Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #16  
Παλιά 17-03-16, 21:47
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Νικολέτα πρέπει να ξέρεις πως σ ένα φυτεμένο ενυδρείο η ροή και η καλή κυκλοφορία του νερού(που μεταφέρει τα θρεπτικά στα φυτά+το co2)είναι ένας απ τους βασικότερους παράγοντες της επιτυχίας του και της αποφυγής από άλγες που λατρεύουν τα στάσιμα νερά και την ανισορροπία του συστήματος οπότε εγώ πιστεύω κατα την ταπεινή μ πάντα γνώμη πως ένα φίλτρο δεν σε καλύπτει με τίποτα σε τόσα λίτρα.... η φίλτρανσή ή καλύτερα η ροή σε φυτεμένο πρέπει να είναι Αx5 (όπου Α είναι τα συνολικά λίτρα νερού του ενυδρείου)δλδ 2 φορές περισσότερες από ένα ενυδρείο που δεν στήνετε αποκλειστικά για φυτεμένο τοπίο.

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά να σου πω απ την πείρα μου μιας και κράτησα 6 μήνες 450 λίτρα hi-tech φυτεμένο πως έχουν τα πράγματα....

Υποστρώματα μπορείς να κάνεις ένα σορό diy αλλά δεν θα χεις το αποτέλεσμα που φαντάζεσαι αν δεν πας σε κάποιο εξειδικευμένο...

Επίσεις αν θέλεις το ενυδρείο να λάμπει και τα φυτά σου να είναι σε άψογη κατάσταση θα χρειαστείς και Α/Ο μιας και οι σκληρότητες και το ψηλό PH επηρεάζει πολύ αρνητικά τα φυτά και τα δυσκολεύει να απορροφούν τα θρεπτικά απ το νερό.

Τα φώτα σου στο ξανα λέω που είναι το κλειδί της επιτυχίας στο ύψος που σκέφτεσαι να κάνεις το όλο project για μένα μονόδρομος είναι mh hqi αλλά η κατανάλωση και η θερμοκρασία θα είναι στα άκρα!!!!!

Πας υποχρεωτικά για chiller γιατί αν τα 900λίτρα πιάσουν 31-32 βαθμούς τον Ιούλιο η θερμοκρασία θα κατέβει καλό Σεπτέμβρη...(υπερβολή)αλλά θα χεις πρόβλημα.

Και τέλος η μηνιαία συντήρηση ρε σει σε λιπάσματα ρεύματα και νερό α/ο νομίζω πως κάνουν ένα πολύ ακριβό πακέτο για 900λίτρα...

Αφού έχεις την τρέλα και την όρεξη γιατί δεν πας σ ένα 200άρι-300άρι ενυδρείο μέχρι 50 εκ ύψος που θα έχει λογικό κόστος και αγοράς στησίματος αλλά και μακροχρόνιας συντήρησης .

Φιλικά πάντα Στέλιος.

Υ.Γ Απλά εγώ το βλέπω ριψοκίνδυνο το project στα 900 για να μη χάσεις και το χρόνο σου και την όρεξή σου αλλά και τα λεφτά σου αν πάει κάτι στραβά ....
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπολι απο ενυδρειο με γκαπι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα lordpektroni Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-14 23:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08248 seconds with 14 queries