Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-12, 20:25
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή πυθαρι στην αυλη με ψαρια και νουφαρα

καλησπερα σασ!
σημερα εκανα την εγραφη μου και ειμαι αρκετα αρχαριος με το ολο θεμα αλλα επειδη μου αρεσει οσο παει και πιο πολυ ειπα να γινω μελοσ να θεσω σε σας τους πιο ψαγμενους τις αποριες μου!!!
λοιπον εχω ενα πυθαρι 200 λιτρων (καθαρο το υπολογιζω γυρω στα 180)
κι ειχα μεσα νουφαρα! πολυ ομορφα με πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες!
μου μπηκε η ιδεα και εβαλα αρχικα 2 χρυσοψαρα τα οποια εχοθν γινει 2 χρονια μετα περιπου 20 εκατοστα κι ενα πλατυστομο για καθαρισμο ο οποιος ειναι γυρω στα 25 εκατοστα!
προσφατα εβαλα κι 6 γκαπυ 2 ασερνικα και 4 θυλικα!
εχω ενα θερμοστατη 150 βατ ενα οξυγωνωτη (δεν ξερω αν λεγεται ετσι αυτο που βγαζει τις φυσαλιδες!!!) κι ενα φιλτρο 20 εκατοστων! θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας και καμια ιδεα αν θελετε για περισοτερη δραση!!! ευχαριστω!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σασ!
σημερα εκανα την εγραφη μου και ειμαι αρκετα αρχαριος με το ολο θεμα αλλα επειδη μου αρεσει οσο παει και πιο πολυ ειπα να γινω μελοσ να θεσω σε σας τους πιο ψαγμενους τις αποριες μου!!!
λοιπον εχω ενα πυθαρι 200 λιτρων (καθαρο το υπολογιζω γυρω στα 180)
κι ειχα μεσα νουφαρα! πολυ ομορφα με πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες!
μου μπηκε η ιδεα και εβαλα αρχικα 2 χρυσοψαρα τα οποια εχοθν γινει 2 χρονια μετα περιπου 20 εκατοστα κι ενα πλατυστομο για καθαρισμο ο οποιος ειναι γυρω στα 25 εκατοστα!
προσφατα εβαλα κι 6 γκαπυ 2 ασερνικα και 4 θυλικα!
εχω ενα θερμοστατη 150 βατ ενα οξυγωνωτη (δεν ξερω αν λεγεται ετσι αυτο που βγαζει τις φυσαλιδες!!!) κι ενα φιλτρο 20 εκατοστων! θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας και καμια ιδεα αν θελετε για περισοτερη δραση!!! ευχαριστω!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σασ!
σημερα εκανα την εγραφη μου και ειμαι αρκετα αρχαριος με το ολο θεμα αλλα επειδη μου αρεσει οσο παει και πιο πολυ ειπα να γινω μελοσ να θεσω σε σας τους πιο ψαγμενους τις αποριες μου!!!
λοιπον εχω ενα πυθαρι 200 λιτρων (καθαρο το υπολογιζω γυρω στα 180)
κι ειχα μεσα νουφαρα! πολυ ομορφα με πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες!
μου μπηκε η ιδεα και εβαλα αρχικα 2 χρυσοψαρα τα οποια εχοθν γινει 2 χρονια μετα περιπου 20 εκατοστα κι ενα πλατυστομο για καθαρισμο ο οποιος ειναι γυρω στα 25 εκατοστα!
προσφατα εβαλα κι 6 γκαπυ 2 ασερνικα και 4 θυλικα!
εχω ενα θερμοστατη 150 βατ ενα οξυγωνωτη (δεν ξερω αν λεγεται ετσι αυτο που βγαζει τις φυσαλιδες!!!) κι ενα φιλτρο 20 εκατοστων! θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας και καμια ιδεα αν θελετε για περισοτερη δραση!!! ευχαριστω!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
κανενα σχολιο??? πειτε μου καμια ιδεα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-06-09-016.jpg
Εμφανίσεις:  3089
Μέγεθος:  52,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-10-28-042.jpg
Εμφανίσεις:  825
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-10-28-043.jpg
Εμφανίσεις:  1002
Μέγεθος:  79,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02062011007-001.jpg
Εμφανίσεις:  3108
Μέγεθος:  70,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20120509111002_1.jpg
Εμφανίσεις:  1075
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20120510122952_3.jpg
Εμφανίσεις:  626
Μέγεθος:  57,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20120518174949_1.jpg
Εμφανίσεις:  587
Μέγεθος:  36,0 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 29-10-12 στις 21:49
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-12, 21:54
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

