Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-05, 23:46
GIWRGOS Ο χρήστης GIWRGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Τριχοειδής άλγη:τρόποι αντιμετώπισης και άλλες ερωτήσεις...

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με την μαύρη τριχοειδή άλγη,η οποία έχει εξαπλωθεί στο φυτεμένο ενυδρείο μου.Ο πλακώστομος που έχω ,αν και κρατάει πεντακάθαρο το ενυδείο μου από οποιοδήποτε άλλο είδος άλγης,αδυνατεί να αντιμετωπίσει την συγκεκριμένη.

Ερωτήσεις:

1)Υπάρχουν είδη ψαριών που τρώνε την συγκεκριμένη μαύρη τριχοειδή άλγη?

2)Όσον αφορά στην λύση του "οξυζενέ":Πόση ποσότητα πρέπει να ρίξω σε 100 λιτρο ενυδρείο?Και το βασικότερο:Η ρίψη οξυζενέ(για την καταπολέμηση της μαύρης τριχοειδούς άλγης),ενδέχεται να προκαλέσει παρενέργειες ή κάποιο κίνδυνο στα ψάρια?Είναι το οξυζενέ απολύτως ασφαλές για τα ψάρια?

3)Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώωπισης της συγκεκριμένης άλγης?(Ίσως κάποιο φάρμακο ή άλλη ουσία?)

Προς το παρόν έχω απομονώσει σε ένα 10 λιτρο όσα φυτά είχαν εμφανώς προσβληθεί από την άλγη αυτή ,και έχω ρίξει μέσα 10 ml οξυζενέ.Πάσα συμβουλή δεκτή
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-05, 10:12
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Λοιπον , μαλλον αυτη η αλγη απ΄ οτι καταλαβα ειναι η κοντη μαυρη .
Αυτη δεν την ενοχλει καν το οξυζενε στις ποσοτητες που δεν καταστρεφει τα φυτα , βεβαια δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις με την ασφαλη δοσολογια που στην δικια σου περιπτωση ειναι 20-25ml καθε μερα.
Εαν δεις οτι κατι κανει συνεχισε ετσι μεχρι να φυγει ολη και κανε αλλαγες καθε 2 μερες , εφοσον εχει αρχισει να φευγει.
Το βλεπω δυσκολο ομως.
Αυτα για το μεγαλο ενυδρειο.
Τα ψαρια δεν τα ενοχλει καθολου το οξυζενε , αντιθετως θα ελεγα .
Τα φυτα που εχεις απομονωσει μπορεις να τα βαλεις σε διαλυμα χλωρινης (19 μερη νερο 1 μερος χλωρινης , την πρασινη χωρις αρωματικα) , για περιπου 1,5-2 λεπτα αναλογα με το ποσο ευαισθητο ειναι το φυτο , και παντα τις ριζες εξω απο το διαλυμα.
Μετα ξεπλενεις καλα με αφθονο νερο και εισαι ετοιμος .
Δοκιμασε ομως πρωτα στο μικρο με το οξυζενε αλλα οχι με αυτη την αναλογια , γιατι αυτη η αναλογια ειναι επικινδυνη για τα φυτα και μπορει να στα καψει ολα , βαζε καθε 12 ωρες 3 ml και βλεπεις , εαν δεν γινει τιποτα τοτε πας στην χλωρινη .
Ομως αυτο δεν ειναι παρα μια προσωρινη λυση , γιατι εαν δεν βρεις το προβλημα που δημιουργησε αυτη την αλγη , αργα ή γρηγορα θα εμφανιστει ξανα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-05, 22:00
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα αν και ο προλαλήσας έχει δίκιο με τους τρόπους καταπολέμησης της μαύρης τριχοειδής άλγης δηλαδή και με το οξυζενέ αφενός αλλά και με την χλωρίνη αφετέρου θα έλεγα οτί ενίσταμε κάπως στις παραπάνω ενέργεις από την άποψη ότι είναι αρκετά δραστικές,θα πρότεινα ταπεινώς την τοποθέτηση ενός οτόκυκλου που τρέφετε και με την μαύρη τριχοειδή άλγη.Αλλά το βασικότερο που θα πρέπει να βρείς είναι τον ή τους λόγους που σε κάναν κάτοχο αυτού του είδους της άλγης,κάπου στην διαδρομή έχασες την ισορροπία στο ενυδρείο σου.Και όπως έχω ξαναναφέρει το να βρείς την αιτία του προβλήματος έχεις κατά 70% την λύση στο πρόβλημά σου.Δες και παρακάτω το link/site που σου παραθέτω σχετικά με τον οτόκυκλο.
www.fishprofiles.com/files/profiles/otto.xml
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-05, 22:26
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα Οttocinclus δεν τρώνε αυτού του είδους άλγης και ποτέ δεν βάζουμε μόνο ένα σε ενυδρείο, αφού είναι ψάρια που ζούνε σε κοπάδια.
Το μοναδικό ψάρι που την τρώει είναι το Crossocheilus siamensis (ή SAE).
http://www.thekrib.com/Fish/Algae-Eaters/
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-05, 22:34
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο τι κάνεις ζητώ συγνώμη έχεις απόλυτο δίκιο μπερδεύτικα λιγάκι γιατί έψαχνα για μένα που θέλω όττο και πάλι χίλια συγνώμη.SAE και πάλι SAE.Αgrino και επ'αυξάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-05, 09:29
tassssos Ο χρήστης tassssos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Καλησπέρα και συνεχίζω στο ιδιο θέμα
Διάβασα εδω γύρω πως η άλγη αυτή οφείλεται σε χαμηλά επίπεδα νιτρικών και υψηλά επίπεδα φοσφορικών, ισχύει? δηλαδή εκτός από τα μέτρα αντιμετόπησης τι πρέπει να προσεχθεί για να μην ξαναεμφανηστεί? να΄στε καλά
__________________
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-05, 10:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Welcome to the club..
Να ηταν τοσο απλο τι καλα θα ηταν..
Η αλγη ειναι ειδος "φυτου". Εχει την ιδιοτητα να αναπτυσεται και σε μη φυσιολογικες συνθηκες σε σχεση με τα αλλα φυτα
Η λογικη ειναι να εχουμε καλες συνθηκες για τα φυτα ωστε να αναπτυσσονται γρηγοροτερα απο τις αλγες.
Η μαγικη λεξη ειναι το καλες συνθηκες, (φως, διοξειδιο, θρεπτικα) σε ισσροπια μεταξυ τους. Το κακο ειναι οτι αυτη ακριβως η ισοροπια μεταβαλλεται καθως τα φυτα μεγαλωνουν, οποτε μιλαμε για ενα κινουμενο στοχο!.
Αν υποθεσουμε οτι το φως και το διοξειδιο ειναι το "ευκολο" μερος το θεμα των θρεπτικων ειναι το δυσκολοτερο.
Τα φυτα χρειαζονται μακρο στοιχεια και μικρο στοιχεια για να αναπτυχθουν
Τα μακρο ονομαζονται και NPK (Nitrogen, Phosporus, Potassium (καλιο))
και σε δευτερευουσα σημασια, ασβεστιο και μαγνησιο.
Η αναλογια μεταξυ τους ειναι καθοριστικη για την σωστη αναπτυξη
Το Ν παρεχεται απο το γνωστα σε ολους μας νιτιρκα NO3 (και απο την αμμωνια και το no2 βεβαιως, αλλα εχουμε και ψαρια στο ενυδρειο!)
Ο φωσφωρος συνηθως ερχεται και αυτος απο το ταισμα...
Το Καλιο ερχεται μονο απο τα λιπασματα.

