαρακτιρα μιαζουνε καθολου με τα γερμανικα ποιμενικα? ή ειναι ξεροκεφαλα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-08, 12:19
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι είναι επιθετικά
http://www.phileleftheros.com/MAIN/m...=468&id=547151

http://www.rottweiler.net/forums/rot...attack-uk.html

και υπάρχουν κι άλλα πολλά αν ψάξεις στο ιντερνετ. Κάποιοι λένε ότι φταίει η εκπαίδευσή τους.

Πάντως ο ξάδερφός μου που δεν τον εκπαίδευσε τον δικό του, και μεγάλωσε με οικογένεια σε αυλή, όταν γεννήθηκαν τα παιδιά του δεν τα ξαναέφερε σε επαφή με τον σκύλο. Κι αφορμή στάθηκε η απόπειρα επίθεσης στην γυναίκα του. Θα μου πείτε ίσως να ζήλεψε. Κι ο δικός μου "αρκούδος" θυμώνει και διεκδικεί τα χάδια, αλλά ποτέ δεν έδειξε δόντι! Απλά σπρώχνει για να βγει μπροστά αυτός.

Εγώ όταν πάω στου ξαδέρφου μου, το σκυλί παίζει μαζί μου και χαίρεται που με βλέπει! Αυτό όμως δεν με χαλαρώνει ούτε πάω εκεί με τα παιδιά μου!
Δεν εμπιστεύομαι τις ράτσες που είναι δημιούργημα του ανθρώπου. Πιστεύω το καλύτερο σκυλί για φύλακας σε σπίτι με αυλή είναι το λυκόσκυλο. Είχα και ξέρω. Μου το είπε κάποτε κάποιος που ξέρει από σκυλιά.

Τώρα έχω ένα ποιμενικό καυκάσιο, το οποίο δεν κάνει γιατί είναι κι αυτό πολύ άγριο, κι ένα "νέας γης" που επίσης δεν κάνει γιατί είναι ένα τεράστιο αρκουδάκι μόνο για παιχνίδια!

Αυτά ξέρω!
Καλή επιλογή!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-08, 12:28
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

δεν ειναι επιθετικα.τα επιθετικα σκυλια δεν εχουν κ σωστα αφεντικα,ξερω πολλα χαζοχαρουμενα ροτ..σωστη κοινονικοπιοιση απο κουταβι,να γνωρισει πολλους ανθρωπους κ σκυλους,καταλληλη εκπαιδευση απο επαγγελματια εκπαιδευτη για τον σκοπο που τον θελετε,κ θα εχετε ενα σκυλο υπακουο κ φυλυκα οταν χρειαζεται...
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-08, 13:16
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ενω το λυκοσκυλο το εφτιαξε ο καλος θεουλης

τα ροτ ειναι απο τα λιγα τοσο καλα με τα παιδια ΑΛΛΑ χρειαζεται δυναμικο αφεντικο με σταθερο χαρακτηρα αν το φοβασαι μην το παρεις ενας σκυλος σε δεχεται για αρχηγο του αν το αξιζεις. ενα θυληκο ειναι πιο ευκολο αλλα θα σου τα πει και ο εκτροφεας

τωρα για την φυλαξη μια εταιρεια σεκιουριτυ ειναι μακραν καλυτερη - απο οτι καταλαβα δεν τον θελετε για καποιον αλλο λογο και το σκυλι θα μενει εξω
αν ειναι ετσι θα χασετε την μπαλα σιγουρα

και ας τελειωνουμε με την καραμελα των φυλων δολοφoνων και ας ξερουμε και τιποτα πριν μιλησουμε τουβλα ιδιοκτητες υπαρχουν που δεν ξερουν τι ειναι ο σκυλος που εχουν και δεν μπορουν - νοιαζονται να το χειριστουν
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-08, 13:38
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μόνο ξύλο να μην φάω και δεν πειράζει που έχετε διαφορετική γνώμη από μένα!!!

Αν δειτε κι αυτό που λέω σαν χαζοχαρούμενο είναι, αλλά την επίθεσή του την ... αποπειράθηκε!