δεν αρεσει σε κανενα η ιδεα μου??? πειτε μου καμια συμβουλη για τα ψαρακια μου! θελω να περνανε καλα εκει μεσα!!! υπαρχει προβλημα που εβαλα γκαπυ μεσα στα χρυσοψαρα? πειτε μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-12, 22:11
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλησπερα.Με ποια λογικη εβαλες τα ψαρια μεσα στο πυθαρι?
Αφου απο οτι φαινετε στην φωτο το νουφαρο γεμιζει ολο το στομιο και τ αψαρια δεν φαινοντε.Τι τα θες τα ψαρια εκει μεσα?
Απλα για να υπαρχουν?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-12, 22:52
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

φαινονται κι ειναι πανεμορφα ειδικα την νυχτα που εχει και φως! ακομα δεν αφηνω το νουφαρο να ξεφυγει τα κοβω τα φυλλα του. ακομα μετα που εβαλα τα ψαρια καθαρισε το νερο και αναστηθηκαν τα νουφαρα προφανως απο την αμωνια των ψαριων. οι φωτο το αδικουν πολυ. ειναι πανεμορφο!
-------------------------
γενικα τα γκαπυ εχουν θεμα με τα μεγαλα χρυσοψαρα και πλατυστομο! δεν θελω να τα φανε!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blackpit : 29-10-12 στις 22:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-12, 23:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεγαλα τα ψαρια, μηδαμηνος χωρος για κολυμπι.
Μικρη επιφανεια για επαρκη οξυγονωση.
Τα γκαπι ειναι τροπικα ψαρια.
Αν επιζησουσαν απο το κρυο και τα χρυσοψαρα θα γεμιζε ψαρια.
Μηδεν θεαμα
κλπ κλο

οι μονοι κερδισμενοι ειναι τα λουλουδια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-12, 23:47
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

εχω βαλει αντλια αερα για οξυγωνωση, εχω θερμοστατη 150 βατ και 180 θεωρεισ οτι ειναι μικρο για 2 χρυσοψαρα και 6 γκαπυ? καμια αλλη συμβουλη για καλυτερη ζωη στα ψαρακια μου? εχω παρει μεγαλωστρα για να μεγαλωνουν τα μικρα γκαπυ οταν γεννηθουν. το θεαμα το βραδυ με τα φωτα ειναι απιστευτο! καμια σχεση με τισ φωτο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-12, 23:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το θεαμα ειναι κατι υποκειμενικο.
Μια μεγαλη φωτειζομενη γλαστρα με νουφαρα ειναι ενα φανταστικο θεαμα.
Ενα ενυδρειο σε σχημα γλαστρας, με τρια μεγαλα ψαρια που δεν μπορουν να κολυμπησουν παρα κανουν κυκλους γυρω απο τον εαυτο τους και μερικα μικρα ψαρακια που σε λιγο θα παγωσουν ειναι τραγικο θεαμα.


Τα 150 βατ, μπορουν με το ζορι να α εβασουν 5 βαθμους τη θερμοκρασια σε 180 λιτρα νερο. Οταν θα εχει 1-2 βαθμους το νερο το χειμωνα, αντε βα το παει στους 6-7. Απεχει 11-12 βαθμους απο τη μινιμουμ θερμοκρασιζ που ζουν τα γκαπι.
Αυτα με 24ωρη λειτουργεια του θερμαντηρα, δλδ 10-12 ευρω το μηνα για το τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-12, 04:56
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