Απο κει και περα υπαρχουν τα ιχνοστοιχεια τα οποια πρεπει να υπαρχουν σε ελαχιστες ποσοτητες μεν, αλλα ειναι παρα πολλα δε.
(ξεκιναμε απο σιδηρο στροντιο και φθοριο για να καταληξουμε σε πολυπλοκες οργανικες ενωσεις βιταμινων..)

Η οποιαδηποτε ελλειψη των παραπανω σταματαει την αναπτυξη των φυτων δινοντας περιθωριο στις αλγες να αναπτυχθουν.
Αν λαβουμε υποψιν επισης οτι τα φυτα θελουν 1-2 εβδομαδες για να ανταποκριθουν στις οποιες αλλαγες, και το οτι ειναι πρακτικως αδυνατον να βγαλουμε ακρη με μετρησεις, το πραγμα γινεται ακομα δυσκολοτερο.

Μια μεθοδος που λυνει τα παραπανω προβληματα ειναι η προσεγγιστικη με εβδομαδιαιες αλλαγες.
Μπορεις να διαβασεις εδω.
http://www.barrreport.com/forums/showthread.php?t=1
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-05, 11:24
GIWRGOS Ο χρήστης GIWRGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρω το Crossocheilus siamensis (ή SAE) στην Θεσσαλονίκη?.Αν υπάρχει σίγουρα σε κάποιο μαγαζί?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-05, 12:06
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Κυων και Γαλη στην Γρ.Λαμπρακη στην στροφη τριανδριας.
Ειχε προς 3 € το ενα. Τα τελειωσαμε με τον Πρυτανη αλλα ειπε πως θα ξαναεφερνε.Εχθες ειχε παραλαβη αλλα δεν περασα, περνα αμα ειναι και πες μας κι ολας.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-05, 22:03
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Δυο-τρεις παρατηρησεις μονο.......
Δεν ειμαι σιγουρος για ποια αλγη μιλαμε....αλλη η BBA (μαυρη, κοντη σε μορφη "θαμνου")στην οποια αναφερονται τα περισσοτερα posts και την οποια οντως τρωει ο SAE αλλα μονο οταν ειναι στα αρχικα της σταδια (οταν εχει κανει τις "φουντες" θελει αλλα μεσα - μηχανικο καθαρισμο, χλωρινη κλπ) και οφείλεται συνηθως σε ελλειψη CO2 και αλλη η τριχοειδης που μπορει να εχει διαφορες μορφες (μακρυτριχη, σκληρη, μαλακη κλπ) και οφειλεται σε αλλες ανισορροπιες...
Τα λεγόμενα μακροστοιχεία είναι αυτά που χρησιμοποιούνται σε μεγάλες ποσότητες και περιλαμβάνουν το άζωτο (Ν), ο φώσφορος (Ρ), το θείο (S), το ασβέστιο (Ca), το μαγνήσιο (Mg) και το κάλλιο (Κ).....
Τα ιχνοστοιχεία είναι τα συστατικά που χρησιμοποιούνται σε πολύ μικρότερες ποσότητες αλλά είναι και αυτά απολύτως αναγκαία για την ανάπτυξη των φυτών και περιλαμβάνουν κυρίως το σίδηρο (Fe), το χλώριο (Cl), το μαγγάνιο (Mn), το χαλκό (Cu), τον ψευδάργυρο (Zn), το μολυβδαίνιο (Mo),ι το βόριο (Βο) και αλλα......και παντα μιλαμε για στοιχεια, οχι για ενωσεις...
Επισης η ανισορροπια δεν προκαλειται μονο με ελλειψη καποιου-ων στοιχειου αλλα και λογω λαθος αναλογιων......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04892 seconds with 12 queries