Δεν ξέρω τι πιστεύετε αλλά αυτοί που ξέρουν λένε ότι κάθε ράτσα έχει το δικό της χαρακτήρα, με τις εξαιρέσεις βέβαια. Γιατί ξέρω και παιδί - συμμαθητής του γιού μου - που του "κατέβασε" το πρόσωπο ένα λυκόσκυλο. Το παιδί είναι γεμάτο ουλές στα μάγουλα. Αυτό δεν μ' έκανε να καταδικάσω όλα τα λυκόσκυλα που τα έφτιαξε ο καλός Θεούλης. Είναι όμως τόσο μεγάλη σύμπτωση ή εξαίρεση, οι πάρα πολλές επιθέσεις των ροτβάιλερ σε παιδιά;

Αυτά.
Τώρα πείτε τα στην Ελένη γιατί εγώ δεν θα ξαναμπω σ' αυτό το θέμα. Δεν γουστάρω τέτοια συμπεριφορά!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-08-08, 13:54
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

δεν εχει σχεση η φυλη απλα σκεψου ποια ειναι η αναλογια ηλιθιων και ψευτομαγκων που περνουν ροτ για να κανουν την μαγκια τους και δεν τοεκπαιδευουν γιατι σιγα μην πληρωνουν και εκπαιδευτη και η αναλογια ισορροπημενων και ανισορροπων με γερμανικους ποιμενικους

απο αλλο φορουμ στατιστικη επιθεσεων σκυλων στην αμερικη

0) Η πλειοψηφία των δαγωμάτων/επιθέσεων δεν αναφέρεται στις Αρχές
1) Ετήσια δαγκώματα (επιθέσεις) από σκύλους: 4.700.000
2) Συνολικός πληθυσμός σκύλων συντροφιάς: 65-67.000.000
3) Οι τραυματισμοί παιδιών από σκύλους βρίσκονται στη θέση #2, αμέσως μετά από τους τραυματισμούς στις παιδικές χαρές
4) Η συντριπτική πλειοψηφία των σκύλων που επιτέθηκαν ήταν δηλωμένα σκυλιά. Τα αδέσποτα είχαν πολύ μικρή συμμετοχή (πρ.σημ. σε μια χώρα βέβαια με συγκριτικά χαμηλούς αριθμούς αδέσποτων)
5) Τα σκυλιά που δε γνώριζαν τα θύματά τους ήταν ανάμεσα στο 10 & 20% των πειρπτώσεων
6) Τα 2/3 των επιθέσεων έγιναν από Πιτ Μπουλ, Ροττβάιλερ, Γερμανικούς Ποιμενικούς, Παράγωγα Χάσκυ & Μάλαμιουτ
7) Από αυτές τις επιθέσεις, τα Πιτ Μπούλ ήταν υπεύθυνα για το διπλάσιο αριθμό επιθέσεων από όλες τις άλλες φυλές συνολικά (!!!), Στις θανατηφόρες επιθέσεις, τα Πιτ Μπουλ ήταν υπεύθυνα για τις μισές.
8 Η έρευνα δείχνει ότι οι περισσότερες επιθέσεις γίνονται το μήνα Αύγουστο, απο τη μία λόγω των υψηλότερων θερμοκρασιών και αφετέρου από την υψηλότερη παρουσία παιδιών και ανθρώπων σε υπαίθριους χώρους
9) Η πλειοψηφία των θυμάτων είναι παιδιά κάτω των 10 ετών
10) Το πρόσωπο είναι το πιό κοινό σημείο δαγκώματος για τα παιδιά. Στους ενήλικες είναι τα κάτω άκρα & μετά τα άνω.
11) 61% των επιθέσεων συνέβησαν στο σπίτι
12) Οι σκύλοι σκότωσαν 304 άτομα μεταξύ των ετών 1979 & 1996. Από αυτούς τους θανάτους:
66 Πιτ Μπουλ + παράγωγα
39 Ρότβάιλερ
17 Γερμανικοί Ποιμενικοί
15 Παράγωγα Χάσκυ
12 Αλάσκαν Μάλαμιοθτ
9 Ντόμπερμαν
8 Τσόου-Τσόου
7 Μεγάλοι Δανοί
7 Αγ. Βερνάρδου
σημ. Τα Πιτ Μπουλ αποτελούν το 1-3% του συνολικού αριθμού σκυλιών, και είναι όμως υπεύθυνα για το 50% των θανάτων
13) Οι επιθέσεις ενέπλεκαν πιό πολλούς άντρες απ'ότι γυναίκες
14) Πιο συχνά εμπλέοκονταν αρσενικοί σκύλοι
15) Πιο συχνά εμπλάκονται σκύλοι από 1-5 ετών
16) Στατιστικές καταδεικνύουν ότι ένας δεμένος σκύλος έχει 2.8 φορές περισσότερες πιθανότητες να δαγκάσει, απ'ότι ένας λυτός
17) Μη στειρωμένα σκυλιά έχουν 3 φορές μεγαλύτερες πιθανότητες να επιτεθούν από τα στειρωμένα