κοιτα το τελευταιο που θελω ειναι να ταλαιπωρω τα καημενα τα ψαρακια μου! οσο αναφορα για τα 3 μεγαλα ψαρια σιγουρα δεν τους πεφτει και μεγαλος ο χωρος! ηδη σκεφτομαι για κατι αλλο μεγαλυτερο στην αυλη μου στο στυλ λιμνουλας δλδ και να μεινουν μονο ενασ μικρος πλατυστομοσ και τα γκαπυ στο πιθαρι. τα χρυσοψαρα τα εχω τωρα 2 χρονια εκει μεσα. περισι χωρισ θερμοστατη η χαμηλωτερη θερμοκρασια ηταν 11 βαθμοι οτα εξω δλδ ειχε 5. ισως επειδη ειναι χοντρο το τοιχωμα του πυθαριου και ''μαζευε'' ηλιο την μερα! αλλα θα το παρατηρω κι αν ειναι ετσι που μου το λες τα μικρα μου γκαπυ θα μπουνε μεσα στο σπιτι σε ενυδρειο! θα σας ενημερωσω στην συνεχεια! αυτο που μ αρεσει εμενα περισοτερο απ ολα σε αυτην την φαση ειναι οτι μοιαζει πολυ περισοτερο με το φυσικο τους περιβαλλον απ οτι ενα ενυδρειο στο σαλονι μου! ευχαριστω ομως που νοιαζεσαι για τα ψαρακια μου! καλο βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-12, 14:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που μ αρεσει εμενα περισοτερο απ ολα σε αυτην την φαση ειναι οτι μοιαζει πολυ περισοτερο με το φυσικο τους περιβαλλον απ οτι ενα ενυδρειο στο σαλονι μου! ευχαριστω ομως που νοιαζεσαι για τα ψαρακια μου! καλο βραδυ
Χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας και χωρίς καμία διάθεση για παρεξήγηση, το φυσικό τους περιβάλλον απέχει πολύ από αυτό που προσπαθείς να κάνεις

Σου παραθέτω την ελάχιστη πληροφόρηση που υπάρχει για τα guppies: Βιότοπος: Μπορεί να ζήσει σε ποτάμια με μεγάλη ροή αλλά και σε βάλτους και έλη. Πολλοί πληθυσμοί του είδους ζουν σε υφάλμυρο νερό.
Θερμοκρασία: 18 - 28 οC

Θα σου πρότεινα ενυδρείο εντός σπιτιού
(Για τα χρυσόψαρα δεν έχω άποψη)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-12, 17:06
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

οκ 18-28 κι αν φροντησω να ειναι μεσα στα πλαισια αυτη η θερμοκρασια θα εχω αλλο προβλημα??? το νερο τουσ συμπληρωνεται αυτοματα με το αυτοματο ποτισμα περιπου 2 λιτρα καθε μερα. ειναι αρκετο? το νερο παντως ειναι πεντακαθαρο και ουτε ιχνος αλγη!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-12, 21:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι μονο η θερμοκρασια ο μονος παραγοντας καλης διαβιωσης.
Κανε google για ΄poecilia reticulata - seriouslyfish''.
Αλλαγες νερου δλδ δεν κανεις απλα συμπκηρωνεις.
Εχεις μετρησει ποτε νιτρικα φωσφορικα στο νερο;
-------------------------
Επισης κοιτα στο seriouslyfish για plecostomus και goldfish. Οπως και στο thegab
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-10-12 στις 21:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-12, 21:18
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

ουτως η αλλως υπαχει και η εξατμηση του νερου που ειδικα το καλοκαιρι ειναι μεγαλη. δλδ 2-3 λιτρα ημερησιως τα οποια συμπληρωνονται αυτοματα με το ποτισμα. ειχα μετρησει πριν ενα μηνα κι ηταν οκ σχεδον μηδεν! θεωρεις οτι χρειαζοναι περισοτερο απο 3 λιτρα συμπληρωμα νερου ημερησιως? ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-12, 21:28
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Αντιχλωριο βαζεις καθολου?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-12, 22:00
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

καθε μερα 10 σταγονες αν και το νερο μας δεν ειναι οπως των αθηνων! ειναι σαν εμφυαλωμενο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-12, 22:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν περνας κιαπο εδω μια βολτα να ριξεις λιγο διαβασμα?γιατι εχω την αισθηση πως κανεις οτι ναναι.διαβασε προσεκτικα τα υπομνηματα στους αρχαριους,και δωσε βαση στον κυκλου του αζωτου και την αμμωνια.αν εχεις αποριες αφου τα διαβασεις,ρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-12, 22:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αναπληρωση της εξατμισης δεν ειναι σαν την αλλαγη νερου.
Το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο Η2Ο και οτι ειχε μεσα του (πχ νιτρικα, αλατα κλπ) μενει πισω στο ενυδρειι (πιθαρι στην περιπτωση σου).
Ειναι πιθανο αν και δυσκολο σε τοσο λιγο νερο με τοσο μεγαλα και ρυπογονα ψαρια να εχεις σχεδον μηδενικα νιτρικα, αν καταναλωνουν τα φυτα τοσο πολυ αζωτουχα, ή δεν ταιζεις αρκετα, ομως υπαρχουν κι αλλα θεματα στην ελλειψη αλλαγων, οπως η οξειδωση (redox) και η εξαφανιση ιχνοστοιχειων λογω της καταναλωσης τους απο φυτα και ψαρια.

