Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-07-08, 12:38
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εγω οσα σκυλια εχω δει σωστα εκπαιδευμενα με υπευθυνους ιδιοκτητες δεν δημιουργησαν ποτε κανενα προβλημα. Συνεχιζαμε μια συγκεκριμενη συζητηση που ειχαμε στο συλλογο το Σαββατο.

Μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ πιο επικυνδινο ενας σκυλος που εχει το φυσικο ενστικτο της προστασιας ακαλιεργητο παρα ενας που εχει κανει μαθηματα προστασιας. Π.χ. ενας σκυλος με φυσικο ενστικτο προστασιας που δεν εχει δουλευτει ποτε πανω σε αυτο, οταν θα του την δωσει να κανει κατι και ξεκινησει την επιθεση ειναι παρα πολυ πιθανο να μην σταματαει οταν θα του μιλησεις ( αν εχεις και τη ψυχραιμια εκεινη τη στιγμη). Οταν εχεις ενα σωστα δουλεμενο σκυλο πανω στα καθηκοντα ασφαλειας εισαι σιγουρος για το σκυλο σου ποτε θα αντιδρασει και με ποιο τροπο αλλα και πως θα τον σταματησεις.

Για αυτο για μενα η κινδυνολογια οτι γινονται τα σκυλια επικινδυνα δολοφονοι ανεξελεγκτα κλπ δεν μου καθεται καλα . Ισως γιατι εχω μονο σωστες εμπειριες πανω σε αυτο το θεμα. Βεβαια αν υπαρχει πραγματικος λογος να γινει ενας σκυλος φυλακας αυτο δεν θα το εξετασω εγω. Παντα φιλικα .
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-07-08, 12:45
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgw Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα σκυλι που εχει ενθαρυνθει στο να δαγκωνει (σιγουρα κατω απο συνθηκες)μπορει καλλιστα σε καποια φαση της ζωης του, να μπερδεψει αυτες τις συνθηκες και να θεωρησει οτι ειναι σωστο και παλι να δαγκωσει.
Αυτο μπορει να το κανει οποιδηποτε σκυλι .Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν σκυλια που δεν "δαγκωνουν" αλλα σκυλια που αντιδρουν αναλογα με την κατασταση στην οποια θα βρεθουν.
και το ποιο τελεια εκπαιδευμενο ζωο, δε μπορεις ποτε να του εχεις εμπιστοσυνη απολυτη. γιατι πολυ απλα ειναι ζωο. μπορει να τρομαξει, μπορει να φοβηθει, μπορει να παρεξηγησει μια κινηση, ειδικα αν δεν ειναι σωστα κοινωνικοποιημενο.
Συμφωνο
ενα σκυλι πρεπει να ειναι ανοιχτο με ολους τους ανθρωπους,
φιλικος, με παιδια, με τους παντες. να εχει εμπειρια απο αντιδρασεις ανθρωπων. οσες ποιο πολλες τοσο το καλυτερο. Ετσι θα μπορεσει να αναγνωρισει καποια στιγμη την "κακη" αντιδραση καποιου. Εχοντας εμπειρια.
Γενικα ναι αλλα οταν μιλαμε για σκυλο - φυλακα μου φαινεται αδυνατον να ειναι με ολους καλα και να ειναι μονο με τους κακους δισπιστο
Αυτος που περιγραφεις ειναι ενας τυπικος σκυλος που θα αντιδρασει με βαση το ενστικτο του . Ενας σκυλος που θα μπορω να εχω παντα μαζι μου χωρις ιδιαιτερα προβληματα , αλλα οχι ενας σκυλος φυλακας
Ξεφυγαμε ομως απο το θεμα........
Υπαρχει ομως ενδιαφερον...
[/quote]
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-07-08, 14:24
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

μακαρι ολοι να κατεβαζαν τα σκυλια τους σε εξετασεις εργασιας.

εξετασεις εργασιας schutzhund και ipo = αριστα εκπαιδευμενος ,ισορpοπημενος σκυλος, παντα υπο ελεγχο. ως συνεπεια αυτων αρμονικη συμβιωση ανθρωπου σκυλου.

σε αυτες και μονο οφειλουμαι το καταπληκτικο ταπεραμεντο των αγαπημενων μας σκυλων εργασιας γιατι με βαση αυτες γινεται η εκτροφη τους.

πιστευω πως οπoιος θελει το σκυλο του αγριο η απλως τον μαθαινει να δαγκωνει δεν εχει καμια σχεση με το πνευμα των παραπανω κυναθληματων-εξετασεων και δε θα πρεπει να υπαρξει συσχετισμος.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-03-09, 13:40
whiskey Ο χρήστης whiskey δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petros Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ομως τα Μαλινουα ΔΕΝ ειναι η αγαπημενη μου φυλη
ενα video απο προπονηση με εμενα και τον Apache (American Staffordshire Terrier) τον χειμωνα του 2002
Φίλε πέτρο πολυ παλιο βιντεο σε προπονηση με τον Μαουρο.. ο σκυλος σου αν ειναι γιος του jack ή οχι? Χαιρομαι παντως που βλεπω τον μαουρο ετσι οπως ηταν πριν 7 χρονια. το ιδιο δυναμικοσ. ελπιζω να συνεχιζεται ετσι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03532 seconds with 15 queries