οπως βλεπεις πολλες φυλες που δεν παει το μυαλο σου δαγκωνουν αρα δεν φταινε οι σκυλοι
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-08, 14:07
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

εμένα το μυαλό μου δεν πήγε στα τελευταία (σόου-Τσόου, Μεγάλοι Δανοί, Αγ. Βερνάρδου) στα 2 πρώτα όμως με τους περισσότερους θανάτους νομίζω πήγε το μυαλό όλων. Οι στατιστικές που έδωσες επιβεβαιώνουν ότι πιτ μπουλ και ροτβάιλερ είναι επιθετικά σκυλιά. Πως να το κάνουμε, κάθε φυλή έχει κάποια κοινά χαρακτηριστικά σε γενικές γραμμές. Τον τελευταίο καιρό έχουμε έναν μεγάλο Δανό και από βίντεο στο youtube βλέπουμε άλλους να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα με τον δικό μας, συμπεριφορές που δεν βλέπεις σε άλλες ράτσες. Γι'αυτό και υπάρχουν ξεχωριστά βιβλία για κάθε ράτσα και όχι ένα γενικό για όλα τα σκυλιά ή ανά κατηγορίες μεγέθους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-08-08, 14:16
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων

και ας τελειωνουμε με την καραμελα των φυλων δολοφωνων και ας ξερουμε και τιποτα πριν μιλησουμε τουβλα ιδιοκτητες υπαρχουν που δεν ξερουν τι ειναι ο σκυλος που εχουν και δεν μπορουν - νοιαζονται να το χειριστουν
απο οτι καταλαβα Lucy αυτο το εξελαβες οτι παει σε εσενα το τουβλα δεν παει το προηγουμενο ομως παει και οντως δεν ηταν καλος ο τροπος μου

δεν σε ξερω και δεν με ξερεις δεν αξιζει να στεναχωριεσαι

ενα καθημερινο θυμα της "καραμελας"

φιλικα
-------------------------
straho τι λεω παραπανω;

αν δεν ξερεις τι ειναι ο σκυλος σου δεν θα μπορεσεις να τον ελεγξεις

τα ροταβαιλερ ειναι επιθετικα εκει που πρεπει ... τα δειγματα απο πετ σοπ αμφιβολου εκτροφης και back yard breeding δεν τα υπολογιζω ετσι και αλλιως

το ροττ ειναι πολυ ισορροπημενο σκυλι αλλα αν δεν το εχεις δουλεψει και νομιζει οτι ειναι αρχηγος σου του εχεις μαθει να τρωει και σιδερα για μαγκια ε δεν μιλαμε για τυπικο δειγμα της φυλης

επισης τα πιτ μπουλ ειναι σκυλια που με τους ανθρωπους ειναι μελι κατι εχει προηγηθει για να γινουν επιθετικα και δεν εννοω οτι το ενοχλησε επανειλειμενα το θυμα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fishme1 : 20-08-08 στις 14:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-08-08, 15:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επειδη οι διαφορες ρατσες ειναι δημιουργημα του ανθρωπου...καθε φυλη εχει περισσοτερο ανεπτυγμενα καποια χαρακτηριστικα η καποια ενστικτα...ετσι τα δημιουργησαμε και αυτο δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει.....
οποτε ειναι αναγκαιο πριν παρεις ενα σκυλο να διαβασεις καλα το προφιλ της φυλης του....και να ερθεις σε επαφη με τους κυνοφιλικους συλλογους των αντιστοιχων φυλων..
θα εκπλαγεις με αυτα που θα μαθεις....π.χ. ποτε δε θα πιστευα πως τα ντοπερμαν ειναι τοσο οικογενειακα σκυλια με αδυναμια στα παιδια....κι ομως ειναι! το εμαθα αλλα πλεον το λεω και απο προσωπικη πειρα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-08-08, 17:10
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εμπειρία μου και ένα άρθρο που διάβασα, λέει ΜΑΚΡΙΑ από παιδιά. Κατά τ' άλλα είναι καλά ζώα και πολύ καλοί φύλακες.

