Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-12, 17:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή java moss γρασσιδακι

εδω και κανα διμηνο η και παραπανω προσπαθω να φτιαξω γρασσιδακι με τη μεθοδο του πλεγματος και εχω κανει μια τρυπα στο νερο (το πλεγμα φαινεται και δεν καλυπτεται απο τη moss, και επι πλεον δε θαβεται με τιποτα ολο και καποιο μερος του εξεχει, το χω ξεστησει δυο-τρεις φορες και φτου κι απ την αρχη και παλι λαθος)
Προσπαθω να καταλαβω τι κανω λαθος και θελω να κανω μερικες ερωτησεις στους ανθρωπους που το πετυχαν,
οταν βαζουμε τη moss με την πετονια την απλωνουμε στην πανω μερια του πλεγματος η στην κατω?
Παιζει κανενα ρολο το ποσο σφιχτα το δενουμε?
αν θαψω στο χαλικι ολο το πλεγμα και αφησω μονο μερος της moss να προεξεχει πειραζει?
αν δε χρησιμοποιησω πλεγμα και με τη λαβιδα αρχισω να φυτευω τουφες τουφες τη moss θα δουλεψει? (οκ εχω υπομονη να το κανω, φτανει βεβαια να ξερω πως θα εχω θετικο αποτελεσμα)
υπαρχει κανενας καλυτερος τροπος για γρασσιδι χωρις πλεγμα? (και αν γινεται χωρις πλαστικα καν)
Και τελος υπαρχει κανενα καλο επεξηγηματικο tutorial με φωτογραφιες ή ακομα καλυτερα και με βιντεακι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-12, 18:06
Το avatar του χρήστη xristoss
xristoss Ο χρήστης xristoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-07-2011
Περιοχή: Νέα Μάκρη- Χολαργό
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

φίλε άπλωσε την moss στο πλέγμα σου και μετά στερέωσε την απο καπου ή βάλε στο πλεγμα κανα βαριδάκι για να μένει κάτω . τι φωτισμό έχεις σε πόσα λίτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-12, 18:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό έγινε απ' όσο ξέρω κρατώντας τη moss με οδοντογλυφίδες σπασμένες στη μέση μέχρι να πιάσει κάτω!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-12, 18:38
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις java moss και δεν είναι τόσο καλή για γρασίδι, δοκίμασε με christmas moss γίνεται πολύ πιο εύκολα και πιο όμορφα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-12, 18:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristoss Εμφάνιση μηνυμάτων
τι φωτισμό έχεις σε πόσα λίτρα?

δεν ειπα οτι δεν αναπτυσεται, οτι μου βγαινει χαλια το σχεδιο ειπα, ενω θελω γρασσιδακι τη μια πεταει το πλεγμα, την αλλη δεν καλυπτει καποια κομματια σωστα κτλ


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό έγινε απ' όσο ξέρω κρατώντας τη moss με οδοντογλυφίδες σπασμένες στη μέση μέχρι να πιάσει κάτω!
WOOOWWW ΤΕΛΕΙΟ... αν φτασω σε τετοιο επιπεδο θα ειναι σουπερ, ειναι java moss αυτη?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις java moss και δεν είναι τόσο καλή για γρασίδι, δοκίμασε με christmas moss γίνεται πολύ πιο εύκολα και πιο όμορφα.
Ναι, java moss εχω, απ οσο εχω διαβασει εχουν φτιαξει αρκετοι γρασσιδια με αυτη. Δε λεω οχι να προσθεσω και καποια αλλη βεβαια...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-12, 22:41
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παθών κι εγώ.... Τελικά κατέληξα να τη δένω όπου έπιανε το νήμα αλλά το αποτέλεσμα δεν ειναι το ίδιο.... Christmass moss πουλούσε προ εβδομάδας το PET CITY στη Γλυφάδα και σε μεγάλο κουβαδάκι (περίπου μια παλάμη και βάθος 1,5 πόντο) αλλά σε πολύ κακή κατάσταση , όλη καφέ και λίγο πράσινο. Τσίμπησα βέβαια ένα κομματάκι και έντυσα ένα κορμό αλλά ακόμα δεν έχει ανακάμψει.... Πάντως για γρασιδάκι νομίζω θέλει πολύ χρόνο... Επίσης από ότι έχω δει, αποσπάται πολύ εύκολα και κυκλοφορεί παντού!! Προχθές που καθάριζα το φίλτρο έβγαλα κάμποση από το κάτω κάτω σφουγγάρι... Μπελαλίδικο φυτάκι, κατέληξα, στροφή για γρασίδι με parvula!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-12, 11:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λοιπον, εκανα το κολπο με τις οδοντογλυφιδες κι ας ελπισουμε οτι ειναι η τελευταια φορα που την ταλαιπωρω.
Σαν αποτελεσμα δειχνει πιο ωραιο, και βλεποντας τις φωτος εχω ελπιδες να ποιασει , βεβαια θελω να δω πως θα βγουν οι οδοντογλυφιδες οταν θα ερθει η ωρα ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Java moss VS Java moss Chrismass tree DIMITRIS72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 27-02-09 15:23
java moss, Christmas Moss deMetrIs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-12-05 15:11
Που μπορώ να βρώ Java moss - Java Fern? torm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 21-03-05 10:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04328 seconds with 13 queries