Αν και στην αναπληρωση της εξατμισης τοσο μικρης ποσοτητας νερου δεν ειναι απαραιτητο το αντιχλωριο, αυτο δεν κανει τιποτα αν μπει οποιαδηποτε ωρα. Το βαζουμε στο φρεσκο νερο ειτε πριν το εισαγουμε ή επιτοπου.
Το χλωριο κανει τη ζημια εκεινη την ωρα, μετα απο μερικες ωρες ετσι κι αλλιως εξατμιζετσι. Οτι ζημια ηταν να κανει την εκανε.

Με τι τεστ μετρησες νιτρικα;

Τα εμφυαλωμενα μην τα θεωρεις πανακεια. Τα περισσοτερα δεν ειναι ποσιμα κι επρεπε ηδη να τα εχουν κλεισει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-10-12, 22:37
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

οκ τωρα καταλαβα τι ενοεις! θα κανω αλλαγες στο νερο και θα βαζω το αντιχλωριο στο φρεσκο! σε ευχαριστω παρα πολυ! θα παω να παρω τεστ απο το πετ να ξανακανω τωρα που εχω και τα γκαπυ μεσα!
διαβασα κι αυτα που μου εστειλεσ! εχουν πολλα μυστικα τελικα θα προσπαθισω να κανω οσα περισοτερα μπορω. παντως αν αυτο λεει κατι το νερο λαμπει! και μηδεν αλγη! μαλλον λογω του πλατυστομου! το φιλτρο μου ομως εχω καταλαβει οτι του πεφτει μικρο γτ θελει καθαρισμο καθε τρεισ με τεσσερεισ μερες. φανταζομαι οτι δεν ειναι λογικο αυτο! τι θα μου προτεινες να παρω αν θεωρεις οτι θελει αλλαγη. και τι βιολογικο? ειμαι ασχετος με αυτα! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-10-12, 22:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για αρχη το πρωτο πραγμα που πρεπει να θυμασαι για παντα ειναι οτι οι πιο βασικες αιτιες θανατου των ψαριων ειναι το τοξικο νερο με αμμωνια ή/και νιτρωδη και οι αποτομες αλλαγες συνθηκων νερου (θερμοκρασια, πεχα pH, και σκληροτητες GH KH).
Ετσι λοιπον δεν πρεπει να πλακωθεθς στις αλλαγες νερου, μεγαλες και με αποτομη εισαγωγη του.
Σιγα σιγα.
Στην αρχη 10 λιτρακια ιδιας θερμοκρασιας και πολυ αργη εισαγωγη.

Φυσικα, αυτο ειναι προσωρινη λυση.
Τα ψαρια που εχεις μεσα χρειαζονται αλλο χωρο γιατι οπως ειπαμε άλλα ειναι μεγαλα κι άλλα ειναι τροπικα (γκαπι πλεκο).
Κανε αναζητηση στο φορουμ για ΄γλαστρολιμνη΄ να δεις τι μπορεις να διατηρησεις στο πιθαρι και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι, ψαρια κι εσεις, γιατι οντως ειναι πανεμορφο με τα νουφαρα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-10-12, 23:15
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

οκ αυτο κανω ηδη! ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-10-12, 13:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

To πυθάρι είναι όντως ωραίο με τα νούφαρα του
Τα ψάρια όμως δεν ξέρω αν έχουν χώρο να κινηθουν.
Εννοώ πως δεν παίζει ρόλο η απόλυτη τιμή στα λίτρα, αλλά και οι διαστάσεις

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις μόνο τα νούφαρα...