καλησπερα!! επιδη ειχα ροτβαιλερ πρεπει να ξερετε οτι ειναι παρεξηγημενα σκυλια!!! ειναι τελειος σαν φυλακας και τρομερα υπακουος αρκει να του εχεις μαθει τα βασικα που δεν ειναι δυσκολο γιατι ειναι πολυ εξυπνα...
με τα παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να πειραξει με τιποτα...
εκτος αν εχει τετοια εκπεδευση!!!
αν το μαθουμε τα βασικα ειναι πολυ κοινονικο αλλα μεχρι να καταλαβει οτι κυνδινευει το αφεντικο του...
τελος να πω οτι ολα τα σκυλια λογο ενστικτου... δεν πειραζουν παιδια αλλα τα προστατευουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-08-08, 20:41
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

ποτε παιδια και σκυλια ανεπιβλεπτα ειναι πολυ ευκολο να γινει η στραβη.
ποσο μαλλον με σκυλια τετοιου ταπεραμεντου και ογκου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-08-08, 20:52
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Εγώ με δύο λευκά λυκόσκυλα, ποτέ μα ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τα παιδιά μου.

Πρόβλημα είχαν αυτοί που πλησίαζαν τα παιδιά μου.............
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-08-08, 20:59
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ με δύο λευκά λυκόσκυλα, ποτέ μα ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τα παιδιά μου.

Πρόβλημα είχαν αυτοί που πλησίαζαν τα παιδιά μου.............


ετσι ειναι...
ποτε σκυλος που ζει στο σπιτι με τα παιδια η εστω τα ξερει δεν θα τους κανει κακο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smernaros Εμφάνιση μηνυμάτων
ποτε παιδια και σκυλια ανεπιβλεπτα ειναι πολυ ευκολο να γινει η στραβη.
ποσο μαλλον με σκυλια τετοιου ταπεραμεντου και ογκου

δεν παιζει ρολο το μεγεθος...
να δεις μικροσωμα σκυλια τι κακια εχουν μεσα τους....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 20-08-08 στις 20:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-08-08, 21:26
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι ειναι...
ποτε σκυλος που ζει στο σπιτι με τα παιδια η εστω τα ξερει δεν θα τους κανει κακο...
Θυμάμαι όταν τα πιτσιρίκια μου ήταν στην κούνια, τα σκυλιά κοιμόντουσαν κουλουριασμένα ακριβώς μπροστά στην κούνια και δεν κουνιόντουσαν από εκεί με τίποτα.

Όταν πήγαινε κάποιος επισκέπτης να δει το μωρό, οι σκύλοι γρυλλίζαν, κοιτούσαν προς το μέρος μου για ένα νεύμα μου, και μόλις τους έδινα το νεύμα να κάνουν ησυχία, ξαπλώνανε ξανά, αφήναν τον όποιονδήποτε να πλησιάσει τα μωρά, αλλά είχαν πάντα το νου τους μη τυχόν και πειράξουν το μωρό.

Για όταν τα βγάζαμε βόλτα δε, περιττό να σας πω τι γινόταν αν κάποιος ξένος έκανε ότι πάει να ακουμπήσει τα παιδιά.............

Όσο τα σκυλιά ήταν κοντά στα παιδιά, ποτέ δεν αισθανόμουν πιο ασφαλής.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-08-08, 22:15
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

η ενσταση μου ηταν να στο να μη τα αφηνουμε μονα τους παιδια -σκυλια μαζι στον ιδιο χωρο και γενικα ατομα που δεν εχουν τη δυναμη να επιβληθουν στο ζωο.οχι στο οτι δε θα τα προστατεψει απο καποιον εισβολεα .

διαφωνηται σε αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-08-08, 00:32
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
παρακαλω θα ηθελα λεπτομερειες για αυτη τη ρατσα . κ εμπειρειες απο κατοχους της. ποσο επιθετηκα ειναι ? εκπαιδευονται ευκολα? δεν θελω με τιποτα να βρεθω με ενα θηριο που δεν μπορω να το κανω καλα...
Εχμμμμ... τότε γιατί αυτό το σκυλί????
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-08-08, 07:11
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smernaros Εμφάνιση μηνυμάτων
η ενσταση μου ηταν να στο να μη τα αφηνουμε μονα τους παιδια -σκυλια μαζι στον ιδιο χωρο και γενικα ατομα που δεν εχουν τη δυναμη να επιβληθουν στο ζωο.οχι στο οτι δε θα τα προστατεψει απο καποιον εισβολεα .

