Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 13-08-04, 05:11
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις!


Παιδιά καλώς σας βρήκα! Αυτό είναι το πρώτο μου Post εδώ!
Έχω ένα ενυδρείο εδώ κ 2 μήνες! Μου είπαν οτι τα πάω αρκετά καλα για newbie! (ένας φίλος ο οποίοε δούλευε στο pet shop Cosmo-Zoo)
Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρων (έτσι μου είπαν) μου το έκανα δώρο! Το έχω στρώσει με χαλίκι (μαυρο είναι δεν ξέρω αν είναι αυτό που μου είπαν: ασβεστόλιθος) έχω 3 διαφορετικά φυτά από τα οποία θα βάλω φωτογραφίες σύντομα γιατί δεν ξέρω τι είδους είναι! Το ένα μοιάζει με κρεμμύδι! Το άλλο έχει μία μανία να ξεριζώνεται κ να ανεβαίνει στην επιφάνεια να απλώνετε (μεγαλώνει πολύ γρήγορα) κ το τρίτο μοιάζει με θάμνος κ δεν μεγαλώνει καθόλου! Για διακόσμηση έχω 2 ρίζες. Μία 10 εκατ. κ μία 20 εκατ. Ένα κοχύλι, Έναν Παρθενώνα και μία σπηλιά!

Στα παρακάτω ψάρια θα βάλω φωτογραφίες για να τα αναγνωρίσετε!
Θα σας πώ τι ξέρω οτι έχω!

2 Όσκαρ 1 μάυρο - 1 άσπρο 10εκατοστών! το άσπρο θυληκό κ το μαύρο αρσενικο (αν κ μου είπαν οτι δεν είναι εύκολο να αναγνωριστεί) το μαύρο είναι ήρεμο αλλά πολύ λαίμαργο! (έφαγε κ μία κατσαρίδα που του έριξε ένας φίλος χωρίς να το ξέρω!) Το άσπρο είναι πολύ επιθετικό!

3 Παπαγαλόψαρα 2 5 εκατοστά - 1 3 εκατοστά! Τα 2 έχουν ζευγαρώσει 2 φορές! την μία δεν είδα μωρά αλλά μόνο αυγά που μετα από 2-3 μέρες εξαφανίστηκαν ενώ την άλλη είδα τα μωρά κ ζήσανε 5-7 μέρες (μετά έφυγα για ταξίδι 7 μέρες κ όταν γύρισα είχαν εξαφανιστεί!) το τρίτο κ μικρότερο παπαγαλόψαρο όλη μέρα κολυμπάει σαν τρελό!

2 Πλακόστωμους οι οποίοι τρώνε όλη μέρα κ έχουν μέγεθος 7-8 εκατοστά!

2 Μπλέ Κλωνάκια!

Είχα 2 κίτρινα κλωνάκια (πολύ δραστήρια κ έναν Black Sark με κόκκινη-πορτοκαλί ουρά) Το ένα το έφαγε ο "καρχαρίας" κ από τότε το άλλο είναι χωμένο στο εσωτερικό φίλτρο! Μόλις έβαλα τα μπλέ κλωνάκια μου φάγανε τον καρχαρία, κ χώθηκαν κ αυτά στο φίλτρο!

Από εξοπλυσμό έχω:
1 εξωτερικό φίλτρο Resun external filter AE-306.
1 εσωτερικό φίλτρο αγνώστης ταυτοτήτως!
1 "Αέρα" Resun A02000
2 Λάμπες 1philips 18watt/89 - 1Daylight άγνωστη!
1 CO2 depot
1 αυτόματη ταϊστρα
Το ενυδρείο λέγεται Genesis-80

Δέν έχω κάνει μετρήσεις! που μπορώ να βρώ ένα "kit" που να περιέχει όλα τα tests κ τα βελτιωτικά τους (π.χ. ph-Plus ph-Minus)?

-Έχω κάνει καλή επιλογή ψαριών;

-Πριν να φύγω για το ταξίδι μου το νερό ήταν τέλειο!!! (διάφανο εντελώς)΄
όταν γύρισα ήταν γεμάτο άλγη! καθάρισα τα βουλωμένα φίλτρα κ ξεθόλωσε κ εξαφανήστικε η άλγη! Αλλά ακόμα δεν έχει ξεθολώσει 100% Τί πρέπει να κάνω;

-Ρωτήστε με τίποτα! Μου αρέσει να ασχολούμε με το ενυδρείο!
__________________________________________________ ___________
Ξέχασα να ρωτήσω 1 λάμπα Black Light σε συνδιασμό με μία ειδική λάμπα για γρήγορη ανάπτυξη φυτών θα έχει μεγάλες επιπτώσεις;

Το νερό παλιότερα ήταν πολύ καθαρό! τώρα αιωρούνται κάποια μικροσοματίδια! σκέφτηκα οτι μπορεί να είναι κομματιασμένη τροφή που ξέφυγε από τα Όσκαρ. Μήπως πρέπει να τα αφήσω νυστικά κανα 2 μέρες;
__________________________________________________ ___________

Έχω να διαλέξω ανάμεσα σε 4 προτάσεις τις 2:
-Daylight Blue Reptile Buld 25 W
-Black-Light 8 W
-ARCADIA ΜARINE WHITE
-NARVA OCEANIC LIGHT

Προτείνετε τίποτα άλλο ποιό αποτελεσματικό αναπτυξη φυτών - ανάδειξη χρωμάτων; Εσείς τι χρησιμοποιείτε; Οι χρωματιστές λάμπες μήπως στρεσάρουν τα ψάρια μου;

Είναι καλό να χρησιμοποιώ βελτιοτικά νερού κ βιταμίνες κ αντιχλώρια κ τέτοιου είδους χημικά;
__________________________________________________ ___________

Εγώ το ενυδρείο μου το "έστρωσα" σε 1 εβδομάδα χωρίς τεστ! Έβαλα νερό αντιχλώρια ειδικά βακτηρίδια κ ειδικούς μύκητες! Μετά απο 6 μέρες έβαλα τα ψαράκια μου και τα φυτά μου! Λοιπόν; Έχετε να δηλώσετε κατι; Είμαι απλα τυχερώς; Θα μπορούσα να έχω απόλειες;

Επίσης, κατα την διάρκεια Black Out τα ψάρια πόσες ώρες έχουν αυτάρκεια; Άκουσα οτι μπορώ να μην χρησιμοποιώ αεραντλία αφου έχω 2 φίλτρα κ το ένα έχει βιόσφερες! είναι σωστο αυτό; είναι αλήθεια οτι υπάρχουν ταμπλέτες που δημιουργουν οξυγόνο; υπάρχει τίποτα σαν UPS η μπαταρία που μπορώ να χρησιμοποιείσω όσο υπάρχει Black Out?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12654 seconds with 12 queries