Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 09-11-05, 23:33
pepe Ο χρήστης pepe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Μερικές σαφείς ερωτήσεις

Γεια σε όλους,

πριν μόλις 2 βδομάδες μου έκαναν δώρο ένα χρυσοψαράκι μέσα σε ένα ενυδρειάκι-γυάλα 8λ. Από τότε κόλλησα το "μικρόβιο" άρχισα να ψάχνω στο net και αφού διάβασα αρκετά κατέληξα ότι θα ήθελα να στήσω ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα...φυσικά μεγάλο αφού κατάλαβα ότι τα 8λ είναι φυλακή για το ψαράκι μου.
Σκοπεύω να αγοράσω λοιπόν ένα ενυδρείο γύρω στα 100-120 λ. Σας παρακαλώ όπως μου δώσετε τα φώτα σας στις εξής ερωτήσεις που έχω

1) τα 100-120 λ είναι αρκετά για 3 χρυσοψαρα ή καλύτερα μόνο 2?

2) Αν έβαζα μόνο 2 θα μπορούσα να βάλω άλλα ψαράκια ή άλλα είδη (σαλιγκάρια, γαρίδες κλπ...) κρύου νερού μέσα που θα συμβιώναν με τα χρυσόψαρα? Και αν ναι ποιά και πως θα τα αναζητήσω?

3) Στο ενυδρείο δε σκοπεύω τουλάχιστον για αρχή να βάλω αληθινά φυτά. Τι φωτισμός θα είναι επαρκής και για πόσες ώρες τη μέρα?

4) Θα ήθελα να πάρω ένα καλό εξωτερικό αθόρυβο φίλτρο. Ποιό προτείνετε ότι θα με καλύψει? Επίσης επειδή δεν έχω δει ποτέ από κοντά...το εξωτερικό φιλτρο πως μπαινει μέσα στο νερό? Πρέπει να ανοιχτεί τρύπα ή φαίνεται η σωλήνα να βουτάει μέσα στο ενυδρείο από το πάνω μέρος κι αυτο δεν είναι αντιαισθητικό? (sorry αν είναι ηλίθια η ερώτηση...)

5) Αεραντλία και αερόπετρα είναι το ίδιο? Και εδώ θα ήθελα να ξέρω πως καλύπτουμε το καλώδιο που βουτάει μέσα στο νερό από το καπάκι του ενυδρείου...(μη βαράτε)

6) Πως μπορώ να διακρίνω αν μπορώ τώρα που είναι μόνο του...αν το χρυσοψαράκι μου είναι αρσενικό ή θυληκό? (πρ΄΄επει να έιναι απ αυτά που χω δει κοινό χρυσόψαρο...μισό πάνω σώμα πορτοκαλί...μισό κάτω προς την κοιλιά λευκο...έχει πάνω πτερύγιο πορτοκαλί...κάτω στην κοιλιά έξι πτερύγια λευκά...και ουρά σε σχήμα Δ λευκή)

7)Σε περίπτωση που μελλοντικά γεννηθούν αυγά πως θα τα απομακύνω ώστε να μην γεμίσω κι άλλα ψαράκια που θα ασφυκτιούν σε μικρό χώρο ήδη οριακό για 2-3 χρυσόψαρα?

Για τη χημική ισορροπία ισχύουν ότι οι εξής τιμές είναι οι ιδανικές για χρυσόψαρα?
ph μεταξύ 6.0 - 8.0
NH3=0mg/lt
NO2=0
NO3<50 ppm
Ποιάς μάρκας είναι ένα αξιόπιστο σύστημα αυτών των μετρήσεων κατά τη γνώμη σας?

9) Μεταξύ επίπλου (βάσης) και ενυδρείου χρειάζεται να τοποθετήσω κάποιο υλικό για απορρόφηση βάρους κραδασμών κλπ...και πως το ζητώ αυτό στο pet shop?

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας και τις όποιες απαντήσεις σας!!!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τριχοειδής άλγη:τρόποι αντιμετώπισης και άλλες ερωτήσεις... GIWRGOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 31-03-05 22:03
Ερωτήσεις σχετικά με το Juwel Rio 400 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-12-04 17:57
Ερωτήσεις για συσκευή R.O. Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 23-11-04 11:59
Μερικές Ερωτήσεις NTABOS Γλυκό νερό - Γενικά 14 11-03-03 11:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06579 seconds with 13 queries