Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-07, 19:55
underwater Ο χρήστης underwater δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ειχα κάποτε και εγώ πρόβλημα με πράσσινη τριχοειδή άλγη...σε ενυδρείο μονο με ψάρια, έκανα πολλά και διάφορα μέχρι να βρεί την ισσοροπία του.
Η συσκότιση ειναι μια προσωρινή λύση.Το πρόβλημα μπώρει να ξαναεμφανιστή...
Εγώ στην θέση σου αν ήθελα να μην έχω φυτά στο ενυδρείο θα άλλαζα της λάμπες με 2 τύπου cool-white αυτές δεν εκπέμπουν πολύ μπλέ και κόκκινο σαν αυτές που έχεις τώρα, η άλγη ειναι φυτό και ευνοείτε από την fluora και την oceanic.
Κάνε αλλαγές νερού 2 φορές την εβδομάδα το 1/4 μέχρι το ενυδρείο να βρεί την ισσοροπία του. Και πρόσεχε την ποσότητα της τρωφής που δείνεις στα ψάρια. Επίσης κάνε και ένα τεστ για φώσφορο, γιατί....κάμια φορά το πρόβλημα μπορεί να ειναι στο νερό του δικτύου...

..ολά αυτά εμπειρικά στο δικό μου ενυδρείο..ελπίζω να μην σε μπέρδεψα..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-07, 12:47
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από underwater Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ στην θέση σου αν ήθελα να μην έχω φυτά στο ενυδρείο θα άλλαζα της λάμπες με 2 τύπου cool-white αυτές δεν εκπέμπουν πολύ μπλέ και κόκκινο σαν αυτές που έχεις τώρα, η άλγη ειναι φυτό και ευνοείτε από την fluora και την oceanic.
Αυτο ισχυει μονο στην περιπτωση που λες, δηλαδη να μην υπαρχουν φυτα, αλλα και σ΄αυτη με καποιες προυποθεσεις. Οι συγκεκριμενες λαμπες (flora, grolux κλπ.) βγαζουν "λιγοτερο" φως απο τις daylight και αρα ειναι ευθυνονται λιγοτερο για τα προβληματα αλγης.
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-07, 23:49
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

...παιδιά νομίζω πως είναι μικρές οι διαφορές ανάμεσα στις λάμπες, όσον αναφορά την δημιουργία άλγης, ώστε να είναι υπεύθυνες γι'αυτήν...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-07, 09:09
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

κύριοι καλημέρα και καλή εβδομάδα
Τελικά, παρέτεινα την συσκότιση μέχρι και χθες, ήτοι συνολικά για 4 ημέρες. το πρόβλημα δεν φαίνεται να έχει αντιμετωπισθεί ριζικά, αλλά οφείλω να ομολογήσω πως αν δεν υπήρχε συσκότιση, το ενυδρείο θα ήταν σε χειρότερα χάλια. Βάζω λοιπόν πρόγραμμα για συχνότερες αλλαγές νερού και βλέπουμε.
Όπως έχω γράψει πιο πάνω, δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω τώρα , δηλαδή ένα γυμνό ενυδρείο. Θέλω να ξαναβάλω φυτά, ξύλα κλπ. μόνο που αν το κάνω αυτό τώρα, η άλγη θα μου πνίξει τα φυτά (άσε που θα δυσκολέψει τον καθαρισμό) και θα μου μαυρίσει όλες τις ρίζες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-07, 17:29
underwater Ο χρήστης underwater δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Φίλε Thanosatha...
έγραψα για daylight?...
η λάμπες τύπου fluora grolux κλπ. ευννοούν λιγότερο την άλγη? σε ενυδρείο χωρίς φυτά?
αυτό που μετράει περισσότερο ειναι το ποια λάμπα βγάζει περισσότερο φώς ή σε πιό φάσμα εκπέμπει?

Η άλγες (η περισότερες) αναπτύσονται με λιγότερες απαιτήσεις σε φώς απο οτι τα φυτά, σε ενυδρείο όμως χωρίς φυτά και με προβλήματα άλγης δεν βάζουμε λάμπες ειδικές για φωτοσύνθεση (fluora) ή λάμπες που εκπέμπουν πολύ μπλέ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-07, 18:29
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο θεμα το εχω συζητησει αρκετες φορες με πολλους συνχομπιστες. Πολλοι υποστηριζουν (οπως ο genirous παραπανω) οτι δεν εχει σχεση και δεν επηρεαζει αμεσα η διαφορα μιας λαμπας (ειτε η διαφορα αυτη ειναι "χρωματικη" ειτε εντασης) απο μια αλλη την αλγη. Αλλοι λενε πως αφου η τυπου grolux λαμπες εκπεμπουν αποδεδειγμενα λιγοτερο φως, θα προωθουν και λιγοτερα την εξαρση μιας πιθανης αλγης.
Εγω παλι, εχω καταληξει στο οτι η λαμπες τυπου daylight μπορει να ειναι ο κυριος υπευθυνος για συγκεκριμενους τυπους αλγης, οπως ειναι η bga και η spot.
Κανενα απο τα παραπανω λεγομενα, δεν αντισταθμιζει τους παραγοντες no3-po4-co2 κλπ κλπ. Το ενυδρειο πρεπει να βρει τις ισορροπιες μεταξυ των παραπανω και του φωτισμου (οποιος και αν ειναι αυτος) για να μην εχει προβληματα αλγης. Γι αυτο και οταν ενα ενυδρειο ειναι φρεσκοστημενο εμφανιζει συνηθως αλγη.
Τωρα, στην περιπτωση του φιλου οπως και σε καθε περιπτωση ενυδρειου που δεν εχει φυτα ειναι μαλλον παραδοξο να μπουν ροζ λαμπες. Απλα θα μπει ο χαμηλοτερος δυνατον φωτισμος με κοινες λαμπες.
Η παρεμβαση μου ηταν περισοτερο για να δειξω οτι αυτο που ειπες για την αντικατασταση της flora με αλλη (cool white) για την αντιμετωπιση της αλγης δεν ειναι απο ολους (συμπεριλαμβανομενου και εμου) αποδεκτη...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καφέ άλγη pepe72 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 09-06-07 12:52
Καφέ άλγη geokary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 04-06-07 00:23
Κόκκινη άλγη ??? Lsourtzo Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 28 13-04-07 16:36
Πράσινη άλγη... daukalion Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 17-06-05 19:14
Βοήθεια..(άλγη) gemini_str Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-07-04 10:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04227 seconds with 15 queries