Και μόνο που το ψάχνεις τόσο, σημαίνει πως σ απασχολούν τα ψάρια.
Μπορείς να τους προσφέρεις πολύ καλύτερες συνθήκες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-10-12, 17:48
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

λεω να δωσω τα χρυσοψαρα μου και να κρατησω μονο τα γκαπυ που θα ειναι πολυ ανετα εκει μεσα! ευχαριστω παντως.
-------------------------
λοιπον σημερα που ''κρυωσε'' λιγο ο καιρος εδω, (το μεσσημερι ειχε 13 και το βραδυ επεσε και το πυθαρι μου ειχε σταθερα 25. οσο εχω βαλει δλδ τον θερμοστατη. ειναι σιγουρο οτι δεν θα με καλυβει αργοτερα που θα εχει πιο κρυο? αμα ειναι να μην παιρνω αλλο. αν θεσ πεσ μου τι μου προτεινεις για φιλτρο γτ απο το πετ μου τα παρουσιαζε πολυ απλα!!! μ ελεγε οτι δεν χρειαζοναται βιολογικα κι αλλα τετοια. εκενα μετρηση ph 7.5 αμωνια 3 και νιτρωδη 2. δεν εχω ιδεα αν ειναι οκ τελικα. πες μου την γνωμη σου αν θες!
-------------------------
συγνωμη λογω τον δαιμων του τυπογραφειου!! λοιπον η θερμοκρασια το βραδυ επεσε στους 7 . αμωνια 0.003 και νιτρωδη 0.004 και ph 7.5

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blackpit : 31-10-12 στις 17:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-10-12, 23:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποιος τις εκανε τις μετρησεις και με τετστ.
Δεν ξερω τεστ να μετραει με χιλιοστα αμμωνια και νιτρωδη.
Η ΝΑΣΑ τα εκανε;


Γκαπι σε εξωτερικο χωρο το χειμωνα σημαινει μεγαλη καταναλωση ρευματος απο πολυ ισχυρους θερμαντηρες.
Ενας θερμαντηρας 1βατ ανα 1 λιτρο ανεβαζει γυρω στους 7-8 βαθμους τη θερμοκρασια του νερου.
Αν καταφερεις να κρατησεις τροπικη θερμοκρασια σε 180 λιτρα νερο σε εξωτερικο χωρο, με 150αρη θερμαντηρα θα πρεπει να γραφτει στα γκινες.

Για να μη το κουραζουμε αλλο, το πυθαρι αυτο θα λειτουργουσε πιο ευκολα με δυο φανσι χρυσοψαρα που δεν γινονται μεγαλα και τιποτα αλλο.
Θα χρειαζοταν μαλλον και ο θερμαντηρας για να μη παγωσει τελειως το νερο και τα ψαρια που στις λιμνες αναζητουν τα βαθειζ σημεια για να αντεξουν.
Επισης στις θερμοκρασιες κατω απο 10 κοβουν και το φαι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-11-12, 00:22
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

σ ευχαριστω πολυ! για ολα αυτα! θα σας ενημερωσω για τις θερμοκρασιες να ξερουν κι αλλοι που εχουν εξω γλαστρολιμνες. ενας φιλος μου που εχει πετ τα μετρησε με ενα μηχανημα!!! α!!!! και εχω ξεχασει να σ πω οτι κι εγω ειμαι επαγγελματιας μουσικος εδω και 28 χρονια! οποτε τα ξαναλεμε ''συναδελφε''
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-11-12, 11:15
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παιδιά μην ξεχνάτε ότι το παιδί είναι απο Κρήτη και όχι απο βόρειο Ελλάδα και ότι οι χειμώνες μας εκεί κάτω είναι ανοιξιάτικοι και η θερμοκρασία δεν πέφτει πάρα πολύ, αν το παιδί δεν μένει στα ορεινά της Κρήτης τότε ίσως τα τροπικά guppy μπορούν άνετα να επιβιώσουν και το χειμώνα έξω στο πιθάρι με ένα μεσαίο θερμοστάτη! ....το χιόνι εδώ κάτω και ο παγετός αν δεν μένεις στα ορεινά είναι κάτι άγνωστο στους κρητικούς!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-11-12, 15:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τυχεροκ οι κρητικοι τοτε που εχουν ενυδρειο μεσα στο σπιτι.
Δεν θα χρειαζονται καθολου θερμαντηρα για τροπικα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-11-12, 16:21
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για το ''παιδι'' χαχα! εχουν να με πουν ετσι πολλα χρονια!!! ειμαι 41. οντως εδς τα πραγματα τον χειμωνα ειναι πολυ υπια! καλου κακου ομως εγω τσεκαρω την θερμοκρασια ακομα και το βραδυ η νωρις το πρωι και προς το παρον δεν εχει κανενα προβλημα!!
-------------------------
ειμαστε κοντα στην αφρικη εμεισ συναδελφε!!! εμ τι νομιζεσ!! πιο κοντα ειμαστε στην αφρικη παρα απο την αθηνα!!! λοιπον πηρα σημερα τεστ sera και δειχνει μηδεν! ειναι λογικο? εχω κανει ομως και τισ αλλαγες στο νερο οπως μου ειπες! α δεν μου εχεισ πει ακομα για τι φιλτρο θα χρειαστω. εχω το fluval 2 απο ενα 80 λιτρο ενηδρειο που τωρα εχω μια τεραστια χελωνα!! μου ειπαν απο το πετ οτι δεν μπορω να βαλω μεσα μακαρονι η κατι τετοιο βιολογικο κι οτι θα πρεπει να παρω εξωτερικο! εντωμεταξυ το καθαριζω καθε 3 μερεσ γτ μπουκωνει. πειτε μου την γνωμη σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blackpit : 01-11-12 στις 16:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-11-12, 16:33
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