διαφωνηται σε αυτο?
Τι να σου πω............

Ποτέ μου δεν είχα κάποιο πρόβλημα να αφήσω τα παιδιά μόνα τους με τα σκυλιά. Ήμουν σίγουρος ότι τίποτα δεν επρόκειτο να συμβεί. Τα σκυλιά μου εύκολα θα έδιναν και την ζωή τους για τα παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-08-08, 13:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smernaros Εμφάνιση μηνυμάτων
η ενσταση μου ηταν να στο να μη τα αφηνουμε μονα τους παιδια -σκυλια μαζι στον ιδιο χωρο και γενικα ατομα που δεν εχουν τη δυναμη να επιβληθουν στο ζωο.οχι στο οτι δε θα τα προστατεψει απο καποιον εισβολεα .

διαφωνηται σε αυτο?
καθε αλλο.....ποτε παιδια και οποιδηποτε ζωο που μπορει να τα βλαψει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΘΕΛΑ ΤΟΥ μαζι χωρις επιβλεψη...
οσο και να ειμαστε σιγουροι για την αγαπη και την αφοσιωση τους θα πρεπει να μην ξεχναμε οτι δε μιλαμε τη γλωσσα των ζωων...
και επειδη τα σκυλια λειτουργουν ιεραρχικα ας μην ξεχναμε επισης οτι σε μας δε θα επιτεθουν σαν αρχηγους της αγελης....αλλα ποσο σιγουρος ειναι καποιος που δεν εκπαιδευσε το σκυλο του οτι του εχει δωσει να καταλαβει πως τα παιδια του ειναι ανωτερα στην ιεραρχια απο τον σκυλο??
ακομη και σαν μελη της ιδιας αγελης αν ο σκυλος θεωρησει οτι ειναι ιεραρχικα ανωτερος θα διεκδικησει το φαγητο η μια θεση αναπαυσης ακομη και με επιθετικοτητα ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-09-08, 09:31
Το avatar του χρήστη ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Ο χρήστης ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: θεσ/νίκη
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή ROTTWEILER

Ελένη θα σου πω και εγώ την γνώμη μου μιας και ήμουν ιδιοκτήτης Rottweiler για 10 περίπου χρόνια.
Τα Rottweiler είναι πολύ κυριαρχικά σκυλιά δένονται πολύ με το αφεντικό τους αλλά όχι με τον υπόλοιπο κόσμο.
Γι'αυτό αλώστε είναι και ιδανικά σκυλιά για σωματοφυλακή.
Δεν συμπαθούν ιδιαίτερα τα παιδιά ούτε τα χάδια από ξένους.
Πρέπει να είσαι μονίμως σε επιφυλακή όταν είσαι σε βόλτα μαζί τους.
Επιβάλετε η συνεχείς εκπαίδευση γιατί έχει την τάση τα <<τεστάρει>> μονίμως το αφεντικό του για το ποιος μπορεί να επιβληθεί στον άλλο.
Δεν είναι τυχαίο ότι ένα μη εκπαιδευμένο Rottweiler μπορεί να έχει ανεξέλεγκτη επιθετικότητα .
Με λίγα λόγια είναι για άτομα που έχουν χρόνια εμπειρίας στα (μεγαλόσωμα) σκυλιά με ισχυρό χαρακτήρα.
Αν θέλεις την γνώμη μου στην περίπτωσή σου ένα θηλυκό boxer θα ήταν ιδανικό.
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
__________________
<<Ω ξείν΄, αγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι.>>
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-09-08, 11:26
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή αλλη επιλογη

παρε ενα ελληνικο ποιμενικο θα εχεις ενα μεγαλο αρνι τη περισοτερη απο τη μερα και ενα αγριο θηριο τη νυχτα να φυλαει την αυλη σου. απο μεγεθως ειναι βεβαια λιγο μεγαλυτερα αλλα τρωνε λιγο για το μεγεθως τους. τρελενονται για ψωμι ζυμωμενο μονο με πιτουρο και γαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-09-08, 13:15
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ορεινο ποιμενικο με παιδια ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; αφου η κοπελα φενεται οτι δεν εχει εμπειρια θα παρει ενα σκυλι που ειναι απο μια κατηγορια πολλυ δυσκολη και τρομερα κυριαρχικη ;