την γνωμη τους στην εχουν πει,αλλα εσυ εκει!
το χαβα σου,να ακουσεις αυτα που σε βολευουν παση θυσια.
δεν τα λυπασαι τα ψαρια ηθελα να ξερα,να κανουν σβουρες γυρω γυρω σε ενα πυθαρι -τουαλεττα?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-11-12, 17:33
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ρε παιδια οι κινεζοι κρατουσαν για αιωνες χρυσοψαρα σε τετοια πυθαρια.......!!!! εγω κρατησα μεχρι το δεκεμβριο στην ορεστιαδα με μειον 18, εντλερς σε γλαστρολιμνη με ειδικη μονωση........

2 χρυσοψαρα με μια καλη φιλτρανση σε 180 λιτρα ειναι μια χαρα και ειδικα στην κρητη δεν 8ελει και θερμοστατη.......... τα ζωοτοκα δεν το συζητω πρεπει να φυγουν..... εκτος αν αφησει μονο τα γκαπυ αλλα με καποιο τροπο κραταει τουλαχιστον 18 βα8μους το χειμωνα........ εγω το πετυχα αλλα ειχα λιγα λιτρα και δεν το κρατησα κα8αρα λογω κοστους....... αλλα αλλο μειον 20 και αλλο + 8, + 10 που κανει στην κρητη......... τωρα για λιτρα και φυσικο περιβαλλον εχουν γινει συζητησεις επι συζητησεων και οι αποψεις ειναι πολλες και διαφορετικες........
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55681

εβαλα αρχες μαιου 3 θυληκα και ενα αρσενικο εντλερ και τελη δεκεμβριου εβγαλα καμια 20 αρια......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη douran_p : 01-11-12 στις 17:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-11-12, 18:28
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

κοιτα για τα χρυσοψαρα εχεις δικιο ισως να τους πεφτει μικρο αλλα για τα γκαπυ 180 λιτρα για 6 γκαπυ πιστευω οτι ειναι τεραστιο! λεω να βαλω τα χρυσοψαρα σε μια αλλη γλαστρολιμνη φυτεμενη μονο με φιλτρανση χωρις θερμοστατη και παραλληλογραμμη για να εχουσ χορο για κολυμπι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-11-12, 21:57
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
την γνωμη τους στην εχουν πει,αλλα εσυ εκει!
το χαβα σου,να ακουσεις αυτα που σε βολευουν παση θυσια.
δεν τα λυπασαι τα ψαρια ηθελα να ξερα,να κανουν σβουρες γυρω γυρω σε ενα πυθαρι -τουαλεττα?
Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ιατρειο για ψαρια στην αθηνα ino Αρχάριοι γλυκού νερού 16 15-01-12 19:30
Αυλη shadow Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 55 13-06-10 12:32
Φυτεμενο στην αυλη gta__156 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 18-03-10 16:49
ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ? (ψαρια στην επιφανεια) moudi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 31-07-08 09:49
Πυθαρι-ενυδρειο casperon Αρχάριοι γλυκού νερού 2 13-11-07 08:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09705 seconds with 14 queries