__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-09-08, 14:03
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

να παρει ενα γιορκσαιρ τοτε εμενα ειναι λιγο επιθετικο αλλα τα καταφερνω ], ξερει ο Νικος για το θηριο μου.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-09-08, 14:06
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ο μαριος εχει και ενα πινσερ και ολοκληρωνεται το δικανο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-09-08, 16:42
Melissan8h Ο χρήστης Melissan8h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω ένα πινσεράκι μινιατούρα και είναι όλα τα λεφτά
Πάντως απο προσωπική πείρα θα πώ κι εγώ ότι όλα αυτά περί χαρακτήρων των τετράποδων φίλων μας, στο σύνολο τους είναι μύθος.Σαφώς και κάθε ράτσα έχει τα δικά της γνωρίσματα και βέβαιως υπάρχουν κάποια ένστικτα αλλά με σωστή εκπαίδευση,φροντίδα και σεβασμό δεν υπάρχει λόγος να καλλιεργηθούν και να βγούν στην επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-11-08, 12:40
Το avatar του χρήστη sarevock
sarevock Ο χρήστης sarevock δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 227
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sarevock
Προεπιλογή

Λοιπον ως κατοχος ροτβαιλερ θα σου πω λιγα λογακια σε γενικες γραμμες (πιεση χρονου γμτ )

Εχεις να κανεις με μια ρατσα περιεργη... τι θελω να πω?
Ειναι πανεξυπνο σκυλι με ιδιατερο χαρακτηρα... μαλλον απο τους δυσκολοτερους χαρακτηρες σε σκυλο.
Πρεπει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να του δειχνεις ποιος ειναι το αφεντικο εκει μεσα... αν θελεις να σκεφτεται ο σκυλος σου σαν ανθρωπος τοτε πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι πρωτα σαν σκυλος εσυ...

Παρε παραδειγμα τις αγελες των σκυλων, καποιος ειναι "αρχηγος" εκει, οποτε και εσυ πρεπει να γινεις αυτος ο αρχηγος απο τις πρωτες μερες που θα παρεις το κουταβι...

Δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να σου παρει τον αερα (ειτε ειναι αγριεμα οταν βαζεις χερι στο φαγητο του ειτε προσπαθεις να του παρεις το αγαπημενο του παιχνιδι απο το στομα) σε αυτα δωσε ΤΕΡΑΣΤΙΑ βαση γιατι στο μελλον... μπορει να ειναι ανθρωπος στο στομα...


Εκπαιδευση καθημερινη σε συνδιασμο με λουχουδιες και χαρα, ο σκυλος ειναι πανεξυπνος και καθολου βλακας.

Και να ξερεις οτι μπορει να κανει ενα πραγμα μονο τη φορα, δεν μπορει ταυτοχρονα να κανει 2...

Δεν χρειαζεται να τον αγριεψεις ΚΑΘΟΛΟΥ (βλακειες του στιλ "παρτο" "παρτο αγορι μου" μονο καταστρεπτικες συνεπειες θα φερουν...)
Απο τη φυση του ειναι "ετοιμος" να ανταπεξελθει οταν χρειαστει...


Θελει κοινωνικοποιηση οπως ΟΛΑ τα σκυλια απο μικρος, βγαζε τον βολτες συνεχεια ΑΛΛΑ συγκεκριμενες ωρες για να μαθει ποτε πρεπει να βγει, αλλιως θα κλαιει και θα σε κανει γιο-γιο

Αυτα για παιδακια και δαγκωματα ειναι $#%$#^, πισω απο ενα παιδακι ΠΑΝΤΑ κρυβεται κατι...το παιδακι ΠΑΝΤΑ κανει κατι στο σκυλο... ασχετα που δεν τα λενε στις ειδησεις...

Ειναι παρεξηγημενα σκυλια και σε αυτα φταινε και τα ΜΜΕ παρα πολυ οπως και με τα πιτ μπουλ, τεσπα...

Δωστου αγαπη και αγαπη θα παρεις!


Αυτα προς το παρον!
__________________
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09757 seconds with 13 queries